delingen van den Heer Bulwer, tot Maandag werd uitgesteld, ten einde aan de Kamer den tijd te laten deze stnkken te onderzoeken. De Heer Bulwer nam hiermede genoegen. Na cenige woordenwisseling tusschen de Heeren Russell, Disraëli en Walsh, over de gedragingen van eerstgenoemdenging het Huis uileen. Volgens de Sun liep het gerucht ter beurze, dat het Ministerie gezind was af te treden. De Heer Williams, een beroemd pliotograaf, heeft de eer gehad op het paleis van Buckingham geroepen te wordenomop bevel van II. M.cene afbeelding te vervaardigen van ecne groep van 105 gewonde soldaten uit de Krim, op het oogenblik dat zij door de Koningin in oogenschouw worden genomen. De Koning der Belgen en zijne beide kinderen komen onder dezen groep voor. De Times trad eenige dagen geleden in eene beschouwing omtrent de houding van Lord Russell in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Deze be schouwing was niet zeer vereerend voor dien Staatsman. Daarin wordt het alleen aan laffe gedienstigheid en achterhoudendheid toegeschrevendat hij zich nog in de stelling heeft weten te handhaven, waarin hij zich thans be vind, en dat hij slechts de omstandigheden afwacht om daarnaar zijn gedrag te plooijen en te regelen. Genoemd blad besluit zijn beloog aldus: Mogt de oorlog eene voor ons ongelukkige wending nemen, dan zou Lord John dadelijk een meer bepaalden toon aanslaan en met verontwaardiging aan de wereld verkondigen dat wij naar zijne overtuiging zonder reden of nood zaak, uit louter moedwil oorlog voeren. Mogt echter voorspoed onze wapenen vergezellen, dan zal hij ligtelijk die overtuiging in zijn gemoed kunnen op sluiten, gelijk hij dusver gedaan had. In de daad, bet is een overheerlijk standpunt, waarop Lord John staat; doch men moet een ruim geweten heb ben om er op te kunnen blijven. Na znlke hevige uitvallen zoude de aftreding van genoemden Staatsman geene verwondering haren. Onze Regering heeft geen genoegen genomen met de opheldering van den Russischen Generaal Berg omtrent het geheurde te Hangkoe. Zij zal ter stond de in vrijheidstelling der gevangenen vorderen, als zijnde het eene daad van onregtmaligheid. De Admiraliteit heeft een berigt ontvangen van den Admiraal Dnndas, waarin bij vermeldt dat 29 schepen, met granietblokken geladen, voor re kening der Russische Regering, in de baai van Werolax zijn aangehouden. Ook was eene verkenning gedaan in de golf van Wijhorg, alwaar men groote kasernen, die 5000 man konden bergen, stallen, magazijnen enz. had ver nield. Uitgezonderd eenige kozakken had men geene troepen ontmoet. Men gaat steeds voort helsche machines uit de zee op te halen. Hun getal beloopt reeds meer dan '100. Eene depêche (11 dezer) van den Generaal Simpson meldt: Ons vuur tegen de Redan is van goede uitwerking geweest. De cholera blijft afnemen en de gezondheidstoestand des legers is voldoende. Het Turksch-Engelsche contingent was den 28',en Junij reeds 9500 man sterk, het zal echter nog geruimen tijd duren eer het te velde kan trekken. Men spreekt er van dit corps op 20 a 30,000 man te brengen. De Engelsche Officieren oefenen zich vlijtig in het aanleeren der Turksche taal. Het Commitlé van het Protestantsch verbond heeft eene klagt ingele verd bij Lord Clarendon, over het gevangen nemen van Domenico Cechetti in Toscane, onder voorgeven van beleediging jegens de R. K. Kerk. De Minister heeft verklaard, dat hij in deze zaak met omzigtigheid moest te werk gaan. Berigten nit St. Francisco hangen een droevig tafereel op van den toe stand van Californie. Men klaagt over moorden en brandstichting. De oogst beloofde voordeelig te zijn, maar de grondbezittingen verminderden ontzet tend in waarde. Bij ruimte van geld dat op vele plaatsen ongebruikt lag, namen echter de bankroeten hand over hand toe. