hetzelfde belang; zij komen voor eene en dezelfde zaak op, namelijk voor bet Europesche rnagtsevcnwigt, onder welks wezenlijke bestanddeelen het be staan en de onafhankelijkheid des Turkschen rijks behooren. De Regeringen van Frankrijk en Engeland hebben dan ook niet geaarzeld aan den wensch der Porte te voldoen; en zij hebben met de Regering van Zijne Hoogheid den 27«ten Junij eene overeenkomst aangegaan tot vaststelling der voorwaarden waaronder de van ben gevraagde borgzegging bewilligd is. De Constitutionnel heeft van bet Keizerlijk Staatsbestuur eene logen straffing ontvangen nopens den blaam door een zijner correspondentenmet betrekking tot de nederlaag van 18 Junij, op Generaal Pélissier geworpen. De schrijver is de zoon van den Maarschalk Castellane, Officier bij den staf van Generaal Bosquet, die noch de vriend van Pélissier, noch zelfs die van den Keizer is. Het is aan de dagbladen verboden beschouwingen mede te deelen over de troonrede des Keizers. Men vermoedt dat de reden daarvan is om te voorkomen, dat de zinsneden omtrent Oostenrijk in die rede voorkomende, in een ongunstig licht zullen geplaatst worden, en om daardoor alle aanleiding toe botsing met bet Weener Kabinet te vermijden. De Sardiniscbe Gezant toont zich zeer gekrenkt, dat in des Keizers troonrede met geen enkel woord is melding gemaakt van de medewerking der Sardiniscbe troepen in de Krim, hoezeer deze reeds verschrikkelijk veel gele- den hebben door de cholera enz. De Heer Villa Marina verscheen ook niet op een soirée bij Graaf Walewski, alwaar overigens al de Gezanten vereenigd waren. Te Marseille zijn berigten aangebragt uit Konstantinopel tot den 2dcn dezer en uit de Krim tot 30 Junij, welke van alle belang ontbloot zijn. Alleen werdlOJulij genoemd als de dag, bepaald om eene nieuwe stormloop legen den Malakofstoren te wagen. De Heer Lesnier, voormalig Onderwijzer, werd in het jaar 1847 tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, ter oorzake van moord en brandstich ting. Het is thans door onvermoeide pogingen zijnen vader mogen gelukken zijne onschuld te bewijzen. Hij is ontheven van zijne veroordeeling en de Keizer heeft hem benoemd tot Regerings-Commissaris bij de steenkolenmijnen der Mayenne en Sarthe. In de laatste dagen is het paleis der tentoonstelling veel minder bezocht dan vroeger. Men schrijft dit toe aan de warme luchtgesteldheid. Sedert de opening, 16 Mei tot 4 Julij, beeft de geheele ontvangst bedragen 672,000 fr. Zondag morgen beeft in het gebouw der tentoonstelling, voor dat nog de deuren voor het publiek geopend wareneene belangrijke diefstal plaats gehad van borologien en chronometers, loebehoorende aan eenen Engelschen inzender, ter waarde van ongeveer 30,000 fr. Deze diefstal is zeer geheim gehouden, om daardoor geen erg te geven aan hem die men er van ver dacht hield. De policie heeft deze zaak met de grootste voorzigtigheid be handelden het is haar inogen gelukken vier der gestolene horologiën, die beleend waren, te ontdekken, en den dader zelve te betrappen, terwijl hij bezig was om het vijfde tc verkoopen. Het is een slotemakers gezel. Een verschrikkelijk voorval heeft ook aldaar plaats gehad. Een werkman bad bet ongeluk met zijnen kiel in aanraking te komen met de mechanische boom die al de andere werktuigen in beweging brengt. Hij is driemalen daarmede omgewenteld en letterlijk vermalen. Dit ongeluk, dat niet anders kan toegeschreven worden dan aan de onvoorzigtigheid van het slagtoffer, heeft diepen indruk gemaakt. Een zware brand heeft te Abbeville de linnenweverij van den Heer Terrier vernield. 