LEYDSCHE COURANT.# WOENSDAG, 22 AUGUSTUS. BIMENLAXDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornrners worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrij dug uitgegeven uit Zaturdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 21 Augustus. Rij gunstig weder zal de muziek der stedelijke Schutterij op aanstaande Donderdag, des avonds ten G ure, op de Ruïne, de navolgende stukken uitvoeren: N°. 1. Ouverture Cheval de Bronze (Auber) 2. Feeslmarsch (G. Knippenberg); 3. Grand Galop (Labilzky); 4. Potpouri Norma (Bellini); 5. Les Fashionables, Valse (Labilsky)6. Maskerade-Marsch (G. Knippenberg). De Gemeentestem van 20 dezer bevat een uitgewerkt Art. over het Plaatselijk belastingstelsel van Leyden, door vele cijfers toegelicht, en hoofd zakelijk handelende over de bezwaren der heffing van eene belasting op het gemaal binnen eene gemeente, nu die belasting hij het rijk is afgeschaft. Niemand kan iets anders wenschen dan eene zoodanige regeling van het belastingstelsel, als na rijp beraad blijken zal zoo veel mogelijk dc voor de bnrgerij minst schadelijke wijze van invordering met de voordeeligsle opbrengst in zich te vereenigen. Voorwaar, een moeijelijk vraagstuk! Juist om de groole moeijclijkheid achten wij hel niet ongepast om de algemecne opmerk zaamheid bij voortduring op al dergelijke stukken te vestigen, die iels ter toelichting er van kunnen toebrengen, opdat het besluit zoo uitvallc als naderhand de ondervinding zal leeren, dat men het had bchooren te nemen. Nog is over dit onderwerp zeer lezenswaardig, een dezer dagen te Deventer bij A. ter Gunne, uitgekomen werkje: De belastingen in Nederland. De ons gansch onbekende schrijver verontschuldigt zich in de voorrede op zooda- nige wijze over zijn naamloos gescljmjf, dat hij reeds daardoor den lezj:r voor zich inneemt; terwijl de behandeling van 't onderwerp zelf, van zoo veel studie, van zoo veel onpartijdig oordeel en helder inzigt getuigt, dal het ook dengene die van hem mogt verschillen, niet berouwen zai het gelezen te heb ben, en wij het gerust aan ieder die geroepen wordt, om zijne meening over een belastingstelsel te uiten, indien hij in deze moeijelijke zaak voorlichting verlangt, mecnen te mogen aanbevelen. Naar men verneemt is bet bij de vrienden der Maatschappij: tot Nut van 't Algemeen, hier ter stede niet onopgemerkt gebleven, dat de Amst. Cour. (van den 20sten dezer, n°. 197) bij gelegenheid van de correctie door een schrijven van den Afgevaardigde uit Leyden verzocht, in den volzin: Zoolang volgens art. 2G der Wet een Departement door een lid van een ander Departement OP den gebrbikeluken VOET kan vertegenwoordigd wordenkan het Hoofdbestuur telkens aan sulk eene beschuldiging zijn blootgesteldtoevallig de woorden: op den gebruikelijken voet heeft weggelaten: welke, zoo als hen die de Maatschappij kennen, niet onbewust is, de ware beteekenis van het gesprokene over dit punt bepalen. Ingez De brug over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder nabij Benne- brock, is voor het publiek opengesteld. Te Schiedam zal eerstdaags in den Gemeenteraad de afschaffing der stedelijke opcenten op het gemaal worden voorgesteld, henevens eene ver vanging daarvan door eene incoinc-tax. De bezwaren, welke het hoofdbestuur voor de oprigling van een stand- beeld van Lourens Janszoon Coster te Haarlem tot nu toe te overwinnen had •zijn bijna geheel opgeruimd, zoodot er gegronde verwachting bestaat, dal op een gunstig tijdstip van het volgend jaar het gcdenkleeken ter eere van den uitvinder der boekdrukkunst zal worden opgerigt. Zaturdag II. was de stoomboot de stad Deventer naauwelijks een half uur van Kampen verwijderd, toen door het springen van twee bouten van den ketel, waarbij een stooker belangrijk gekwetst is, de vaart niet vervolgd kon wordengenoemde stoomboot is door de Kinsbergen op sleeptouw geno men en te Kampen teruggekomen, zijn de reizigers terstond met de Kins- bergen naar Amsterdam vervoerd. De toestand van China is, volgens de laatste berigtcn, allerellendigst. De twee partijen, de bevolking en de opstandelingen, verdeden bet rijk feitelijk in twee deden, in het noordelijke, met Peking als zetel der regering, en in het zuidelijke met Nanking als residentie. Beide partijen blijven zich nog handhaven en voortgaan elkander te vermoorden, ten einde elkanders inagt te verminderen. Het land wordt door moord en verwoesting geteisterd; overal ontmoet men rooversbendendie ongehinderd haar werk vervolgen. De ongelukkige bewoners verlaten het zoogenaamd Memelsche rijk, dat eerder het llclsehc rijk kan genaamd worden, en onlvliigten de ellende. De ver huizing is er aan de orde van den dag; men begeeft zich naar Australië, Java, California, enz. Bij beschaafde volkeren, die elkaar alleen uit staat kunde om het leven brengen, worden de gevangenen niet vermoord, inaar geregeld uitgewisseld. Niet alzoo is het in Chinade gevangenen worden er geregeld hij rotten van 10 tot 10 onthalst. Hel is dus niets vreemd, dat dc Chinezen naar andere beschaafder landen verhuizen. