LEYDSCHE COURANT 1855. MAANDAG, 23 JÜLIJ. N°. 89. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. V De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /Je Prijs der Courant is f 13 in het jaar f de a/sonderlijke «emmers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad 3T«. 20. LEYDEN, 21 Julij. Z. M. heeft henoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, den Meer W. H. de Vriese, Hoogleeraar aan onze Hoogescliool. I)e tiende algemeene vergadering der Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche bezittingengisteren alhier gehouden in het Logement den Burg, getuigde vooral van de meer en meer toenemende belangstelling die deze Vereeniging mogt ondervinden niet alleen van hare leden, maar ook van andere personen aan deze inrigling vreemd, en van de volharding waarmede zij voortgaat de voorgenornenc taak te volbrengen. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Tol aanvulling van het berigt nopens de feestviering van bet Metalen Kruisin onze Courant van Vrijdag jl. opgenomen, moeten wij nog ver melden, dat bij die gelegenheid de bekroonde modellen van het monument, aan den volksgeest van 1831, ten toon gesteld, algemeene bewondering tot zich getrokken, en de overtuiging gegeven hebben, dat dit kolossale ge- denkteeken, ofschoon door de Redactie van de Tijdreeds bij wijze van voor spelling leelijkdoor eenen barer aanvoerders zelfs stinkend genoemd, den ontwerper tot eer, de hoofdstad onzes Rijks tot een sieraad zal strekken. 0. De Maatschappij ter bevordering van Bouwkunde te Amsterdam, heeft onlangs uit 8 ingekomen ontwerpen op een door haar uitgeschreven prijsvraag: »Een militair wachthuis voor eene residentie", de prijs bestaande in 100, vereerend diploma enz., toegekend aan den Meer Vogel, Kweekeling van den Heer J. YV. Schaap, Timmerman en Architect alhier. Met getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 60 volwassenen, 25 kinderen, te zamen 85. 15 Julij 16 17 18 19 20 21 o 79 75 70 76 77 25 25 25 25 24 24 a a 100. 104. 100. 101. 100. 101. Te 's Mage, in het gebouw der Teekcnakademie aan den Boschkant, is thans, doch nog slechts voor een paar dagen, te zien, eene even zeldzame als fraaije verzameling van photographische en heliographische schilderijen of platen., dezelfde die vroeger te Amsterdam door de Vereeniging van Volks vlijt (onder bescherming van Prins Frederik) bijeengebragt en met zoo veel bij val bezigtigd werd. Op deze geheel eenige tentoonstelling kan men zien welke reuzenschreden de kunst in de laatste jaren deed tot de getrouwste afbeelding van wat slecbls voor afbeelding vatbaar is. Zulk eene verzameling wordt zeker nooit weder zoo vercenigd aangetroffen, want de meeste stukken zijn van kunstenaars en liefhebbers uit verschillende groote steden van Europa, zijn niet te koop, en worden na afloop der tentoonstelling aan de eigenaars teruggezonden. Uoogsttreffend vooral zijn de stereoskopische gezigten op da- gucrrotypische platen, waardoor men personen, groepen enz., voor zich ziet, volkomener naar het leven, dan in de beste wassen beeldenspellen, met al bun omgeving, perspectief enz., en slechts op verkleinde schaal. Het is ech ter ondoenlijk met weinig woorden eenig denkbeeld te geven van al wat er fraais (voor slechts 25 Cts. entree!) te zien is, en achtten het slechts een kunstpligt, de opmerkzaamheid er nog op te vestigen. Bedriegen wij ons aiiet dan is zij nog slechts tot aanstaanden Dingsdag open. N. Z. K. H. den Prins van Oranje is den 10,len dezer te Cadix in Spanje aangekomen. Het Genootschap van Leeraren aan de Ncdcrl. G-ymnasien heeft zijne 25s,e Alg. Vergadering te Utrecht gehouden, onder het Y'oorzillerschap van 4)r. Veegens. Na de behandeling van eenige punten hield Dr. P. H. Tijdt-man Rector te Tiel, eene sierlijke feestrede. De volgende vergadering zal te Am sterdam plaats hebben. Al de hcriglen uit onderscheidene provinciën enz,es lands getuigen van •den voortreffel ijken stand der veldgewassen. In Gelderland, Zeeland en Noordbrabandslaan de aardappelen uitmuntend. Sedert het ontstaan der ziekte onder die vrucht, heeft men zulks in die male nog niet gezien. YVat de boomvruchten aangaat, meldt men uil Gelderland dat de opbrengst slechts middelmatig zal zijn. 