LEYDSCHE COURANT. V'. 18F5S. JN°. 97.\ VRIJDAG, 10 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is fl'2, in het jaar de afzonderlijke uommers worden tegen 10 Centen afgegeven. N NJ BIjVyEiVLAXDSCHE BEP.IGTEK. LEYDEN, 9 Augustus. Gisteren hebben 3 of 4 gevangenen uit de Militaire Strafgevangenis nabij deze stad, buiten het huis cenige werkzaamheden verrigtende, eene poging aangewend om te onlvluglen; doch terstond ontdekt zijnde, zijn zij spoedig achterhaald en leruggebragt. Aangaande het verblijf van den Prins van Oranje te Cadixdeelt de Utr. Cour. het volgende mede: Z. K. II. heeft den 12Jcn Julij een stieren gevecht bijgewoond, dat te Santa Maria aan de overzijde werd gehouden. Een der Matadors had van Z. K. II. een goudstuk ontvangen, toen hij een der stieren had afgemaakt. Behalve dat de Prins alle bijzonderheden te Cadix heeft bezocht, heeft hij ook een uitstapje gedaan naar Scvilia. Den 28stcn is meri weder in zee gestoken, om'Gibraltar te bezoeken, waar men eenigc ■lagen vertoeven zal, om vervolgens naar Malta te stevenen. Men bad voor- loopig eene goede reis gehadofschoon eene niet zeer spoedige. ilet Ncdcrlandsch Onderwijzers-genootschap zal hare algemeene verga dering houden te Middelburg op den 17llen dezer, onder voorzitterschap van Prof. Hofstede de Groot. liet berigt omtrent de typhus ziekte te Monniokendam in ons vorig nommer medegedeeld, wordt uit die plaats tegengesproken, zijnde de ziekte gevallen in de laatste acht dagen aanmerkelijk afgenomen. Door onderscheidene dagbladen wordt medegedeeld, dat de Pred. II. van 's Gravenhage, die zich thans te Milaan bevindt, aldaar in moeijelijkheden was geraakt, wegens het niet nakomen van verordeningen omtrent de kerke lijke plegligheden. De 's Grav. Nieuwsbode van lieden verzekert, dut deze mededeeling ongegrond is. De Utr. C. deelt eene vergelijking mede van de jaren 1755 en 1855, ten opzigte van de in beide jaren voorgevallen aardbevingen, waaruit wij het volgende overnemen Dit jaar kenmerkt zich door geduchte onweders, hevige aardbevingen, windhoozen, uitbrakingen van den Vesuvius en andere geweldige natuurver schijnselen. Ilet is opmerkelijk, dat 1755 ook gekenmerkt werd door derge lijke geduchte verschijnselen. Alen weet, dut in dat jaar Lissabon door eene aardbeving werd verwoest: 17000 huizen werden vernield, waarbij 24000 inenschen omkwamen. De geheele grond van Europa werd geschokt en de meeren tot in Noorwegen werden door onderaardse!) vuur in werking gebragt. De vernieling van Lissabon werd voorafgegaan door de verwoesting van de stad Kaehan, in Perzie, alwaar den 7Jl'" Junij 000 huizen instorteden en 1200 inenschen werden verpletterd. De aarde bleef gedurende G maanden in on rust. Bij fvlarokko opende de aarde zich en verslond als het ware, geheele stammen Arabieren. Alen rekende, dat de aardbevingen van 1 en 18 Nov. 1755 omtrent GOO.OOO mensehen doodden. Den 10Jen Alaart van dat jaar 'was de Vesuvius geweldig aan het braken, en gaf bewijzen van de geduchte werking van bet binnenaardsche vuur. Eene eeuw later, in 1855, hebben wij dezelfde verschijnselen. De Vesu vius heeft de geheele maand Alei bewijzen gegeven van ondcraardsche bewe ging. De lava heeft zich van uit de aarde, uit 8 nieuwe kraters, een weg gebaand. De stad Ilroussa, in Aziatisch 'i'urkye, is in dit jaar, even als Lissabon in 1755, geheel door eene aardbeving verwoest. Geheel het weste lijk gedeelte van Azie en het oosten van Europa, hebben door aardbevingen geleien. In de afgeloopene maand Julij hebben de schokken zich op nieuw in Europa doen gevoelen. Den 25slcn Julij, des middags ten een ure, heeft de aardbeving in het westen van Frankrijk, in I'icmont, in Zwitserland en in het geheele Zuid-Duitschland gewoed. Op sommige plaatsen heeft men 12 lot 15 schokken geteld, die elkander op korte tusschenpoozen opvolgden, en die zich van het Oosten naar het Westen schenen te bewegen. De vergelijking van 1855 met 1755 is nog treffender, als men weet, dat de winter van laatstgemeld jaar even lang en hard was als in 1855. Den 1 G'lr" Febr. 1755 lag de haven van Konstantinopelde gouden Horen ge naamd, met zoo sterk ijs, dat men er te voet overging. Behalve dat de jaren 1755 en 1855 in vele opzigten overeenkomen, heeft men opgemerkt, dat de aardbevingen in hel midden van elke eeuw veelal voorkomen, als in 1348, 143G, 15G41G4J, 1755 