Op de tentoonstelling ziet men een merkwaardig gewrocht van een kunstenaar uit Valenciennes, een suikerbrood, dat door den beitel des kunste naars in een overschoon beeldje, voorstellende Venus Anadyomene, veranderd is, en hetwelk als uit het zuiverste albast gevormd schijnt. Deze bekoorlijke Venus is niet uit het zeeschuim, maar eenvoudig uit beetwortel-suiker te voorschijn gekomen. De inschrijving in de nieuwe Fransche geldleening wordt met den 18den dezer opengesteld en zal voor het publiek tot 29 dezer openstaan. De inschrijvers kunnen 4} pCt. schuld bekomen tegen den prijs van 92| pCt. onder genot van rente van 22 Maart jl.of 3 pCt. tegen 65£ pCt. onder ge not van rente van 22 Junij af. Inschrijvingen voor minder dan 50 fr. rente ■worden in allen gevalle zonder korting aangenomen. Inschrijvingen van 1000 fr. rente of minder kunnen dadelijk betaald worden tegen genot van 4 pCt. disconto. Aan de inschrijvers zal alzoo de 4} pCt. 89 fr. 48 c.en de 3 pCt. 83 fr. 27 c. kosten, dat is 3 fr. 29 en 2 fr. 63 beneden den beursprijs. De Moniteur heeft eene briefwisseling openbaar gemaakt tusschen den Russischen Minister van Oorlog en de Fransche en Engelsche Vlootvoogden. De Russische Minister heeft hun aangezegd dat, om alle misverstand te voorko men omtrent de wijze waarop de Britsche zeemagt zich van de parlementaire vlag vermeent te kunnen bedienen, die vlag alleen te Kronstadt, Sweaborg en Reval zal erkend worden. De Vlootvoogden hebben hiertegen ingebragt, dat die beperking dikwijls groole ongelegenheid kan veroorzaken, en aanlei ding geven tot vermeerdering der rampen van den oorlog en de Russische Regering verantwoordelijk gesteld voor de mogelijke ongelukkige gevolgen. De berigten van het oorlogstooneeldoor verschillende telegrafische be- rigten alhier ontvangen, bevatten hoofdzakelijk het volgende: De loopgraven voor den MalakofTioren zijn tot op 250 ellen genaderd. Van hunnen kant vermeerderen de Russen hunne batterijen en vullen de gapingen die nog in hunne werken bestaan. Onze posten aan de Tschernaia bespeuren veel be- weging onder de Russen. Het lijk van Lord Raglan is te Konstantinopel aangekomen. Volgens bel zeggen van een Russischen overlooper, zoude de Ad miraal NachimofT, in het centrale bastion, door een kanonskogel gedood zijn. Het laatste berigt van den Generaal Pclissier, van den 14den meldt dat de stand der zaken steeds dezelfde is. Men zal nog verscheiden dagen moeten wachten om iels beslissend te ondernemen, uithoofde van den weinigen tijd die men aan den arbeid kon besteden. In de afgeloopen weck is door Lyon gekomen een man, ond 121 jaren, die, na 80 jaren in het bagno te hebben doorgebragtnaar zijn geboorte plaats in Savoye terug keert. Ilij is zso gebogendat zijn hoofd bijna zijne knieën raakt; overigens is hij welvarend. De Russische spionnen zijn uiterst vermetel in het kamp der Engel- schen en zelfs in dat der Franschen, geholpen door hun bijzonder talent in het spreken van vreemde talen. Nogtaris boet nu en dan een zijne verme telheid met het leven. De Engelschen lieten onlangs twee ruiters in Fran sche uniform ontsnappendie van het Fransche kamp schenen te komen. Tegen zonnenondergang kwamen zij in het Engelsche legeralwaar het volkslied werd gespeeld. Een hunner hield zijn paard staande en luisterde met de grootste koelbloedigheid naar het »God save the Queen" terwiji zijn medgezel op eenigen afstand wachtte tot dat het lied geëindigd was, als wanneer beide hunne paarden in galop zetleden en tusschen de tenten ver dwenen. SPANJE. MADRID, 13 J ui ij. Het herstel der openbare orde in Catalonie kan als verzekerd beschouwd worden. De wet strekkende om door eene vrijwillige of gedwongen leening van 230 millioen realen in het tekort der schatkist te