'ihjitkklaxdsciirc bkiugtk.x'. 's GRAVENIIAGE, 19 Julij. Z. M. heeft eene medaille ingesteld, ten einde daardoor aan diegenen die J)ij den jongslen watersnood door moed en zelfsopoffering hebben uitgemunt, een blijk van zijne tevredenheid te kunnen verleenen. Die medaille, in zilver of in brons geslagen, zal aan de voorzijde 's Konings borstbeeld dragen met het omschrift: Willem IIIKoning der Ned. G. II. v. L.en aan de keerzijde inet het omschrift: Watersnood van 1855, een oranje- en laurier tak, van onder met elkander door een lint verbonden, omvattende een per kament, waarboven de Koninklijke kroon en voorzien van het omschrift: De Koning aanZij zal aan de linker horst worden gedragen. I)e Staats-Cour. van heden bevat reeds eene lange lijst van personen die met die medaille zijn begiftigd. Tot Burgemeester van de gemeente Sambeek is benoemd J. van Hassem. Z. M. heeft op gedaan verzoek een eervol ontslag verleend aan Mr. D. van Ewyck van de Bilt, uit zijne betrekking van Commissaris des Konings in de Provincie Noordholland, en hem ter belooning zijner langdurige en trouwe dienst benoemd tot Minister van Staat, Op gedaan verzoek is ook aan den Luitenant ter Zee l9te klasse P. F. Ulenbeek een eervol ontslag verleend uit 's lands zeedienst. Z. M. heeft de doodstraf waartoe B. Trompetter, door het Hof van Noordholland wegens brandstichting was veroordeeld, veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Het vertrek van II. M. de Koningin zal den 25s,cn dezer plaats hebben. HD. zal zich van bier naar Stuttgardt begeven en van daar de badplaats Ischl bezoeken. Vermoedelijk zal M. ongeveer twee maanden op reis blijven. Z. D. II. de Hertog van Saxen-Weimar, zal zich binnen eenige dagen naar Postdam begeven, ten einde zijn zoon te geirioet te gaan, die, ten ge volge der opheffing van den staf van wijlen Lord Baglan, de terugreis naar Engeland moet hebben ondernomendoch zal vooraf nog een bezoek bij de Koninklijke familie alhier afleggen. De Minister van Oorlog heeft zich voor eenigen tijd naar Duitschland begeven. Ook de Minister van Buitcnl. Zaken zal morgen op reis gaan naar Berlijn. De Minister van Finantien heeft de ontvangst bekend gemaakt van een mnntbillet van ƒ10 en van een coupon a ƒ3.96, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. - Bij den Minister van Binncnl. Zaken is nog len behoeve van den wa tersnood ingekomen de som van ƒ76.50, zijnde de opbrengst van een door den Heer J. Picters, onderwijzer te Roermond uitgegeven boekwerk; en 31.30 als opbrengst van een dichtstukje door den Boekhandelaar A. A. Rensink, te Leydcn uitgegeven. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn wederom 13 leerlingen benoemd tot telegrafisten der 3de klasse, en op nieuw 15 personen als leerlingen toegelaten. De Staats-Cour. deelt een overzigt mede van den in- en uitvoer op Java en Madura van en naar den Oosterschen Archipel gedurende het jaar 1854, waarnit blijkt dat de invoer heeft bedragen ƒ8,976,342 en den uit- voor ƒ7,715,943. ROTTERDAM18 Julij. Gisteren werd alhier de 589te jaarvergadering van het Nederl. Zendeling- Genootschap gehouden, bijgewoond door 90 bestuurders en medewerkende leden uit alle afdeelingen der Prot. kerk. Broeder Prins verwelkomde de broeders in naam der maandvergadering, waarna br. M. A. Jcntink, Pred. te Harlingcnde vergadering als Voorzitter met gebed en toespraak opende. De volgende verslagen werden ingediend: 1° van de commissie van onder zoek en loezigt, betreffende zcndelinghuis en kweekelingendeze laatste wa ren 11 in getal. Twee van hen waren voor de uitzending geschikt geoor deeld en geëxamineerd en geordend door de commissie voor de Oost- en \V. I. kerken. Een derde zal