SPANJE. MADRID, 22 Jul ij. 'De Pauselijke Nuntius verlaat onze stad. Hem is zijne bezoldiging uitbe taald over de maanden Junij en Julij tot en met den dag van zijn vertrek. Morgen avond zullen de brieven van terugroeping aan den Heer Pacbeco te Home worden afgezonden. Uit Home meldt men, dat de Paus zich voorstelt ■in het aanstaande consistorie aan het heilig eollegie de beweegredenen te doen kennen, die hein hebben genoopt zijne betrekkingen met Spanje af te breken. De toestand des lands blijft steeds treurig. De R.egering moet steeds ■worstelen tegen bet kwaad, en maatregelen nemen, die cenc gewone staat van zaken niet zoude toelaten. Zonder van Barcelona te sprekenal waar de werklieden door eene grootc magtsonlwikkeling in toom worden ge houden, hebben in deze hoofdstad dagelijks talrijke gevangennemingen plaats onder de Carlistische partij. De tegenstand der Bisschoppen tegen bet ver koop der kerkelijke goederen, werkt ook mede om de verwarring nog grooter te maken. De cholera neeint handover band toe; dc Heer Egozcüe, lid der Cortes en een der grootste kapitalisten des lands, is aan die ziekte bezweken; ook dc Kolonel Gutierrez, die afgezonden was om de Carlistische partijgangers in Toledo te vervolgen. Men heeft in Grenada inschrijvingen geopend om in de aldaar hooggeklommen ellende te voorzien. Te Albaceta is de ziekte met hevigheid uitgebarsten. De ontsteltenis neemt toe en alles maakt zich tot de vlugt gereed. Op last der Regering worden in alle kerken des rijks gebeden uitgespro ken, om van den hemel het ophouden af te smeeken van alle plagen en ram pen die Spanje leisleren, waaronder de cholera de voornaamste plaats inneemt. ÜAKDIN IE. Cecchctti is uit Florence te Turyn aangekomen, nadat de gevangenisstraf voor hem in ballingschap veranderd was; en de Regering, altijd gaarne doende wat aan Engeland welgevallig is, inzonderheid wanneer beleen slagtoffer der onverdraagzaamheid betreft, heeft den man in eene der Koninklijke tabaks fabrieken werk gegeven. De Gemeenteraad van Rome heeft besloten tot het doen houwen Van een schouwburg aldaar; het bestek van dit werk begroot de daartoe benoo- digde som op een millioen scudi (2£ mill. Ned.) PKinSSEN. BERLIJN, 20 Julij. De berigten omtrent den gezondheidstoestand des Konings zijn gunstig. Op den 2(len Augustus wordt hij alhier terugverwacht, om na een kort verblijf op Sans-Soucinaar Freinwalde te vertrekken. De lieer van Hall, Ned. Minister van Buitenl. Zaken is alhier aangekomen. Prins Frederik der Nederlanden is uit Petersburg alhier aangekomen. Na eenige dagen vertoevens zal hij op reis naar Stockholm gaan, om zijne dochter te bezoeken. In vele kringen vleit men zich nog steeds met de hoop, dat de Kei zerin-Weduwe van Rusland eerlang te Berlijn zal komen om er een geruimen tijd te verwijlen, daar men wil dat de geneeshecren haar verandering van luchtstreek hebben aangeraden. Te Hamburg is het berigt ontvangen dat op dc driemaster Césarden 27sten Maart van daar naar Sidney vertrokken, de cholera op den elfden dag na het vertrek was uitgebarsten. Van de 184 aan boord zijnde landverhuizers waren 66 bezwekenmeestal kinderen en jonge lieden. In Hanover is een nieuw Ministerie tot stand gekomen. Het bestaat uit mannen die gezind schijnen om de door de Bondsvergadering bevolen wij ziging der constitutie, geheel in den geest der Ridderschap te bewerkstelligen. