verdedigers van Bomarsund en Sebastopol te zien. Het waren allen krachtige en jonge menschen van 2235 jaren. Zij zijn van hier met den Noorder spoorweg naar Keulen vertrokken. In den omtrek van Namen zijn wederom twee werklieden in eene mijn omgekomen. Twee anderen die hen wilden te hulp komenzijn nog bij tijds uit de mijn opgetrokken. ENCELAN». LONDEN9 Augustus. De Koningin heeft heden eene wapenschouwing gehouden over het vreemden legioen nabij Thornclife. De redevoeiing Dingsdag 11. door Lord Russell in het Lagerhuis gehou den, waarvan wij vroeger reeds verslag hebben gegeven, is te belangrijk om niet nogmaals daaruit ecnige punten mede te deelen. Het blijkt daaruit, dat genoemden Staatsman nog altijd blijft dobberen tusschen de partij des oorlogs en die des vredes. Na de opsomming van de groote oorlogskosten die Engeland reeds had gemaakt, zeide hij: Het is blijkbaar dat de vijand ons in de Oostzee niet wil ontmoeten; en alzoo kunnen wij niet verwachten dat de oorlog ten einde zal gebragt worden door wapenfeiten onzer vloot in die wateren. Het is mogelijk, dat de Admiraal Dundas meer uitrigt dan de Ad miraal Napier, maar het is naar mijns inziens hoogst twijfelachtig. Wij zijn nu in de maand Augustus, en wie met de gesteldheid der Oostzee be kend is, zal er voor dit jaar niet veel van verwachten. Aangaande onze vooruitzigtcn in de Zwarte zee wil ik niets zeggen wat eene ontmoedigende uitwerking zou kunnen hebben, maar ik kan niet ontveinzen, dat de staat der zaken aan de Aziatische grens gevaarlijk is. Ik hoopte dat wij door de aanwerving van buitenlandsrh krijgsvolk in staat gesteld zouden worden om 30,000 man troepen naar Klein-Azië te zenden. Die hoop is tot dusver te leur gesteld. In allen gevalle bestaat ook aan die zijde van het Turksche rijk geen dadelijk vooruitzigt op eene beslissende zege, die een eind aan den oor log zou maken. Wij hebben gewis eene sterke legerinagt in de Krim, doch bet is even zeker dat de vijand haar ontmoeten zal met eene groote magt en met versterkingen die Rusland bij Oostenrijks tegenwoordige staatkunde naar de Krim kan zenden. Het kan geene bevreemding verwekken dat deze taal aan de oorlogsmannen niet welgevallig was. De Times valt den edelen Lord wederom hevig aan over deze redevoering. Dit blad zegt: het is natuurlijk dat Lord Russell ontevreden is over zijnen toestand, nu hij van alle magt beroofd is. Maar hij maakt door zulke ver tooningen zijnen toestand nog erger. Als men zijne rede leest ziet men niets daarin dan eene opeenstapeling van lage volzinnen, laffe zifterij en be- lagchelijk gesnap. Een ander blad noemt zijn gedrag een staatkundig verraad. Aan het Lagerhuis zijn thans de stukken overgelegd, betreffende de zaak van Ilango-Udd. Daaruit blijkt, dat de Engelsche boot voorzien was van eene parlementaire vlag en dat de Officieren die zich aan land begaven, mede eene parlementaire vlag bij zich hadden. Op de landingsplaats vertoonde zich niemand, doch nadat men verder was gegaan, sprongen Russische sol daten, welke achter de huizen verborgen waren, te voorschijn en begonnen te vuren. In weerwil van bet wuiven der parlementaire vlag, hielden de Russen niet op met schieten. Luitenant Geneste, maakte ook den Russischen Officier, die hem genaderd was, opmerkzaam op de parlementaire vlag, doch bet varen hield niet op, voor dat het meerendeel der Engelschen getroffen was. Weerstand was onmogelijkzoodat 6 man werden gedood en 4 zwaar gekwetst, terwijl allen, de een meer de ander minder, geraakt werden. De aangekondigde vergadering ter zake van het herstel van Polen heeft onder voorzitting van Graaf Harrington plaats gehad. Deze hing in zijne openingsrede een tafereel op van de zoogenaamde veroveringszucht van Rusland, door alle eeuwen heen, en noodigde de vergadering uit tot aanwending van alle middelen om hel herstel van Polen te bevorderen. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, waaronder ook Sir R. Peel, die van 200,000 Polen sprak, reeds wachtende op de gelegenheid om zich te wreeken, ontstond er eene groote verwarring in de zaalmen dreigde zelfs een der sprekers de deur uit te werpen, zoodat ten slotte de vergadering uiteenging, zonder veel te hebben uitgewerkt. De Admiraliteit heeft een rapport van den Bevelhebber der Oostzee-vloot ontvangen, vermeldende den gelukkigen afloop der onderneming naar het eiland Kotka. Alle Regerings-eigendommen zijn vernieldzooals de barakken, magazijnen, wachthuizen, alsmede eene groote hoeveelheid timmerhout. De Russische bezetting, die zonder twijfel van de zaak onderrigt was, had het eiland ontruimd, met achterlating van een groot aantal krijgsvoorraad. Men heeft geen verlies daarbij te betreuren. Bij den Hertog van Richmond is eene vergadering gehonden, waarin be sloten werdom door eene duurzame herinnering, de diensten door Lord Raglan den lande bewezen bij de natie te vereeuwigen. Eene inschrijving bragt da delijk meer dan 5000 op. Voor die gelden zal een grondeigendom worden gekocht dat de naam Raglan zal dragen en aan den Lord van dien naam wettiglijk zal toebehooren. In eene vuurwerk-fabriek in Cornwallis heeft dezer dagen eene ont ploffing plaats gegrepenten gevolge waarvan 2 vrouwelijke arbeiders op de plek gedood en 8 andere gewond werden. Ook nabij Bristol is door het onvoorzigtig omgaan met buskruid eene fabriek gedeeltelijk vernield, waarbij 2 jongelingen het leven hebben verloren. FRANKRIJK. PARIJS10 Augustus. De Moniteur bevat heden het eindverslag van den Minister van Finan- tien aan den Keizer, betrekkelijk de leening. Er zijn 316,804 inschrijvers voor een kapitaal van 3420 millioenen. Aan de munt wordt een gedenkpenning geslagen ter gedachtenis aac het bezoek van Koningin Victoria. Zij zal in platina, goud, aluminium, zilver en brons verkrijgbaar worden gesteld. Men begroot de uitgaven voor de feesten, die aan Koningin Victoria tijdens haar verblijf alhier zullen worden aangeboden, op 12 millioen francs- De opbrengst der gala-voorstelling in de opera, bij die gelegenheid, zal, naar men verneemt, strekken ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in de Krim. Het berigt van het vertrek van Generaal Létang naar Weenen, belast met de overbrenging van eenen brief van onzen Keizer aan dien van Oosten rijk wordt thans voor echt verklaard. Zondag 11. hebben bij het tentoonstellingsgebouw eenige inhechtenisne mingen plaats gehad. Eenige werklieden namelijk hielden zich alsof zij niet wisten, dat de toegangs-prijs des Zondags verhoogd is, en wilden volstrekt voor den gewonen prijs binnengelaten worden. De Baron v. Rothschild heeft 1000 fr. aan de armen van het 3de Ar rondissement doen geworden. De Generaal Canrobert heeft zich den 2dcn dezer in de Krim moeten inschepen, om naar Frankrijk weder te keeren. Bij het Ministerie van Oorlog zijn berigten ontvangen uit de Krim van den 7dctl. Zij kunnen in twee woorden worden zamengevat: Niets nieuws." De cholera laad wederom slagtoffers geeischt. Berigten over Weetien ontvangen melden dat beide partijen zich tot een grooten slag gereed maken. Te Konstantinopel moesten in het Fransche hos pitaal 6000 bedden gereed zijn. Een corps van 16,000 man is reeds aange wezen om storm te loopen waartoe zij van harnassen zijn voorzien, en dage lijks geoefend worden in de behandeling van stormladders en schanskorven. Algemeen is het gerucht in omloop, dat Reval, in de Oostzee, was gebom bardeerd, maar er is nog geen grond om hieraan geloof te schenken. Men heeft in het hoofdkwartier