Tuilerien. Voorstelling in de opera-comiqne. Zaturdag, togt van St. Cloud naar SC Ccrniain. Zondag, rust. Maandag 27 dezer, vertrek naar Engeland. De Generaal Canrobert is benoemd lot Senateur. De Keizer beeft zijn voornemen om de Krim te bezoeken, nog niet opgegeven. Den 16de" werd die reis op nieuw ter sprake gebragt, en men zegt dat Napoleon thans vast besloten heeft aan zijn vroeger gevormd plan ge volg te geven. Men verneemt dat hij hel tijdstip van zijn vertrek in de eerste dagen van September reeds beeft vastgesteld. Het hoofddoel der reis s, de bevordering van de zoo gcwenschte eenheid in het beheer der operatien in het Oosten. Den 10dcn September aanst. zal alhier, onder leiding der Regering, de tweede zitting gehouden worden van het algemeenc congres voor de statistieke wetenschappen, hetwelk in 1853 voor het eerst te Brussel is bijeengekomen. Vrijdag is onderstaande dépêche aan de beurs aangeplakt: »Dcn lG'lcn dezer hebben de Russen des voorrniddags ten 10 uren onze Jiniën hij de Tschernaïa aangetast. Hoewel de vijand eenc indrukwekkende magt ontwikkelde, werd bij krachtdadig teruggeslagen door de afdcelingen llerbillion, Carnon, Faucheux en Morris; ook de Sardinische troepen hebben op den reglervleugel met moed gestreden. De vijand had zijn voornaamsten aanval gerigt bij de brug van Traktyr. De Russen hebben een groot aantal dooden op bet slagveld achtergelaten ook is een aantal krijgsgevangenen iri onze handen gevallen. Op het oogen- Llik dat de vijand zijn terugtogt op Mackenzie bewerkstelligde, verscheen de reserve der bondgenoolenen bijzonder de Engelsche ruiterijwaardoor de nederlaag des vijands voltooid werd. Onze verliezen, hoewel minder dan die van den vijand, zijn nog niet met juistheid bekend." Een nader berigt van den Generaal Pélissier meldtdat de aanval op de linie der Tschernaïa door de Russen is ondernomen met 5 division infanterie, G000 man ruiterij en 20 batterijen. Van deze krijgsmagt zijn minstens 2500 man gesneuveld, terwijl 1658 gewonde Russen, waaronder 38 Officie- ren, in de Fransche veldhospitalen opgenomen werden. Het verlies der Franschen bestond in 181 dooden en 810 gekwetsten. De Russen trokken zoo haastig terug, dat zij gereedschap, fascines en den overigen toestel, die zij voor den aanval bijeengebragt hadden, in den steek lieten. Ilun doel was den berg Tedoesbench te bezetten. Bovengenoemde Generaal meldt ten slotte dat Prins GortschakolT eenen wapenstilstand had gevraagd om de dooden te begraven; en dat de werken tegen de vesting, in weerwil van bet vijandelijk vuur, genoegzaam waren voltooid. De opzending van krijgsvolk naar de Krim houdt nog steeds aan. Dezer dagen zijn weder 1000 derwaarts bestemde soldaten Valence doorgetrokken. De Patrie deelt mede, dat op den 10den twee Engelsche stoomschepen de batterijen op de kusten van Riga met goed gevolg hebben gebombardeerd. Maar dit berigt, nu eerst aangebragt, verdient bevestiging. Men heeft uit Southampton over Havre eene groote menigte heerlijke vruchten herwaarts gezonden voor de Keizerlijke Paleizen van Parijs en de omstreken. Onder de ontzaggelijke menigte vreemdelingen uit allerlei gewesten, is ook een zeer aanzienlijk getal voorname Arabieren uit Algerië herwaarts ge komen die in bun wit met ruime plooijen golvend overkleed de kollijhuizcn bezoeken en niet weinig opziens baren. Het bezoek van de tentoonstelling neemt meer en meer toe. Door de nog aangebragte verbeteringen draagt zij thans den lof weg van alle vreem delingen. De eetwaren