BUITENLANDSCOE BERIGTEN. stroom, aan de kaden en in de berghaven liggende koopvaardijschepen daaraan ook niet geringen luister bijzetten; voor bet verenigingsgebouw der Kon. Ncd, Yacbtclub deed bet korps muziekanten der dienstdoende scbutterij in een daartoe opgerigten muziektempel zich bij afwisseling hoorenhet gebouw was in- en uitwendig met bloemen, trofeën en vlaggen versierd, terwijl de wapens van Nederland en Wurtemberg buiten aan bet balkon waren aan- gebragt; in de groote zaal van het verenigingsgebouw waren op eene tafel de fraaije prijzen ten toon gesteld. Ongeveer ten 81 ure kwam Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan het verenigingsgebouw aanwaar bij door de leden van den Raad der Yachtclub werd ontvangen, terwijl de muziek het Wilhelmus aanhief en een saluut werd gelost van het op stroom liggend schip Argo, van de Heeren A. van Hoboken en Zonen. Ten 9 ure namen de wedstrijden een aanvang. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden deed ten ruim half één ure een togtje op de rivier in de vierriems giek Amphitritevergezeld door den Heer Joost van Vollenboven; de giek werd gestuurd door den Heer Hoynck van Papendrecht. Ten ruim IJ. ure kwam ook H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden met gevolg aan het vereenigingsgebouw der Yacbtclub aan, de Prinses werd ontvangen door Z. K. H. den Prins en gecomplimenteerd door de Heeren le den van den Raad der Yachtclub, terwijl het korps muziekanten bet Wilhel mus deed hooren, de wacht de militaire eer bewees en een op de rivier lig gend schip saluutschoten loste. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses vertoefden i daarop tot ongeveer 3 ure in bet gebouw of op bet balkon en deden toen een j toglje op de Maas, gezeten in de zesriems giek Rivaltoebeboorende aan de roei- en zeilvereening de Maas en geroeid door de Heeren leden dier Vereeniging. Na afloop der wedstrijden, omstreeks 5 ure, reikte Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met gepaste toespraken op de groote zaal van het vereenigings gebouw de prijzen aan de overwinnaars uit. Onder de vele fraaije prijzen munt bijzonder uit, die, uitgeloofd door de stad Rotterdam, welke werd behaald door Diana, van Baron R. van Lynden te Beesterzwaagzijnde eene aardglobe van Newton te Londen, gevat in een zilveren rand, en staande op een keurig vervaardigd voetstuk. Na afloop van die uitreiking dankte Z. K. H. allen die tot opluistering van bet feest hadden bijgedragen, inzonderheid ook de aanwezige Dames. Daarop nam de Heer Joost van Vollenboven het woord en meende inzonderheid dank te moeten brengen aan H. K. H. de Prinses, die door hare verrassende komst dezen dag zoo zeer opluisterde, welke woorden door alle aanwezigen luide werden toegejucht. Kort daarop keerde de Prinses met haar gevolg in hetzelfde rijtuig waar mede zij gekomen was naar de residentie terug, onder het gebulder van het geschut, het aanheffen van het volkslied en het gejuich der menigte. Des namiddags vereenigde zich een 70-tal leden der Yachtclub in bet ver- eenigingsgebouw aan een praebtigen maaltijd, gedurende welken het corps muziekanten der dienstdoende schutterij zich in eene nevenzaal deed hooren, 1 terwijl des avonds door de liedertafel Amphion aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden eene serenade werd gebragt. 