elkander in de beschutte plaatsen. De ligt gekwetsten werden vonrloopig verbonden, en zij wier wonden doodelijk schenen, werden in tenten gebragt. In eene afzonderlijke barak werden diegenen verzameld die eene of andere kunstbewerking moesten ondergaan. De ijver van de Geneesheeren schoot te kort bij deze droevige omgeving. Er lagen omstreeks 500 van die ongcluk- kigen op den grond uitgestrektmet stof en bloed bedekt. Op twee tafels werden van den vroegen morgen tot 10 ure des avonds, zonder tusschenpoozing, armen en beenen afgezet. De stank van het bloed was walgelijk. Men hoorde geen klagten uiten onder de soldatendie door het schroot verscheurd of door de kogels verminkt waren. Zij die zich konden voortslepen haastten zich om het eerst aan de beurt te komen. Het was een afgrijselijk gezigt deze zaal belegerd te zien door een tal van ongelukkigen, de afzetting hunner ledema ten verzoekende. Onder hen zag ik er een wiens voet verbrijzeld was, zelf de tafel beklimmen zoo even door een zijner makkers verlaten. De Russische krijgsgevangenen van Bomarsund, die te Evreux verblijf hieldenhebben ten gevolge van de gemaakte beschikkingen met de Rus sische Regering, de vrijheid herkregen. De Generaal Bodisco heeft de inwo ners hartelijk dank gezegd voor hunne aan hem betoonde welwillendheid. Bij gedane opgravingen in den omtrek van Sayda, in Syrië, beeft men een groote sarcophaag van zwart marmer ontdekt. De opschriften zijn in de Phenicische taal gestelden bevatten bedreigingen aan hem die het graf zal ont bloten. Men houdt het voor het graf van de moeder van Pygmalion, Koning van Tyrus, eene door hare orakeltaal beroemde Priesteres. Dit stuk zal door de zorg van den Heer Lesseps, Consul te Bayruthherwaarts worden gezonden. SPANJE. MADRID, 29 Julij. De reden van het niet doorgaan des huwelijks van Prins Adalbert van Beijeren met de dochter van den Infant de Paula moet waarschijnlijk alleen van godsdienstigen aard zijn. Daarom zoude er nog wel mogelijkheid bestaan dat de bezwaren werden uit den weg geruimd. De Minister van Buitenl. Zakendie Madrid had verlaten otn Keizer Napoleon te gaan begroetenheeft op het vernemen van diens vertrekzijne reis gestaakt. De bende van Hierros; die men voor uitgeroeid hield, heeft weder teeke nen van leven gegeven. Acht gewapende mannen van die bende hebben de Fransche diligence, waarin zich 13 reizigers bevonden, uitgeplunderd. ITALIË. ROME, 23 Julij. De Paus beeft het vroeger aangekondigde Consistorie gehouden. Men zegt dat er gewigtige maatregelen omtrent de opheffing der kloosters in Sardinië aangekondigd zijn geworden. Alhier heeft zich eene maatschappij van koks en kooksters geves tigd, die eene menigte vruchten volgens de nieuwste metboden inleggen, ter verzending naar de Krim. Eene geheele scheepslading is reeds vertrok ken. Vruchten zijn daar in overvloed. Men zegt dat de Fransche Regering eenige vergoeding verlangt voor de aanzienlijke opofferingen, welke zij zich ten behoeve der Pauselijke Staten heeft getroost, zoo al niet in kapitaal, dan toch in renten van dit kapitaal. PRÜISSESf. BERLIJN, 1 Augustus. De Koning zal het feest van het 600-jarig bestaan der stad Koningsbergen met zijne tegenwoordigheid vereeren. Te Stettin zijn onlangs 13 Engelsche Zee-Officieren aangekomen, die uit Russische krijgsgevangenschap waren ontslagen. Zij hadden behoord tot de bemanning van de Tiger die voor Odessa is verongelukt. Zij hadden moeten belooven in 7 maanden niet tegen Rusland te zullen strijden. