BUITENLANDSCHE BERIGTEN. I Daarna is de beraadslaging voortgezet over de ontwcrp-reglemenlennopens de Hoogheemraadschappen van den Alblasscrwaard. Men is thans daarmede tot op art. 168 gevorderd. Morgen voortzetting der beraadslaging. AMSTERDAM, 3 Augustas. Voor omstreeks drie weken vroeg een der geëmployeerden aan de Nederl. Handelmaatschappij alhier, voor eenigen tijd verlof tot het doen eener builen- landsche reis. Het verlof werd hem toegestaande verloftijd was verstre ken hij werd aangemaand om op zijn post terug te keerendoch hij kwam niet terug. Dit verwekte kwaad vermoedenbij het nazien der onder hem bernstende papieren bleek het, dat voor cene aanzienlijke som aan wissels gemist werd. Deze persoon moet gedurende 24 jaren eene betrekking aan genoemde maatschappij vervuld, en het volste vertrouwen genoten hebben; een agent voor buitenlandsche huizen, die te gelijk met hem verdwenen is, schijnt in deze ontvreemding de behulpzame hand te hebben geboden. Het verlies wordt, zoo ver het bekend is, op minstens 40,000 geschat. ArnliC.) Volgens de Amst. Courant is door de llegtbank bevel van gevangen neming uitgevaardigd tegen de personen A. Kruyt en W. O. Kluter, beide vroeger in dienst van de Handelmaatschappij, ter zake eener diefstal van ƒ44,703.72 ten nadcele dier maatschappij gepleegd. UTRECHT, 2 Augustus. Het stoffelijk overschot van den Hoogleeraar des Amorie van der Hoeven is gisteren avond van Arnhem herwaarts overgebragt, en heden op de stads begraafplaats alhier bijgezet. De Predikanten van Teutem en Tydeman uit Rotterdam en Stuart uit Amsterdam bragten cene hulde aan de verdiensten van hunnen hooggeachten Leermeester, terwijl de Hoogleeraar van Hall ook cene aanspraak hield. Het lijk is bijgezet in den grafkelder van den Heer G. J. van Mansvelt, alwaar reeds de overblijfsels rusten van een zoon en eene dochter van den Hoogleeraar. Twee zonen van den overledene waren bij deze begrafenis tegenwoordig. Vtr. C.) 's HERTOGENBOSCH, 1 Augustus. De Studenten van het Bisschoppelijk Seminarium te S'. Michiels-Gestel benevens hunne Leeraren, hebben een tweede bezoek gebragt aan een Maria beeld in de kerk van S*. Jan alhier. In processie begaven zich de Geeste lijken naar de L. Vrouwe-kapel8 leerlingen droegen een kunstig gewerkt zamenstel, waarop een kaars stak, die aan de II. Maagd geofferd werd, en begaven zich te midden van twee aaneengesloten reijen toeschouwers naar de kapel, alwaar zij voor het beeld nederknielden en na het offeren en ontste ken der kaars, de II. M. groetten. De Deken van de kathedraal hield eene toespraak tot de Studenten en wijdde daarna de medailles, ter herinnering aan dit bezoek. 1 BELGIS. BRUSSEL, 3 Augustus. De Koning van Portugal heeft de stad Luik bezocht, llij is aldaar met 1 de aan zijn rang toekomende eerbewijzen ontvangen. Een brief uit Lissabon meldt, dat men in die stad toebereidselen maakt om den jongen Vorst luister rijk te ontvangen. De straten zullen met triomfbogen versierd worden en eene algemeene illuminatie zal plaats hebben. Ook een kunstvuurwerk, voorstellende eene uitbarsting van den Vesuvius zal worden afgestoken. De Cercle artistique te Antwerpen heeft de vlaggen aan het gebouw halver stok doen hijschen, om haar leedwezen te betoonen over het verlies van haar medelid Prof. Des Amorie van der Hoeven. Te Antwerpen is de weduwe Bogaerts overleden, wier vermogen op 4 millioen francs geschat wordt. Zij is kinderloos gestorven, daar de dood ze allen in een kort tijdsbestek had weggerukt. Zij heeft de helft van haar vermogen bestemd lot oprigting van een ouden-liedenhuis. Men verwacht eerdaags in den