's HERTOGENBOSCH, 15 Julij. Den 12den werd alhier de 19Jc algemeene vergadering van het provin ciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant gehouden. Dr. R. C. H. Romer, Predikant te Deil, hield bij die gelegenheid eene hoogst belangrijke redevoering over de Russische taal- cn Letterkunde. - In onze omstreken staat het oog verbaasd over de krachtige ontwikke ling der gewassen. De aardappel is groot, schoon en gaaf; men bespeurt nog niets van de ziekte, en zoo zij slechts 14 dagen of 3 weken mogt weg blijven, dan toch, meent men, zou zij weinig schade kunnen veroorzaken. De rogge is kort van stroo en dun bezet, doch het beschot van den oogst kan nog zeer goed uitvallen; dit openbaart zich eerst bij het dorschen. De weilanden hebben weinig gras, zoodat dit artikel dan ook hoog in prijs is; liet is alhier verpacht tegen ƒ15 a 16, hetgeen buitengewoon is voor onge- mesle hooivelden; de weldadige regen, thans vallende, kan nog wel van in vloed zijn op het nagras, en zou dan den prijs zeker doen dalen. Alles te zamen genomen zijn de vooruitzigten schoonzoowel voor den landbouwer als voor den burger. Te Almkerk heeft gisteren een zwaar onweder gewoed. Er ontstond een vreeselijk gedruisch in de lucht, en eenige oogenblikken later, ontlastte zich eene vernielende hagelbui, die ieder voor het ergste deed beducht zijn. Op sommige plaatsen waren de hagelsteencn zeer groot en werden dc glas ruiten verbrijzeld. De veldgewassenals aardappelenboonenhennep en vlas, hebben vrij wat geleden. ENGELAND. LONDEN, 16 Julij. H. M. heeft, als nieuw bewijs van hare zorgen voor de slagtoffers des otir- logs, in het paleis van Hampton-Court vertrekken voor de weduwen van den' Generaal Strongways en van den Admiraal Boxer doen inruimen. De Kanselier der schatkist heeft in het Parlement verslag gedaan van de aanwending van het toegestaan buitengewoon crediet, en tevens berigt dat er toch nog eene leening zal noodig zijn, doch dat hoezeer de behoeften voor de marine weder een aanzienlijk crediet vereischen, de nieuwe leening niet zal geschieden vóór dat de oude geheel afbetaald is. De Londensche kapitalisten beschouwen de borgzegging van Frankrijk en Engeland omtrent de Turksche leening, niet voldoende. Vragen zijn ge rezen over de onzekerheid voor de geldschieters ingeval de Regering in Frank rijk in andere handen mogt overgaanen over de gezindheid der Mogendheden om de Porte tot een verstandig gebruik harer middelen te dringen. Deze zaak is ook door eenige leden in het Parlement ter sprake gebragt, waarop de Ministers hebben te kennen gegeven dat Engeland en Frankrijk gezamentlijk en ieder voor het geheel, de Turksche leening waarborgen. Eene staatscommissie is benoemd om onderzoek te doen naar het gedrag der Londensche policie, bij de plaats gehad hebbende ongeregeldheden in Hyde- park. Deze commissie zal dagelijks alhier zitting houden, om ieders klaglen daarover te ontvangen. De limes meldt dat Lord Russell er toe gekomen is om zijn ontslag als lid van het Kabinet aan de Koningin in te zenden. Eene voorname aan leiding hiertoe was, dat vele leden van het Huis der Gemeenten, die Lord John onder zijne voorstanders meende te kunnen rangschikken, hem verklaard hadden dat zij niet tegen de motie van Sir Lytton Bulwer zouden stemmen. Wat er nu van deze motie moet worden zal de tijd leereri. Genoemd blad zegt dat het Kabinet zich door dit aftreden verligt zal ge voelen; want een man, die door Oostenrijk als vriend en door de partij des vredes, als haar pleiter werd beschouwd, een man die zich als helper aan alle partijen aansloot, kon in bet Kabinet geen plaats behouden. Hij is voor den stormdie dreigde los te barstenteruggetrokken. De Hertog van Cambridge zal, naar verzekerd wordt, met het opper bevel over het Britsche vreemden-legioen bekleed worden. De benoeming van eenen Prins van den bloede, die in de Krim reeds met lof bevel gevoerd heeft, zal, naar men meent, voor de aanwerving van buitenlanders bevor derlijk zijn, daar zij als een opentlijk protest tegen de verguizing der olage huurlingendie in het Parlement gehoord isaangemerkt kan worden. Sir Charles Napier, uitgenoodigd ten hove