LEYDSCHE COURANT»"* De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. WOENSDAG4 JULIJ. I De Prijs der Courant is f 18 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIKKENLANDSCHE BERIGTEN. I LEYDEN, 3 Julij. Ons blad beeft in de afgeloopcn maand reeds verslag gegeven van vele I feesten in en bij Leyden gevierd; wij moeten er nog een vermelden van I gebeel bijzonderen aard, dat op den laatslen dag van diezelfde maand beeft I plaats gehad. Eene talrijke schaar, waaronder zoowel mannen waren die I reeds 25 jaren in de maatschappij zijn werkzaam geweest, als jongelingen I wier geheele leven nog niet zoo vele jaren telt, allen vroeger leerlingen van I het opvoedingsgesticht Noorthey, was bijeengekomen, om het 35jarig bestaan I dier inrigting met haren stichter Dr. P. de Raadt te vieren; ook hadden zich j onkelen daarbij gevoegddie hem bij hare ontwikkeling en bevestiging had- I den ter zijde gestaan. Men vereenigde zich in onze stad ten huize van een der feestgenooten. I Daar werd de lieer de Raadt ontvangen en in hartelijke woorden begroet, die I aller dankbaarheid aan den vroegeren leidsman en leermeester uitdrukten. De lieer de Raadt nam vervolgens het woord op; hij besloot zijne toespraak met een beknopt verslag van hetgeen de laatste 10 jaren belangrijks voor Noorthey opgeleverd hadden: zijne vereeniging met den lieer Kramers in bet bestuur der inrigting; het vierde-halfjarig verblijf van Z. K. II. den Prins van Oranje, zoo hoogst vereerend voor het instituuten andere bijzonderheden. Weldra begaf men zich gezamenlijk naar Noorthey. Bij het binnentreden iler feestzaal werden aller oogen getroffen door een uitstekend portret van Z. K. II. den Prins van Oranje, een geschenk van Z. M. den Koning. Het was den vorigen dag toegezonden en nam thans nu het eerst de plaats in, waar liet. voortaan lot een aandenken zal strekken van het verblijf des Prin sen, die nog voor dat hij zich op reis begaf de verzekering had gegeven, dat Z. K. II. zich op dezen dag met zijne gedatdilen in heL midden der feestvie renden zoude bevinden. Ongedwongen vrolijkheid vergezelde dien merkwaardigen dag, tot welks berinnering een gedenkpenning is geslagen, dragende op de eene zijde de zeer goed geslaagde beeldtenis van den stichter van Noorthey en op de keerzijde ren toepasselijk opschrift. Van dezen gedenkpenning, hel werk vari van der Keilen, werden aan den Heer de Raadt twee exemplaren aangeboden, één in goud, één in zilver, en aan ieder der feeslgenooten een in brons. Het Ulrcchtsche genootschap van kunsten en wetenschappen heeft in hare jaarlijkschc vergadering, den 26<lc" Junij aldaar gehouden, o. a. lol leden dier instelling alhier benoemd: I)r. R. Fruin, Pracceptor aan het Gym nasium, Dr. J. A. C. Oudemaus, Observator, Dr. A. E. Simon Thomas, Ilooglecraar. De pleizier-logten door de I.eydsche Sloombooldienst des Zondags onder nomen, schijnen den bijval van hel publiek te verwerven. De laatstgedane togt was hiervan, door de groote deelneming, het bewijs. Hierdoor aange moedigd, kan de Directie op het door haar ingeslagen spoor voortgaan. (Zie de Adv.) Wij vernemen, dat de Vereeniging voorde Flora van Nederland en zijne lOverzeesche bezittingen hare Algemeene Vergadering binnen deze stad zal houden, op Vrijdag den 20stcn Julij aanst. Uit het Nieuwe Diep is naar zee gezeild het koopvaardijschip Triton Kapt. H. Olie, aan boord hebbende een detachement suppletie troepen, sterk 100 Onderofficieren en manschappen, onder het hevel van den 2lien Luitenant der infanterie L. J. Rhode en inedegeleide van den 2<lcn Luit. der inf. J. v. AV eeren en den apolhecar 3de kl. C. M. F. de Grijs, allen bestemd voor liet leger in O. Indië. Te Zaandam beeft op 30 Junij de jaarlijkschc wedstrijd plaats gehad der Zaanlandsche Roei vereeniging, welke met de tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik werd vereerd. Tijdens de Koning zich in Gelderland op het buiten van den Heer van Pallandt bevond, heeft Z. M. o. a. nog een bezoek gebragt aan het door den ■watersnood zoo fel geteisterde Dreumel. Z. M. heeft hij die gelegenheid uit drukkelijk den wensch te kennen gegeven om den grijzen visscher Fiers Udo en zijne zonen, op Balo's erf, die allen door hel redden van hunnen naluur- genooten bij de jongste overstroomingen, hebben uitgeblonkente zien en te spreken. Onmiddelijk is aan dien wensch voldaan. Nadat Z. M. zich eenigen lijd minzaam met den grijsaard en zijne zonen had onderhouden, heeft Z. M. de beide laatsten lienoemd tot broeders der Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Z. M. werd