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Julij. De waarborging van de Turksche leening is door het Wetgevend Ligchaam met algemeene stemmen aangenomen. De Moniteur van gisteren spreekt met lof van de Sardinische troepen in dc Krim, gewaagt met deelneming van hunne verliezen, en verklaart dat Piemont, gelijk het in den roem en de gevaren des oorlogs deelt, zoo ook aan de toekomstige vredes-onderhandelingen zal deelnemen. Deze verklaring moet zeker strekken om de Sardinische Regering te vrede te stellen, wegens de vergetelheid waartoe de rede des Keizers haar veroordeeld had. De groote tentoonstelling kan thans gerekend worden in orde te zijn. Te bejammeren is het echter dat de laatst gevallene stortregens bewezen heb ben dat het gebouw alles behalve waterproef was, want vele kostbare voor werpen, zoo als zijde, ijzerwaren enz. hebben daardoor veel schade geleden. De aldaar ten toon gestelde diamanten der Kroon hebben, met inbegrip van den Regent, eene waarde van 35 millioen fr. De Kousenband door Koningin Victoria aan Keizer Napoleon geschonkentoen deze in die orde werd opgeno men, is 300,000 fr. waard en boeit om zijne pracht aller oog. Er is sprake geweest van cene verandering in den toegangsprijs tot de tentoonstelling, namelijk om die des Zondags te stellen op 50 centimes en des Donderdags op 20. Dit zoude slechts eene omkeering, zijn, daar men zag dat de burgerij in 't algemeen meer de dag van 20 centimes verkoos dan de werk lieden voor welke zij eigenlijk bestemd was. De lieer Granier de Cassagnac heeft in cene hevige, maar zoo men zegt talentvolle redevoering tegen den Heer de Montalembert, de indruk van diens woorden trachten te verminderen. De Moniteur deelt een bijzonder berigt mede van de Oostzeevloot, a. luidende als volgt: de Engelsche stoomschepen gaan voort de Russische sche pen, die Kronstadt zoeken binnen te sluipen, te vervolgen. Reeds zijn er eeo 12-tal genomen. De vijand zoekt dit te verhinderen door troepen op de kust te plaatsen, hetgeen aanleiding geeft dat er van tijd tot tijd kanonschoten ge wisseld worden. IVij houden Kronstadt zoo digt mogelijk ingesloten. Als men aan sommige geruchtendie alhier in omloop zijn het oor mag leenen, dan zouden de troepen die te Marseille vereenigd zijn niet naar de Krimmaar naar Bessarabie bestemd zijn. Tot deze expeditie moet stellig besloten zijn, hoewel men, bij de tegenwoordige houding van Oostenrijk, niet begrijpt welke rol deze Mogendheid daarbij spelen zal. Het doel dier expeditie zoude zijn, om de monden van den Donau te bezetten en zoo de versterking der Russen in de Krim uit Bessarabie te verhinderen. Eene groote menigte krijgsbenoodigdheden is over den spoorweg van Lyon vervoerd, om naar de Middellandsche zee verzonden te worden. Daar onder merkte men eene partij stormladders op. Daar het gerucht zich meer en meer in Europa verspreidde dat de cholera ook in Frankrijk heerschte, zoo is van officiële zijde verklaard dat die ziekte nog in geen enkele stad van ons land is waargenomen. Volgens een geneeskundig blad heerscht de scheurbuik sterk onder de Fransche soldaten, vooral onder hen die uit de kampen van Boulogne en SL Omer komen. Den 9den heeft een zwaar onweder, vergezeld van zware stortregens, in deze streken gewoed. De bliksem is op onderscheiden punten ingeslagen. Op den spoorweg, een half uur van Pontois, heeft zij een paal die de draad van den telegraaf ondersteunde geheel vernield en is toen langs dien draad ver dwenen zonder verdere schade te veroorzaken. Te Compiègne zijn twee dag- looners daardoor