lianiiigen brief, welke door den Keizer van Oostenrijk aan Z. M. zou zijn ge- rigt. Men wil hierin gunstige teekenen voor den vrede zien. De schitterende uitslag van de leening geeft niet veel grond om gunstige verwachtingen te dien opzigte te koesteren. Op nieuw zijn 20,000 bommen gereed om naar het Oosten te worden verzonden. Tijdingen uit de Krim van 24 Julij melden, dat men toen op 70 ellen van den toren van Malakoff was verwijderd. De batterijen werden met den moesten spoed gewapend. De Russen leggen aan de Noordzijde nog meer werken aan en hebben hun zwaarste geschut naar de voorstad van de Kalfaat- baven gebragt. Er kruist een Engelsch eskader voor de landtong van Arabat, om de herstelling van dien weg te verhinderen. Voor bet overige bepalen de berigten zich bij de vermelding van den vooruitgang der werken, die van beide kanten met onvermoeid streven en rustclooze inspanning worden aangelegd. Het schijnt dat de Russen achter den Malakofftoren en de Rcdanschans zulke geweldige verschansingen hebben opgeworpen, dat de bondgenoolen als ze den toren en schans zullen hebben ingenomen, alleen zoo verre gevorderd zullen zijn, dat ze vlak voor de ves tingwerken zelve zullen staan, zoodat het onmogelijk is niet alleen den duur van het beleg der vesting, maar zelfs van die van het zuidelijk gedeelte der stad te berekenen. In een' brief voor Sebastopol geschreven leest men o. a.Wij zijn zoo digt bij de stad genaderd dat men de klokken hoort slaan; ook het roeren der trom, het spelen der muziek en zelfs des nachts het spreken der soldaten kan men hooren. Op een der laatste nachten riep men ons van de voorpos ten toe: voorwaarts! Franschen. De dienst in de loopgraven is uiterst moeijelijk en kost vele menschenlevens. Het leven in hel kamp is eentoonig; door de zware hitte komt niemand zonder noodzakelijkheid buiten de tenten. Maar bovenal moet niet vergeten worden bet heirlegcr vliegen of muskieten dat ons kweltzij werpen zich op al wat men eet en dringen door neus en mond en niets is bij magte om met dit gedierte vrede te maken. Er is eene wijziging gebragt in de bepaling der prijzen voor het bezoe ken van de tentoonstelling. Deze zijn gesteld op 20 c. des Maandags, 2 fr. des Vrijdags en 1 fr. op de andere dagen der week. Het doel, om de werklieden gelegenheid te geven des Zondags de tentoonstelling te bezoeken is niet bereikt. Op den laatsten Zondag is het paleis wel door meer dan 100,000 Parijzenaars bezocht, maar geenszins door werklieden. Door bet stellen van den laagsten prijs op Maandag vertronwt men het doel beter te zullen treffen. De Heer Chaix, een vermaard drukker, heeft op de tentoonstelling ge bragt een model zijner boekdrukkerij, ter grootte van 32 vierk. ellen. Door de ramen ziet men alles in bewegingmachine-persengewone persenhet droogen, vouwen, enz. Op de bovenverdieping ziet men de zetters, correc tors enz. werkzaam. De werklieden zijn afgebeeld door 5 a 600 bouten beeldjes ter hoogte van 30 duim, die allen gekleed zijn. Dit model, dat al gemeen bewonderd werd, heeft veel geld gekost en is alleen bestemd om op de tentoonstelling te prijken. Ten gevolge van een gerezen geschil met den inzender, heeft de Commissie bevel gegeven het stuk weg te nemen en aan hem terug te zenden. Op verscheidene plaatsen worden Russische krijgsgevangenen ter uitwis seling ingescheept. Die van Riom hebben verzocht om voor hun vertrek de tentoonstelling te mogen bezoekenhetgeen hun is toegestaan. Men zegt dat de Heer S. Rothschild, een vermogen van 120 milliocn frs. nalaatte vcrdeelen tusschcn zijne twee erfgenamen. Een schip met terpentijn en olie geladen en naar Londen