Van de nieuwe vaste Rijnbrug' te Keulen is thans een model aldaar ten toon gesteld. De arcliitekt Wicgandt oogst veel lof voor dezen door hem volbragten arbeid. Het model is op cene schaal van 1 tot 72 uitgevoerd. De gehcele lengte der brug zal zijn 1352 voet, zonder de beide uileinden aan de oevers der rivier. Uit Munster wordt gemeld, dat Z. K. II. Prins Frederik der Nederlan den, sedert 1817 Chef van bet 15de Pruissische infanterie-regementonlangs het korps Officieren aldaar Iloogsldeszelfs levensgroot portret, in de uniform van genoemd rcgement, ten geschenke gezonden heeft, met bijvoeging van zijnen wenschdat het in de eetzaal der Officieren mogt worden opgehangen. De inwijding van dit geschenk heeft nu den 18dc" dezer plaats gehad. In de op heden te Keulen gehouden algemcene vergadering der Keulen- Mindenschc spoorweg-maatschappij is door hel bestuur o. a. medegedeeld, dal de werkzaamheden aan den weg tusschen Arnhem en Oherhausen den IS1160 October aanst. zoover gevorderd zullen zijndat alsdan de dienst van Amster dam en Rotterdam tot Emmerich zal kunnen geopend worden. Volgens te Dantzig ontvangen berigt van de Engelsche vloot, van 25 dezer, heeft zij 47 der hij Kroonstad onder het vaarwater verborgen helsche machines opgeligt en verwijderd. De vesting Sweaborg is beschoten gewor den, waardoor eenige magazijnen in brand zijn geraakt. Bij Narva zijn eenige kanonnen onbruikbaar gemaakt. 00§VENKy K. YVEENEN27 Junij. De vertegenwoordiger van Oostenrijk bij de Regering van Seivië heeft bij deze aangedrongen op de gelijkstelling in dat land van de belijders van al de Christelijke ge/indtcn, daar tot dus verre de Katholieken en Protestanten aldaar nog geene gelijke vrijheid van Godsdienst bezaten. De Vorst en zijne Ministers hebben onverwijld om aan Oostenrijks verlangen te voldoeneen wetsontwerp aan den Senaat ingediend, dat echter door dat ligchaam is verworpen. liet Weener Kabinet zal zijn eisch herhalengegrond op de jongst gesloten traktaten tusschen Oostenrijk en Turkye. Den 14den dezer heeft op vele punten in Hongarije en den omtrek van Znaim een vreeselijke storm gewoed. Er vielen hagelsteenen ter grootte van een kippen-ei en tneer dan j ffi zwaar, welke zelfs paarden en menschen gekwetst hebben. EUSLAN Si. Een telegrafisch berigt van Vorst GortschakofF meldt uit de Krim van den 24stcn, dat de bondgenoolen bun vuur tegen de vesting niet hebben hervat, en slechts nu en dan schoten lossen; dat het korps, dat de rivier Tchernaya was overgetrokken, naar den linkeroever is teruggekeerd, en dat er op de vloten der bondgenooten eenige beweging merkbaar was. Uit Warschau wordt onder dagleekening van 22 Junij gemeld, dat de Regering dezer dagen van de Bank van Polen een voorschot gevraagd en be komen heeft, en het pensioenfonds, hetwelk sedert 30 jaren door de inhou ding van G pCt. op de jaarwedden der ambtenaren gevormd was, in gebruik genomen en door eene inschrijving op het grootboek der staatschuld vervan gen beeft. Uit Abo wordt van den 21stcD berigt, dat Grootvorst Nikolaas, na Sweaborg te hebben opgenomen, de troepen te Helsingfors en Abo heeft ge monsterd. De Engelsche vloot zeilt in verschillende afdeelingen langs de Finsclie kust. Volgens een incdedecling uit Helsingfors van den 16dfn, hebben de Engelsehen, uit weerwraak op het gebeurde te Ilangü den 5den dezer, het telegraafbureau bij Ilangö zelve door een