LEYDSCHE COURANT N\ '87. WOENSDAG, 18 JULIJ. ^•U(' fc BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenra» Maandag komt uit Zaturdag Avond. V,. i' Dc Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen .10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Julij. Van de 1 HG kiesbevoegden ter verkiezing van leden voor den Gemeente raad, zijn op beden ingekomen 831 stembriefjes, tot benoeming van 8 leden ter vervulling van bet aftredend één derde deel van den Gemeenteraad alhier. Volgens bet Uhl. beeft de Paus aan den Hoogleeraar Biumc alhier, eene gouden medaille vereerd, als blijk van zijne tevredenheid voor de door den llooglecraar hem toegezonden monsters van vlas uit den bast der rarnecplant gewonnen. Dat de droogmaking van hel Haarlemmermeer als ccne zaak van alge meen nut, niet alleen voor ons gewest, maar tevens voor onze stad beschouwd mag worden zal wel ieder erkennendie onpartijdig getuigenis wil geven van de voltooijing van een gewrocht waardoor Nederlands roem weder zeer is ver hoogd. Nogtans is het te bejammeren dat de zoo gewenschle gemeenschap tusschen onze stad en die ontgonnen gronden, nog zoo lang uitblijft, daar de verwezenlijking daarvan zoovele zwarigheden oplevert, en uit dien hoofde de voortbiengselen, niet zonder groolen omweg, of vele moeijelijkheden op onze stads markt kunnen worden gebragt. Elke poging om daarin cenigermate te voorzien, verdient aller lof en aanmoediging. Zie de Advertentie. De Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Hand werksn ij verheid in Nederland, is voornemens hare vierde Algemcenc Vergadering te houden oj) Woensdag den 8sten Aogustus aanst. in hel locaal Zomerzorg nabij deze stad. Op Vrijdag den 20slcn dezer zal te 's Gravenhageaan het Bureau van den Intendant in de lste Militaire Administrative Directie, aanbesteed worden de levering van 2000 Dekens voor bet éénmans-nachtleger. De Staats-C. bevat daaromtrent de noodigc aanwijzingen. De St. Cour. bevat een overligt van de opbrengst van 's Lands midde len, gedurende het eerste halfjaar van 1855, waaruit blijkt dat die bedragen beeft 28.619,485.11zijnde 1,245,343.011 meer dan over genoemd tijd vak in 1854. Tot waarschuwing moge strekken, dat te llardenberg een kind dat door bet aflikken van een lucifersdoosje phosphorieke deelen had ingekregen, aan merkelijk ongesteld is geworden, en slechts door tijdig aangebragle genees kundige hulp is gered. Te Aduard (prov. Groningen) prijkt een rozenhoom, die eene buitenge wone hoogte van 4 Neder', ellen en 4J. palm of 15^ voet heeft, en waaraan men in den morgen van den 13den dezer tusschen de 250 en 300 bloeijeudc witte rozenen daarenboven misschien nog driemaal zoo veel knoppen telde. Derde Vervolg onzer mededeelingen uit het Verslag van Gedep. Staten aan de Staten onzer Provincie (zie ons voorlaatste nommer). Hoofdstuk VIII. Armwezen. De duurte heeft daarop cenen ongunstigen invloed uitgeoefend, daar de nijvere arbeider met zijn dagloon naauwelijks in slaat was in de dagelijksche behoeften te voorzien, en, met den besten wil, weinig of niet kon oversparen, zoodat velen, zoodra het werk ophield, of ziekte hen overviel, tot de armenkas toevlugt namen. Het is nogtans op- merkelijk, dat in het algemeen geene verhooging van dc subsidien is aange vraagd, en dat dc bijzondere weldadigheid in de buitengewone behoeften heeft -voorzien, terwijl het totaal der subsidien, lager was dan vroeger. Vooral in .de sleden is men begonnen in te zien, dat Ie ruime subsidien, het aantal ■bedeelden buitensporig doet vermeerderen, dat dit stelsel nadeelig werkt op dc bijzondere liefdadigheid, die met de beste bedoelingen, soms meer kwaad dan goed doet, door personen te ondersteunen, die te veel eergevoel .hebben <otn reeds dadelijk tot de armbesturen hunne toevlugt te nemen, en die, met inspanning van krachten, welligt nog in eigen onderhoud hadden kunnen voorzien, doch die langs dien weg, met het denkbeeld van inderdaad onder steuning te behoeven, gemeenzaam geworden, zich later tot de armbesturen wenden. In vele gemeenten worden de onberadene huwelijken van lieden die geen genoegzaam middel van bestaan bezitten, het misbruik van sterken drank, de veronachtzaming van liet onderwijs en de daardoor verwaarloosde opvoeding van kinderen, als even zoo vele oorzaken tot vermeerdering van armoede op gegeven. De middelen ter verbetering zijn steeds dezelfde, vroeger aangewezene onderwijs en zedelijke beschaving der behoeftige klasse, zoo veel mogelijk ge paard met werkvcischafTing en