bestemd, is op 10 mijlen afstands van Dover in brand geraakt. De brand duurde van Woensdag avond tot Vrijdag morgen. De bemanning is door eene stoomboot gered en te Boulogne aan wal gezet. Te Rouaan is in eene fabriek een stoomketel gesprongen, waardoor het dak van het gebouw is weggerukt. Tien werklieden zijn daarbij gedood en vier zwaar verminkt. De oogst in den Elsas is zeer gunstig uitgevallen. De graanprijzen blij ven dalende. In de meeste streken belooft de aardappeloogst eene viervondige opbrengst. §PASTJE. MADRID, 31 Julij. Men spreekt alhier onophoudelijk van vele belangrijke gebeurtenissenwelke op handen zouden zijn; de Cortes zouden namelijk worden ontbonden, eene nieuwe Constitutie zou aan de goedkeuring des volks worden onderworpen en er zou eene soort van dictatorschap worden gevestigd, ten oordeele van wicn wordt echter niet gemeld. Na deze omwenteling zou Spanje dan welligt deel nemen aan den oorlog tegen Rusland. Men blijft zich in de Spaanschc hoofdstad verontrusten over de laatste oproerige beweging der Carlisten in het., gebergte van Catalonië. De Fransche Regering zoude aangeboden hebben de onze behulpzaam te zijn, om de woelingen die zich in onderscheiden oorden des lands openbaren, te beteugelen. ITALIË. ROME, 31 Julij. Omtrent de aanspraak van den Paus in het geheim Consistorie van den 26stcn is het volgende bekend geworden. De Paus is in eene bijzondere uit eenzetting der gebeurtenissen in Spanje gelreden en heeft lof toegebragt aan de steeds innig Katholiek-gezinde natie, aan de Bisschoppen en de geheele Geestelijkheiden heeft verscheiden malen met welwillendheid van de Koningin gewaagd; daarna heeft hij verklaard, dat hij wegens de zware en talrijke inbreuken op het concordaat met Spanje, hetzelve als te niet gedaan en den Heiligen Stoel van alle uil hetzelve voortgevloeide verpligtingen ontheven be schouwt. Ten aanzien van Piemont heeft bij verklaarddat de kerkelijke straffen waarmede hij allen bad bedreigd die aan de tegen goederen of regten der Kerk gerigle wetten schuldig of medepligtig warenwerkelijk diegenen treffen, welke aan de jongste wet tegen de kloosterorden medegewerkt hebben. Men verzekert dat de Keizer der Franschen bij den Paus stappen heeft gedaan om hem te bewegen tot de noodige hervormingen in het bestuur zijner Staten, maar dat deze volstandig weigert hiertoe over te gaan, en vooral om het bestuur in banden van wereldlijke personen te stellen. Een stoute diefstal heeft in het Vaticaan plaats gehad. Eenige dieven als werklieden gekleed, gaven voor dat zij de ijzeren lijsten van eenige kris talwerken moesten schoon maken, en slaagden er in om, zelfs met hulp van de koetsiers en de wachters van het paleis, de kristalwerken zelve in veilig heid te brengen. Maar op den vierden dag van hunnen arbeid kreeg men argwaan en werden zij gevat. Men spreekt van ongeregeldheden die te Ancona zouden plaats gehad hebben, ten gevolge waarvan de stad in staat van beleg was gesteld. Uit Turyn schrijft men dat de Minister van Oorlog heeft voorgesteld twee ligtingen onder de wapenen te roepenten einde het leger dat door de expeditie naar de Krim verzwakt was, voltallig te houden. Men gelooft dat de versterking van de Oostenrijksche troepen in Lombardije de eigenlijke be weegreden biertoe is. PSUI§§EH. BERLIJN, 5 Augustus. De Prins van Pruissen wordt omstreeks de helft dezer maand uit Peters burg terug verwacht. Bij de Pruissische artillerie te voet, zal het geschut van klein kaliber geheel afgeschaft en door 24 ponders vervangen worden. De Philosophische Faculteit te Breslau heeft op den 3(,cn dezer aan den Heer A. von Humboldt een prachtig vernieuwd diploma aangeboden. Het was opdien dag juist 50 jaren geleden, dat hij door de faculteit te Frankfort aan den Oder tot Doctor benoemd werd. