LEYDSCHE COURANT m MAAjNDAG, 6 AUGUSTUS. n°. m. 1855. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven-Die va» Maandag komt uit Zaturdag Avond, v' •k. V ->4 i - iy .i i /Je Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 22. IHNIYENLAMISUIIE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Augustus. Wij achten het voor de ingezetenen eener stad als Leyden, wier bloei en welvaart voor een groot deel van het fabriekwezen afhangt, de vermelding allezius waardig, dat het heden de dag is waarop de Heer J. Zuurdeeg voor vijftig jaren zijne fabriek in wollen dekens, alhier begon, die hij thans nog met zijnen zoon, onder de firma J. Zuurdeeg Zoon, voortzet. Heeft hij haar gedurende dit tijdsverloop, gelijk bekend is, aanmerkelijk mogen uit breiden, hij is tevens rusteloos en met goed gevolg werkzaam geweest aan de ontwikkeling cn volmaking van het vak zelf, waartoe zij behoort. Dit laatste verdient opentlijk en dankbaar erkend te worden; want waar lijk! onze stad mag er roem op dragen eeneri fabriekant te bezitten, wiens industricele verdiensten reeds in 1800 met zilver bekroond worden, cn die ook naderhand op elke tentoonstelling, waar hclooningen van dien aard wer den uitgereikt, zelfs nog op de laatste te New-York, eeneri eereprijs be haalde. Indien wij niet bepaaldelijk van den Meer Z. als fabriekant ge waagden, zouden wij nog rijke stof vinden om over zijne veelvuldige werk zaamheden cn betrekkingen ten algemeenen nutte in Maatschappij en Kerk uit te weiden, die hij met zoo veel ijver en Christelijken zin vervuld heeft en in weerwil zijner hooge jaren blijft vervullen: doch 't zou zijne beschei denheid en nederigheid even min behagenals die vermelding noodig zou zijn bij eene bevolking, bij welke de edele grijsaart ook uit dien hoofde zoo gunstig bekend slaat. Eergisteren werd alhier de Algemcene Vergadering der Ned. Gustaaf- Adolf-Vereeniging gehouden. Zij werd bijgewoond, behalve door het Hoofd bestuur, door de Vertegenwoordigers der afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, 'sllage, Haarlem, Roermond, Gorinchem cn Alkmaar. Nadat de vergadering met gebed en eene korte toespraak van den Voorzitter geopend was, deelde de Secretaris het verslag mede van de werkzaamheid der vereeniging gedurende het verloopen jaar. Daaruit bleek, dat zij sedert hare vorige vergadering ondersteuning verleende aan zes gemeenten, cn in dit jaar aanvragen om onderstand ontvangen had van negentien gemeenten waaronder zes in ons vaderland. Het getal der afdeelingen was vermeerderd door de definitive aansluiting van Rotterdam, Alkmaar en Gorinchem, terwijl zij in Roermond eene geheel nieuwe afdceling zich zag vestigen. Hoewel zij thans zelfstandig beslaat, bleef zij nogtans in riaauwe betrekkin" tot de Gustaf-Adolf-Sliflung in Duitschland, met welke door het hoofdbestuur eene zeer levendige correspondentie werd gevoerd, terwijl van wederzijds de blijken van overeenstemming en zamenwerking menigvuldig waren. Schoon de gewijzigde inrigting der Vereeniging aan de Amsterdamsche Afdeeling een 50-tal leden, meest Duitschers, deed verliezen, mogt zij zich toch op eene andere wijze in vergoeding van dat verlies verhengen, vooral door de mede werking van vele vrouwen. In het algemeen is de deelneming toegenomen. Na het verslag van den Penningmeester werden verschillende belangen der vereeniging besproken, waaronder de voornaamste plaats bekleedde, de aan- wijzing der gemeenten, die de meeste aanspraak op ondersleuning hadden, en de vcrdceling der gelden daarvoor beschikbaar gesteld. Als hulpvereischcnde werden vastgesteld vijf gemeenten in Duitschland en tien deels aan de gren- 7.cn en deels in ons vaderland. Voor elke dier gemeenten werd eene som be stemd naar evenredigheid barer behoeften; aan Weertin Limburg, eene som van ƒ300 ter voorziening in de predikdienst, en aan Erp, in Noordbrabant, hetwelk in den loop des jaars reeds eene som van ƒ100 door het hoofdbestuur bad ontvangen, werd door de vergadering nog 50 ten behoeve barer kerk, toegewezen. Na eenige deliberation van minder belang werd de vergadering met dankgebed besloten. De eerstvolgende algemcene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week .is geweest als volgt 20 Julij 07 volwassenen, 20 30 71 20 31 74 20 1 Augustus 73 21 2 72 21 3 74 21 4 71 21 kinderen te zamen 87. 91. 94. 94. 93. 95. 