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Julij. De handel met Rusland is thans in vollen gang langs de binnenwegen, en brengt leven en beweging in die districten, die vroeger van alle handels- neringen verstoken waren. Het blokkeren heeft geen andere uitwerking ge had dan op de groote Russische schepen in de havens, maar de binnenlandsche welvaart van het rijk heeft niets geleden. Het is eigenlijk de buitenlander, die de grootere onkosten betaaltdie uit die omwegen voortvloeijen. RU SEAN 0. De Keizer heeft aan de Joden vergunning verleend om gedurende dezen oorlog het beroep van zoetelaar bij het leger uit te oefenen. Twee Israëliten, Johann Gliicksberg, boekhandelaar te Warschau en Aaron Reiner, chirurgijn te Lublin, hebben van den Keizer voor zich «elven en voor hunne nakomelingen het burger-eereregt ontvangen. Den eerste viel deze gunst te beurt, omdat hij, gedurende vele jaren, in verschillende be trekkingen, met voorbeeldeloozen ijver werkzaam was en de tweede, voor zijn lofwaardig gedrag, tijdens het heerschen der cholera. Bij een besluit des Keizers is onlangs bepaald dat voor de militairen iedere maand dienst binnen Sebastopol voor een jaar zal worden gerekend, thans is dit ook uitgestrekt tot de burgerlijke ambtenaren. Eene depêche van Vorst Gortschakoff van den 30sten Julij meldt, dat er niets bijzonders te Sebastopol was voorgevallen. De vijand vuurde bij tussclienpoozen, hetwelk met kracht werd beantwoord. De rogge-oogst in Polen valt vrij wel uit, en er is ook hoop op eene ruime opbrengst van de tarwe. In het laatst van Julij had men er nog geen spoor van aardappel-ziekte ontdekt. TURKTE. Te Scutari hebben zich op 3 Julij ook schokken eencr aardbeving doen gevoelen; 3 huizen zijn daardoor ingestort. De hitte was op dat oogenblik drukkend. De gruwelen door de ongeregelde troepen bedrevenhebben nog geen einde genomen. Eene vrouwdie op eene landhoeve woondeis door hen op eene schandelijke wijze behandeld, en heeft zich slechts uit hunne handen kunnen redden door uit een raam te springen, waarbij zij ernstig gekwetst is geraakt. Al de wijngaarden, de eenige hulpbron des lands, zijn verloren. Die schade kan op ƒ250,000 geschat worden. Te Adrianopel werd oniangs eene weduwe door zeven roovers, die in bare woning waren binnengedrongenvan al hare bezittingen beroofd. Zij gaven voor tot de bende van Yani te behooren. Deze roover-hoofdman hoorende wat er op zijnen naam geschied was, en steeds gewoon zijnde in zijne omzwervingen weduwen en weezen te beschermen, deed de onverlaten nazetten, en leverde twee dagen daarna alles aan de beroofde weduwe teruff, met bijvoeging van de zeven hoofden der daders. In Svrie hebben ook groote buitensporigheden plaats gehad. De Ara bieren uit de woestijn komen tot onder de muren van Aleppo, de dorpen uitplunderen en allen vermoorden wie hun tegenstand biedt. 00§ T-IN D I E. BATAVIA, 9 Junij. Volgens besluit van den Gouverneur-Generaal zal er in geheel Nederl. Indië eene inschrijving geopend worden, ten behoeve van de slagtoffere van den watersnood in Nederland. Door den Gouv.