ver in Belgie eenigen naam gemaakt heeftdezer dagen in een alom verspreid rogramma aangekondigd is; doch een berigt medegedeeld in het Journal de Bruxelles behelst hieromtrent het volgende: »Een Pruis en een Rus, die algemeen als Redacteuren van het dagblad le Nord genoemd werden, hebben eergisteren bevel ontvangen om het Belgische grondgebied le verlaten. Zoo wij wel onderrigt zijn, zou de Minister van Justilie als beginsel vastgesteld hebben, dat aan geen buitenlander vrijheid mag gegeven worden, om in de Belgische dagbladpers bevriende Regeringen aan te vallen." De Heer Vic tor Cappcllemans heeft aan den uilgever der Külnische Zeit. de volgende telegrafische dépêche gezonden. Verkeerdelijk is gemeld, dat het dagblad le Nord niet zal uitkomen; het zal den lslcn Julij verschijnen. Aanstaanden Zondag 1 Julij wordt de Brusselsche tentoonstelling van schoone kunsten geopenddie door den Koning met (J der fraaiste schilder stukken uit zijn Kabinet is verrijkt. EKGELAKn. LONDEN, 28 Junij. Lord Panmure heeft heden in het Parlement aangekondigddat de solda ten in de Krimdubbele soldij zullen ontvangen, waarvan de helft zal worden bewaard voor hen of hunne betrekkingenlot uitkeering na afloop van den oorlog. Er is eene depeche van Lord Raglan ontvangen meldende dat de na- deringswerken worden voortgezet en batterijen worden opgerigt. Het fort van de begraafplaats blijft in handen der verbonden Mogendheden. Het vuur der Russen was zwak. De naar de Krim te zenden versterkingen beslaan uit 300 grenadiers, 250 Scholsche fuseliers en 250 Coldstream gardes, te zamen 800 man. In de volgende maand zullen nagenoeg 1400 man troepen van alle wapen te 's Gravesend naar Oost-indie worden ingescheept. Uit hoofde van het groot aantal gekwetsten en zieken dat dagelijks uit de Krim aankomt heeft de Regering bevel gegeven tot het bouwen van een nieuwen vleugel aan het militair hospitaal le Woolwich. De schuld der firma Strahan Paul en Bates bedraagt 680,658, het actief 652,598 maar men dacht dat van de in te vorderen schulden niet veel meer dan 180,000 zullen inkomen. Men spreekt van een nieuw en belangrijk faillissement in deze hoofd stad, waarin andermaal verscheiden leden van den hoogen adel betrokken zouden zijn. De berigten uit de provinciën luiden bij voortduring zeer voldoende, ten aanzien van den graanoogst; nog slechts weinige dagen mooi weder, en men mag eene gemiddelde inzameling van de goede jaren verwachten. Jl. Zaturdag is te Liverpool, onder voorzitting van den Heer Holland, eene vergadering van Engelsche aandeelhouders der Nederl. Rijnspoorweg maatschappij gehoudenwaarin werd te kennen gegevendat de inkomsten rekening van het afgeloopen jaar zeer voldoende was en dat de exploitatie kosten slechts hadden bedragen 41.56 pCt. van de bruto ontvangst ondanks eene schade van ƒ12,000, veroorzaakt door overstrooming. De opening van den geheelen spoorweg naar Duitschland werd tegen het begin van Augustus verwacht. Een briefschrijver in de Times schrijft uit de Oostzee, o. a het vol gende: Onze vijand heeft in het noorden met niet minder kracht en over leg van den wintertijd gebruik gemaakt dan te Sebastopolen zonder over drijving kan men zeggen dat Kroristadt thans twee maal zoo sterk is als in het. vorige jaar. Toen had het twee kwetsbare punten, nu heeft het geen enkel meerdesniettemin zouden wij er welligt nog iets kunnen uitrigten hetgeen onmogelijk zal zijn wanneer het tot het volgende jaar wordt uitge steld. Doch eene zoo schoone gelegenheid komt nimmer weder, als in 1854 zich aanbood toen Kronstadt niet in slaat was om de verbondene vloot met 30,000 man landingslroepan af te