en deed de tamboers de loopmarsch slaan. Oogenhlikkclijk zag men aanzien lijke kolonnes van den vijand oprukkenom den vermeenden aanval af te slaan. Onze batterijen openden daarop een moorddadig vuur, dat niet naliet velen te treffen. Sï'AWE. MADPiID, 8 Augustus. De Koningin beeft besloten tot aan het einde van den zomer op het Escu- riaal te verblijven. Zij leidt een zeer afgezonderd leven en gaat weinig uit. Des nachts wandelt zij tot 3 ure in de tuinen, woont dan de mis bij, en begeeft zich daarna ter ruste. De Minister van Justitie beeft aan de Bisschoppen en de burgerlijke Gou verneurs der provinciën een Koninklijk besluit bekend gemaakt, ten gevolge waarvan de nonnenkloosters waarin minder dan 12 nonnen zijn, worden op geheven en die nonnen zich moeten voegen bij een uitgebreider in stand blijvend kloostergesticht. Die maatregel zal in het vervolg ook toegepast wor den op kloosters, waarvan bet aantal nonnen minder dan 12 wordt. Het sluiten eener geldleening door den Minister Bruilvroeger door ons gemeld, wordt van regeringswege tegengesproken. De laatste termijn voor de inschrijving tot de vrijwillige leening van 230 millioen realen is tot 31 Augustus verlengd. Deze maatregel schijnt een goeden uitslag te zullen opleveren. De dagbladen verklaren zich grootendeels tegen bet plan van het Minis terie om zich aan de Westersche Mogendheden aan te sluiten en haar bijstand in den oorlog tegen Rusland aan te bieden. Zelfs moedigen sommigen de gemeentebesturen aan om van bun petitieregt gebruik te maken, ten einde bet zenden eener Spaansche expeditie naar de Krim tegen te houden. De cholera blijft hier sterk heerschen en vervuld de gemoederen met angst. In de vorige week bad er in deze hoofdstad een tooncel plaats, dat bet menschelijk hart met afgrijzen vervuld. Eene dienstmaagd werd in eenen hevigen graad door die ziekte aangetast, waarop haren meester en meesteres de onmenschelijkheid hadden baar buiten bet huis op de openbare straat te doen brengen, waar zij gedurende geruimen tijd zonder hulp bleef liggen. Eindelijk werd zij door eenige voorbijgangers naar het gasthuis vervoerd, waar zij spoedig overleed. Gunstig steekt hierbij af het gedrag van 2 vreem delingen te Grenada, een Italiaan en een Russisch bouwmeester, die dagelijks de buizen der zieken bezoeken en alle mogelijke hulp verleenen, en door deze menschlievendheid den moed der bevolking verlevendigen. De ziekte beeft een kwaadaardig karakter. In deze stad zijn buizen, waarvan al de bewoners zijn overleden. Te Malaga worden de galeislaven ge bezigd om de lijken weg te halen. Te Valencia telt men reeds 1196 dooden. ITALIË. Te Rome is eene verordening van de hooge Regering uitgevaardigd, hou dende strenge bepalingen tot wering der straal- en struikrooverijdie met toenemende stoutheid, zelfs midden in de stad, gepleegd wordt. In Sardinië is het misnoegen der bevolking over de drukkende belas tingen en over bet zenden der miliciens naar de Krim zeer groot en geeft zich lucht in velerlei wanordelijkheden, die de Overheden niet dadelijk in staat zijn te bedwingen. PRUISSRN. BERLIJN, 11 A ugustns. Hier is onlangs eene collecte voor den bouw eener Evangelische kerk te Konstantinopel gehouden, doch bragt de noodige som niet op. Men zegt nu dat de Koning een groot gedeelte der bouw-kosten, uit zijn bijzonder vermo gen, zal bijdragen. Ook hebben de Koning en de Koningin 5200 thalers ge schonken aan bet ziekenhuis Belhanië te Erdmannsdorff. Rusland beeft niet alleen den uitvoer van allerlei soort van granen over Granitza naar Krakau, maar ook naar ons land van alle beperking ontheven. Deze tijding heeft alhier zeer veel genoegen veroorzaakt en lioop gegeven