vijlen hakt men er mei een machine nienw tanden in, dat tijd wint. De molen die bier beschreven wordt, werkt even als vele andere in Canada, dag en nacht door, en verwerkt 70,000 blokken in den tijd van 9 maanden, en toch blijft de vraag zoo groot, dat er aanhoudend nieuwe molens op eene onmetelijke schaal worden opgerigt. Volgens eene matige berekening leveren deze molens elk saizoen 20 miliioen voet planken. De firma Egan O., die aldaar aan het hoofd van den bonthandel staat, bezigt in de bosschen aan de Ottawa 1700 paarden, 200 buffels en 400 span ossen om levensmiddelen en veevoeder te vervoeren. Gedurende den winter van 1854 op 1855 (want het hout wordt in de wintermaanden geveld) had die firma 3800 man in dienst en 100 hulp-inrigtingcn in verschillende gedeelten van de landstreek. Hare jaarlijksche uitgaven woiden op 2 miliioen dollars geschat. De bosschen aan de Ottawa bezitten voorraad genoeg om al de molens, op hun tegenwoordigen voet van werken, nog 600 jaar aan den gang te houden. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Augustus. De Keizer heeft aan den Voorzitter van het Comité der Gendarmerie 10,000 fr. ter hand gesteld, ten behoeve van de vrouwen en kinderen van twee ba- taillons van dat corps, die zich in de Krim bevinden. De Moniteur heeft thans bekend gemaaktdat de aankomst van de Koningin van Engeland op Zaturdag 18 dezer, des avonds ten 6 ure, is be paald, en tevens den weg vermeld langs welken zij gaan zal. Alles kondigt aan dat de ontscheping te Calais zal plaats hebben. Het Fransche eskader moet aldaar den 16dcn vereenigd zijn. De tentoonstelling is Zondag 11. door 110,000 personen bezocht. Men had nog nimmer de toevloed zoo groot gezien. Generaal Canrobert is te Marseille aangekomen. Het lang aangekondigde bombardement van Swcaborg in de Oostzee beeft op den 9den en 10den plaats gehad. Aan de beurs is daaromtrent van regeringswege het volgende berigt aangeplakt: Met bombardement van Swea- borg door de verbondene eskaders is geheel naar wcnsch geslaagd. Een ont zettende brand, die 45 uren aanhield, heeft schier al de magazijnen en voorraad van het arsenaal, hetwelk in puin ligt, verslonden. Verscheiden magazijnen met buskruid en projeclilen zijn in de lucht gesprongen. Het is een geduchte slag voor den vijand; hij lijdt onberekenbaar groote verliezen. Aan manschappen hebben wij zeer weinigaan materieel niets verloren. [Sweaborg ligt aan de golf van Finlandbevat ongeveer 4000 inwoners en casernen voor 12,000 man. Het was voorheen eene Zweedsche vesting, doch behoort sedert 1789 aan Rusland]. Van bet oorlogstooneel is weinig te melden. De laatste berigten loopen tot den 4dcn. De gezondheidstoestand des legers was beter; daar de regen de lucht gezuiverd cn aan de door de hitte en den arbeid uitgeputte soldaten verademing had geschonken. Het bevel over het corps van Canrobert was aan den Generaal Espinasse opgedragen. De werken waren bijna voltooid, maar bet was verboden om die te bezoeken. De batterij over het Quarantaine- fort heeft den naam van Napoleon ontvangen. Men zegt op het punt te staan van storm te loopen, maar, hoewel de overwinning in de feestdagen alhier eene aangename verrassing zoude zijn, is toch eene mislukking moge lijk, en dan zoude de stoornis daarin veel grooter wezen. Algemeen is men van gevoelen dat deze maand zal voorbijgaanzonder dat het lot een treffen zal komen. De Heer Parissot, eigenaar van het alom bekende Parijscbe klcederma- gazijn, die driemaal, in 1821 1830 en 1843 failliet ging, telkens met een passief van 800,000 francs, is door de Regtbank alhier gerehabiliteerd, na dat hij had aangetoond al zijne schuldeischers te hebben voldaan. Uit zijne boeken blijkt, dat hij gedurende de laatslverloopcn 9 jaren 2,250,000 fr. met zijne