voorzien, is door de Koningin bekrachtigd en uitgevaardigden zal zonder verwijl ten uitvoer gelegd worden. De Cortes zal na de vaststelling der slaatsbegrooling uiteengaan tot 1 Oct. De Bisschop van Urgel is door den militairen Bevelhebber van Catalonie uit zijne dioccese verwijderd en naar de Balearische eilanden gezondenals hebbende opentlijk voor de Carlistische opstandelingen partij gekozen. ITALIË. De Paus heeft den Koning van Portugal een bezoek gebragl en zich zeer langdurig met hem onderhouden. Vervolgens legden die Vorst en de Hertog van Oporto een tegenbezoek bij Z. II. af en bezochten vervolgens den Hertog en de Hertogin van Braband. Den 3dcn dezer hebben de jeugdige Vorsten Rome verlaten en zijn over Civita Vecchia naar Napels gereisd. De Pauselijke Regering heeft het vaste besluit genomen om een eind te maken aan de struikrooverij die de groote wegen onveilig maakt; het heeft bet hoofd van het gewestelijk bestuur van Viterbo gemagligd om de krijgs wet voor alle misdrijven van dien aard in werking te brengen. Tevens hééft het, ten einde indruk op het gemoed dier bevolking te maken, bevel gege ven om aan 12 boosdoeners, die te Viterbo gevangen zaten, het doodvonnis te voltrekken. De uitvoering der kloosterwet in Sardinië ontmoet niet zoo veel moeije- lijkheid als men had verwacht. De leden van de geestelijke vereenigingen hebben gewillig opgave gedaan van al bare bezittingen. Te Rome is men dank zij de tusscherikomst der Fransche Regering, ook niet meer zoo sterk tegen die wet ingenomen als vroeger. De bekende Mazzini heeft in een der dagbladen van Genua weder eene oproeping gedaan aan het Italiaansche volk, waarin hij zegt dat het thans meer dan tijd is om te bandelen. Zijne woorden schijnen echter bij zijne landgenoolcn geen weerklank te vinden. Te Ancona heersebt de cholera zeer sterk. Op eene bevolking van 30,000 inwoners, komen dagelijks 200 gevallen voor, die voor twee derde deel met den dood eindigen. Het bestuur heeft de vlugt genomen en het vroeger ver melde edele voorbeeld van den Kardinaal Ferrelti vindt geen navolging. PUUISSEN. BERLIJN, 14 Julij. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Prins van Pruissen den i2(lt™ té Gatschina is aangekomen en zich naar het kasteel Ropscha heeft begeven. De Bondsvergadering heeft inbare zitting van den 12den dezer, de Ooster- sche zaken onaangeroerd gelalen ook is geen voorstel daaromtrent van Oos tenrijk ingekomen. In de Kamer van Afgevaardigden in Wurlemberg is door de oppositie een voorstel ingediendwaarbij te kennen gegeven wordt dat de toestand van Duilschland noodzakelijke hervorming behoeft, want dat de thans bestaande Duilsche Bond niet naar binnen werkt voor de eenheid des volks, noch naar builen optreedt, overeenkomstig de waardigheid des Duitschen volks. Dit voorstel zal nader worden toegelicht. De Tweede Kamer der llanoversche Stenden, is door den Koning ge sloten, omdat de wijzigingen in de Grondwet, die door vele leden wensche- 1 ijk geacht werden, en die thans aan de orde waren, niet in den geest der Regering vallen. De Voorzitter protesteerde plegtig tegen deze schending van de regtcn des lands. Ofi§TEISRMK. WEENEN, 12 Julij. Maarschalk Radelzky heeft aanvrage gedaan om versterking voor de be zetting van Milaan, Verona, Venetië en andere Italiaansche sleden, en dien ten gevolge zullen 40,000 man derwaarts vertrekken. Onlangs is alhier een niet onbelangrijke brief ontvangen van een Rus sisch Officier, die bij de gebeurtenissen van den IS"1011 Junij voor Sebastopol tegenwoordig was. Zie hier den inhoud. Gedurende 2 of 3 dagen was het vuur der Franschen zwak, maar deze stille werd door een hevigen storm ge volgd. Den 17den onderhielden zij een hclsch vuur, zoo als ik nog nimmer gezien had. Driemalen