zal een beroep doen op de algemcene liefdadigheid, ten einde aan die onge- lukkigen hulp te verschaffen, welke door deze ramp, zonder voorbeeld in Zwitserland, alles hebben verloren. SPANJE. MADRID, 29 Ju lij. Het voorgenomen huwelijk van Prins Adalbert van Bcijeren met de dochter van den Infant de Paula, zou, naar men zegt. geen voortgang hebben. Volgens sommigen dagbladen zal aan den Maarschalk Espartero een broek aangeboden worden, versierd met staalkundige zinnebeelden en de wa pens zijner familie. Luidens bcrigten uil Barcelona zijn er in de provincie 3000 muilezels voor Fransche rekening aangekocht, om naar de Krim te worden vervoerd; 300 waren reeds ingescheept. Te Barcelona inaken vele bezitters van uitgebreide fabrieken zich ge reed om de stad te verlatendaar zij zich bij de bestaande spanning onder de werklieden niet veilig achten. SARDIN IE. Men verzekert dat eerstdaags door de Regering eene verzameling officiële stukken zal openbaar gemaakt worden van den Graaf Perrone, Minister van Buitenl. Zaken onder Koning Amedeus III in 1783. Die stukken zouden reeds handelen over de Oostersche quaeslic. Toen reeds had de Sardinische Regering wantrouwen opgevat in de vergrooting van Rusland en hare heer schappij in de Zwarte zee, en had zich gaarne willen verbinden om tot de fnuiking daarvan mede te werken. De in bezitneming der kloosters, namens de geestelijke schatkist, is bijna overal tot stand gebragt. De bewoners dier kloosters hebben overal tegen den maatregel der Regering geprotesteerd: dit was het bevel, dat zij van de superieuren hadden ontvangen, die zelve die aanschrijving, zoo zij zeggenvan hooger hand hadden. Intusschen was het gedrag der klooster- geestelijken, zelfs van diegenen welke protesteerden, zoodanig, dat zij loon den, dat zij er verre af waren zoo tegen de wet te zijn als zij verpligt waren te moeten schijnenen in naam dier wetwaartegen zij protesteerdenver zochten zij echter een pensioen. In Genua alleen zijn 34 kloosters vernie tigd. Slechts hij enkelen heeft men tegenstand gevonden. Maarschalk Radetzky, laat in zijn dagblad de Gazetta de Verona het gerucht van de aanzienlijke versterking van het Oostenrijksche leger legen- spreken, maar wordt niet ten volle geloofd. Het garnizoen van Verona zelve, alsmede dat van Mantua en van Ancona zijn aanzienlijk vermeerderd. Volgens officiële opgaven bedroeg het getal veroordeelden in den gehee- len Ker kei ijken Staat, den 305ten Junij 11., 4133 personen, waaronder 608 voor moord en doodslag, 25 wegens oudermoord, 12 wegens moord aan echt- I genooten enz. Het getal moorden is bijzonder grootstelt men de bevolking van den Kerkelijken Staat op 2,900,000 zielen, dan komen 21 moorden op de 100,000 inwoners. Men meldt van Genua het uitbreken van de cholera aldaar. Ook in den Kerkelijken Staat woedt de cholera steeds voort. In Ancona alleen telt men 2500 slagtoffers; te Bologna 100 gevallen per dag. De steden van Romagna, Forli, Ferrara en Marcerata worden zeer geteisterd. OOITENRIJ K. AVEENEN, 27 Julij. De Aartshertog Karei Lodewijk is benoemd tot Stadhouder van Tyrol. Men verzekert hier algemeen dat onze Regering onlangs een voorstel van Rusland heeft ontvangen om eene onderlinge schikking op den grondslag der 4 waarborgpunten te maken, maar geweigerd heeft dat voorstel in over- i weging te nemen, op grond dat zij getrouw wilde blijven aan het December- verdrag en alzoo niet dan in overleg met de AVestersche mogendheden onder handelingen met Rusland wilde aanknoopen. Frankrijk stelt die stap van onze Regering op hoogen prijs, en heeft het Engelsche bewind overgehaald om te berusten in de wijze waarop Oostenrijk de in December II. jegens de Westcrsche mogendheden aangegane verpligtingen opvat. De regering is