Het heeft H. M. de Koningin behaagd ecne som van ƒ100 te doen toekomen aan het fonds der instelling van de volkszangschool en meer bepaald nog aan de volkszangvereeniging en het patronaat over de armenkinderen te Amsterdam. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verleenen. De Kamer der Afgevaardigden in Portugal heeft den 19den dezer het tractaat met de Nederlanden, betreffende de grensscheiding van Timor, den afstand van Solor enz.aangenomen. Volgens opgave in de Staats-Courant van gisteren heeft de algemcene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, met inbegrip van de opbrengst van eenige bij de collecte ontvangen en te gelde gemaakte rogge, aardappelen en vreemde en niet gangbare muntspeciën, tot en met den 20sten Junij 1855, opgebragt in: Gelderland - 47,988.52 Zuidholland - 154,616.40J. Noordholland - 124,786.35; Zeeland - 13,957.70;. - 28,417.34; Friesland - 32,037.19 Overijssel - 21,682,32 - 20,824.45 - 5,554.33 Limburg - 9,047.72 te zarnen ƒ475,831.50; waarvan echter moet worden afgetrokken een bedrag van ƒ438.571 waarvoor eene bepaalde bestemming is aangewezendoch daarentegen moet nog bij de hoofdsom gevoegd hel bedrag van langs andere wegen ingekomene giftenwaar door behalve een eerst den 13'lcn Julij aanstaande ontvangbaar bedrag van 18,000 uit Londen in wissels ontvangenen de nader op te geven opbrengst van uit Belgie ontvangenc schilderstukken, zuiver overblijft ƒ509,441.951. Voorts is nog aan kleedingstukken ontvangen eene waarde van ƒ204.25 en eindelijk, nog met eene door de gevers bepaald aangewezen bestemming, be halve de som van 438,57, hiervoren als zoodanig vermeld, eene som van ƒ1,471.98, en bij bet Depart, van Biunenl. Zaken om volgens verlangen der gevers onverwijld tot leniging van de ramp te worden gebruikt, en daartoe onmiddellijk overgemaakt aan de algemeer.e commissie te Amsterdam van: N. N. ƒ10, en van de Heeren II. en B. Salomonsonte Manchester 738 16 sli. cn 92 11 sh., van den Heer Endell, Nederl. Consul te Stettin ƒ50. Tiveede ECamer tier Staten-Generaul. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 26 Junij. Nu komt in beraadslaging ontwerp n°. 2lot regeling der pensioenen van de Officieren bij de landmagt. Na eenige beraadslaging is art. 1 in omvrage gebragt, en hebben de stemmen daarover gestaakt, zoodat de beslissing daar over tot ecne volgende zitting wordt uitgesteld. Op voorstel des Voorzitters wordt beslotenook de behandeling van het verdere deel van het ontwerp tot morgen te verdagenen zoo ook met de gelijksoortige wetten nopens de zeemagt. IIL Thans zijn aan de orde de beraadslagingen over het ontwerp, tot ver hooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1855. Dit ontwerp is met algemeene stemmen aangenomen. IV. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp, tot regeling van de provinciale en gemeentelijke indceling van het Haarlemmermeer Het ontwerp is aangenomen met algemcene stemmen. Zitting van Woensdag 27 Junij. I. Het wets-ontwerp lot wijziging der wetten van den 28slcn Augustus en den 9d<,n December 1851 tot regeling der militaire pensioenen bij de landmagt. Paragraaph a van art. 1 aangevende eene verandering in den bij die wet ten vaslgestelden diensttijd en al zoo strekkende om de daarin voorkomende woorden: 30 jarige dier.st met 50 jaren ouderdom" te veranderen in »40- jarige dienst met 55 jaren ouderdom;" en de woorden: 50 jarigen ouder dom, ofschoon geen 30 jaren dienst hebbende" in: x>55-jarigen ouderdom, ofschoon geen 40 jaren dienst hebbende," waaromtrent in de vergadering van gisteren gecne beslissing genomen werdten gevolge van het slaken der stemmen bij de deswege gehouden stemming, werd zonder beraadslaging met 25 tegen 23 stemmen verworpen, zijnde daarmede beslist dat de in de wet ten van 1851 vastgestelde diensttijd onveranderd zal blijven. Paragraaph b werd door den Minister van Oorlog, als in verband staande met a, die verworpen was, ingetrokken. Het wets-ontwerp werd daarop met 48 tegen 8 stemmen aangenomen. II. Het wets-ontwerp tot wijziging