BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. natie liet onderwijs als een voorwerp barer innigste belangstelling behoorde aan te merken. Geestelijke en stoffelijke ondersteuning zou daartoe noodig zijn. Men ondersteunt op geestelijke wijze, door bij zich zclven en anderen de overtuiging te vcsligen, dat het onderwijs moet zijn zelfstandig, Christelijk en algemeen, in den hierboven opgegeven zin. De stoffelijke ondersteuning moet bestaan in het stichten van lands-, gewestelijke en gemeentefondsen ten behoeve van het onderwijs. Indien er slechts 10 jaren lang zooveel ten ge valle daarvan wordt afgezonderd, als nu sedert langen lijd jaarlijks zoo loffe lijk Voor de Bijbel- en Zendelinggenootschappen wordt opgebragt, dan is een gbed volksonderwijs, wat de stoffelijke middelen betreft, voor altijd gegrond vest. Dit alles werd aan de talrijk opgekomen en door de tegenwoordigheid van niet weinige Dames opgeluisterde vergadering van genoodigde en plaats genomen hebbende ingezetenen en elders woonachtigen op het gemoed gedrukt. Hierna werd in bet Schuttershof de vergadering van het Onderwijzers-Genoot schap gehouden en in de sociëteit S'. Joris, met een vriendschappelijken maaltijd besloten. [Pr. Z. C.) BELCIE. De Nedcrl.-Belgische spoorweg spant alles in wat zij kan tot vervoer van de honderde reizigers naar Antwerpen, dat stikvol is, maar schiet nog te kort. De stoombooten van Rotterdam naar Antwerpen zijn bovendien tot zinkens gelade n. De Maatschappij de Olijftak te Antwerpen beeft 11. Maandag den prijs toegekend voor het beste prozawerk. Er waren 21 stukken ingekomen. Het bekroonde stuk voert ten titel de arme Dichterde schrijver is de Heer de Potter, van Gend. Het dagblad de Broedermin te Gent van den ll<lcn dezer meldt, dat de Duitsche taalgeleerde Hoffmann von Fallersleben aldaar is aangekomen en eene zitting bijwoonde der maatschappij de Tael is gansch het Volk. Hij deed er eene kleine voordragt over eenen zeer belangrijken vond, brokken eens ouden druks van den Reinaert, in verzen. Tot hiertoe kenden wij maar eenen ouden druk in proza. De tegenwoordige bronnen van dit be roemd gedicht (bet Comburger en bet Brnsselscb handschrift en het Wijnsche fragment) zijn daardoor een vierde vermeerderd geworden. Terwijl Hoffmann er zich op toelegt, om de liefde voor onze letterkunde in zijn vaderland op te wekken, heeft het Comité Jlamand de Francete Duinkerken, die uiter ste grens van ons spraakgebied, hem tot eerclid benoemd. Hoffmann zal zijne studiën in Holland voortzetten en gaat van hier naar Rotterdam, en denkt een geraimen tijd te Leyden te blijven. De 23ste vreemdelingen-lijst van Spa geeft een getal op van 4710 reizi gers, die deze plaats hadden bezocht, op den 14den Augustus. ENOELAIVD. LONDEN, 18 Augustus. De Regering heeft transportschepen aangenomen voor den overvoer naar de Krim van 400 zware mortieren en 25,000 ton kanonkogels, bommen en andere krijgsbehoeften. Blijkens officiële berigten uit het legerkamp voor Sebastopol van jl. Donderdag, is het leger der Rnssen weder aanvallend te werk gegaan. Eene depêche van den Generaal Simpson meldt, dat eene afdeeling van 50 tot 60,000 man, onder bevel van Prins Gortschakoff, in den morgen van den 16llcn dezer de stelling der bondgenooten aan de rivier Tschernaya aan getast heeftdat het gevecht drie uren aanhield en met eene volslagen neder laag der Russen eindigde, welke daarbij omstreeks 5000 man verloren, on gerekend 400 krijgsgevangenen. Aan de zijde der bondgenooten is de strijd grootendeels door Fransche en Sardinische troepen gevoerd, en is het verlies betrekkelijk gering geweest. Omtrent de uitwerking van bet bombardement van Sweaborg, loopen de berigten zeer uit een. Volgens opgave