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Julij. De plegtige omgang ter eere van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis, heeft II. Zondag plaats gehad. De Keizer en de Keizerin benevens zeven Aarts- Hertogen woonden dien optogt bij. In een daartoe ingerigte tent hebben de Vorstelijke personen knielende gebeden en daarna den zegen ontvangen van den Vorst-Aartsbisschop. Des avonds was dc stad gedeeltelijk verlicht. Van wege onze Regering is aangekondigd dat eene instelling in Oosten- rijksch Italiëwelke eenigermate den aard eener volksvertegenwoordiging heeft, hersteld zou worden. Dienovereenkomstig is gisteren alhier een Keizerlijk besluit openbaar gemaakt, bepalende dat de centrale congregatiën in het Lombardisch-Venetiaansche koningrijk bijeengeroepen zullen worden en hare werkzaamheden zullen hervatten. Een berigt alhier ontvangen meldtdat na het bombardement op den 23sten Julij de Russen met 40,000 man de bondgenooten hebben aangetast. De uitslag was echter onbekend. Voor de plegtige ontvangst der Duitsche natuuronderzoekers die in deze stad bijeenkomen, is de som van 20,000 fl. bestemd. De togt over den Semmeringer spoorweg zal geschieden op kosten van den Keizer, door wien hun ook een diner zal worden aangeboden. De stad Weenen zelve laat eenen gedenkpenning op de vereeniging slaan, en aan hare leden ronddeelen. RVILAN De Keizer heeft aan den Veldgeeslelijke Sawinow de Orde van St. George 4ic klasse geschonkenter helooning van zijn gedrag in den nacht van 22 op 23 Maart 11. Hij begaf zich met een kruis midden onder de strijdende soldalen, en vuurde hen met zijne woorden aan, zoodat zij op nieuw eenige linien der loopgraven veroverden, die zij vroeger aan den vijand hadden prijs gegeven. Een stuk van het kruis dat hij in de hand hadwerd door een kogel weggenomen en hij zelf daarbij gewond. Te Petersburg ontvangen dépêches van Generaal Murawieff, Opperbevel hebber van het leger in de Caucasus meldendat hij met zijne strijdkrach ten naar Kars is opgerukt en dat hij bij het dorp Mougaradjik, in het ge- zigt van de stad, op den weg naar Erzerurn, heeft post gevat. De bezetting van Kars heeft hier niets tegen kunnen doen. De gemeenschap is door hem afgebroken en hij heeft zich meesier gemaakt van eenige transporten met le vensmiddelen en krijgsvoorraad. Ook eenige gevangenen zijn hem in handen gevallen. Omtrent liet sneuvelen van den Admiraal Nachimoff verhaalt men de volgende bijzonderheden De Admiraal verscheen in zijn rok met Generaals- cpauletlen in de voorste vestingwerkenten einde door verrekijkers de werken des vijands des te beter te kunnen opnemen. Den ll<ien juüj begaf hij zich in het bastion Korniloff en begon, in weerwil van de smeekingen der om standers, over de borstwering been naar dc vijandelijke werken te zien. Een kogel trof een bij hem liggenden aardhoop. Men bezwoer hem, van de bank der borstwering af te stijgen, maar hij bleef op de plaats en mompelde al leen «zij mikken toch vrij goed." Eenige minuten later trof een tweede kogel de slapen des Admiraals; hij verviel in eene bewusteloosheid, die hem tot zijn einde toe niet verliet. Den 12(len was hij niet meer. In den loop dezer inaand hebben vele geneeskundigen uit onderscheiden Duitsche Staten zich in Russische dienst verbonden. Al hunne reiskosten worden vergoed en hen een goed jaargeld verzekert. Alle beschikbare rijtuigen in Polen zijn door de Regering opgeëischt om kruid uit de magazijnen van Wilna naar Perecop te vervoeren. De huur prijs is zeer hoog. De voerlieden hebben moeten aannemen de reis in 21 dagen te volbrengen. Volgens het blad Le Nord komen dagelijks deserteurs uit het kamp der bondgenooten zich bij het Russische leger aanbieden. Onder deze deser teurs bevinden zich Amerikaansche matrozen der Engelsche vloot. Er deser teren veel minder Engelschen dan Franschendoch