op eene aanzienlijke vermindering der graanprijzen. De policie in vele Duitsche staten heeft handen vol werks om de En- gclsche agenten te verhinderen openlijk hunne wervingen te volbrengen. De schippers op de Elbe ontvangen 24 voor ieder man die zij op Helgoland aanbrengenen dit geeft aanleiding tot treurige tooneelen. De policie te Altona beeft onlangs eenige vaartuigen aangehouden, die een aantal personen naar dat eiland zouden overbrengen waaronder er waren die zich voorstel den slechts een plaisiertogtje te doen. Vele soldaten van de bezetting van Hamburg en Lubek worden op die wijze overgehaald tot desertic. Uit den Elzas schrijft mendat een zoo rijke aardappeloogst te geinoet wordt gezien, dat aldaar de prijzen van dit gewas reeds aanzienlijk gedaald zijn. De verwikkelingen tusschen de Vereenigde Stalen en Denemarken over den Sondtol nemen een ernstig karakter aan. De Deensche regering 'vreest dat de Amerikanen er een punt van vrede of oorlog van zullen maken cn is daarom beducht voor 's lands bezittingen in de Antilles. Men zegt dat zij besloten heeft een Gezant naar Parijs te zenden ten einde de tusschenkornst des Keizers te verzoeken. CJfflSTENRMi. WEENEN, 10 Augustus. De reis van den Keizer en de Keizerin naar Ischl is, uithoofde van de drukke staatsbezigheden van den Keizer, nog eenigen tijd uitgesteld. De cholera is alhier in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Van 28 Julij lot 4 dezer zijn 347 choleragevallen voorgekomen, waarvan 53 her steld, 123 overleden en 171 in behandeling gebleven zijn. In het geheel zijn sedert het wederuitbreken van de ziekte, 847 gevallen voorgekomen. Te Triest heeft den 5lIcn een zwaar onweder gewoed; de schepen be vonden zich in groot gevaar; aan den Molo nel Sale zonk de Grieksche brik Detnetrio, de kettingen van een Amerikaansche bark en een Spaansche brik in het lazaret-bassin zijn gesprongen; verscheidene grooteic en kleinere schepen hebben schade ontvangen. Men verhaalt dat in geval de Russen door eenen stormloop bij den Ma- lakofftoren gedwongen werden terug te trekken, zij een brug zullen leggen over de baai van Sebastopoltusschen de forten Paul en Nicolaas, ten einde de gemeenschap tusschen het noorder en zuider deel der vesting te verzekeren. RU LAN In 13 gouvernementen van de westelijke helft van Europeesch Rusland is de twaalfde ligting dezer dagen afgeloopenen het volle getal manschappen geleverd zonder manschappen uit vorige liglingen te nemen. De Keizer heeft deswege openlijk zijne tevredenheid betuigd. Te beginnen met het jaar 1857 zal bet aan Israëliten verboden zijn in of nabij steden sterken drank te verkoopen. De daartoe strekkende ver ordening is reeds uitgevaardigd. De handel in sterke dranken is schier uit sluitend in de hand van Israëlilen. De reden van dit verbod is het veelvul dig voorkomende bedrog in de hoeveelheid en boedanigheid der verkochte dranken. In dit land is het personeel der beambten op de spoorwegen zóó gering, dat zij, die voor zulke diensten bekwaam zijn, daar voordeelig zouden kun nen worden geplaatst. De handelszaken gaan op eene verkleinde schaal kalm baren gaag. Van het gevoelen des publieks omtrent den oorlog kan niets gezegd worden daar alleen de warme aanhangers der regering zich daarover durven uitlaten. Alge meen openbaart zich de wensch dat het spoedig vrede mogt worden, maar er bestaat geen de minste gezindheid om meer toe te geven dan reeds van Rus- lands zijde aangeboden is. Te Odessaalwaar geen spoor meer van handels verkeer te zien is, hoort men uit den mond van velen de voorspellingdat geen enkel man van de verbonden legers uit de Krim zal terugkeeren. Uit Odessa wordt gemeld dat sedert het