te verschijnen om er het grootkruis der Bathorde te ontvangenheeft geweigerd aan die uitnoodiging te voldoen, op grond dat hij gelaakt cn in zijne eer gekrenkt is geworden, zonder dat men hem in de gelegenheid stelde zijn goeden naam te zuiveren. Het stoffelijk overschot van Lord Raglan wordt den 24sten dezer maand in Engeland verwacht. Het lijk zal van Southampton per spoorweg naar de woning des overledenen, in Great-Stanhope-streetworden vervoerd, en bij gezet worden in den grafkelder van den Hertog van Somerset op het kerk hof van Kensal-Green. De lijkplegtigheden zullen zeer eenvoudig zijn. De werving voor de zeedienst heeft gelukkiger uitslag dan die voor de landmagt. De oudste Officieren en zeelieden, zegt de Globe, herinneren zich geen tijd waarin zooveel sterke en gezonde jongens en jongelieden op de vloot dienst namen als thans. Dagelijks komen zij in detachementen van alle kanten te Sheerness aanom aldaar hunne opleiding te ontvangen. Meestal verhinden zij zich tot langdurige dienst voor den vollen termijn. Te Dover is een persoon in hechtenis genomen, beschuldigd van het aanzetten tot desertie der pas geworven manschappen van hel vreemden-legioen; men houdt hem voor een Russisch agent. Te Chatham hebben verregaande ongeregeldheden plaats gehad tusschen soldaten en zeelieden, die niet geëindigd zijn, dan nadat verscheiden personen van beide partijen gewond waren. Het was de uitbarsting eener oude wrok tegen het aldaar liggende garnizoen. De grootste ijzeren brug der wereld wordt tegenwoordig door Stephen son te Montreal in Canada voor den Victoria-spoorweg gebouwd. Die reuzen- brug wordt 10,284 voet lang, dus 50 yards minder dan twee Engelsche mijlen, en rust op 24 pilaren. De middelste boog telt 330 voet in omtrek, de overigen 220. Voor de pilaren worden 210,000 ton sleenen gebruikt, en 10,400 ton ijzer voor de banden, bogen, enz. In 1860 zal de brug gereed zijndie jaarlijks 250,000 ffi gedurende haren opbouw kosten zal. De brug ligt zoo hoog, dat de grootste schepen er onder door kunnen varen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Julij. Het Wetgevend Ligchaam heeft het wets-ontwerp aangenomenwaarbij het minimum der rente, door den Staat aan de onderzeesche telegraaf-maatschappij voor de Middellandsche zee gewaarborgd, van 4 op 5 pCt. wordt verhoogd. Nadat vervolgens het wets-ontwerp tot invoering van verschillende belastingen met 232 tegen 6 stemmen goedgekeurd was, heeft de Voorzitter deze buiten gewone Zitting van 1855 gesloten verklaard en is de Vergadering onder het geroep van: Leve de Keizer! uiteengegaan. De komst van de Koningin van Engeland wordt legen half Augustus te gemoet gezienH. M. zal nog eerst het Parlement sluiten. De Keizer heeft Zalurdag 11. het tentoonstellingsgebouw bezocht, nog voor dat de deuren voor het publiek geopend waren. Zijne komst was geheel onverwacht, want de bedienden waren nog bezig met het aanvegen der zalen. De Keizer heeft vele artikelen met belangstelling beschouwd, en bij twee gouden bekerswier bewerking uitmuntend mag genoemd wordenlang stilgestaan. BELGIË. Te Antwerpen is het eenig kind van een Officier van hoogen rang, een meisje van 15 jaren, bij het eten van een stuk taart, dat haar in de lucht pijp schoot, in weêrwil van alle hulp der kunst jammerlijk gestikt. Verscheiden beoefenaars van den tuinbouw, hebben eenige dagen geleden vercenigd de omstreken van Antwerpen en Mechelen bezocht, om door middel van een vergrootglas dat 50 maal vergrootte, den toestand der aardappelen te onderzoeken. Zij hebben de plant in al hare deelen beschouwd en de uit slag is zeer gunstig geweest. Geen spoor van ziekte is te vinden en alles belooft eene goede opbrengst.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2