overal met geestdrift ontvangen; eene ecrewaclit te paard en een aantal autoriteiten vergezelde HD. Den 28stcn Junij 's nachts ten half 2 ure is uit A'lissingen vertrokken bet fregatschip Doggersbankaan boord hebbende Z. K. II. den Prins van Oranje met HD. Gouverneur Jhr. de Casembroot; de état-major bestaat onder andeien uit den Kominandant Stort en den eersten Officier Baak. De voor- loopige bestemming is naar Gibraltar. Op de landbouw kolonie Ncderl. Mettrav, bij Zutphen; merkt men steeds ontwikkeling en vooruitgang op eri neemt het aantal leden en be gunstigers steeds toe. Op dit oogenblik treft men er 127 jonge lieden; anders grootendeels voorzeker opgegroeid tot schande der maatschappijthans met het beste gevolg, onder de gunstig bekende leiding van den Heer Direc teur Schlimrner, onderwezen in en gevormd lot verschillende vakken. Hel aantal bezoekers is ook belangrijk en wordt van hel vorig jaar op ruim 0000 geschat. Dezen zomer wordt weder een bezoek van Z. M. den Koning verwacht. De Vtr. Courant meldt, dat het zoogenaamde Groenloopen door bet Utrechtsch Sludentenkorps, bij wijze van proefneming, is buiten werking ge steld. De maatregel blijft tot 1 November van kracht. Gelijktijdig met de Nederlander, het orgaan der anti-revolutionaire partij, welks uitgave den lstcn dezer is gestaakt, heeft ook de Morgenster berigt, dat zij niet meer verschijnen zal. - Te Meppel heeft de vrouw van B. J., baar kind in groot levensgevaar in het kanaal ziende, het moedig besluit genomen, zelve daarbij te springen en mogt hare moederliefde door de redding van het kind beloond zien. Te Assen iemand bezig zijnde een grooten steen door buskruid te doen springen, bevond zich te digt daarbij. Het buskruid ontplofte eensklaps, waardoor hij een oog verloor en hem drie vingers werden verbrijzeld. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de aardappelen aldaar en in den omtrek over bet algemeen buitengewoon goed staan en een' gunsligen uitkomst be loven. Gelijke gunstige berigten daaromtrent worden ook uil Overijssel gemeld. Bij gelegenheid van de beraadslagingen over de afschaffing van bet ton- ncgeld heeft de Heer Thorhecke de aandacht gevestigd, ook in verband tot dit ontwerp, om eindelijk de wetgeving omtrent de landverhuizers te regelen in bet belang van den algemeenen handel en de scheepvaart, In hel belang van nieuwe ontwikkeling, in het belang van herleving van onzen handel met Amerika, waar van nu reeds Hamburg en Bremen door goede regeling van bet onderwerp, zoo vele voordeden genieten. Het ontwerp van 1852 is, na de gebeurtenissen van 1853, niet meer door de Regering opgevat. Hij wenscht nog, dat de Regering voorga, maar anders kondigt hij het voornemen aan; om met een of meerdere leden der Kamer, een voorstel ter tafel te brengen. De meeste sprekers die hein opvolgdenhebben dat denkbeeld zeer onder steund. De Regering beeft te kennen gegevendal er reeds in den Minister raad over gehandeld is, doch dat de resultaten daarvan later zouden blijken, voor wat betreft datgeen wat de wetgeving aan deze zaak doen kon, die ook grootendeels van particuliere inspanning afhankelijk was. 's GRAVENHAGE, 3 Julij. 7.. M. beeft lot Ridder van den Nederl. Leeuw benoemd de Heer J. II. En- gclbregt, Majoor van het Instructie-Bataillon te Kampen. Z. M. heeft tot Burgemeester der gemeenten Waarder c. a.benoemd Mr. J. Bredius. Z. M. heeft den lieer L. Robbe, op zijn verzoek, uit hoofde van ver trek naar elders, uit de betrekking van schoolopziener in het tweede school district der provincie Zuidholland met 1 Sept. eerstkomende eervol ontslagen. De Generaal van Hcerdt, Kommandant der ls,e brigade ruiterij, Adju dant van Z. M. in buitengewone dienst heeft zich belast met eene buiten gewone zending, naar Berlijn begeven. De Russische Gezant aan ons Hof, de Heer Lomonosoff heeft voor eeni gen tijd de residentie verlaten, om zich naar Aken te begeven. Het lijk van den Baron Mollcrus is in de Protestantsche kapel te Pe tersburg bijgezet, en zal, naar men verzekert, van daar naar de residentie worden overgebragtten einde het alhier ter aarde te bestellen. Heden is de gewone jaarlijksche vergadering der Provinciale Staten van Zuidliolland, in het locaal van de Tweede Kamer der Stalen Generaal geopend. Uit den hoofdzakelijken inhoud van het proces-verbaal der zittingen van de Coinm ssie tot beraming der grondslagen van de verdeeling van de op, brengst der algemeene collecte tot ondersteuning van hulpbehoevenden ten

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1