bombardement vernield. De Russen moeten thans bekennen dat de boot van de Cossack de parlementaire vlag voerde, en hunne handelingen trachten te vergoelijken door bet gegronde vermoeden dat zij hadden van een krijgslist der Engelschen. TU RKVE. Uit Konstantinopel wordt van den 18den gemeld. De vestingwerken van Erzerum zijn groolendeels voltooid, en 2000 man Turken naar Batloem ge- j trokken. Frankrijk zou bij den divan krachtig op het doorgraven der landengte van Suez aandringen en Engeland zich even krachtig daartegen verzetten. Te Damaskus werd den 7den Junij de organisatie van het Engelsche legioen voortgezetGrieken en Katholieken waren aangeworven. Volgens berigten uit Konstantinopel van 18 Junij, verwachtte men al daar eerlang uit de Turksche grensgewesten in Klein-Azie berigt van belang rijke krijgsbedrijven te zullen ontvangen: de Russen maakten zich gereed om cenen veldtogt te ondernemen, en hadden zelfs talrijke rcservelroepen bij Tiflis vereenigd. Van den anderen kant was de Turksche vesting Erzerum onder leiding van den Engelschen Generaal Williams versterkt en in goeden staat van tegenweer gebragt. In brieven uit de Krim wordt gemeld, dat de Russen, in hel vooruit- zigt dat een veldtogt in het binnenland van de Krim op handen is, Perecop al meer en meer versterken. Buitendien riglen zij te NicolaiefF een groot reserve kamp op, dat bestemd is om aan het leger van Generaal Liprandi en aan het garnizoen van Sebastopol te hulp te komen. Een brief uit Odessa bevestigt die tijding en zegt, dat zich in het kamp te NicolaiefF reeds 30,000 man bevinden. Overigens wordt de stelling der Russen aldus opgegevenPrins GortschakofF heeft nog immer zijn hoofdkwar tier aan de Belbeck. Het corps van Generaal Liprandidat niet voldoende was om in het gezigt van den vijand de hoogten te bezetten, die op den regter-oever van de Tschernaïa gelegen zijnis versterkt dat korps van Generaal Bichnowski. Het detachement van Generaal PopofF is geplaatst bij ïnkermann, dat van Generaal PawiofF bevindt zich bij Eupatoria. De Gene raals Bellegardc, Wrongel en Montresor verdedigen het binnenste des lands aan den kant van Kcrlsch. Uit de officiële opgaven blijkt, dal het verlies van het Fransche en het Engelsche leger bij de vruchtelooze bestorming van Sebastopol op den 18dtn Junij, te zamen, aan gesneuvelden, gewonden en vermisten, 4633 man be dragen heeft, waaronder 243 Officieren. Tot verklaring van dit groote aantal Officieren wordt gemeld, dat al de Fransche Officieren, ook de Generaal Pé- lissier zelf, bij dat gevecht de groote uniform droegen, door welke tentoon spreiding van moed zij zich tot doelwit voor de Russische scherpschutters maakten. In het Sardinische legerkamp is den 13Jc" Mei het eerste geval van cholera voorgekomen; van dien dag tot 8 Junij zijn 869 man door de ziekte aangetast en daarvan 383 bezweken, terwijl 449 cboleralijdcrs zich nog in de hospitalen bevinden en 37 dezelve hersteld verlaten hebben. AKAOIilllIE-NlEIIWS^ PROMOTIEN AAN DE LKYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 30st(!11 Junij de Heeren II. 0. M. van Kervel, van 's Gravenhage. en E. N. F. Heerkens, van Zwolle, beide in de Regten, met Theses. Denzelfden dag de lieer G. II. Backer, van Amsterdam, in de Geneeskunde, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de Docimasia Pulmonali. Denzelfden dag de Ileer G. B. Ileydeman van