LEYDSCHE COURANT 81515. WOENSDAG, 8 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEADEN, 7 Augustus. Eergisteren is de verjaardag van II. K. II. de Kroonprinses van Zweden, oudste dochter van Prins Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze herdacht. De gezamentlijke Onderwijzers van bet Gezelschap Verlichting ons Doel eene openlijke hulde willende bewijzen aan den eerlang uit bun midden ver- trekkenden Heer Schoolopziener L. Itobbe, besloten, ter zijner ecre, een diner aan bet Haagsche Schouw te houden. Deze maaltijd beeft Zaturdag den 4(Iel> dezer plaats gehad. Nadat de Heer Robbe door twee der leden van zijne woning afgehaald, de vergadering was binnen geleid, bragt de Secretaris, de Heer A. van Leeuwen, in eene korte maar sierlijke rede, hulde toe aan zijne verdiensten, en was aller tolk in bel beluigen van bet leedwezen, dat alle onderwijzers gevoelen over zijn vertrek; biedende hem daarbijtot aandenken aan bet gezelschap eene nette schrijf cassette aan. Het was allen een waar genoegenden geachten Schoolopziener nog eenen gebeden dag in bun midden te zien. Zijn aandenken zal gewis bij allen in zegening blijven. Menig welgemeende hciiwensch werd hem voor verderen voorspoed en voortdurend geluk op zijnen levensweg toegebragt, en alge meen was de wensch, dat de nieuwe wetgeving aan hem de gelegenheid op nieuw verschaffen moge, tot waarachtig heil van bet onderwijs, en het wel begrepen belang van den onderwijzer werkzaam te zijn. Hij gunstig weder zal de muziek der stedelijke Schutterij op aanst. Donderdag, des avonds ten 7 ure, op de Ruïne, de navolgende stukken uitvoeren: N®. 1. Grande Marche (G. Knippenberg); 2. Potpouri la Reine de Chypre (J. M. Coencn); 3. Ouverture (Kalliwoda); 4. Fantaisie le Pré aux Clercs (Bender); 5. Hommage au Prince Albert, Grand Galop (I.abitzkv); 0. Pas redouble (J. C. Schroder). In de maand Julij zijn binnen deze stad overleden, 73 personen, als: 3 mannen, 14 vrouwen. 29 zoons en 27 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 1. Geboren 80 kinderen, als: 44 zoons en 36 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 18 huwelijken. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad gehevengedurende de maanden Julij 1854 en 1855. 1854. 1855. .jj f opcenten 7,430.85 f 5,935.13) 233.71 - 698.56 7,714.56 6,633.691 eigen midd. - si - 1 opcenten 1,161.31 2 eigen midd. - 343.31) o wij» 3 (opcenten 2,123.97 J eigen midd. - 1,496.341 1,257.06) - 281.80 1,509.63 1.538.86) 825.30 881.65 -3 O cq O f opcenten 50.08) 2-3 eigen midd. - 34.51 5 v - - 1 3,620.31) 1,663.52 - 1,178.07) 37.05 54.59; 2,841.59) 84.59) 91.64 13,754.40 f 11,987.45 Minder in 1855 ƒ1766.95. De Prins van Oranje is den 28stcn Julij uit Cadix naar de Middel- landscbe zee gezeild. De Gemeentestem van 6 Aug. beval een naar 't ons voorkomt wel ge- -schreven en onpartijdig vertoog over de vraag. Is de helling van eene plaatse lijke belasting op bet gemaal mogelijk en wcnschelijli. In dit vertoog worden de zwarigheden opgesomd, die, bij bet vervallen van dit middel als lands- belasting en de afschaffing bij de plattelandsgemeenten, waar dit middel dan onhoudbaar wordt, voor de plaatselijke heffing er van zullen ontstaan, bij bet malen buiten de stad, bij de vestiging van bakkerijen buiten de poor ten, bij bet gemis van rijksambtenaren, bij de vrijstelling die aan branderijen, bierbrouwerijen en azijnmakcrijen moet verleend worden en anderen, en komt tot de slotsom dat de beffing van eene plaatselijke belasting op bet gemaal, tot welk bedrag ook. wel mogelijk, maar niet zondergewigtige bezwaren is, zoodat zij, als in strijd met verschillende belangen niet wenschèlijk kan worden geacht. Uiterlijk tegen het begin der maand September ziet men eene groole promotie bij de marine le geinoct. Men meent, dat dan aan onderscheidene Hoofd-Officieren pensioen zal verleend worden. Alleen voor de dienst in O.