LEYDSCHE COURANT^ mn. WOENSDAG, 11 JUL1J. N8.l§4. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Julij. Z. M, heeft benoemd tot Advocaat-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Gelderland, Mr. J. F. Pringle, Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier. Bij gunstig weder zal de muziek der stedelijke Schutterij op aanst. Donderdag, des avonds ten 7 ure, op de Ruïne, de navolgende stukken uitvoeren: N°. 1. Grande Marche (Schroder); 2. The Musical Telegraph (Kiihner); 3. Ouverture la Sirene (Auber); 4. llochzeils-Marsch (Mendelssohn Barlholdy); 5. Songs of the Thames (Kühner); 6. Gescbwind-Marsch (C. Ra- demacher.) AVij vestigen nogmaals de aandacht van het publiek op de pleiziertogten door de Leydsche Stoombootsdienst des Zondags ondernomen. Wie zich eene aangename uilspanning wil verschaffen, kan van dezelven geruslelijk ge bruik maken. Naar wij vernomen hebben, heeft de Directie bel genoegen gehad van verscheidene togtgenooten schriftelijke bewijzen van tevredenheid te ontvangen, zoowel wegens de behandeling aan boord genoten, als wegens de verscheidenheid die zij in hare reizen weet in acht te nemen. Gisteren bad alhier een treurig geval plaats. Twee knaapjes werden op bet Rapenburg door een venster getroffen, dat aan de handen van een paar timmerlieden, opeen steiger werkende, ongelukkiglijk ontglipte. Beiden zijn ernstig aan het hoofd verwond. De toestand van één dezer kinderen, hetwelk oogenscbijnlijk het minst had geleden, was op dit oogenblik nog zorgwekkend. Wij ontvangen heden onder andere stukken het verslag van de Eerste Kaïner der Staten-Generaalomtrent het wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal. Het ontwerp is in de Afdeelingen door 30 leden onderzocht. Uit die beschouwingen is niets met zekerheid op te maken om trent de al of niet aanneming van het ontwerp. De Minister van Financien heeft namens de Regering geantwoordwelk antwoord door de Rapporteurs eenvoudig ter kennis van de leden is gebragt. Den 3dcl1 Julij is op den Huize Brittenrusthij Alphen, overleden de Heer Mr. G. C. Hageman, Oud-President van het Hoogc Geregtshof van Neêrlands-Indien, in den ouderdom van hijua 65 jaren. Het Haarlemmermeer heeft aan 's Rijks schatkist gekost de som van ƒ9,101,344, behalve de renten van de genegotieerde 8 millioen, bedragende ongeveer 3,500,000; te zamen ruim 12). millioen. De opbrengst der ver kochte landerijen heeft bedragen ƒ7,308,200; te verkoopen blijven, tegen denzelfden prijs van ƒ476, voor 688,600; voor de gronden, 32 bunders voor woningen in de dorpen ƒ70,000; voor 42 bunders zandgrond bij den Cruquius 14,700voor verschillende opbrengsten, fonds van onderstand enz. ƒ1,081,344, te zamen ƒ9,162,844; zoorlat de directe opbrengsten ongeveer 3) millioen beneden de uilgaven zullen blijven. De voordeden door eene aanwinst van 16,800 bunders vruchtbaar land verkregen, wegen voorzeker hiertegen ruimschoots op. De Heeren C. J. Feilh, Referendaris hij het depart, van Binnenl. Zaken en Schroder van der Kolk, Inspecteur der krankzinnigen-gestichten hier te lande, zijn vertrokken naar Duitschland en Zwitserlandten einde aldaar soortgelijke gesliehten op te nemen, en na te gaan, in hoeverre de aange troffen verbeteringen hier te lande kunnen worden aangebragt. De Geneesk. Cour. deelt mede, dat de Hoogleeraar Schroeder van der Kolk te Utrecht, door den Koning van Zweden benoemd is tot ridder van. <le Poolster, ter erkenning zijner verdiensten in het krankzinnigenwezen. De Vtr. Cour. zegt zeker te weten dat er plan beslaat om binnen kort «enige verandering te brengen in de kleediug der Officieren van hel voetvolk; alsmede om de 5de of tirailleur kompagnien te vereenigen tot een tirailleur bataillon, bij elk regement één. Ook zoude bet regement grenadiers en jagers wederom gescheiden worden. Uit de berigten van onze haringvloot, met de tweede Jager aangebragt, blijkt dat de visscherij tot heden gunstig kan genoemd worden. Op de Hofstede Sparenberg, nabij de Zandpoort onder Haarlemstaat eene Agave Americana of zoogenaamde 100 jarige AIoëdie eerstdaags zal bloeijen. De bloemsteng is den 6den Junij ziglbaar geworden. In de laatst gchoudene algemcene vergadering van de Neder!. Vereeni ging tot afschaffing