weren, evenmin als Sebastopol zich des tijds in genoegzamen staat van tegenweer bevond om eenen aanval der ver bondene legers af te slaan. De schepen die voortaan uit de Tyne naar de Middellandsche zee ver trekken, zullen tegen de roovers van het Rif voorzien zijn van draaibassen, minié geweren en andere wapenen. Het Britsche oorlogschip Pique was, blijkens de jongst ontvangen be rigten uit San Francisco, er op uit om de Kamschatka en den Nilcolaas twee Russische kapers in de haven dier stad geankerd, aan le vallen, zoodra de gelegenheid daartoe gunstig zou zijn. De Kamschatkaeen goed gebouwd en goed uitgerust schip, voerende 10 stukken, baart den Engelschen koop vaardijschepen in de Californische wateren niet weinig kommer. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Junij. Gisteren heeft de Keizer wapenschouwing gehouden over eenige regemen- ten infanterie, die naar de Krim vertrekken. Weder zullen aanzienlijke ver sterkingen men spreekt van 50,000 manderwaarts worden gezonden. De Keizer moet niet zeer tevreden zijn over Generaal Pélissier, omdat deze den aanval op den Malekoff toren geheel op eigen gezag heeft onderno men. De meerderheid van den krijgsraad, had er zich tegen verklaard; vooral was Generaal Niel (Generaal der Genie en 's Keizers Adjudant) zeer tegen het plan van Pélissier, betoogende dat de belegeringswerken nog te ver (600 cl) van de Malakofif-loren verwijderd zijn, en de bestormings- kolonnes, op dien verren weg, zonder bescherming zouden blootgesteld wezen aan de magtige artillerie van den toren. De gebeurtenissen in de Krim hebben zulk een indruk op den Keizer gemaakt, dal zijne gezondheid daaronder geleden heeft. Hij gaat daarom voor eenige dagen op een buitenverblijf van de Keizerin doorbrengen. Men verneemt dat de hier en te Saint-Cloud gekazerneerde troepen der Keizerlijke garde niet, zoo als aanvankelijk was bepaald, naar Boulogne zul len oprukken, maar naar Toulon en Marseille, en verder naar de Krim zul len worden gezonden. Slechts eenige weinige detachementen grenadiers, volti- geurs, jagers en kurassiers zullen hier verblijven. Al de Zonaven der garde zullen naar Sebastopol worden gezonden, en denkelijk nog twee eskadrons der guides en een regiment karabiniers. Volgens sommigen zou de Fransche Regering zeer bekommerd zijn over de verschijning van het nieuwe Russischgezinde blad le Nord. Eergisteren teekende de Keizer een decreet, waarbij genoemd dagblad in geheel Frankrijk verboden wordt. (Zie België Jl. Zondag hebben meer dan 100,000 personen de tentoonstelling be zocht, als: 19,656 het paleis der schoone kunsten, en 80,606 het nijverheids paleis, te zamen 100,262; de drie vorige Zondagen was het cijfer der bezoe kers: 80,391 op 17 Junij, 69.257 op 10 Junij, en 57,880 op 3 Junij. De oppervlakte van het nijverheidspaleis met al zijne overige gebouwen bedraagt 184,000 ellen, of 89,000 ellen meer dan die van het Londensche kristallen paleis, dat eene oppervlakte van 95,000 ellen besloeg. In de schaarschtc der lompen, die sedert geruimen tijd de papierfa briekanten verontrust, is eindelijk voorzien. Zeker fabriekant in bet Zuiden bereidt namelijk met behulp van vijf in Frankrijk inheemsche planten, die bijna niets koslen, eene pap, die zelfs in de verhouding van 80 pCt. als grondstof voor het papier gebruikt kan worden. De drie kerkhoven van Parijs, le Pcre Lacliaise, Monlinarlre en Ie Mont- parnasse, welke nog eerst-sedert 60 jaren bestaan, zijn allen aanzienlijk vergroot, en hebben thans te zamen eene oppervlakte van meer dan 300 bunders. De Aziatische maatschappij heeft van Abd-el-Kader eene in het Arabisch geschrevene verhandeling