affaire verdiend heeft. Volgens de Akhlar is de uitvoer van granen uit Algiers van 1850 vóór de aanneming der douane-wet, tot 1854, dus in het korte tijdsbestek van 4 jaren, toegenomen van 19,000 tot 1,600,000 mud. SPANJE. MADRID, 10 Augustus. Wij hebben vroeger het Koninkl. besluit tot opheffing van onvoltallige nonnenkloosters medegedeeld. Dit besluit is een nieuw twistpunt lusschen de Regering en de Kerk geworden. De geestelijkheid betwist de geldigheid in deze van den door de Regering ingeroepen regel, dat minstens 12 per sonen vereischt worden om eene vereeniging, dus ook om eene klooster-veree- niging uit te maken; op dezen en andere gronden verzetten de Bisschoppen cn de belanghebbenden zich allerwege tegen de uilvoering van dat besluit. De dagbladen vallen den Heer Bruil hevig aan, over de vergadering van houders van titels der uitgestelde schuld van 1831, te Amsterdam be legd door den Heer L. Druckcr. Zij eischen dat de Heer Bruil op de plcgtigste wijze de uitdrukkingen van den Heer Drucker logenstraft en welligt zal hij daaraan in het officiële dagblad gevolg geven. Men verzekert echter dat de Heer Drucker op die vergadering niets meer dan een getrouw verslag gaf nopens de bewuste aangelegenheid, alsmede van de beloften hem dienaangaande door den Hertog der Overwinning en door den Minister van Financiën gegeven. PRUIS SEN. BERLIJN, 14 Augustus. De Prins van Pruissen is naar Baden-Buden vertrokken. Men zegt, dat onze Regering voornemens is de belasting op den invoer van tabak en sigaren te verhoogen. Men verzekert, dat reeds sedert lang onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen onze Regering en die van Denemarken omtrent den Sondlo!maar tot heden nog zonder gevolg. De Russische Generaal Bodiseo, gewezen Bevelhebber te Bomarsund, ontslagen krijgsgevangene, is met zijn gezin uit Frankrijk alhier doorgekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Augustus. De Rijksraad heeft eene vergadering gehouden, waarin onder voorzitting des Keizers, verschillende financiële onderwerpen zijn besproken. Men verwacht eerstdaags daaromtrent gewigtige maatregelen. Sedert de stad Sulina aan den mond van den Donau door de bondge- noolen vernield is, heeft iedereen haar verlaten. Het is thans een Grieksch rooversnest geworden, waarvoor geen schip meer veilig is. Deze staat van zaken cischt dringend voorziening. RUSL.AN De Keizer heeft den titel aangenomen van Opperbevelhebber van het regi ment tirailleurs van de Keizerlijke familie, en tot Bevelhebbers van de onder scheiden bataillons de Grootvorsten Constantijn, Nicolaas en Michiel aangesteld. Onderscheidene belooningen zijn uitgereikt aan Officieren der marine, welke medegewerkt hebben tot de verdediging van Sebastopol. De Vicc-Ad- miraal Novossilsky en de Schout-bij-Nacht Pansiloff hebben degens ontvangen, versierd met diamanten en met een opschrift. Ook wijlen de Admiraal Nachi- mowski en nog 4 scheepskapiteins had de Keizer een jaarlijksch vast inko men toegestaan. Men wil weten, dat de Generaal Osten-Saksen gevraagd heeft, om uit hoofde van zijne wankelende gezondheid, van het bevelhebberschap te Sebas topol ontheven te worden. Vorst Gortschakoff is zeer te onvrede dat het hoofd kwartier van het zuiderleger van Kiescheneff naar Odessa is verlegd. Hij is tegen dezen maatregel opgekomen. In den avond van 23 Julij heeft eene vijandelijke kanonneerboot Ta ganrog beschoten, maar zonder schade te veroorzaken. Eer.ige oogenblikken nadat het vaartuig zich had verwijderd, geraakte het op strand, en het is de Majoor Afanassieff mogen gelukken, in weerwil van het vuur van een vijan delijk stoomschip, de kanonneerboot meester te worden en in brand te steken. Twee koperen kanonnen en eene vlag zijn daarbij buit gemaakt. Te Nystad, een plaatsje