150 werklieden zijn daardoor broodeloos. Alles was voor brandschade verzekerd. De beroemde gids uit Chamounix, Jacques Balmat, die ten jare 1786 j de eerste was welke met den Heer de Saussure de Mont Blanc besteeg, was nu ongeveer 21 jaren geleden verdwenen. Den 29sten 11. zag men, bij het ontdooijen van het ijs en de sneeuw der Aveyron, met verbazing een men- schelijk ligchaam te voorschijn komen, welks bovenste gedeelte nog door het ijs omsloten bleef. Terstond begaf zich eene menigte met spaden gewapende mannen naar die plaats, en binnen weinige minuten was het volkomen gaaf gebleven lijk eens grijsaards uitgegraven, in hetwelk ouderen van jaren J terstond dat van Jacques Balmat herkenden. Zijn stoffelijk overschot is I naar Chamounix overgebragt en daar ter aarde besteld. 8 PAN JE. MADRID, 6 Julij. De Regering heeft aan de Cortes voorgesteld om jaarlijks op den 17den de zer gedachtenis te vieren van de laatste omwenteling. De bekende Marsas is aan de waakzaamheid der Fransche policie op de grenzen ontsnapt, en is aan bet hoofd van 150 man in Catalonië binnenge drongen. Hij is in die streken zeer gezien. De krachtigste maatregelen zijn ten zijnen opzigte genomen. De berigten uit Barcelona luiden iets gunstiger. Op bet eerste bcrigt van de aldaar plaats gehad hebbende onlusten zijn 7 bataillons voetvolk, 2 escadrons ruiterij en 2 batterijen naar Catalonie vertrokken. Men gelooft ■dat deze magl toereikende zal zijn om de rust te herstellen. ITALIË. Te Rome is den 21sten Junij den verjaardag gevierd van de verheffing van Paus Pius IX tot den Pauselijken Stoel. De bevolking beeft zich bij die ge legenheid zeer koel gedragen; dat geenc bevreemding kan verwekken, vooral als men den staat des lands in de tegenwoordige oogenhlikken gadeslaat. De oholera woedt mot hevigheid in de Marken en is ook te Bologna uitgebarsten. Talrijke rooverbenden doorkruisen het land en worden van dag tot dag stou ter; zij dringen zelfs de kleine steden binnen en vermoorden er de inwoners. In een stadje in de provincie Ravenna zijn zij in eene kerk binnengedrongen en hebben de rijkste der aldaar verzamelde ingezetenen uitgeschud en de kostbaarste voorwerpen van de dienst weggeroofd. Te Bologna zijn de moor den aan de orde van den dag. De Kardinaal Baluffine durft zich aldaar niet op straal wagen dan onder een militair geleide. De Pans heeft het doodvonnis, tegen de Felici uitgesproken, bekrachtigd. De Koning van Napels heeft aan de Engolsche Regering vergunning verleend tot het inrigtcn van een hospitaal op het eiland Iscliia, voor de her stellende zieken van hel leger der bondgenooten. Deze vergunning is van veel gewigt, dewijl bet verblijf op het eiland, zoo wegens de luchtgesteld heid als wegens de uitmuntende bronnen, van eene heilzame uitwerking is op zieken. Men meldt uit Turyn liet overlijden van den Abt Rosmini, die als het hoofd van de hervormingsgezinde partij onder de ltaliaanschc Geestelijkheid beschouwd werd. In 1848 heeft bij een werk uitgegeven, getiteld: de vijf plagen der Kerkwaarin hij de noodigste hervormingen aanwees. Hij stond in gunst bij den Paus, die hij zelfs naar Gaëta vergezelde, maar de Jcsuiten, zijne verklaarde vijanden, wisten te bewerken, dat zijn boek op den Index werd geplaatst. Hij heeft zijne dagen te Straja, bij het Lago Maggiore, geëindigd. PRUIS S E1V. BERLIJN, 7 Julij. De Prins van Pruissen is naar Petersburg vertrokken, vergezeld van zijn Adjudant de Kapitein de Goltz, en van zijn Geneesheer Dr. Lauer. Men zegt dat deze reis geen staatkundig doe! beoogt, maar dat de Prins alleen in last beeft om de Keizerin-Weduwe geluk te wensehen met haic geboortedag, 13 Julij. Ook zoude de Keizerin reeds sedert lang dit bezoek gewenscht hebben. De