Zoölogischen tuin te Antwerpen een 5-ja- rige olifant; men hoopt dat hij op de reize herwaarts niet zal bezwijken. Ook een zwarte panther, met twee zijner jongen. Dit laatste dier is zeer zeldzaam. Men kent slechts één exemplaar in den Plantentuin te Parijs. Eenige dagen geleden had er op de markt alhier een koddig voorval plaats. Een jongen wierp een groote mand met levende krabben omver, die spoedig naar alle kanten de vlugt namen en niet dan met groote moeite konden wor den achterhaald, daar de voorbijgangers niet gretig waren om daaiin behulp zaam te zijn. De wanhoop van den eigenaar was niet het minst treffende gedeelte van dit tooneel. Te Bergen in Henegouwen kwam eenige dagen geleden een huisvader in sterk beschonken toestand in zijne woning, met het voornemen zijne beide kinderen te vermoorden. Woedende kreten uitende, ontrukte hij ze aan de moederarmen, maar werd door op het angstig geroep van de vrouw toege snelde buren in zijn boos opzet gelukkig verhinderd. ENGELAND. LONDEN, 2 Augustus. De Koningin zal op hare reis naar Frankrijk vergezeld worden door Lord Clarendon, en misschien door de Lords Lansdowne en Granville. Lord Pal- merston blijft stellig hier. De Koningin heeft verzocht, dat er gedurende haar verblijf aan het Fransche Hof geene Vorsten aldaar mogtcn tegenwoordig zijn, aan wien de voorrang boven Prins Albert zou moeten gegeven worden. In de zitting van het Lagerhuis van Dingsdag 11. zijn verscheidene cre- dieten toegestaan voor verschillende takken van de openbare dienst. Ook heeft het de vroeger door ons vermelde belootiing aan den Kapitein Clure en zijne manschappén, voor de ontdekking van den noordwestelijken doortogt toegestemden het regeringsvoorstel tot oprigting van een gedenkteeken voor Sir J. Franklin aangenomen. De Kanselier der schatkist heeft bij die gele genheid verklaard, dat hij in eene der eerstkomende zittingen middelen zou voorslaan om te voorzien in het te kort der staatsuitgaven, daar de reeds be willigde sommen ontoereikend waren. Men verzekert, dat de Regering voor nemens is de invoerregten op artikelen van algemeen verbruik te verhoogen. De bill tot waarborging eener leening van 5 millioen voor de Turksche schatkist, is ook in die zitting aangenomen. De Kanselier der schatkist heeft heden in het Lagerhuis eene Koninkl. boodschap ingediendwaarin voorgeslagen wordt de uitgifte van 7 millioen !x 4 pCt. rente, in 6 jaren af te lossen. De Times blijft de ontbinding van het Parlement aanbevelen, daar het uit partijzucht of flaauwhartigheid den oorlog belemmert en den waren geest des volks niet vertegenwoordigt. De Heer Straham is onder borgstelling van 144,000 in vrijheid gesteld. Het schip dat te Portsmouth moest van stapel loopen, (waarvan wij de mislukking in ons vorig nommer hebben medegedeeld) is des nachts door 2000 man te water gebragt. Twee hunner zijn daarbij gekwetst. Eergisteren verscheen een Russische kaper nabij Ramsgate in het Ka naal en terstond zijn de wachtschepen in zee gestoken om dien ongenoodigden gast op de vlugt te jagen. De Admiraliteit heeft een uittreksel van een brief van den Bevelhebber in de Oostzee openbaar gemaakt, waarin verslag gedaan wordt van het ge vecht voor Frederikshamm. Na een vuur van 6 uren was het gelukt het geschut des vijands tot zwijgen te brengen en hem een aanzienlijk verlies te be rokkenen. Het verlies van de onzen bedroeg slechts 1 man en 2 gekwetsten. Ingevolge genomen maatregelen wordt de blokkade thans aan beide kanten van den Finschen golf sterk gehandhaafd, zoodat de bevolking weldra gebrek aan de noodigste levensbehoeften zal krijgen. Men denkt algemeen dat de