ernstig bedacht om in al de Kroonlanden een gelijk stelsel van maten en gewigten in te voeren. Hel grootste deel der Protestantsche geestelijkheid van dit land heeft zich legen de invoering van het gezangboek van den Duitsch-Evangelischcn kerkdag verklaard. Te Milaan werden den 2Gsten Julij, 's voormiddags ten 11 uren, 12 minuten, 40 sekonden, wederom drie schokken van aardbeving waargenomen, met tusschenpoozen van 15 sekonden, doch minder hevig dan den dag te voren. De schokken op den 25stcn zijn ook bespeurd te Turijn en Verona. Hoewel Perzie zich tot hiertoe onzijdig heeft gehouden, neemt Ruslands invloed aldaar merkbaar toe. RVSLAN D. PETERSBURG, 22 Julij. De Graaf van der Pohlen is bij gelegenheid van zijn 50-jarig jnbilé als Generaal, vereerd met het beeldtenis des Keizers met diamanten omzet. Het geheele corps der Petersburger militie is thans geplaatst onder het opperbevel van Generaal Rüdiger. Uit onderscheidene militaire scholen zijn 600 kadels met den rang van Officier naar de bestaande legercorpsen gezonden, ter vervanging van hen die gesneuveld of gekwetst zijn. Vorst Gorlschakoff meldt van Sebaslopol den 28stcn dezer des avonds het volgende: Gisteren heeft de vijand een hevig kanonvuur geopend tegen het bastion N°. 4, hetwelk 2; uur heeft geduurd. AVij hebben zulks krach tig beantwoord. Overigens is van den 23sten tot den 27s,cn dezer niets nieuws voor Sebastopol, noch op de overige punten van de Krim voorgevallen. Vorst Gortschakoff heeft afgekondigd dat de 7d(! en 15(1« afdeelingen voet volk zonder vermoeijenis inde Krim zijn kunnen aankomen, door dat op alle hallplaatscn door de bevolking rijtuigen geleverd en gereed gehouden waren, in grooter getal zelfs dan noodig was, terwijl voor de overtollige wagens gcenc de minste schadelooslelling verlangd werd. De Vorst betuigt daarvoor dank aan de bevolking. De dagbladen behelzen uitvoerige klagten over de wijze van oorlogvoe ren door de Engelschcn in de Oostzee. In Finland vernederen zij zich tot de laagste rooverijen; zelfs op punten alwaar nimmer een soldaat den voet gezet heeft, vallen zij de weerlooze ingezetenen aan, en ontnemen hun alle have, tot zelfs de katoenen zakdoeken en andere schamele kleedingstukken der boerinnen. Eene bende zeeroovers zou meer menschelijk handelen, vooral in eene arme streek als Finland, alwaar menig huisvader zijn eenig bestaan middel verliest als zijne armzalige schuit door den vijand verbrand wordt. Kan het verbranden van zulke schuiten als een middel tot verzwakking van Ruslands zecmagt beschouwd worden? En toch geschiedt dit op groote schaal in FinlandEsthland en op de kusten der AVitte zee. Te oordcclen naar de toebereidselen die door de verbonden mogend heden gemaakt worden zoude het niet onmogelijk zijn dat Odessa met eenen aanval werd bedreigd. Daarom heeft de Generaal Liiders de noodige maat regelen genomen om den vijand goed te ontvangen. Misschien zullen zij zich dan met het vernielen der magazijnen te vrede stellen. De Invalide bevat heden een artikel over de mogelijkheid van de in neming van Sebastopol. Dit artikel is door een volledig zaakkundige geschre ven. De vesting zal genomen worden, zeggen de bondgenootenen daarom zetten zij het beleg voort. Zij zal niet genomen worden, antwoorden de Russen, want den geschikten tijd daartoe heeft men laten voorbijgaan. In de eerste dagen na de verschijning van hel AVestelijk leger voor de stad, was zij slechts verdedigd door een muur, waarvan de vooruitspringende hoe ken door kleine bastions waren verdedigd. Het garnizoen was gering en be stond groolendcels uit ongeoefende zee soldaten. AVare er toen eene hardnek kige bestorming gewaagd zoo zou in weerwil van eenen heldhaftigcn tegen stand de minderheid voor de meerderheid