Ooslenrijksche bladen spreken stellig tegen, dat Oostenrijk bij den Bond zoude aandringen op betaling der gemaakte oorlogskosten. KUS LAN Een Keizerlijk besluit beveelt aan de Gouverneurs van Nieuw Rusland en van Bessarabie, om zoo veel mogelijk het kozak ken-leger aan den Donau te versterken, door de vrijwilligers die zich uit alle klassen der bevolking uiog- ten aanbieden, daarbij in te lijven. De Keizer beeft zijne tevredenheid en dank betuigd aan Vorst Gortscha- koff, den Opperbevelhebber der zuidelijke legermagl in de Krim, alsmede aan Graaf Osten-Sackendie in Scbastopol bet bevel voert. Dat schrij ven is in de dagbladen openbaar gemaakt: het roemt het Veldheerstalent dier beide Krijgsoversten, alsmede de dapperheid der troepen welke op dien dag in het gevecht geweest zijn, zullende een zeker regement voortaan jagers van Gortschakoff genoemd worden, om, »het aandenken te bewaren van dat weergalooze wapenfeit van het garnizoen van Sebastopol, hetwelk, na een beleg van 9 maanden en 3 verschrikkelijke bombardementen doorgestaan te hebben, den wanhopigen aanval der vijandelijke stormkolonnes heeft afgesla gen, en met heldhaftige zelfverloochening gereed staat om aan iedcren nieu wen aanval het hoofd te bieden." Van zijn kant heeft Prins Gortschakoff in een dagorde de troepen dank ge zegd voor den betoonden moed bij de laatste gevechtenwaardoor de Rassi- sche wapens met nieuwe Iaauweren zijn bekroond. Hij spoort hen aanom op den ingeslagen weg voort te gaan en liever alles te verliezen dan Scbas topol aan den vijand prijs te geven. De vijandelijke Oostzeevloot heeft reeds vele pogingen gedaan om op onderscheidene plaatsen der kusten te landen. Zoo meldt men uit Kotha, dat de vijand den 14den Junij het fort Slave in brand heeft geschoten. Uit Wiborg dat de vijand bij Trangsund is geland en de Russische jagers terug gedreven heeft, maar na verkenningen gedaan te hebben, weder onder zeil is gegaan. Den 6d<° Junij beeft een fregat peilingen gedaan langs de kust van het dorpje Urpala tot Saksjarvi en Wilajoki, alwaar twee graanschepen verbrand werden. In den avond van den 14dcn verschenen twee fregatten en eene kanonneerboot in de nabijheid van Svensksund, waar de vijand hét ver laten fort bezocht en eenige huizen verbrandde. Den volgenden naeht drong hij welgewapend tot aan de buitenreede van Fredrikshamin door. tot op 4 wersten afstands van Iaatstgemelde stad. Den 15^ naderde eene kanon neerboot zelfs tot j werst van die stad. De Bevelhebber eischie van het ste delijk bestuur inlichtingen omtrent de sterkte van de bezetting, enz., en be dreigde in geval van weigering de stad met een bombardement, maar de schepen vertrokken zonder de bedreiging volvoerd te hebben. Den 22steD vertoonden zich twee stoomfregatten bij het dorp Maslak. Eene kanonneerboot rigtte zich naar het gehucht Rembelt en onderhield gedurende eenigen tijd eene doellooze kanonnadc. Den 24*tcn naderde de vijandelijke vloot het eiland Revon Saari en den 26sten kwamen eene stoomboot en twee kanonneerbooten van het eskader bij Kroonstad, in den mond der rivier Sestca liggen en openden eene kanonnade, die een uur duurde, zonder eenige schade aan te rigten. TUKHYE. Thans is het juiste cijfer der verliezen door de Franschen op 18 Junij ge leden bekend. Het is veel grooter dan Pélissier opgaf en bedraagt niet min der dan ongeveer 7200 man, die buiten gevecht werden gesteld. Alleen de voltigeurs der keizerlijke garde hebben 800 mar. verloren. Van bet oorlogstooneel verneemt men de navolgende bijzonderheden: lie belegeraars legden, niettegenstaande de brandende hitte, ontzaggelijke wer-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3