getroffen. Hunne aangezigten waren zoo kalm dat men dacht dat zij sliepen, maar het was de slaap des doods. Nog twee andere werklie den, werden op 10 passen afstands geworpenechter zonder letsel te ondervinden. Te Vincennes is een persoon in hechtenis genomendie op heeter daad betrapt werd, met medailles uit te deelen voorzien van de beeldtenis van den Hertog van Chambord. Ilij gaf voor die op straat te hebben gevonden. Op den weg van Orbec is een rijtuig, door te snel van eene hoogte af te rijden, omgeslagen, waarin 6 personen zich bevonden. Sommigen hunner zijn hoopeloos opgenomen. Een Oud-Officier van 80 jaren is op de plaats dood gebleven. Dit gezelschap had zich juist van dit vervoermiddel bediend, uit vrees voor een mogelijk ongeluk met den spoorweg. SPANJE. MADRID, 10 Julij. De Cortes hebben het plan eener leening van 230 millioen realen goed gekeurd. Zoo zij binnen 30 dagen niet gelukt is, zal zij in eene gedwongen© heffing veranderen. Bij de Cortes is een brief ingekomen van de Junta van Palencia, waarin deze aan de vergadering haar dralen verwijt, haar tot meerdere werkzaam heid aanspoort en eindelijk tot de slotsom komt, dat de vergadering meer en meer het vertrouwen des lands onwaardig wordt. Het is te begrijpen, dat deze harde waarheden aan de leden niet zeer aangenaam in de ooren klon ken. Genoemde junta heeft zich dan ook eene gestrenge berisping op den bals gehaald. De Generaal O'Donnell zal zichzoo de omstandigheden het vereischen aan het hoofd der troepen stellen. Uit Barcelona verneemt men dat de oproerige werklieden thans die stad hebben verlaten en builen dezelve zich met meerdere werklieden uit Reuss en andere fabrieksteden vereenigen. Ilunne middelen geraken uitgeput. Tien dagen heeft alle arbeid stil gestaan, en zij wachten thans den uitslag af hunner bezending naar Madrid, waarvan wij in ons vorig nommer gesproken hebben. [De Regering zal echter verstandig genoeg zijn om in hunne eischen niet te treden, de gebeurtenissen van 1848 in Frankrijk hebben daaromtrent geduchte lessen gegeven; en zoo de regeling van den arbeid op die wijze mo gelijk was, dan zoude die regeling, orn met een geacht buitenlandsch blad te spreken, waardig zijn aan het hoofd te staan van de wetboeken van alle beschaafde volken.] 4000 mar. troepen zijn op nieuw de stad binnengerukt. Nadere berigten melden dat de Generaal Espartero een zijner Adjudan ten naar de stad had gezonden, en dat dien ten gevolge de rust volkomen hersteldden arbeid hervat en de belhamels zouden gevat zijn. PRUI8SEN. BERLIJN, 10 Julij. Het verblijf van den Prins van Pruisscn te Petersburg zal 14 dagen duren. Van eene reis naar Ostende, die hij ook voornemens was te onderne men heeft hij afgezien. De dagbladen kunnen nog maar niet nalaten aan deze reis een staatkundig doel vast te knoopen. Volgens velen zoude hij zich aldaar met de Regering verstaan over de middelen die tot herstel van den vrede konden leiden. OOITENRIJH. WEENEN, 10 Julij. Onze Regering zal zich in de eerste plaats bezig houden met de koloni satie van Hongarijen, die als de levensquaestie voor den toekomstigen bloei onzes lands mag beschouwd worden. In tegenspraak met de vroegere medegedeelde berigten dat de Fransche Generaal Létang onze stad zou verlatenverzekert men thans dat hij zijne woning voor de geheele zomer weder ingehuurd heeft. Ril LAN D. De Ridder Dubois, Zaakgelastigde van Z. M. den Koning der Nederlanden aan ons Hof is aan den Keizer en aan de Keizerin voorgesteld. Omtrent de verrigtingen van de vijandelijke vloten op onze kusten in de Oostzee kan gemeld worden, dat de Engelsche kanonneerboten in den naeht

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2