LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 16 JULIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar} dg afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad X". 19. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Julij. De Staats-Cour. bevat wederom eenige naturalisatie-wetten van onder scheiden personen, o. a. van den Heer J. J. Hoffmann, geboren te IViirzburg in Beijeren, thans Hoogleeraar alhier. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt 8 Julij 68 volwassenen, 25 kinderen, te zamen 93. 9 77 26 103. 10 78 26 104. 11 80 26 s 106. 12 82 b 27 109. 13 80 26 v 106. 14 x> 81 25 106. Den 10den dezer vierde het Departement Sassenhcym der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, haar 25-jarig bestaan aan het War monderhek. Vele leden en gasten waren derwaarts opgekomen om feest te vieren. Nadat de vergadering was geopend, werd eene belangrijke rede, in houdende de lotgevallen der Maatschappij in haar geheel, en van het Depar tement Sassenheym in het bijzonder, uitgesproken door deszelfs President den Heer W. B. Huygens, oud-Burgemeester van Sassenheym, die voor 25 jaren Oprigtcr van dat Departement was, en zoo veel ten allen tijde bad bijgedra gen tot haren bloei. God spare nog vele jaren den edelen man, die gedu rende zijn geheele leven zoo onvermoeid werkzaam is geweest ter bevordering van het goede. Van wege het Hoofdbestuur der Maatschappij werd door den genoemden Voorzitter de 2de gouden medaille overhandigd aan den Ileer N. G. Tholen, bekroond voor de beantwoording der Prijsvraag: over de Iloutcul- tuurdie de hartelijke toespraak even hartelijk beantwoordde. Een vriendschappelijke maaltijd, bij welke een toast niet ontbrak aan Z. M. den Koning, Beschermheer der Maatschappij, besloot de feestviering, terwijl op het dessert Mr. VV. B. Huygens, namens de leden van het Depart. Sassenheym, wegens zijne verdiensten aan het Departement, een geschenk in zilver werd aangeboden. Dat geschenk zij den braven man eene aangename herinnering. [Ingezonden). In de zomer-vergadering der Prov. Commissie van Onderwijs, in Zuid holland, zijn geëxamineerd: voor den lsten rang 1 (afgewezen), 2den rang 19 ■(6 toegelaten), 3dcn rang 26 (10 toegelaten), 4den rang 17 (10 toegelaten); voor Onderwijzers in vreemde talen 16 (13 toegelaten); voor Onderwijzeressen in vreemde talen 17 (11 toegelaten); voor Schoolhouderessen 9 (6 toegelaten). Ten gevolge van het examen aan 's Rijks Hospitaal te Utrecht zijn 25 kweekelingen tot Officieren van Gezondheid bevorderd; 12 voor de landmagt, 9 voor de O. I. dienst en 4 voor de Marine. Slechts 1 is afgewezen. 's GRAVENIIAGE, 14 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heer L. II. Rouppe van der Voort, Wethouder te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arr.-Regtbank te Heerenveen, Mr. H. R. Warmolts, thans Griffier bij het Kanlongeregt te Bolsward; tot Kanlonregter te Schagen, Mr. W. L. K. A. Gey van Piltius, thans Griffier bij dat Geregt te Ysselstein; en tot Bewaarder der Hypotheken en des Kadas ters te Middelburg, J. M. Benteyn, thans Ontvanger te Leeuwarden. Tevens is op verzoek ontslagen Mr. A. van Bommel, als Officier bij de Arr.-Regtbank te Haarlem. Men verneemt dat Z. M. den Koning eene som van ƒ500 heeft gesclion ken aan de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland. De Minister van Binnenl. Zaken heeft vergunning verleend lot hel in- •rigten van eene schroefstoombootdienst tusschcn de sleden Zwolle cn Meppel De Minister van Oorlog zal lot nadere aankondiging geen gehoor ver kenen. De Fransche Gezant, Baron d'André, is voor eenigen tijd naar Parijs vertrokken. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Donderdag 12 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp der be grooting voor de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie in 1856. De vaststelling daarvan is tot eene volgende zit ling verdaagd, maar echter heeft de vergadering zich vereenigd met een voorstel barer Commissie, om, ter bestrijding der buitengewone onkosten aan zeeweeringen op Goederede, in 1856 4 buitengewone opcenten op de grond belasting en 2* dito op het personeel te heffen. Ook is nog aangenomen een voorstel van Gedep. Staten tot verhooging der begrooting van 1856. Vervolgens is aan de orde: Wijzigingen in het reglement van het Hoogheem raadschap van Delfland, waarvan de beraadslagingen werden aangevangen en in de Zitting van Vrijdag 13 Julij ten einde gebragt. Die wijzigingen zijn allen aangenomen. Daarna heeft de vergadering zich vereenigd met de voorgestelde veranderingen in de regle menten nopens de visscherij, strekkende om de groote visscherij te vergun nen om na 20 Augustus haring te mogen steuren en aan de kleine visscherij toe te staan haring te mogen kaken. De zitting is daarna opgeheven tot 24 Julij. MEPPEL, 12 Julij. Gisteren avond omstreeks 8 ure, ontstond er een geweldigen twist op een bij onze stad gelegen schip met kolonisten, van de Ommerschans bestemd naar Veenhuizen. Onze 6 policie-dienaren snelden op het vernemen daarvan spoedig te hulp, doch een der kolonie-veldwachters was toen reeds geweldig mishandeld, en zoo in het aangezigt gesneden dat alles bloed was wat men zag, terwijl men zijn sabel in de vaart had geworpen. Eenige belhamels zijn gevangen genomen, enkele echter zijn ontvlugt door in het water te springen, 's HERTOGENBOSCH11 Julij. In de vergadering der Provinciale Staten van Noordbrabant, is door den Voorzitter bet voorstel gedaan om een adres van hulde aan Z. M. den Koning te rigten, als een openbaar blijk van erkentelijkheid voor HD. bezoek in die provincie, vooral tijdens de watervloed de gemeenten Alem, Kessel en Litli teisterde. Dit voorstel werd terstond aangenomen. Omtrent den diefstal van twee jongelieden jegens hunnen vader ge pleegd, en waarvan wij vroeger gemeld hebben, dat zij te Minden in Pruis- scn aangehouden waren, verneemt men dat de vader aldaar is aangekomen, en dat hij den jongsten zijner zonen weder met zich naar huis heeft geno men maar den anderendie reeds langen tijd in Amerika heeft doorgebragl weder derwaarts heeft gezonden. Nog ƒ10,000 aan bankbiljetten zoude er bij hen gevonden zijn. Den 10dea dezer hebben de laatste oefeningen in het kamp op de Te- teringschc heide, door de kadetten der Kon. Academie te Breda, plaats ge had. Bij die gelegenheid heeft men verscheiden bom- en sleenmijnen doen springen. De vacanlie neemt thans een aanvang. Te Venlo is eene fabriek van valsch Pruissisch Staatspapier ontdekt, in de woning van Eduard Jiingen. Geheele stapels valsche 5 en 10 thalerscheinen benevens de steenen die tot den afdruk gediend hebben, zijn in beslag geno men. Vroeger was hij nog eens voor dezelfde zaak in hechtenis genomen maar bij gebrek aan bewijs, ontslagen; thans echter heeft hij eene volledige bekentenis gedaan. TILBURG, 11 Julij. Gisteren avond van ruim 9 tol lij. ure woedde alhier en omstreken een zwaar onweder, hetwelk met regen en slechts weinige oogenhlikken met een zeer hevigen wind vergezeld was; eenige boomen zijn door den bliksem ge troffen, gekliefd en aan stukken geslagen en vele door den wind ontworteld; onderscheidene daken van woningen en schuren zijn zoowel door het onweder als den wind beschadigd, zonder evenwel brand of andere ongelukken te heb ben veroorzaakt. De veldvruchten zijn wel eenigzins plat liggende, doch weinig beschadigd. [Hbl.) BUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. BELKI E. De Portugeschc oorlogsstoomboot Mindello is in de haven van Ostende aangekomen; hetgeen doet vcrmocdeu dat de Koning van Portugal zich al daar zal inschepen. Om zich van de noodzakelijkheid eener vergrooting van de stad Ant werpen te overtuigen, zal het genoegzaam zijn te vermelden dat de grond al daar tegen 110 frs. de el verkocht is. ENGELAND. LONDEN, 13 Julij. In de zitting van het Huis der Gemeenten heeft Lord Palmerston gisteren het laatste gedeelte van de correspondentie met Oostenrijk overgelegd. Hij verlangde, dat de behandeling van de motie lot afkeuring der regeringshaa-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1