hebben moeten wijken. Later was de toestand veranderd. In een 7-tal dagen waren er ontzaggelijke verschansin gen opgeworpen en de zwakste punten overal aanmerkelijk versterkt. Hon- derde stukken geschut werden in batterij geplaatst en de stad telkens met meerdere verdedigingswerken voorzien en was dus de kans op voortdurende afwe ring van den vijand toegenomen. Zal dus Sebastopol nu nog kunnen geno men worden? men kan de toekomst niet vooruitzien. Maar Sebastopol is niet aangelegd om een vijandelijk leger op te houden en weinig geschikt, oin te worden ingesloten. Van den zeekant, op de meest uitstekende wijze in staat van verdediging gesteld, wordt de stad van de landzijde, thans door juist aangelegde aardenwerken beschermd en heeft zij zoo onuitputtelijke bronnen zoowel van materialen als van manschappen, dat de verdediging der vesting ook nog tijden zou kunnen voortduren, al had men niet een leger ter be scherming, dat van Perekop tot Balaklava geschaard, in korten tijd zich kon vereenigen en den vijand in den rug aanvallende, hem op het ongenblik van de bestorming in een neteligen toestand zon kunnen brengen. De vloot alleen vermag weinig tegen de vesting. Daarentegen zijn de Russische vaartuigen voor de verdediging van groot nut. Neemt men aan dat de landmagt der beide partijen even sterk is, dan moet toch de zedelijke kracht van het Russisch leger, dat in de grootste eensgezindheid voor godsdienst en vaderland, voor familie en haardsteden strijdt, veel grooter wezen, dan van het leger der bondgenooten, uit 4 geheel verschillende beslariddeelen bestaande, met weinig inzigt in de redenen, die de diplomatic aanvoert orn den oorlog en deze belegering te billijken. AVanneer men ook de krachten geheel ge lijk stelt, wordt toch de toestand van het vijandelijk leger telkens moeijelijker. Elke voet grond moet met stroomen bloeds gekocht worden en naauwclijks heeft de vijand het eene werk bemagtigd, of hij ziet nieuwe belemmeringen in den weg staan, die hij eerst bemerkt, als hij een voorliggend punt met moeite bemagtigd heeft. Houdt men hierbij in het oog, dat het zuidelijk deel der stad in 2 deelen is verdeeld, dat elk der huizen tot een fort is ge maakt en dat het noordelijk gedeelte der stad, bepaaldelijk de citadel, een geheel afzonderlijk beleg zou vereischen, dan begrijpt men, hoezeer de ver meestering van Sebastopol door schier onoverkomelijke hinderpalen wordt bemoeijelijkt. Bij den onlangs vermelden brand in het stad Lovisa zijn volgens naauw- kcurige opgave 70 huizen, verscheidene magazijnen en hospitalen, de kerk, de school, de gevangenis, enz. afgebrand. 38 huizen waren verzekerd voor ongeveer ƒ185,000 en de overige schat men op ongeveer ruim ƒ30,000. TIIRKÏB. De Pruissische Gezant von AVildenbruck heeft van den Sultan de orde van de Medjidié ontvangen. Algemeen is alhier de wensch uitgedrukt om Omer-Pacha met een goed deel zijner troepen naar het krijgstooneel in Klein-Azic te verplaatsenom dat het leger aldaar niet in slaat wordt geacht om de Russen met vrucht te kunnen bestrijden, en hij in de Kriin tot werkeloosheid scheen gedoemd te zijn; maar dit denkbeeld heeft bij de Regering geen bijval gevonden. Te Konstantinopel heeft zich eene nieuwe Protestantsche gemeente ge vormd, bestaande nit 150 leden, grootendeels van de R. Katholieke tot de Protestantsche godsdienst overgegaan. De Predikant, John Dudas is vroeger Kapelaan geweest, bij een reg. Oostenrijksche husaren, is in N.-Amerika Pro testant geworden en toen naar Turkye gegaan, om zijne uitgewekene landge- nooten (hij is Hongaar) in de Protestantsche godsdienst te onderwijzen. Te Londen heeft zich een comité gevormdoin deze gemeente bij te staan.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3