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Augustus. Als een staaltje van de denkwijze van onzen Keizer wordt medegedeeld, dat Z. M. eene behoeftige Israëlitische weduwe in Bohemenmoeder van vele dochters, van welke de jongste naauwelijks 2 jaren oud is, uit zijne bij zondere fondsen in staat heeft gesteld om de drie oudsten uit te huwelijken. De Bondsvergadering heeft op den 2den dezer hare laatste vergadering voor dezen zomer gehouden. Zij is tot October uiteengegaan. De Regering zal eerstdaags overgaan tot bet verkoopen van een groot aantal paardendie door de vermindering der mobile krijgsmagt thans over tollig zijn. Ook de Beijersche Regering zal daartoe overgaan. Dit wordt opmerkelijk geacht, daar er vrij wat tijd noodig zou zijn om weder zoo veel paarden voor het leger aan te schaffen. Op bevel onzer Regering zijn uit Triëst eenige bekwame geneeshcercn naar Valona, aan de kusten van Turksch-Albanië, gezonden, om de aldaar beerschende ziekte te onderzoeken, die veel van de Oostersche pest schijnt te hebben. Intusschen is alle gemeenschap met deze kusten op het strengst verboden. De Heer Frelfolik, Amanuensis van de bibliotheek der Hoogeschool heeft in eene der zittingen van de Academie van wetenschappen eenige mcdedec- lingen gedaan betrekkelijk een nieuw ontdekt handschrift van het Nibelun- gen lied uit de 15de eeuw. De cholera neemt in deze stad en omstreken meer en meer toe. Graaf Radetsky heeft bepaald, dat ieder Geneesheer, die weigert aan cholera-zieken den noodigen bijstand te verleenen, van zijn beroep ontzet en het diploma hem afgenomen zal worden. Dit besluit is genomen op grond van reeds dikwijls in de Venetiaansche provinciën voorgekomen gevallen, dat Geneesheeren weigerden die diensten te verleenen. In Lombardye wordt door de Oostenrijksche policie zwarigheid gemaakt om passen naar Frankrijk af te geven. Men zegt dat er 60die reeds afge geven waren, weder ingetrokken zijn. Deze zaak verwekt opzien. Voor eenigen tijd werd te Munchen, in Beijeren, een voormalig bier brouwer gevangen genomendie tegenwoordig zijn bestaan vond in het ver vaardigen en in omloop brengen van valsch papierengeld. Hij heeft nu in zijne gevangenis gezelschap gekregen, daar zijn compagnon te Bremen, ook daarheen gezonden is. Hij bad namelijk een pakje met valsch papierengeld ten bedrage van 25,000 thaler, uit Bremen aan gcmcldcn ex-brouwer ge zonden, dat echter, daar deze reeds gevangen genomen was, door de policie in ontvang genomen werd, die natuurlijk dadelijk de noodige maatregelen nam om nader kennis met den afzender te maken. De toestellen en platen zijn nu ook in hare handen. De Russische Regering hecht niet veel geloof aan ccnen veldtogt der verbonden legers in Bessarabie, hetgeen blijkt uit het bevel van Prins Gort- schakoff aan den Generaal Lüders om zijn hoofdkwartier van Kischeneff naar Odessa te verleggen. RÜSLAN Het Jonrn. de Pëtersbourg meldt, dat de Majoor van Ghcrt, Doctor in de Medicijnen in Ned. dienst, in de Russische dienst is getreden, met den rang van Kollegiaal-Assessor en eersten Geneesheer van bet eerste militaire hospitaal der landtroepen te Petersburg. Het Fransch-Engelsch eskader in de Witte zee bestaat thans nit 7 sche pen. Zij liggen bij de golf die naar Archangel leidt. Er is nog niets tegen die stad ondernomen. Zij bepalen zich tot het wegnemen van een aanzienlijk getal kleine vaartuigen van kustschippers of visschers. liet gehucht Liamlsa

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3