's GRAVENHAGE, 21 Julij. Z. M. heeft benoemd lot Kommandeur der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heer Dr. A. Vrolik, thans Minister van Finantien, en tot Ridder van die Orde de Heer F. A. YV. Miqtiel, Hoogleeraar te Amsterdam. II. M. de Koningin heeft de onlangs hier gevestigde Idioten-School met een bezoek vereerd, en bij die gelegenheid den baar aangeboden naam van Beschermvrouw dezer inrigting aangenomen. II. M. de Koningin heeft gisteren weder op het Huis ten Bosch het mid dagmaal gebruikt met eenige leden van haar huis. Alhier is aangekomen en aan het hotel de Bellevue afgestapt, de Prins Esterhazy, vergezeld van zijn Geneesheer, Dr. Fidel Krayer, komende uit YY'eenen. Y'olgens eene bekendmaking van den Minister van Binnenl. Zaken, zijn n de Londenscbe Commissie ter inzameling van gelden ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming, opvolgend ontvangen drie wissels, te zamen groot 18,272.80. Behalve deze som was nog vroeger ƒ2200 door genoemde Commissie onmiddelijk aan de Hoeren Hope en Comp. te Amster dam overgemaakt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene oproeping gerigt aan die genen, welke genegen moglcn zijn, zich met het begin van bet nieuwe leerjaar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, als kweekelingen te verbin den. Zij moeten den ouderdom van 16 jaren hebben bereikt, doch die van 24 jaren niet te boven gaan. Ook moeten zij doen blijken kennis te bezit ten van de gewone rekenkunde, van de spraakkunst onzer taal, de gronden der algemeene en vaderlandsche geschiedenis en de beginselen der Aardrijks kunde. Het leergeld bedraagt 350 's jaars. Belanghebbenden moeten zich hij den Directeur der school aanmelden voor den lSd™ Augustus, mits voor zien van de noodige bewijsstukken. ROTTERDAM 20 Julij. Heden werd alhier den zijtak van den Rijnspoorweg, loopende van Utrecht tot deze stad, feestelijk geopend. Het stationsgebouw was voor het feest van heden zoo in- als uitwendig met vlaggen, wapens en banieren van de steden aan den Rijnspoorweg gelegen en van de provinciën door welke die spoorbaan loopt, en met groen versierd. Ten 10 ure vertrok de trein en kwam, na kort oponthoud te Gouda, even vóór 11 ure te Utrecht, waar het stationsge bouw desgelijks versierd was. De feesltrein vertrok ten kwart voor 12 ure van Utrecht; ten 12 ure bereikte zij YY'oerden, waar korten tijd halt werd gehouden, ten half 1 ure Gouda en kwam ten half 2 ure alhier terug, waar de Heer Burgemeester J. F. Hoffman, een toepasselijk woord rigtte tot de verschillende aanwezigen, hetwelk door den Heer Donker Curtius, Pre sident van de directie der Rijnspoorweg-Maatschappij, werd beantwoord. Yrer- volgens nam de Minister van Binnenl. Zaken het woord, en reikte tot bewijs van deelneming van Z. M. den Heer Donker Curtius de Ridderorde van den Nederl. Leeuw over. Ten 5 ure vereenigde zich een 200 tal Heercn en Da mes aan het dejeuner-dinatoir in het gebouw der Yachtclub, dat van wege de stad Rotterdam was aangeboden. Maandag aanst. zal de weg voor het publiek worden opengesteld. De vergadering van het Zendeling-Genootschap werd eergisteren voortgezet. Zij werd bekend gemaakt met den financiëlcn toestand van het Genootschap. Verblijdend was het, dat in het afgeloopen jaar, aan giften en legaten eene som van meer dan ƒ25,000, aan conlrihutien en collecten bijna 32,000 ontvangen was, en de Pinkster collecte, weder tneer dan ƒ10,000 en dus ƒ2000 inecr dan bet vorige jaar had opgebragt. Het Genootschap heeft 20 Zendelingen in dienst en 10 Kweekelingen. Op onderscheiden middelen orn hun getal te vermeerderen werd de aandacht gevestigd. De leden der ver gadering werden opgewekt om zelve hunne zonen aan te bieden. Daarna kwamen de twee Kweekelingen in de vergadering tot wier uitzending besloten was, Toffer en Bar. Zij werden toegesproken, namen afscheid, met belijde nis van hun geloof, hunne hoop en hunne dankbaarheid. De algemeene vergadering werd des avonds in de Zuidcrkerk geliouden. Zij werd geopend door den Voorzitter, D5. M. A. Jentink, met gebed en gepaste toespraak. Door den Heer Hiehink, werd het belangrijkste gedeelte van het verslag gelezen. De opwekkende rede werd gehouden door DU J. J. vau Ooslerzee, die, naar aanleiding van I Cor. XVI: 9, mant mij is eene groote en krachtige deur geopenden er zijn vele tegenstandersde zeer tal rijke vergadering bepaalde bij den voortgang en strijd der Zendingszaak in dei» tegenwooidigen lijd. Deze rede was den .talentvollen Lccraar volkouaeu waav-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1