-Gencraal is tot lid van het Hoog Militair Geregtshof be noemd Mr. F. L. Anlhing, thans Raadsheer in het Hooge Geregtshof, en tot Officier van Justitie bij den Raad te Padang op Sumatra Mr. J. J. O. Gaaymans. Te Padang op de AVeslkust van Sumatra heeft een zwaar onweder ge woed, dat zich kenmerkte door hevige en kort op elkander volgende donder slagen en zware bliksems, vergezeld van veel regen. Vele bejaarde personen konden zich niet herinneren iets dergelijks te hebben bijgewoond. Ook meldt men van daar dat een kind met een geweer spelende, en niet wetende dat het geladen was, zijn speelmakker heeft doodgeschoten. Van de te Ambon achtergelaten schepelingen van het Fransche oorlogs fregat la Sihylle zijn in Maart 6 overleden, 8 naar Batavia vertrokken, ter wijl er zich op het einde dier maand nog 10 personen in het hospitaal bevon den, die in zooverre hersteld waren, dat ook zij met de verwacht wordende brievenmaal-boot naar Batavia zouden kunnen worder. opgezonden. Het getal overledenen van dat fregat heeft dus in het geheel 72 bedragen. De nagel-oogst heeft niet aan de verwachting beantwoord. In Februarij zijn drie rooversvaartuigen in de baai van Karocmboe aan gekomen. Die praauwen werden door nog twee andere versterkt, waarop door de roovers met ongeveer 60 man is beproefd de kampong Karoemboe te over rompelen. De inwoners echter hadden zich vereenigd, en, ondersteund door eenig gewapend volk van den Sultan van Bima, den aanval afgeslagen, met dat gevolg dat de zeeroovers met achterlating van 7 dooden en verscheidene wapenen, de vlugt namen. Ook op meer plaatsen hebben de zeeroovers zich met groote stoutmoedigheid vertoond. Te Timor Koepang heeft op 25 Maart een hevige storm gewoed, die veel schade heeft aangerigt. 's Lands kruisboot N°. 40 is bij die gelegenheid het onderste boven geslagen, waarbij 8 personen zijn omgekomen. De Kolonel A. v. d. Hart, Militair Gouverneur van Celebes is door een zijner bedienden, Kimping genaamd, om het leven gebragt. Kimping was vroeger door zijnen Heer wegens nalatigheid bestraft, en deze schijnt hierdoor gekrenkt en tot wraakneming aangespoord te zijn. Op den avond voor de misdaad, toen de geheele familie zich ter ruste had begeven, hield hij zich in het benedenhuis verborgen. Toen alle huisgenooten zich in rust bevonden, verliet bij zijnen schuilhoek en hegaf zich, met eene kris gewapend, naar het slaapvertrek van zijnen Heer tot uitvoering van zijn snood voornemen. Na eene eerste verwonding, hem in den slaap toegebragt, is de Kolonel opge sprongen en heeft met zijnen moordenaar eene worsteling aangevangen, die, te oordeelen naar de talrijke sporen van bloed, welke over een groot gedeelte der kamer verspreid waren, zeer hevig moet geweest zijn. De Heer v. d. Hart heeft in die worsteling, behalve vele snijwonden, twee steken in de borst ontvangen, waarvan eerie, van de regterzijde in het hart doorgaande, tusschen de schouderbladen uitkwam. Hoezeer doodelijk getroffenheeft hij zich naar het portaal begeven en is daar bij den trap dood nedergevallen. De moorde naar heeft bij deze worsteling met. zijn eigen wapen eene wonde in den buik ontvangen. Hij heeft ook getracht Mevr. v. d. Ilart om het leven te brengen die zich echter gelukkig aan zijne vervolging heeft weten te onttrekken en slechts eene wonde aan den linkerarm heeft bekomen. Daarna vermoordde hij nog eene kindermeid en begaf zich toen in eene onbewoonde kamer, al waar hij stervende werd gevonden terwijl de met bloed bevlekte kris naast hem lag. Mevr. v. d. Hart was intusschen gevlucht om de wacht ter hulp te roepenen had zich naar de nabij gelegen woning van den Officier van Gezondheid Schmitz begeven, alwaar ook hare kinderen zijn gebragt. Uit het onderzoek is geblekendat deze misdaad aan eene geheel persoonlijke wraak moet worden toegeschreven. KERKNIEUWS. Bij de Herv. gemeente te Alkmaar is tot Predikant beroepen D8. J. IV. van der Leeuw, thans te Eemnes-Buiten en bij dezelfde gemeente te Made en Drimmelen, den Cantlidaat ,T. W. D. Roëll.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3