beperking of afschaffing van het gebruik van sterken drank. Ook zouden wij het wenschclijk achten, dat hel verrigten van werkzaamheden in fabrieken door kinderen van te jeugdigen leeftijd waarover onder andere meer bijzonder te Moordrecht en Nieuwerkerk aan den JJssel geklaagd wordt, kon worden tegengegaan. Hoofdstuk XI. Waterstaat. De toestand van den Haarlemmermeer-polder was tot het late najaar zeer gunstig, toen echter werd ook die droogmakerij veel met water bezwaard. De nieuwe gronden hebben in 1854 voor het eerst oogst gegeven en zeer goed aan de verwachting voldaan. De drooggemaakte zuidplaspolder in Schicland blijft in bloei toenemen. De dijken en kaden zijn over het algemeen in behoorlijken staal; de hooge stand van Rijnlands boezem, ten gevolge der droogmaking van het Haarlem mermeer is echter oorzaak dat de binnendijken en kaden in Rijnland niet bestand zijn tegen zulke hooge boezemstanden, en heeft op nieuw de noodza kelijkheid aangetoond, dat hierin worde voorzien, hetgeen wij ons vleijen dat door de stichting van een stoomgemaal op den IJssel, waartoe de Rege ring bij de onlangs uitgevaardigde wet gemagtigd is, nu weldra zal geschieden. Hoofdstuk XV. Ambacht- en Fabrieknijverlieid. Dc in deze provincie bestaande Kamers van Koophandel en Fabrieken te RotterdamDordrecht 's Gravenhage, Leyden, Schiedam, Gouda, Delft, Gorinchem en Delftshaven., blijven ten volle aan het doel van hare instelling beantwoorden, en beijveren zich zoo veel mogelijk, om de belangen van den handel en het fabriekwezen te bevorderen. [Ten aanzien van hetgeen uit de beriglen dier Kamers en der Gemeentebesturen omtrent Leyden wordt medegedeeld, verwijzen wij onze lezers naar de uittreksels door ons uit het Jaar!. Verslag onzer gemeente in ons nommer van den Mei 11. medegedeeld.] Te Gouda zijn de 119 pij pen fabrieken verminderd met 9 en de 11 potlon- fabrieken met 1, zonder dat echter dc werkzaamheden in de overige ver meerderden. De hoofdoorzaak, dat de pij pen fabrieken kwijnen, moet behalve in het veelvuldig gebruik van sigaren, voornamelijk gezocht worden in het verbod van invoer van dat fabrikaat in Frankrijk, en de hooge regtcn elders. De pottenbakkerijen gingen ook niet vooruit, vermits hun voornaamste werk bestaat in het bakken van pijpen. In de kleingarenfabrieken heerschtc veel bedrijvigheid. Verv. en Slot hierna. 's GRAVENHAGE, 17 Julij.. Z. M. beeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Heer J. J. van Maas van Portengen, Prov. Directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en aceijnsen te 's Hertogenbosch, alsmede den Kapitein Belpratgeattacheerd bij de Koninkl. Academie te Breda. Ook heeft Z. M. op gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer C. van der Lee, als Notaris te Aarlanderveenen in diens plaats benoemd de lieer J. A. van der Lee, Cand.-Notaris, thans Burgemeester te Sassenheim. Tevens benoemd tot Substituut-Griffier bij de Arr.-Regtbank te Amersfoort Mr. J. de Fremery, Advocaat te Utrecht. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Majoor J. II. IV. Ie Clcrcq, uit zijne betrekking van Secretaris der commissie van inspectie over het mili tair onderwijs, en in zijne plaats benoemd den Kapitein II. E. YV. Rode de Loo. Een eervol ontslag is ook verleend aan den Kapitein van het Oost-Indische leger D. Plancken, thans met verlof, onder toekenning van pensioen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft verzocht om bij het verzenden van telegrafische berigten, vooral naar liet buitenland, eene naauwkeurige opgave te doen niet alleen van den naain des geadresseerden en de plaats der bestemming, maar ook van de straat en bet huisnomincr der woning; als zijnde zulks voor eene goede bezorging noodzakelijk. De Luit.-Gen. Graaf van Heerdt is van zijne zending naar Herlijn, alhier teruggekeerd. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat M. H. de la Fuentc en E. Abrahams alhier, op Donderdag aanst. hunne 60 jarige echt vereeniging zullen herdenken. De man telt reeds 81 en de vrouw 88 jaren. Beiden ge nieten eene goede gezondheid en zijn nog in staal om door handenarbeid in hunne behoeften te voorzien. ROTTERDAM 16 Julij. Heerlijk zomerweder begunstigde eergisteren de wedstrijden der Koninklijke Nederl. Yachlciub op de rivier de Maas voor deze stad. Van den vroegen morgen af leverde de rivier met tal van roei- en zeiivaartuigen bezaaid we derom een levendig schouwspel op, terwijl de vele met vlaggen getooide qj»

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1