van de Vlootvoogden, is de schade onberekenbaar en is die plaats geheel vernield. Naar Russische berigten te oordeelen, beeft de onderneming weinig uitgewerkt. Waarschijnlijk ligt de waarheid hier ook in 't midden. Zoo veel is zeker dat de vestingwerken niets hebben geleden. De oorzaak van de hevige branden, die tengevolge van bet bombardement te Sweaborg hebben gewoed, is volgens een berigt uit Hamburg, daaraan toe te schrijven, dat. de Russen, die anders grooten voorraad van steenkolen uit Engeland trekken, nu bij gebrek daaraan, geweldige boopen droog brandhout aldaar hadden opgestapeld om bij gebrek aan steenkolen te dienen. Deze ont zaggelijke stapels brandhout, zijn door het bombardement ontstoken en waren niet te blusschén. In de vorige week is er le Birmingham eene bijeenkomst gehouden van meer dan 12,000 menschen, meestal fabriekarbeiders, waarin de Rege ring van nalatigheid en trouweloosheid in het voeren van den oorlog is beschul digd, en voorts besloten tot eene inteekening van bijdragen in de oorlogskosten. In eene vergadering van voorstanders des vredes le Southwark is men tot de verklaring gekomen, dat de oorlog een valstrik is voor Engeland. De maatschappijdie zich hier gevormd beeft om het harde levenslot der vrouwen, die met de naald den kost moeten verdienen, te verzachten, vindt algemeen bijval, vooral nu door de talrijke aanbestedingen van militaire klcedingslukken de aandacht wederom bijzonder op deze klasse van vrouwen gevestigd wordt. Het is toch gebleken, dat zij met zulk werk, zeven dager, vlug moeten arbeiden om ƒ1,80 te verdienen! De bierbrouwer Byass alhier heeft, in de verwachting dat de voorraad der Regering weldra wederom ontoereikend zal zijn, 100,000 dozijn flesschera ale en porter tiaar Balaklava gezonden. Te Portsmouth en te Woolwich zijn aan de Invaliden uit de Krim de bestemde medailles uitgereikt. Het was niet zonder aandoening dat men bij het afroepen der namen, dikwijls bet woord overleden moest hooren. De Hertog van Somerset is alhier in den ouderdom van 80 jaren over leden. Hij was Ridder van de Orde van den Kouscband en stond als eer» geoefend wiskundige bekend. Twee Spaansehe kooplieden, de een geboren Spanjaard, de andere een sedert lang in Spanje gevestigde Engelschmanbevinden zich alhier om druk persen te koopen en alles wat tol eene drukkerij verder noodig is. Hun plan is, om in Spanje, waar naar hun zeggen, de gelegenheid er toe grootcr is dan ergens elders, Bijbels en N. T. te drukken en le verspreiden. Hel stoomschip la Plata beeft eene groote hoeveelheid kinabast medc- gebragt, welke uit de Stille zee over de landengte van Panama per spoorweg was verzonden. Sedert de opening van dien spoorweg riemen vele goederen deze veel korteren, hoewel in sommige gevallen duurderen weg. FKANHRIJK. PARIJS, 20 Augustus. Koningin Victoria is Zaturdag avond Iaat alhier aangekomen. De leven digheid en het gewoel in deze immer zoo drukke wereldstad, bij de toc- strooming van vreemdelingen die van alle kanten aankomen, gaan alle verbeel ding te boven. De inlogt van H. M. in de hoofdstad de geestdrift en het waarlijk harte lijk onthaal haar daar te beurt gevallen zullen eene der schoonste en schitterendste bladzijden uilmaken van de geschiedenis der beide groote Natiën. Nooit heeft schooner weder een meer bewonderenswaardig feest be gunstigd. Tegen 2 ure waren de werkplaatsen gesloten en de markten eens klaps ledig geworden, terwijl nieuwe slroomen volks zich spoedden naar den weg welken de stoet moest r.emen, waar de menigte reeds zoo opeengepakt was, dat er geen plaats meer scheen te zijn voor een enkel mensch. De Ko ningin is, van het stationsgebouw van den Straatsburger-spoorweg lot aan Saint-CIoud, tnsschen eene