van sterken drank, is met algemcene toejuiching een voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen, strekkende tot bet aanbieden van een dankadres aan den Heer Rochussen, wegens het door dien Heer gedane voorstel in de Tweede Kaïner der Staten Generaal. Te Assen is een gouden stuk, met het jaartal 1848, ontvangen, dat door bet Munt-Collegie te Utrecht voor valsch is verklaard. Te Sneek is sedert 3 Julij vermist een papier, inhoudende 11 Spaanscbe Coupons. De Commissaris van Policie aldaar verzoekt opsporing en zoo mogelijk aanhouding. Uit Hardenberg meldt men, dat het grasgewas thans tot 50 per dag werk is geslegen en dus in eenige dagen ruim 40 pCt. in waarde gerezen. In eene kleine reeks van jaren maakt dit een verschil van 100 tol 400 pCt. De zoons van den Heer de E.te 's Herlogenhoschdie eene aan zienlijke som gelds van hunnen vader hadden ontvreemd en voortvlugtig wa ren (zie ons vorig nommcr), zijn te Minden in Pruisscn door de polieie aan gehouden. De vader heeft zich naar die plaats op reis begeven. Uhl Bij bet Athenaeum te Maastricht, staat de betrekking open van Professor hij de Eerste Afdeelir.g, waaraan tevens het Rectoraat dier Afdeeling is ver bonden. Zij die naar deze betrekking willen dingenmoeten den graad van Doctor in de Letteren bezitten, en zich voor 25 dezer aanmelden. De jaar wedde bedraagt ƒ1,400. 's GRAVENIIAGE, 10 Julij. Z. M. heeft tot Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd, Jhr. F. de Cascmbroot, Luitenant ter Zee en Adjudant des Konings. Z. M. heeft benoemd tot Procurenr-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Gelderland Mr. A. van Galenthans Proc.-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordbrabant; tot Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noord brabant Mr. P. J. A. M. de Willebois, thans Adv.-Generaal bij het Prov. Ge regtshof in Gelderland; met bepaling, dat beide benoemden hunne nieuwe betrekkingen zullen aanvaarden op den lstcn November e. k., alsmede lijdelijk met de functien van Proc.-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Gelderland en Directeur van Politie in dat gewest belast Mr. P. J. A. M. dc Willebois, boven genoemd. Bij Kon. besluit van den 2den dezer, is aan den Vice-Admiraal J. Enslie, voormalig Minister van Marine, een pensioen verleend van ƒ4000 'sjaars, en aan den emeritus-Hoogleeraar A. van Goudoever, te Utrecht, een pensioen van 2,750 'sjaars. Z. M. de Koning zal tot den 23sten op het Loo verblijven en II. M. de Koningin zal gedurende deze maand met de jonge Prins de baden te Scheve- ningen gebruiken, om daarna naar Duitschland te vertrekken ten einde haren vader den Koning van AVurtemberg te ontmoeten, en eenigen lijd aan de badplaats Ischl door te brengen. HH. KK. HII. Prins en Prinses Hendrik zijn gisteren middag ten 6) ure in goeden welstand van Soestdijk in deze residentie teruggekeerd. De Heer Lightenvelt, Gezant van het Nederl. Hof bij dat van Frank rijk, wordt binnen eenige dagen in deze residentie verwacht. Z. Exc. de Heere de Belmont, Miuister-Resident van de Vcreenigde Stalen van Noord-Ameri'ka bij het Nederl. Hof, is uit Engeland in deze residentie teruggekeerd. De Minister van Justitie heeft eene circulaire gerigt aan alle ambte naren van Policie, ben daarbij uitnoodigende te waken tegen den invoer en verkoop van eenige nagedrukte boekwerken van de firma F. Bohn te Haarlem die aan de Kaap de Goede Hoop en in België zijn uitgegeven. Bij den Minister van Finantien is ontvangen een bankbillet van 40, onder bet postmerk Schiedam, tot voldoening van aan het Rijk verschul digde gelden. Nog is bij het Depart, van Binnenl. Zaken ontvangen ƒ2.47, ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood. Men houdt het in de residentie daarvoor, dat het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op bet gemaal, door de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoezeer met eene geringe meerderheid, zal worden aan genomen. Het gerucht, in de ArnhemscJie Courant vermeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zijn ontslag nemen zou, indien het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal wordt aangenomen, is ten eencinale ongegrond.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1