bombardement van Genctschi en de vernieling der werken die deze stad met de landtong van Arabat ver bonden, duizenden Russische soldaten gebezigd worden om de enge doorvaar ten der Stinkzee, die schepen van weinig diepgang zouden kunnen doorlaten, door vestingwerken te dekken of althans onbruikbaar te maken. In Sebastopol is alles tot de ontvangst van de bondgenoolen gereed. Men is vol vertrouwen op den goeden afloop maar echter zijn alle maat regelen genomenomals de hardnekkigste verdediging niet mogt baten ook op het ergste bedacht te wezen. Men beeft alles wat goed vervoerbaar was naar de bomvrije localen van bet fort Nikolaas doen brengen, en Generaal Chruleff heeft zijn hoofdkwartier in het fort Paul gevestigd. In de vesting was de hitte ondragelijk. Sebastopol is thans het onderwerp van alle gesprek ken. In de hoogere kringen ontveinst men zich niet, dat de zuidzijde op den duur tegen de belegeringswerken der bondgenoolen niet te houden zal zijn, met welke gaande weg de grond als onder de voeten der heldhaftige bezetting wordt weggegraven. lntusschen is al wat verbreid is van het strem men der gemeenschap met den noordelijken oever, van ziekten onder de be zetting, van gebrek aan leeftogt. onwaar. In de noordelijke forten is voor raad voor een geheel jaar voor 300,000 man. Te Warschau zijn de 5 moordenaars, van het vroeger vermelde voorval met de diligence te Minsk, doodgeschoten, en wel door een geheel corps ruiterij waartoe die boosdoeners hadden behoord. Dat corps had-gevraagdom die strafoefening te mogen voltrekkenten einde daardoor de geschonden eer van het vaandel te wreken. Men schrijft uit Warschau dat er van Petersburg bevel was ontvangen, dat aile grondeigenaren op nieuw de noodige bewijsstukken van bunnen eigen dom moeten vertoonenbij gebreke waarvan de grondbezittingen aan den Staat zouden vervallen. Dit bevel heeft groote opschudding veroorzaakt, zoo dat Vorst Paskewitsch nadere bevelen beeft gevraagd. Er is gecne verandering in gekomenmaar alleen een uitstel verleend aan de belanghebbenden om zich de stukken aan te schaffen. De Mil. Zeit. geeft nog eenige bijzonderheden op aangaande den on langs overleden Admiraal Nachitnoff. Toen de vijanden in de Zwarte zee verschenen, had hij aan Menzikoff verzocht om met de vloot de reede van Sebastopol te verlaten en den vijand een slag op leven cn dood te leveren. Menzikoff gaf een weigerend antwoord. Sedert moet eene groote koelheid tus schen Menzikoff en Nachimoff geheerscht hebben. Met droefheid zag de laatst- gcmelde achtervolgens de schepen der Zwarte zee ontwapenen en zinken. Men wildat hij opzettelijk den dood opzocht. Op den dag, dat de Graaf Osten- Sacken hem als Opperbevelhebber der troepen van Sebastopol, zijne onvoor- zigtigheid onder het oog bragt in bet wagen zijns levens, hetwelk zoo veel waard was voor Rusland, antwoordde Nachimoff op trotschen toon: »Uwe Exc. zoude betzelfde doen, indien men u den degen uit de hand rukte om die met een stok te wapenen." De dood van Nachimoff heeft het garnizoen van Sebastopol geheel ontmoedigd en vooral de matrozen, wier afgod hij was. Tl R HIE. De grootste grieven van Omcr-Pacha bestaan daarin, dat men zijne troe pen aan alles gebrek laat lijden en hen zelfs de gewone soldij niet betaalt. Dit laatste is trouwens bij den slechten finanlieelen toestand der Porie, niet te verwonderen. Hij zal echter moeten besluiten om naar de Krim terug te keeren, want de Regering wil niet toestaan, dat hij met zijn leger naar Azië vertrekten om zich aan werkeloosheid over te geven komt niet met zijnen aard overeen. Een tiental dagen zal bij hier nog wel vertoeven.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3