dubbele rij troepen doorgereden; zij heeft kunnen zien door welke geestdrift al die manschappen waren bezield en hoe gelukkig zij waren in dcnzelfdcn juichtoon den naam des Keizers met dien zijner door luchtige Bondgenoote te vereenigen. Ten ruim 9 ure bereikte de stoet Saint- Cloud, hetwelk wederom door salvo's van bet geschut werd aangekondigd. Beneden aan den trap bevonden zich o. a. tot verwelkoming der aanzienlijke gasten, de Keizerin der Fransclien en Prinses Malliilde. In de groote vertrek ken gekomen stelde de Keizer aan Koningin Victoria de Ministers, de Groot- Officieren en de Officieren van zijn Huis voor. Ten 91 ure greep in de galerij van Diana het diner plaats. Des avonds waren Boulogne, Parijs en Sl. Cloud als door een tooverslag geïllumineerd. Bij de receptie van Koningin Victoria in het stationsgebouw alhier heeft de Generaal Lawoestine, namens het 9dc bataillon der nationale garde, H. M. eene prachtige ruiker aangeboden, welke de Vorstin met dankzegging aannam. Aan het stationsgebouw bevond zich eene deputatie der leerlingen van de Polytechnische school, wier bloedverwan ten voor Sebastopol gesneuveld warende Keizer vestigde de aandacht van H. M. op deze, en de Vorstin scheen hen met belangstelling gade te slaan. Het gevolg van Koningin Victoria, beslaat uit niet minder dan 60 personen, waarvan de eene helft op Sb Cloud en de andere op het kasteel van Meudon gehuisvest is. Om den inlogt van H. M. te zien, is op de Boulevard des Capucines een balcon gehuurd voor 2000 fr. en bij een restaurateur een kamertje voor 600 fr. Er wordt hier als 't ware niet gelogeerd, maar gekampeerd, gebivouakkeerd. Alleen over den spoorweg van Orleans zijn in den nacht van Dingsdag op Woensdag 4 bijzondere treinen gereden, ieder van 24 wagens met 40 zit plaatsen, gevende een bedrag van 3200 reizigers. Velen hunner moesten op den weg vernachten, daar er geene rijtuigen waren om hen stadwaarts le voeren. Voor bet gebruik van een bedwaar ook geplaatst moet men in 't geheel niet vragen, wordt gedurende drie dagen 60 fr. betaald. De le vensmiddelen zijn schreeuwend duur en voor een pond goed osscnvleesch vra gen de slagers aan hendie zij 't geheele jaar voorzien4 fr. Een perzik op bet dessert eener restauratie kost insgelijks 4 fr.terwijl eene ffesch champagne met 20 fr. wordt betaald. De vertrekken van Engeland's Koningin op St. Cloudzijn onbeschrijfe lijk prachtig en alles wat denkbaar is, om het verblijf der Vorstin al daar genoegclijk te maken is er verwezenlijkt. Meer dan 12,000 ellen heer lijk tapijtwerk bedekt den vloer van alle zalen, vertrekken en gangen. Op de boulevards boort men een oorverdoovend geschreeuw: volledige levensbeschrijving van Koningin Victoria van hare geboorte tot op de zen dagvoor twee sousmet portret De orde der feeslelijkheden gedurende het verblijf der Koningin is als volgt: Zondag 19 dezer des avonds, concert van bet Conservatoire. Maandag, togt in rijtuigen van Sb Cloud naar Parijs. Bezoek der tentoonstelling van schoone kunsten. Receptie van bet Corps Diplomatique, op het Elysée. Rid over de Boulevards, 's Avonds tooneelvoorstelling op Sb Cloud. Dingsdag, bezoek van Versailles en Trianon, 's Avonds voorstelling in de groote opera te Pa rijs. Woensdag, bezoek van de algemeene tentoonstelling. Ontbijt in de Tuilerien. Diner op Sb Cloud. Donderdag, bezoek der tentoonstelling door Prins Albert. Ontbijt in de Tuilerien. Bezoek van de schilderijen-galerij der Louvre. Diner in de Tuilerien. Groot bal op bet stadhuis. Vrijdag, groote wapenschouwing op het veld van Mars. Ontbijt in de militaire school. Be zoek van het hotel der Invaliden, en van de tentoonstelling. Diner in de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2