na praclische opleiding hen spoedig kunnen volgen. Vijf nieuwe kweekelingen waren aangenomen; 2° van de commissie voor de Indische talen. Het verslag handelde eerst over de Malcische Bijbelvertaling, die naar het oordeel der commissie niet onbruikbaar is, maar verbetering en daarnevens schoolonderwijs inet verbeterde leerboeken voor de Maleische Chris tenen behoeft. Omtrent een voorstel van br. O. G. Heldring, van Hemmen, tot uitzen ding van zoogenaamde Christen-werklieden, in den geest der Gossnersche mis sion voor de op Java door de Kerk of het Genootschap verlaten gemeenten werd afwijzend geadviseerd. De commissie voor de kleine stukjes, berigtte dat er in dit jaar 18,855 stukjes verspreid en twee nieuwe uitgekomen waren. Gisteren ochtend trof de bliksem eene der roeden van den koren- en moutmolen van de Ilecren Lokkerbol en Kloos, aan de westzijde der Schie- kade, spleet die roede geheel door, verbrijzelde een gedeelte van den muur en een venster, schoot tusschen de bij elkander staande genoemde Ileeren en een knecht door, vernielde op den maalzolder eenige glasruiten en sloeg twee gaten in den zeer dikken muur, door een waarvan hij zich waarschijn lijk een uitweg baande, terwijl ook beneden in de keuken de waterton in stukken werd geslagen. Niemand heeft eenig belangrijk letsel bekomen, de knecht alleen gevoelde veel pijn in de bccuen. (7.) IIKLBU Zaturdag namiddag heeft een orkaanvergezeld van hagelgroote schade in den omtrek van Termonde aangerigt. Men heeft hagelsteenen opgemerkt ter grootte van eene noot. Ook de omstreken van Luik en Namen zijn door hevige ouweders bezocht. De bliksem is op vijf plaatsen ingeslagen, zonder echter veel schade te veroorzaken. EKCELAKB. LONDEN, 17 Julij. Prins Albert, de Hertog van Cambridge, Graaf Cardigan en Sir de Lacy Evans zullen de ontscheping van het lijk van Lord Raglan te Bristol bijwo nen waar de lijkkist gedurende drie dagen in eene verlichte kapel zal wor den ten toon gesteld. Zaturdag 11. hebben de Koning der Belgen en den Graaf van Vlaan deren vergezeld van Prins Albert, een zeetogtje gedaan lot in het gezigt van Portsmouth aan boord van de Victoria en Albert. Desgelijks de Ko ningin en Prinses Charlotte aan boord van het jagt Fairy. Lord Russell heeft in het Lagerhuis de noodige ophelderingen gegeven wegens zijn genomen ontslag uit het Ministerie. Hij heeft bij die gelegen heid nog menig verwijt, over zijn gedrag moeten hooren. Sir Bulwer Lvtton heeft zijne motie ingetrokken, die door de aftreding van genoemden Minister thans onnoodig was geworden. Volgens ontvangen berigten bij den Minister van Oorlog hebben de Russen in den nacht van 14 op 15 Julij, een uitval tegen de scherpschut tersgroeven, die in het front van den Malakoffstoren zijn aangelegd, gewaagd, maar zijn met verlies teruggeslagen. De vaandrig Karei Blucher, kleinzoon des beroemden Pruissischcn Veld- maarschalks van dien naamheeft vrijwillig dienst genomen bij het Engclsche vreemden-legioen en is, met 105 andere vrijwilligers, alhier aangekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Julij. De Keizer heeft bepaald dat de sommen die jaarlijks van Staatswege voor de viering van het feest van den 15dcn Augustus besteed werden, dit jaar gebezigd zullen worden tot ondersteuning van de gezinnen der gestorven mi litairen van ons leger in het Oosten. Dit besluit zal gevolgd worden door een meer algemeencn maatregel, waaraan het ganschc land zal deelnemen, door de voordragt eener wet tot verhooging van liet pensioen voor weduwen van op het oorlogsveld omgekomen Officieren en soldaten. Uit Calais meldt men dat de Koningin van Engeland en Prins Albert aldaar in den morgen van den 17den Augustus zullen