Amsterdam, in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimen, continens: Adnolationes quas- dam ad novissimam legemqua jurisdictio Judicis Cantonalis in foro poenali latius extensa. Denzelfden dag de fleer J. Luzac, van Leyden in de Regten, na verdedi ging van zijn Specimen: de diverse periurii notionein recentioribus populorum, legihus eonspieua. PROMOTIE AAN I)E UTRECIITSCHE IIOOGESCHOOL. Den 27sten Junij de Heeren A. L Fraissinet. van Amsterdam, en D. M. M. d'Hangest d'Yvoy, van de Bilt, heide in de Regten, met Theses. Denzelfden dag de Heer N. H. van Nes van Meerkerk, van 's Gravenhage in de Regten, na verdediging zijner Dissertatie: de Vectorihus. Denzelfden dag de Heer J. Coomans de Ruiter, van Stolwijk, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie, continens quaedam: de obturations arteriarum. casu praemisso. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 27sten Junij de Heer J. Heringa, van Anjum, in de Regten, met Theses. 226sle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 16dc Trekking. N°. 919 een prijs van ƒ1,000. N°. 10371 een prijs van ƒ1,000 en premie van ƒ30,000. 17de en laatste Trekking. N°. 7417 een premie van ƒ5,000. A 1» V ERTEA T I K Ni. 1 -a Getrouwd N. C. be GIJSELAAR, met Soeterwoude, 29 Junij 1855. A. H. van SEPPENWOLDE, Wcdc. J. J. Humbert. Door Gods goedheid beviel beden voorspoedig van eene DOCHTER, Vrouwe M. A. M. KRABBE, geb. SCHOLTEN. Leyden, 25 Junij 1855. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, onze veel geliefde Behuwd- Moeder, Mejufvrouw JOHANNA MARIA YERAVEY, Weduwe van Wijlen den Heer Jacobus Adrianüs Franciscus Moleschott, in den ouderdom van ruim 83 jaren. C. A. M. MOLESCHOTT, Leyden28 Junij 1855. Uit aller Naam. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van den Heer FRANCISCUS STEPHANUS JOHANNES SMULDERSin leven Slijter in Sterke Drankengewoond hebbende te Leyden en aldaar overleden den 21sten Mei 1855, gelieven daarvan opgave of betaling te doen, vóór of op den 15dcn Julij 1855, ten Kantore van den Notaris D. N. ROSKES te Leyden. Alle degenen, welke nog iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den Boedel van Mejufvr. de Wed. C. W. M. ROSKES, gelieve daarvan opgave of betaling te doen aan den lleer K. HAREMAKER Pz., Apotheker te Leyden op de Breedestraattegenover de Papengracht, die als Opvolger in de Apotheek van genoemde firma, zich wel met de liquidatie der rekeningen beeft willen blijven belasten. J. W. DUYMAER van TWIST, 's Gravenhage, 30 Junij 1855. Curator. De Ondergeteekende zijne Apotheek op heden overgedaan hebbende aan den Heer K. HAREMAKER, Pz., brengt zijnen Begunstigers door deze zijnen opregten dank toe, voor het geschonken vertrouwen, waarmede bij zoo vele jaren is vereerd geworden, en beveelt zijnen Opvolger in hunne toegenegen heid aan. Leyden, 1 Julij 1855. N. J. TEERLINK, Apotheker. De Ondergeteekende, Eigenaar geworden van de Apotheken van Mejufv. de Wed. C. W. M. ROSKES, op de Hooglandsche Kerkgracht, en van den Heer N. J. TEERLINK, op de Breedestraat tegenover de Papengracht alhier, geeft bij deze kennis, dat bij van heden afbeiden vereenigd zal uitoefenen in de laatstgenoemde. Hij neemt tevens de vrijheid zich den geachten Begunstigers van beide Apotheken bij voortduring aan te hevelen. Leyden, 1 Julij 1855. K. HAREMAKER, Pz. Apotheker.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3