blijven bier steeds hoog in prijs, in weerwil dat de oogst voortreffelijk is geslaagd. Over het algemeen zijn de markten schraal voor zien en wordt bet nieuwe koren uiterst langzaam aangevoerd. Te Poitiers woonde een 80-jarig grijsaart met een vermogen van 600,000 francs, zonder erfgenamen. Gedurende eene ziekte bad hij zich de Monte-Christo van Dumas doen voorlezen. Hij verneemt naar den schrijver en boort dat deze zijn buitengoed, naar die roman genoemd, bad moeten verkoopen. Hierop schrijft hij hem, dal hij geen erfgenamen hebbende, uit erkentenis voor de aangename afleiding die hem deze roman had verschaft, de helft van zijn vermogen aan Dumas vermaakt en de andere helft aan de armen van Poitiers. Dumas dacht bij 't lezen van dien brief dat men den spot met hem dreef; doch dien eigen dag kwam er een Notaris van Parijs bij hem, en bevestigde de waarheid van het feit. SPANJE. Er is tot heden nog maar voor 31 milliocn realen ingeschreven in de leening van 230 millioen realen, en de inschrijvingen worden reeds met tien percent verlies verkocht. De regering zou alzoo wel denkelijk tot de ge dwongen gcldleening moeten overgaan. SARDINIË. De door den Paus uitgesproken banvloek tegen de vervaardigers en uitvoer ders van de wet tot opheffing der kloosters, beeft niet den minsten invloed. De Ministers hebben de mededeeiing in de dagbladen van de desbetreffende fjuile van Z. H. toegestaan, maar verboden, dat zij geheel in de bewoordingen, waarin zij door hel Roomsche Hof is vervat, in de kerken worde afgelezen. De opperbevelhebber der Sardinische troepen in de Krim, de Generaal Delia Marmora, heeft den lGdcn dezer per telegraaf het volgende berigt aan zijne Regering gezonden: «Heden morgen hebben de Russen, ter sterkte van 50,000 man, de linie der Tschernaïa aangetast. Ons wachtwoord was Koning en Vaderland. Uit de Fransche depêches zal blijken of de Piemontezen de eer verdienden om aan de zijde der Franschen en Engelschcn te strijden. Zij hebben zeer dapper gevochten. De Generaal Monlcvechio ligt zieltogend. Van de onzen zijn 200 buiten gevecht gesteld. De Russen hebben aanzien lijke verliezen geleden." De Pauselijke Regering heeft, op liet voorbeeld van het Napelsche Be wind, bij besluit van 30 Julij, de straf van stokslagen opgenomen in bet Pauselijk wetboektot straf op sommige overtredingen. De sterfte is in de gevangenissen van het Groothertogdom Toscane, die vol gepropt zijn, zoo verbazend groot, dat de Regering heeft besloten een groot getal gevangenen in vrijheid te stellen. Te Florence is de Prinses Poniatowsky aan de cholera gestorven. PRÜISSEN. BERLIJN, 19 Augustus. De Staat s-Anzeiger bevat de wettenhoudende vergunning voor een spoorweg van Deutz naar Giessen en voor het leggen eener vaste brug over den Rijn lusschcn Keulen en Deutz. Ecnige Duitschc Staten hebben bezwaren ingebragt tegen bet plan der vaste Rijnbrug te Keulenals belemmerend voor de scheepvaart. Onze Regering heeft die bezwaren beantwoord met eene memorie, waarin de ver zekering wordt gegevendat de brug boog genoeg zal gelegd worden om alle schepen, die thans den Rijn bevaren, ongehinderd te kunuen doorlaten. De Gemeenteraad van Keulen heeft zijne toestemming geweigerd lot de oprigting van een gedenkzuil aldaar ter eere van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis, en deze weigering gegrond op de beweegreden, dat de raad gecne andere Christelijke gezindheden wil kwetsen. Te Stettin is berigt ontvangen, dat het te Straalsund te huis behoorende schoonerschip