92. Onder vele benoemingen door Z. M. den Koning hij het leger gedaan, zijn bij het 5do reg. infanterie lot 2<Ie Luitenants aangesteld de Sergeanten J. Huy- gens en J. W. Themmen, en lot 2den Luitenant-Kwartiermeester den Sergeant- Titulair II. C. van Erp Taalman Kip, van het instructie bataillon. Bij het regement rijdende artillerie is den lstcn Luitenant-Administrateur van klecding en wapening II. L. Mulder, bevorderd tot Kapitein-Administrateur. Te Beverwijk is besloten de plaatselijke belasting op het gemaal, die plus minus ƒ2500 opbrengt, met 1 Jan. e. k. af te schalFen. Het equiva lent zal gevonden worden in eene verhooging van den personelen omslag, het gedistilleerd en den wijn. Het instructie-balaillon te Kampen heeft het kamp op den Zandberg betrokken. Het getal der tenten bedraagt omtrent 120. Uit Leeuwarden meldt men het overlijden van Mr. Daam Fockeina, Oud-Raadsheer in het voormalig llof van Friesland en oud-lid van de Tweede- Kamer der Slaten-Generaalin den ouderdom van 84 jareneen man van uitstekende gaven cn verdiensten. Op denzelfden dag dat door het onweder zulk een treffend voorval te Opheusden plaats had, is ook te Appelscha (prov. Drenthe) de bliksem ge slagen in het huis van T. Broekslra, toen hij met zijne huisgenootcn aan tafel zaten te eten. Hij kwam den schoorsteen in en onder door den muur achter de plaat weer uitde borden die voor den schoorsteen stondenvielen er af, en de menschen van hunne stoelen en in zwijm; een der stoelen werd nog verpletterd en den man een been geschroeid. In de omstreken van Neuzen heeft onlangs eene stoute aanranding plaats gehad. Een persoon ging met ƒ200 bij zich naar het nabijgelegene Philip pine. Na een eind wegs te hebben afgelegd, ontmoette hij een persoon, die hem om wat tabak vroeg, en, na dit ontvangen te hebben, ook nog om een paar kwartjes, welke hij hem echter weigerde. Onmiddelijk daarop kreeg hij van den aanhouder met eene mes eene snede over de borst, en eene tweede snede over den rug, welke evenwel beide niet verder dooi drongen dan de kleederen. Nu eensklaps zich oinkeerende, hragt hij met zijn tabaksdoos, zijnen aanvaller eenen fikschen slag aan de zijde van het hoofd toe, zoodat deze bewusteloos nedcrviel, van welk oogenblik hij partij trok om de vlugt te riemen en alzoo zijne reis voort te zetten. Voor eenigen lijd heeft zich de zendeling van Lennep, zoon van den Ne- derlandschen Consul te Smyrna, in dienst van het Amerikaansch Zendeling- Genootschap begeven, en zich op den post Tokat (Klein-Azië) gevestigd, waar hij in een geschikt locaal eene Theologische kweekschool zal oprigten. 's GRAVENHAGE, 4 Augustus. Bij Koninklijk besluit is de Heer Mr. G. G. van Bultingha Wichers thans Ontvanger der registratie en domeinen te Zuidhornbenoemd tot In specteur van de 3de klasse, en verplaatst de Ontvangers der registratie en domeinen, de Heer J. L. Becking, van Oud-Beijerland naar Almelo, cn de Heer C. D. Roëll, van Tholen naar Oud-Beijerland. De Minister van Marine is naar het Nieuwe Diep vertrokken, om eene inspectie aldaar te houden. Hij zal morgen weder terugkeeren. Onze Gezant bij Frankrijk, de Heer Lighlenveld, zal aanst. Ding-dag, naar Parijs terugkeeren. De aardappelenziekte heeft zich in de duinen, in de nabijheid van Schc- veningensedert een paar dagen, weder vertoond, maar bepaalt zich tot dusverre tot het loof, aan den knol wordt nog niets waargenomen. Van de Beverwijk daarentegen wordt gemeld, dat duizende akkers in dien omtrek overheerlijk staan en dat van de ziekte geen spoor aanwezig is. Volgens een berigt van den Nederl. Consul te Nicuw-Orleansis den reglstrcekschen invoer van Nederl. voortbrengselen aldaar, gedurende de drie laatste jaren aanmerkelijk verminderd, maar worden die groolendeels van New-York en andere plaatsen aangebragt, hetgeen natuurlijk eene verhooging der prijzen ten gevolge heeft. In de genoemde jaren is er zelfs niet een vaartuig reglstrecks uit Nederland aangekomen. De uitvoeren van katoen cn tabak zijn echter eenigzins toegenomen. Telegrafisch Berigt, 5 uur. Tot Commissaris des Konings in de provincie Noordholland is door 7,. M. benoemd Jhr. IV. Boreel van Ilogelandenthans Voorzitter van dc Tweede Kamer der Staleri-Generaal. Provinciale Staten van Zniifholland. Zitting van Donderdag 2 Augustus. In deze zitting heeft de Voorzitter hulde gebragt aan de nagedachtenis van hel overleden lid IJserman.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1