ontvangen, waarin hij verzoekt onder de Fransche letterkundigen te worden opgenomen. Eergisteren zijn te Calais de proefnemingen met nieuwe kanonnen inet kegelvormige kogels begonnen. Deze kanonnen, twee in getal, zijn gegoten naar het stelsel der Minié-gewcren. Met eene lading van 5 kilo kruid viel de kogel op meer dan eene mijl afstand; de lading zal trapsgewijze worden vermeerderd, om tot een dragt van 5 kilometers te geraken. De kogels, die gebezigd worden, zijn ovaal; hunne middellijn is 6 duim en zij zijn 1} voet lang. De proefnemingen zullen 2 maanden durener moeten namelijk 800 schoten gelost worden om het wederstandsvermogen der stukken met juistheid te kennen. Een Fransch Officier voor Sebastopol gevangen schrijft, nit Simferopol aan zijne moeder, dat hij en zijne medegevangenen zich niet alleen over niets le beklagen hebben, maar zelfs in al hunne behoeften te gemoet ge komen en met beleefdheden als overladen worden. Zekere ongehuwde Dame, met name Roudzewitschdochter des Generaals die ten jare 1814 Montmartre hemagligde, eeredame der Keizerin-Weduwe woont met hare zuster te Sim feropol, en wijdt haren tijd, zorgen en inkomsten aan het verligten van het lijden van ongelukkigen, onverschillig van welk volk of godsdienst. Vooral vindt zij genoegen in het bezoeken van kranken en krijgsgevangenen. Naar mate, zegt de schrijver dezer brieven, de oorlog hare fortuin vermindert, doet hij hare mensciilievendheid toenemen. Wij ontbijten hier ten 8 ure met thee, ten 2 ure houden wij het middagmaal, ten 6 ure drinken wij ander maal thee en souperen ten 9 ure. De Russen zijn op het punt der thee lekkerbekken. Hunne maaltijden, zelfs die der aanzienlijke personen, zijn hoogst eenvoudig en doorgaans zonder nageregt. Uit Hammersfest, in Noorwegen wordt geschreven, dat het fregat Cléo- patre aldaar was aangekomen; hel zoude nog twee Fransche sloomboolen afwachlen en zich daarna bij bel Engelsche eskader in de Witte zee voegen. SPANJE. MADRID, 25 Junij. In de zitting der Cortes van eergisteren is de Minister van Justitie onder vraagd omtrent zekere stappen van den Bisschop van Zamora, die ten doel zouden hebben om de uitvoering der wet tot het verkoopen der nationale en kerkelijke goederen te beletten. De Minister heeft geantwoord met de verkla ring, dat de Regering geenerlei verzet van dien aard dulden zou. In afwachting van doortastende maatregelen, waren de welgezinden alhier steeds zeer bekommerdter zake van de financiële aangelegenheden. Het te kort nam dagelijks op eene indedaad verontrustende wijze toe. Sedert 1 Januarij was het opgeloopen tot een bedrag, gelijk staande met 35 mil- lioenen Nederl. KERKELIJKE STAAT. Een correspondent van Genua, deelt aan de Tndëp. Beige een hartver scheurend tafereel mede van den toestand van den Kerkelijken Staat, welks ongelukkige bevolking om strijd aan de cholera, aan het gebrek, aan de roovers en aan de staatkundige vervolgingen zijn blootgesteld. Niels houdt de roovers meer tegen, zij dringen tol in het hart van de steden door, alwaar zij ongestraft hunne gruwelen plegen. I' RUIIIEN. BERLIJN, 28 Junij. Sedert de helft der vorige maand zijn twee nieuwe booten door de te Rot terdam gevestigde Nederlaridsche Stoomboot-Maatschappij lusschen Keulen en Mainz in de vaart gebragt. Beide schepenHollander en Rheinlander genoemd, munten uit door hunne voortreffelijke inrigtingen voor reizigers, verschillen in prijzen met die der Keulsche en Dusseldorfsche Maatschappijen daar de prijzen ongeveer 40 pet. billijker zijn gesteld. Het reizend publiek geniet nu reeds de voordeelen der nieuwe mededinging.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2