en 1855. Over de gemeente Odoorn (prov. Drenthe), heeft in den nacht van Vrijdag op Zaturdag een zwaar on weder gewoed vergezeld van hevigen wind en regen. Een nieuw gebouwd huis is door een rukwind geheel omver geworpen. Hoewel men gccne dooden heeft te betreuren, heeft een oud man het sleutel been gebrokendoordien een balk op hem is gevallenen hebben een meisje en een kind onderscheidene kneuzingen bekomen. Alen herinnert zich geen jaar, gedurende hetwelk in die provincie door het onweder zoo vele ongeluk ken zijn veroorzaakt, als dit jaar. Tc Kolderveen, nabij Aleppelwas de lieer J., Pred. aldaar, met zijne beide zonen en een bediende op de eendvogeljagt. Een vogel gescholen heb bende, wilde de bediende dien ophalen, en daartoe het vaartuig vast ma kende, kreeg het een schok, waardoor de tweede loop van het geweer afging en den bediende zoodanig trof. dat hij den volgenden nacht daaraan is bezweken. Te Steenbergen (N.-Braband) zijn in de vcrloopen week 5 personen des nachts in de woning van een aldaar wonenden rentenier gedrongen en hebben hem gedwongen zijne sleutels af te geven. Zij zijn toen met allo gouden en zilveren sieraden en eene aanzienlijke geldsom verdwenen. Uit Batavia wordt gemeld, dat er in die stad, hij inlcekening, een som van honderd duizend gulden was bijeengebragt, ter leeniging der ram pen door den jongstcn watersnood aangerigt. Ook waren er nog cenige af zonderlijke kleine giften en boekwerkenten zelfden einde ontvangen AmstC.) 's GRAVENHAGE, 9 Augustus. Z. AI. heeft aan de Ueeren J. Badon Gliyben en D\ A. A. van Heusdcn, Lectoren aan de Kon. Academie voor de land- en zcemagt, den personeleu titel van ilooglceraar toegestaan, zonder bezwaar der schatkist. Prins en Prinses Hendrik hebben zich op reis naar Luxemburg begeven. Z. Exc. Jhr. AV. Boreel van Ilogelandennieuw benoemd Commissaris des Konings in de provincie Noordholland, zal heden in handen des Konings, den gevorderden ambtseed afleggen. De Hertog van Saksen-AVeimar zal voor eenigen tijd deze stad verlaten. Hij heeft onlangs de geneeskundige iorigting van Dr. Hendriksz op Zuiderburg met een bezoek vereerd, en na de bczigtiging van alles zijne tevredenheid in ondubbelzinnige blijken aan den Directeur te kennen gegeven. De Minister van Koloniën heeft eene buitcnlandsche reis ondernomen. Volgens beschikking van den Alinister van Alarine zijn er op nieuw 35 Adelborsten, 3de kl. bij 's Rijks zeemagt aangesteld. De benoeming gaat in met 1 October aanst. Nopens den aan te leggen spoorweg van 's Hage naar Schcveningen verneemt men dat die weg, zoo het plan daartoe wordt goedgekeurd, zal loopen van het Haagsche Bosch langs het Kanaal en het gemeente-badhuis naar Scheveningenmet eene verbinding van het Bosch naar het station van den spoorweg. Het plan zou zijn om het station te Scheveningen bij de renbaan te vestigen. Te Curacao is eene inteekenlijst geopend ter inzameling van bijdragen voor een prachtig zilveren geschenkvoor den oud-Gouverneur dezer kolonie, den Heer Jonkheer I. J. Rammelman Elsevier, Junior. Die ruime bijdragen, die daarvoor door de kooplieden en ingezetenen gegeven worden, getuigen van de liefde der inwoners voor den beminden landvoogd. GOUDA, 7 Augustus. Gisteren had alhier de begrafenis plaats van Dr. AV. F. Büchner, een man die zich gedurende 54 jaren, als Geneesheer en als burger, de algeineene achting had waardig gemaakt. Nevens zijne zonen en schoon zonen, hadden de leden der plaatselijke geneeskundige commissie en ecnige vrienden zich aau den stoet aangesloten. Bij het graf heeft Dr. Romein zijne verdiensten als Geneesheer geschetst, en vooral stilgestaan bij zijne uitgebreide kennis en onvermoeide werkzaamheid. Daarna heeft Ds. Barbiers met treffende woorden hem nog als menseh en als Clnisten beschouwd. Zijne nagedachtenis zal steeds onder Gouda's ingezetenen levendig blijven. ROTTERDAM 8 Augustus. Alhier hebben eenige ingezetenen het plan gevormd, om de algemeene deelneming op te wekken ten einde aan de nagedachtenis van den Hoogleeraar des Amorie van der Hoeven eene gepaste hulde te brengen. Alen wil daartoe eene marmeren buste van den overledene in het Museum Boymans plaatsen. Binnen weinige dagen zal van hier naar de Kaap de Goede Hoop onder zeil gaan het fiegat Prinses Mariannewaarmede tussclieii de 10 en

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1