beklommen de Franschen de stormladders en drie malen werden zij teruggeslagen. Ik was in het bastion Korniloff; wij werden hevig aangevallen en de dood woedde rondom ons. Terwijl ik met een ser geant sprak werd de helft van zijn gezigt door een kogel weggenomen. De wond was afzigtelijk. Wat zullen wij met hem doen, zeide ik tot een soldaat, hem ziende vallen. Hem laten liggen was het antwoord, wij kun nen ons nu niet met de dooden ophoudenen hij ging voort zijn geweer af te schieten. De Fransche artilleristen schieten zeer juist. Er was een oogen- blik dat de slagling vreeselijk was. De grachten waren gevuld met dooden en gewonden; men zag niets dan verbrijzelde schedels en afgehouwen lede maten. Dit gevecht duurde van 's morgens 5 lot 10 ure. Het groole verlies der Franschen is veroorzaakt door dat wij batterijen hebben in werking ge- bragt, toen zij zulks niet wachtende waren, en die op verborgen plaatsen waren aangelegd. Op die wijze stonden eens 400 man op een punt waar zij niet voor- of achterwaarts konden gaan, aan een moorddadig schrootvuur bloot. Zij moesten de wapens ncderleggen. Na den slaglagen er nog 700 gewonde Franschen op onze vestingwerken, die door ons ingenomen zijn; een honderdtal zijn dood, maar de anderen worden gelijk onze soldalen behandeld. Vorst Gortschakoff voerde zelfs het bevel. Hij stond midden in de stad op een verheven punt, bij gaf zijne bevelen met koelbloedigheid. Totlleben is slechts ligt aan de voet gekwetst. Aan hem zijn wij onze voortreffelijke werken verschuldigd en de Keizer heeft hem het Grootkruis van een zijner orden geschonken, die alleen aan Vorstelijke personen wordt uitgereikt. Ge durende den strijd waren de vrouwen naar de noordzijde der stad getrokken. Zij lagen daar allen op de kniën terwijl de priesters de mis deden. De Fran schen zijn dapper; ik geloof dat zoo men hen beval in den mond van een kanon te kruipen, zij zulks doen zouden. De Engelschen zijn lomp, worden slecht gecommandeerd en verstaan zeer goed de kunst om zich te doen dood schieten zonder ééne schrede te vorderen. Wij verwachten een nieuwen storm en zijn gereed om dien te keeren. De Triëster buizen, die ten gevolge van de expeditie der Engelschen in de Zee van Azof groote verliezen hebben ondergaan, hebben zich lot de Re gering gewend met het verzoekom door hare tusschenkomst te Londen schadevergoeding te erlangen. De Engelschen hebben zonder ecnig onderscheid zoowel neutraal als Russisch eigendom vernield. De hof- en staatsdrukkerij alhier houdt op dit oogenblik 700 personen bezig, waarvan 21 voor het bestuur, 11 bij de pholographie19 voor het lettersnijden en galvano-plastiek, 52 voor de lettergieterij en stereotypie en 336 voor de zet- en drukkerij. In de 22 particuliere drukkerijen van deze stad zijn 22 meesterknechts, 414 zetters en drukkers, 126 leerlingen, 124 vaste knechts, 198 inleggers en inlegsters en 210 personen bij de lettergiete rijen werkzaam. S WEISEN. STOKHOLM, 12 Julij. De troepen die ten getale van 12,000 mannabij onze stad in de veld dienst en in de belegerings-werkzaamheden geoefend werden, zijn huiswaarts gezonden. Al hetgeen in het legerkamp voorvielis door het publiek met groote belangstelling gadegeslagen, en heeft onder hetzelve de overtuiging be vestigd dat de Regering de door den Rijksdag onbekrompen bewilligde fondsen met ijver en overleg bezigt, om zich te land gelijk ter zee in staat te stellen tot handhaving der onzijdige houding, die het in den tegenwoordigen oorlog van den beginne af aangenomen heeft. Deze staatkunde wordt door de pu blieke opinie allezins beaamd en ook door dat gedeelte des publieks toege juicht, hetwelk de zege der Wcslerschc mogendheden wenschte.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3