vlootvoogd een aanval op Reval in den zin heeft. Brieven uit Amerika melden, dat de tarwe-oogst aldaar bijzonder goed is geslaagd. FRANKRIJK. PARIJS2 Augustus. In tegenwoordigheid des Keizers zijn proeven genomen met den zooge- naamden bommen-hallon. De uitvinder van dit werptuig beweert het vraag stuk te hebben opgelost, een ballon naar welgevallen te kunnen rigten. De ballon wordt met bommen gevuld en deze worden door een electrischen draad ontstoken op het oogenblik dat de ballon nedervalt. Van deze nieuwe uit vinding voorspelt men zich de beste uitkomsten. Op de boulevard de l'Impératrice en rondom de Are del'Etoile zijn 1800 arbeiders bezig om den weg en het plein te voltooijente decoreren en te versieren. In het stadhuis worden fonteinen aangebragt in al de groote feest zalen. Aan de decoratie der Engelsche Ambassade arbeiden vele werklieden. Van Fontainebleau zijn vele groote oranjeboomen herwaarts vervoerd lot ver siering van den ingang van bet nijverheidspaleis en van het inwendige van dat gebouw. Van de aanstaande feesten te Versailles verhaalt men wonderen. Eene tooverachtige illuminatie, het springen des nachts van al de waterwer ken wandeling met fakkellicht in de gaanderijen enz. enz. Onze stad zoude wel gezind zijn om bij de komst van Koningin Victoria weder een groot feest te geven, maar de geldmiddelen zullen het niet toelaten, want na aftrek van 100,000 frs.voor de betrekkingen der gesneuvelden in de Krim bestemd, en de jaarlijksche bijdrage van 80,000 fr. aan de armenzal het overschot slechts voldoende zijn om het stadhuis op eene prachtige wijze te verlichten. Volgens nadere opgaven bedragen de inschrijvingen in de leening 4000 millioen. De zaak van de geheime genootschappen wordt thans voor het Hof van Assises behandeld. De toevloed van nieuwsgierigen is groot. Uit de in beslag genomen protocollen blijkt, dat in dit genootschap o. a. is voorgesteld ieder dood te schietendie onder de tegenwoordige Regering of onder die van Lodewijk Philips, in dienst van den Staat geweest is en voorts allen, die na de eerste drie dagen van de proclamatie der republiek, hun vermogen niet hebben kenbaar gemaakt en voor zich zeiven en hunne familie meer dan 50,000 fr. behouden. De oorlog in het Oosten levert nog niets vermeldingwaardigs op. Al de berigten bevatten slechts herhalingen van vroegere gebeurtenissen. De werken gaan langzaam, maar men vordert toch telkens ééne schrede en de stelling der belegerden wordt van dag tot dag moeijelijker. Men zegt dat het leger aan den Generaal Pélissicr verzocht heeft het stormloopen te bespoe digen, waarop deze zoude geantwoord hebben, dat het in de eerste helft van Augustas zou plaats hebben, als zijnde hij den Keizer eene verrassing schuldig op Napoleor.sdag (15 Aug.). Het is stellig, dat de Russen de bezetting van Sebastopol weder hebben versterkt. Overigens wordt het moeijelijk berigten van liet oorlogstooneel te ontvangendaar de dagbladen hierin omzigtig moeten zijn, en de bijzondere brieven van daar slechts over personele zaken mogen loopen, waarom zij ook voorzien zijn van een stempel, ten bewijze dat de uitvoerende magt ze geopend heeft. De Heer Balledier, Vice-Consul van Frankrijk te Suez, heeft aan het museum van het Louvrc doen toekomen een papyrus, 19 a 20 eeuwen oud, waarop een fragment van den 18dcn zang van de Ilias geschreven is. In een brief uit de Krim geschrevenwordt door een ooggetuige de vol gende schets van een hospitaal aldaar gegeven: De ambulance bestaat uit drie houten barakken en een zeker aantal tenten. De gekwetsten lagen naast

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2