veel meer Sardinicrs, Onlangs kwamen 8 Piemonteschc artilleristen te gelijk. Op de vraag waarom zij linn vaandel verlieten, antwoordden zij, dat zij zich niet gaarne aan een tweeden storm wilden wagendaar zij aan den eersten genoeg hadden. De volgende trek van zelfsopoffering is waardig aan de vergetelheid ontrukt te worden: Gedurende den storm op 18 Junij viel een zevenduims hom op het bastion Korniloff, vlak naast Generaal Todtleben de trilling der lucht deed hem bezwijmen en hij viel op den grond. Onmiddelijk snelden 6 soldalen toedie hem met hunne ligchamen bedektende bom sprong en doodde onmiddelijk vijf dier krijgers, terwijl de zesde zeer gevaarlijk gekwetst I werd. Generaal Todtleben kwam er met eene ligte kneuzing af. TI1KKÏE. Men verzekert als stellig, dat Omer-Pacha zijn ontslag genomen heeft, om dat hij verontwaardigd is over de rol, welke men zijne troepen in de Krim heeft laten spelen, en dat het daarover tusschen hem en den Generaal Pélis- I sier reeds tot hevige tooneelen gekomen is. Maar dit ontslag, reeds meerma len aangeboden, is nooit aangenomen, en de zeer gevoelige Generaal heeft het altijd weder ingetrokken. Op die wijze zal zich de zaak ook thans wel schikken. Het zoude niet onmogelijk zijn, dat de nieuwe Groot-Visier Ali-Pacha weder moest aftreden, om plaats te maken voor een lid van deOud-Turksche j partij. Men verwijt hem zijne weinige geestkracht bij de onderhandelingen te Weenen aan den dag gelegd. De zaken van Klein-Azie houden onze Regering hoofdzakelijk bezig. Men is zeer beducht voor de pogingen der Russen tegen Erzerurn. Vele on rustwekkende tijdingen worden daaromtrent verspreid. sÏAD^ÏnËR IC T' VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Maandag den 30s,en Julij 1855, 's namiddags ten 2 ure. Onderwei-pen: 1°. Voorwaarden van verpachting van den bagger in Stads-watercn. 2°. Voordragt tot ondcrhandsche aanbesteding van den Zijldijk. I 3°. Rekeningen van Mrcn Regenten der R. K. Armen en van het Wees- en Oudeliedenhuis1853. 4°. Rekening van de Onderwijzcrskweekschoolover 1854. 5°. Request van de Vereeniging vUitLiefdeom gebruik van deStads-Gehoorzaal. 6°. Request van M. S. Reyst, tot het plaatsen van een hekje aan den hurggrond. 7". Stukken betreffende de wanbetaling van huur van vischwater door M. S. Reyst. 8°. Voorwaarden van verpachting der visscherij in de Haarlemmerlrekvaart. 9°. Adressen van J. J. van Wensen, P. L. Paters en D. Slokkel, ter beko ming van verschillende vergunningen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien Art. 23 der Verordening op de verdeeling der Gemeente in Wijken en Gebuurten en op het bestuur van deze, vastgesteld den 14,Jen Mei 1853. Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat tot fleer der Gebuurte N°. 13 of N°. 5 van Wijk IV is benoemd de Heer JACOBUS JOHANNES van AMEROM, en zulks ter vervanging van den Heer ANTHONY TURION, die met der woon deze Gebuurte heeft verlaten. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 28 Julij 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKltlEltWS. Z. M. heeft de navolgende beroepingen bekrachtigd Van de Hervormde gemeenten te Hoenderloo, op F. A. van Loenen, Predikant te Grijpskerke; te Barneveld, op P. A. van ToorenenbergenPredik, te Waarden c. a.te Leusden, op A. P. van Gruting, Candidaatte Nieuwerkcrk, op C. van Rog gen, Cand.; te Visvliet, op 11. Poelman, Cand.; en van dc Herstelde Evang. Lulh. gemeente te Harlingen, op H. Joosten, Proponent. Ds. B. L. Verwev te Jaarsveld heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Boskoop bedankt.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3