in Finland, zijn, door een bij ongeluk ontstane brand, 93 woningen in de asch gelegd. Het blad Le ISordbevatte onlangs eene beschouwing van den oorlog, om de weinige vruchten aan te toonen die daaruit voor de verbonden Mo gendheden waren voortgevloeid. Wij lezen o. a. daarin: Het is nog geen jaar geleden, dat de Engelsch-Fransche legers en vloten het eerste kanon schot tegen Rusland hebben gelost, en wat hebben wij gedurende die 11 maanden gezien? Zijn de droomen van het Westen verwezenlijkt? Hebben Turkye's bondgenoolen een hun waardig voordeel behaald? Zijn hunne po gingen met dien goeden uitslag bekroond, die kon opwegen tegen het vergo ten bloed, de verslonden schatten en het onbeschrijfelijk lijden, dat zoo vele heldhaftige krijgslieden moesten verduren? Het Russisch leger, zeidet gij, bestond slechts op het papier. Het had Generaals zonder ondervinding en soldaten zonder moed en vuur. Dat leger was, op zijn hoogst genomen, een bijeenraapsel van lijfeigenen en misdadigers. Bij het eerste kanonschot van de Anglo-Franschenzon het verstrooid worden als kaf voor den windof, gelukkig door uwe tusscbenkomstu te voet vallen om uwe genade en zijne vrijheid af te smeeken. De kanonnen van Sebastopol waren slechts van hout, dat men de kleur van ijzer gegeven had; het Russisch graniet was tegen de kogels niet bestandmen had er op den kalk van Bomarsund de proef van genomen. Waar zijt gij nu met uwe beloften, uwe officiële praatjes en uwe onder vinding? De oorlog in het Oosten, die in een oogenblik ten einde zou ge- bragt zijn, heeft getoond, dat Frankrijks soldaten op het slagveld onver schrokken, in de beproevingen lijdzaam cn goedhartig jegens hunne lijdende broeders zijn. Zij hebben al hel mogelijke cn meer zelfs gedaan, maar tegenover die tegenpartij gekomen, welke gij hun als het ware had overge leverd als een troep domme slaven, zonder eenige krijgskundige leiding cn dapperheid, hebben uwe soldaten begrepen, dat gij hen hadt willen bedriegen of u zeiven bedrogen hadhetgeenbij Regeringen als Engeland en Frankrijk altijd eene misdaad en, wat erger is, een onvergeeflijken misslag zal zijn. Maar die gevoelens hebben niet de overhand gekregen. Het Engelsch- Fransche leger heeft weldra bemerkt dat zijdie hen in het vuur zonden hoegenaamd niets van Rusland wisten. Thans wordt het door Engeland en Frankrijk, die het bestrijden, bewonderd. Het heeft kundige Generaals, veelbelovende Officieren, soldaten die roem rijk weten te strijden, soldaten die nog roemrijker welen tc sterven. Zijne wapenen zijn even goed en worden even goed behandeld als die van Engeland en Frankrijk; zijn geschut is even goed gegoten als het hunne, maar het draagt heter en verder. De Land- en Zee-Officieren van het verbondene leger, die in dit opzigt bevoegde beoordeelaars zijn, weiden steeds uit over den moed, de kunst en de wetenschapdie de Russen ten dienste van het vaderland stel len. Elke brief, die uit bet leger, of van de vloot in de Oostzee, of van voor Sebastopol verzonden wordt, verkondigt 's vijands lof van de zijde eener regtschapene tegenpartij, die den kleingeesligen wrok hunner Regeringen niet deelt. Die tegenpartij, welke zulks niet door Rusland geworden is, verbaast zich over zijn verwonderlijken vooruitgang, juicht zijn vernuft en schrander heid toe, en die regtvaardighcidwaaraan Rusland niet zeer gewoon was, is het meer waard dan de moeijelijkste overwinning. TC ICHYE. Men verwacht alhier aanzienlijke versterkingen voor bet Fransche leger in het Oosten. Zij zullen grootendeelsnaar het schijnt, vooreerst nabij deze Turksche hoofdstad blijven, daar de Fransche militaire overheden maat regelen nemen tot vergrooting van het oude legerkamp van Maslak; aldaar

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3