J'lildegardmet steenkolen voorde Engelsche vloot beladen, in de golf van Finland op eene helsche machine is geraakt en in de lucht gevlogen. Terwijl duizende bewoners van Europa zich naar Parijs begeven reizen duizende Franschen naar den Rijn. Eins, Wiesbaden, Baden en Homburg hebben nooit meer bezoekers dan thans ontvangen. Alleen in de laatstge noemde badplaats zijn gedurende de twee laatste maanden meer dan 28,000 vreemdelingen aangekomen of doorgereisd. Hare hotels en zalen worden dan ook als met den dag steeds talrijker, en ruimer cn prachtiger ingerigt. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Augustus. Op den 15dcn dezer, werd bij den Franschen Gezant eene groote maal tijd gehouden van ongeveer 200 personen, bij welke gelegenheid ruim ƒ8000 is bijeengebragt voor de slagtoffers van den oorlog. RUSLAN PETERSBURG, 18 Augustus. Alhier is eergisteren van overheidswege bet volgende berigt bekendgemaakt: Het bombardement van Sweaborg is geëindigd zonder aan de batterijen of vestingwerken schade toegebragt te hebbeneenige huizen zijn verbrand. Helsingfors is ongedeerd. Een Engelsch fregat heeft zoo zware schade beko men dat het niet langer aan het gevecht kon deel nemen. De vijandelijke vloot is naar de baai van Reval gegaan." Eene depêche van Prins Gortschakoff, dd. 16 dezer, ten 5 uren's avonds, meldt, dat een gedeelte der Russische troepen dien dag de Tschernaïa was overgetrokken en den vijand op de hoogten van Tedocshene aangevallen had. Nadat wij bevonden hadden, dat de vijand daar eene aanzienlijke strijdmagt verecnigd had, trokken wij, na een hardnekkig gevecht, op den regter oever terug, om daar den vijand af te wachten. Daar hij echter hier niet ver scheen, begaven onze troepen zich weer naar hunne eerste stellingen. Het verlies aan beide zijden is groot. Genoemde Generaal meldt van den 18dcn, dat bet bombardement van Scbastopol den 17dcn bij het aanbreken van den dag hervat was cn nog voortduurde. De Russen beantwoordden het vuur des vijands krachtig on hadden eenige batterijen lot zwijgen gebragt. Men spreekt van vele veranderingen die in het militaire bestuur zouden plaats hebben. Zoo zou de Generaal Tottleben naar Odessa verplaatst en in Scbastopol worden vervangen door Generaal Muravicff, welke laatste zijn bevel in Klein-Azie aan den Generaal Luders zou overgeven. Maar dit alles behoeft nadere bevestiging. Een brief uit Odessa dd. 6 dezer meldt, dat den 2den te Scbastopol de groote, over de reede geslagene brug, in tegenwoordigheid van Prins Gortschakoff en den Generaal Osten-Sackeningewijd is. De Russen beloven zich van deze brug groote voordeden ter verdediging, daar hare beide steun punten aan beide zijden van de reede door onlzagchclijke batterijen gedekt wordenen zoowel de voorstad Karabclnaja als de Kalefaatsbaai bestrijken. Niet minder dan 35,000 man werken onafgebroken aan het versterken van dit gewigtig punt, hetwelk, in geval Karabclnaja met bare voorwerken ver laten werd, het middenpunt der operation zoude worden. In de dagbladen vindt men een officieel rapport, hetwelk van efen voor uitgang van het volksonderwijs in Rusland onder de Regering van Keizer Nikolaas getuigt. Toen die Vorst den troon beklom bedroeg het aantal der onder het Ministerie voor volksverlichting staande scholen 1382, met 70,774 leerlingen; in 1854 was het aantal scholen 3947 cn dat der leerlingen 209.G82. Hierbij zijn de geestelijke cn militaire scholen niet medogerokend.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3