-I. worden 10 a 15 Luitenants ter Zee lste klasse gevraagd. U. C.) Van alle kanten komen bcrigten in, dat de aardappelziekte zich bier meer, daar minder, beeft vertoond, doch tevens wordt van alle plaatsen ge meld dat de boeveelheid land inet aardappelen bepoot en de stand van het gewas, niettegenstaande het door de ziekte is aangetast, toch een ruimen oogst doel verwachten. Daarbij komen de uitmuntende bcrigten over alle andere gewassenzoodat men de klaagtoonen welke reeds worden aangeheven meer aan speculatie dan aan wezenlijk gevaar van hooge prijzen moet toe schrijven. RottC.) Uil Monniekendam meldt men bet beerseben van eene zenuw- en zin kingziekte die in typhus ontaard, en die vele slagtofl'ers eischt. Te Afferden (Gelderland) heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van zekeren landman belastte een barer kinderen, om gedurende bare afwezigheid op een jonger zusje te passen van circa een jaar oud. Weldra het gebod der moeder overtredende, laat zij het wicht aan den dijk alleen en gaat elders spelen. Bij de terugkomst vindt zij bet kindje door een in de nabijheid loopetul varken geheel opgevreten, zoodat nog slechts bet hoofd en een der beide armpjes werd wedergevondeu. in de gemeente llardenberg (prov. Overijssel) beeft een naar buis kee- rende grasmaaijer eene gruwelijke daad bedreven en wel om ééne cent. Deze als brugtol doorhem verschuldigd, werd geweigerd en in plaats daarvan bragt bij den tolgaarder eenen slag op bel hoofd toe met het scherpe zijner zeissen, deze is in de reglerzijde van bet achterhoofd doorgedrongen en heeft eene klove daarin aangebragl. Een ander persoon beeft eene vervaarlijke snede in den bovenarm gekregen. De dader, die terstond bet hazenpad beeft gekozen, wordt door de policie achtervolgd. Volgens eenen staat medegedeeld door de Javasche Courant van 30 Mei 11. was de stand van bet rijstgewas over het algemeen gunstig le noemen. 's GRAVENHAGE, 7 Augustus. Z. M. beeft benoemd tot Ridder der orde van den Ned. Leeuw den Heer J. W. Kaiser, Graveur te Amsterdam. Z. M. beeft aan Mr. A. J. Zubli, te Amsterdam, vergnnning verleend tot het oprigten van een overlevings- lijfrenten- en weduwenfonds door onder linge verzekering, en de daarvoor ontworpen reglement en tariven goedgekeurd. Tot Burgemeester van Westdongeradeel (Friesl.) is benoemd Mr. B. H. Buma. II. M. de Koningin is den 31stcn Julij door Munchen gereisd, zich naar Ischl begevende. Prins Hendrik is van Soestdijk in deze stad teruggekeerd. Men zegt dat Prins Frederik zich van Stockholm over Berlijn naar zijn landgoed Muskau zal begeven. De Ministers van Justitie en van Marine bevinden zich weder alhier. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. De Vice-Admiraal van der Plaat, gewezen Bevelhebber van 's Lands zec- magt in Oost-Indië, is met bet schip de Rui/ter aan den Helder binnengekomen. Ilij bet Athenaeum le Maastricht zijn door der. Minister van Binncnl. Zaken benoemd: tot Professor der eerste klasse, de Heer Tbs. Verwaijen, thans Rector der Lat. school te Rrcda; tot Leeraar der Eng. taal de Heer J. II. Meyer, thans hulponderwijzer te Barneveld, en tot Leeraar in bet band- en rcgtlijnig teekenen de Ileer J. C. van der Meer Mohr, kunstschilder. De Commissie van wege de stad over de zeebaden te Scbeveningen, beeft. Ier kennis van bet publiek gebragt dal 1c rekenen van 1 Aug. jI.ziek voor het groot stedelijk badhuis eene zeil- en roeiboot zal bevinden, waar mede men zeetogtjes zal kunnen maken. Dit zal geschieden onder de lei ding van drie bekwame zeelieden, die zich moeten houden aan een tarief, door de commissie vastgesteld. Volgens de Stoompost hebben de Heeren Scbrellen, van Leyden, en Maxwïlls. uit 'sHage, bij de Hooge Regering de concessie aangevraagd, tot bet leggen van een spoorweg tusschen 's Gravenhage en Scbeveningen. Volgens de laatste bij het Depart, van Koloniën ontvangen berigteri., beerseben de pokken bij voortduring in Suriname, doch blijien zij haar goedaardig karakter behouden. In bet begin der vorige maand, hebben ziek

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1