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Bij besluit van Z. M. is bepaald, dat de tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Donderdag den 23slen dezer, des namiddags ten 2 ure. Dc Minister van Binnenl. Zaken is gemagligd, de vercenigde zitting der beide Kamers, in 's Konings naam te sluiten. Prins Frederik der Nederlanden is van Slokholin te Berlijn teruggekeerd. De Heer LomonossolF, Gezant van Z. M. den Keizer aller Piussen b'j bet Ncderl. Hof, is van zijne buitenlandschereis in de residentie teruggekeerd. Bij den Minister van Einantien is ontvangen een bankbillet van ƒ200 door een onbekende, onder het postmerk Rotterdamten behoeve van het Rijk ingezonden. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken zijn nog ten behoeve der noodlijden den door den watersnood ingekomen de navolgende giften: ƒ57.10 van vvegc de Koninklijke Harmonie te Maastrichtƒ102bijeenverzameld door den Heer A. van Ingen te Rochester in N.-Ainerika; ƒ95.20, zijnde de opbrengst van een uitgegeven dichtwerk door den lieer A. II. van Cleef te Rotterdam; ƒ712.50 van wege den Ncderl. Consul te Tunis, voortspruitende uil de op brengst van een aldaar gehouden concert niet hijvoeging van ecnigo bijzon dere giften, en 1435, van wege den Heer S. J. van den Berghals op brengst van het door hem uitgegeven dichtstuk Watersnood. AMSTERDAM, 20 Augustus. Zaturdag heeft Z. M. den wedstrijd der Kon. Ncderl. Zeil- en Boeivcrceni- ging bijgewoond. Z. M. verscheen in een sloep bemand met 14 leden dor vereeniging, in blaauwe matrozenhuizen met Oranje-lapellen, glimmende hoe den met roode linten en witte vesten. Ten 3 ure keerde Z. M. naar het Palcis terug, en vertrok ten 6 ure naar 's llage, welke oveilogt met extra trein binnen het uur werd afgelegd. ARNHEM18 Augustus. De Nederlandsche Entomologische vereeniging hield gisteren alhier hare elfde algemecne vergadering in het hotel des Pays-Bas onder het voorzitter schap van den Heer Mr. S. C. Snellen van Vollenhoven. De vergadering onderscheidde zicli door zeer belangrijke wetenschappelijke mededeelingen en bijdragen lot de uitbreiding orizer kennis van de insecten van Nederland. Heden had alhier de aanbesteding plaats voor den opbouw van stallen en gebouwen voor de ruiterij waarvan de gehecle massa is aangenomen door de Heeren Eibers en van Brienen aldaar voor eene som van ƒ78,400. MIDDELBURG, 18 Augustus. Gisteren werd dc algemecne vergadering van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap, in de Lulhersche kerk alhier, met eene toespraak van Prof. Hofstede de Groot geopend. De rede werd voorafgegaan, afgewisseld en be sloten door het schoon gezang der mannen-zangvereeniging Concordiawaar door toepasselijke dichtregelen werden aangeheven, terwijl onmiddellijk daarop de Onderwijzers, ondersteund door het orgelin een koraal (Psalm 134 vs. 1 en 3) de gevoelens uitdrukten die hen bezielden. Op welsprekende wijze betoogde de lloogleeraar dat het onderwijs behoorde te zijn zelfstandig in wezen, d. i. onafhankelijk van de wisselingen en partijschappen in Slaat en Kerk; Chris telijk in geest, d. i. doordrongen van den heiligen en liefderijken geest onzer godsdienst; en algemeen in strekking, zoodat er voor allen niet slechts gele genheid tot verkrijgen van onderrigt moet bestaan, maar ook gcene ouders hunne kinderen daarvan verstoken moglcn laten blijven. Hij toonde verder aan, dat er tot bereiking van dit doel meer kweekscho len voor Onderwijzers, ja zelfs scholen voor katecheten, door aanstaande Pro- testantsehe Onderwijzers tot eigen vorming te bezoeken, hehooren te worden gestichtterwijl dergelijke inrigtingen ook voor Ti. K. Onderwijzers in dc i sleden, waar instellingen van godsdienstig onderwijs ten behoeve dier keik bestaan zouden moeten worden tot stand gebragl dat ook voor behoorlijke j bezoldiging der Onderwijzers en voor ondersteuning der door ouderdom of ziekte ongeschikt geworden zou behooren te worden gezorgddat echter dit alles onmogelijk van de Regering alleen kan worden verwacht, maar de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1