van ons leger in de Krim een steenen huis gebouwd. Dit huis, omringd door eenen tuin en zeer aangenaam gele gen, is bestemd voor den Generaal Pélissier, die daarmede aan de Russen wil doen verstaan dat hij de Krim niet zal verlaten voor dat bij Sebastopol en het geheele vijandelijke leger zal hebben vernietigd. Alles voorspelt een lan gen duur aan den Oosterschen oorlog. Men vestigt reeds een vast depót van krijgsbehoeften te Sinopehetgeen schijnt aan te duiden dat ook ons leger den strijd in Azie wil overbrengen. Te Orleans is eene nog jeugdige vrouw, die voorgeeft met eene godde lijke zending belast te zijn. Zij verlangt naar de Krim te worden gezonden, om als eene nieuwe Jeanne d'Arc Sebastopol te bemagtigen. Meer dan tien man, een sergeant en een korporaal, als haar geleide, begeert zij niet, en met die manschappen twijfelt zij niet aan den goeden uitslag barer onderne ming. Men heeft haar voorloopig in bewaring genomen. SPANJE. MADRID, 3 Augustus. De Minister van Bnitenl. Zaken heeft in eenen uitvoerigen brief, aan de Vertegenwoordigers van ons land bij de buitenlandsche Hoven gerigt, de geschillen tusschen Spanje en Rome uiteengezet. Dit stuk is met waardigheid en gematigdheid gesteld. Ilij wederlegt daarin de zoogenaamde grieven van bet Pauselijk Hof, waarvan de voornaamste was: de aanneming van den tweeden grondslag der constitutie; waarbij de Cortes de hoop van alle voor standers der godsdienstvrijheid teleurstellende, geweigerd hebben de vrijheid van eeredienst vast te stellenen zich slechts bepaald hebben tot de schroom vallige verklaring dat geen Spanjaard of vreemdeling zal kunnen vervolgd worden om zijn geloof, mits hij er niet in het openbaar blijk van geve. Dit was voor het Hof van Rome niet voldoendehet ziet in deze beperkte ver draagzaamheid eene beleediging van godsdienst en kerk, eerie blijkbare schennis van het concordaat van 1851. Het Hof van Rome wil, zoo drukt de Minister zich uit, dat de Spaansche Regering het geweien den oorlog aandoe, door- dringe tot in het woonvertrek des burgers en de geloofs-regtbankeri weder inslelle. Het Spaansche Bewind weigert deze afschuwelijkheid, en handelt hierin loffelijk. Wat den verkoop der kerkelijke goederen betreft, loont de Minister ten slotte klaar en duidelijk aan, dat deze, wel verre van eene schending van het concordaat te zijn niets anders is dan de uitvoering van art. 38 en 55 van dat concordaat, welke artikelen voorschrijven, dat die goederen onmiddelijk en zonder uitstel zullen worden verkocht, opdat de op brengst er van rnogt strekken om, met in achtneming eener betere verdeeling, in de kosten der eeredienst te voorzien. Heeft de Spaansche Regering eenige formaliteiten verzuimd, de schuld ligt aan den Heiligeu Stoel, die, terwijl hij allen mogelijken ijver besteedde om al de andere artikelen van het con cordaat ten uitvoer te leggen, altijd de artt. 38 en 55 heeft verwaarloosd. De Heer Bruil heeft door tusschenkomst van den Heer Werner te Parijs eene leening gesloten van 60 millioen realen. Te Barcelona zijn eenige personen, die zich aan het hoofd der werklie den hadden gesteld, gevangen genomen. Zij zijn bekend wegens hunne socia listische gevoelens. ITALIË. De aanspraken door den Paus in het geheim Consistorie van 26 Julij gehou den, zijn thans in haar geheel bekend. De hoofdzaken zijn reeds vroeger door ons medegedeeld. Het is echter opmerkelijk, dat de Koningin van Spanje daarin verschoond wordt, als hebbende zij voor dwang moeten bukken. De Koning van Sardinië wordt zoowel als zijne Raadslieden door den ban ge troffen. Spoedig zal de Paus de Zwitsersche zaken behandelen, voornamelijk de invoering van net Burgerlijke Wetboek in Tessino.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2