aankomen, dat zij in die stad nachtverblijf zullen houden en den volgenden morgen naar Parijs zullen vertrekken. II. K. II. zullen de Zondag in stilte doorbrengen en 's Maandags voor het eerst officiële bezoeken ontvangen. De Engelscbe Admira liteit heeft reeds een Officier derwaarts gezonden om de noodige schikkingen daaromtrent te maken. Men gelooft dat de Keizer de hooge gasten van daar zal komen afhalen; want behalve voor de Koningin en haar gevolg wordt er nog een hótel voor een hoog personaadje in gereedheid gebragt. De stad Calaistrots op deze eer haar door de Koningin aangedaanmaakt zich ge reed door eene luisterrijke ontvangst hieraan waardiglijk te beantwoorden. Bij gelegenheid van het verblijf van de Koningin aan ons hof zullen schitte rende feesten gegeven worden, o. a, te Versailles, eene algemeene illuminatie, welke die onder Koning Lodewijk XIV, verre zal overtreffen. De zitting van den Senaat is Zaturdag 11. mede gesloten. Hij heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met de door het Wel gevend Ligchaam aan- genomene wetsontwerpenen is ook onder het geroep van Leve de Keizer! uiteengegaan. Bij de mededeeling van het besluit omtrent de nationale geldleening, heeft de Moniteur nog het volgende overzigt gegeven van den flnanticlcn toe stand des landsUit den heden openbaar geinaakten staat van de opbrengst der indirecte middelen blijkt, dat zij in de afgeloopen maand Junij 7,958,000 francs meer heeft bedragen dan in Junij van het vorige jaar; dat zij over het tweede quartaal van het loopende jaar 23,237,000 Fr. meer dan in het zelfde tijdvak van 1854 beloopen heeft; en dat de vermeerdering over de eerste zes maanden dezes jaars 38,178,000 fr. bedraagt. De opgaven betrekkelijk de inning der directe belastingen zijn even gunstig: op 30 Junij jl. was er nagenoeg 25 millioen meer betaald dan het bedrag der opvorderbare ter mijnen alhoewel de kosten der regtsvervolgingen tegen belastingschuldigen aanmerkelijk verminderd zijn. De openstelling der geldleening en de afkondiging der daarvoor bepaalde voorwaarden heeft aan de Parijsche beurs zeer weinig invloed op de koersen gehad. Volgens het Journal des Dèbats verwachten de kapitalisten dat er zoo veel zal ingeschreven wordendat alle inschrijvingen voor meer dan 50 fr. rente slechts voor de helft zullen kunnen gelden. In eene bijeenkomst van Commissarissen van buitenlandschc Regerin gen den 10dcn dezer alhier gehoudenis eenstemmig besloten te verklaren »dat de Parijsche wereldtentoonstelling thans volledig is, en in allen opzigte aan de verwachting beantwoordt." Deze verklaring is in den Moniteur ge plaatst met de onderteekening der Commissarissen van 23 onderscheiden landen. Van hel nommer van den Moniteur waarin de belastingwetten en het decreet betreffende de leening voorkomen, zijn duizenden exemplaren verkocht. De stallen der dagbladverkoopers waren letterlijk belegerd door de nieuwsgie rige menigte, en menig venter maakte 50 centimes voor elk nommer. Door de Regering is de volgende dépêche van den Generaal Pélissier ontvangen, gedagteekend 15 Julij: De vorige nacht is gelukkig geweest voor de Fransche wapenen. Vier Russische bataillons hebben vcrgeefsche pogingen gedaan om onze hinderlagen hij den Malakofftoren te beinagtigen. Door een geweervuur en het geschut van twee batterijen ontvangen, was de vijand tot den aftogt genoodzaakt, een groot aantal dooden en gekwetsten met zich voe rende, terwijl de randen der schietgaten met geweren bedekt bleven. Het verlies aan onze zijde bedroeg 20 man aan dooden en gekwetsten. Volgens hier te lande ontvangen berigten, is de Malakoffstoren thans nog

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2