der wet van 28 Aug. 1851regelende de bevordering, het ontslag cn het op pensioen stellen der Officieren bij de zeemagt. III. Het wets-ontwerp tot wijziging der wet van 28 Aug. 1851, regelende de pensioenen bij de zeemagt, zijn aangenomen; het eerste met 50 stemmen tegen ééne slem, het laatste met algemcene (51) stemmen. IV. Het wets-ontwerp tot verhooging van het minimum van de opbrengst van den accijns op de suiker, is met 37 tegen 15 stemmen aangenomen. Morgen behandeling der wets-ontwerpen tot afschaffing van het tonnegeld en die tot vereeniging van gemeenten. Zitting van Donderdag 28 Junij. In deze zitting is het wets-ontwerp tot afschaffing wan het tonnegeldna vrij uitvoerige algemeene beraadslagingen, aangenomen, met 43 tegen 7stern- men.Tegen: de Heeren van Heiden Rcinestein, Kien, van Lynden, Schim- melpenninck van der Oyc, van Lennep, do Kempenaer en Hoffmann. Thans zijn aan de orde de ontwerpen van wet tot vereeniging van ver schillende gemeenten. GRONINGEN, 24 Junij. In de raadsvergadering van gislcreu is ingekomen een zeer uitgewerkt era belangrijk rapport over het plan tot regeling van het plaatselijk belastingstel sel. Er wordt daarin voorgesteld1°. geene belasting te heffen op het ge maalgeslagt, turf en steenkolen»; 2°. niet aan te nemen het vroegere voorstel van cenen hoofdelijken omslag a 3 pCt. van de inkomsten, maar 3°. vast te stellen, dat er zal worden geheven een jaarlijksche hoofdelijke omslag van hoogstens ƒ80,000, in hoofdsom (met 6 opcenten van dezelve), welke som over de belastingschuldige inwoners zal worden omgeslagenenz. De belasting begint met hendie ƒ300 en meer inkomen hebben. Door den raad dezer gemeente is in de laatste zitting ter opluistering van den gedenkdag van Groningens ontzet, den 28sten Aug. 1672, toegestaan eene som van 800. Bij die gelegenheid zal er een muziekfeest, eene hard draverij gehouden en denkelijk een vuurwerk afgestoken worden. HUITËi\LANDSCUE HERIGTE.\ ENGELANB, LONDEN, 26 Junij. In den laatsten Ministerraad is besloten met eenparigheid van stemmen, dat eene nieuwe ligting van 30,000 man zal worden geheven, en dat onze strijdmagt ter zee tot haar hoogste bedrag zal worden gebragt. In het Lagerhuis heeft gisteren avond Lord Palmerston, in antwoord op eene hem door den Heer Scolt gedane vraag, medegedeeld dat 93 Officie ren en 1202 soldaten gesneuveld of gekwetst zijn bij den mislukten aanval op den Malakoff-toren en de Redan-batlerij op 18 dezer. Eene dépêche van Lord Raglan aan Lord Panmure geeft het door het Britsche leger op 18 dezer geleden verlies aldus op: gekwetst 67 Officieren en 1058 soldaten; gesneuveld 144 soldaten. In de Parlementszitling van heden gaf Lord Palmerston te kennen dat de Regering geene berigten heeft ontvangen aangaande de schandelijke bedrijven, bij de bezetting van Kertsch op de wcêrlooze inwoners dier stad gepleegd. Met de Cirkassiërs duren de onderhandelingen voort, alleen voor zooveel be treft den aanval op Anapa. Op de vraag, strekkende om te vernemen of de Regering de nieuwe Turksche leening zal waarborgenweigerde Lord Palmerston te antwoorden. Onmiddellijk nadat de Regering kennis had gekregen van de nederlaag op den 18den, zond zij aan 4 regementen infanterie bevel om te landen. Insgelijks zullen verschillende dépots en 1200 man ruiterij naar de Krim vertrekken. De regementen in bezetting op Malta, te Gibraltar en op do Ionische eilanden, alsmede de reserve-bataljons en die der garde zullen zich met die der hoofdstad vereenigen, en door een en ander zal het Engelsche leger voor Sebastopol 13,000 man meer tellen. Voorts wachten 4 veldbal- lerijen en een detachement rijdende artillerie slechts op vervoermiddelen, om naar het tooneel des oorlogs te vertrekken. De wervingen voor het leger zijn in de afgeloopen week zeer talrijk ge weest, vooral zijn het Ieren en Schotten, die zich voor de dienst aanmelden. Men wil weten, dat de helft der verbondene vloot in de Oostzee dit jaar die zee niet zal verlaten, maar in de Zweedsche havens zal overwinte ren, ten einde op alle mogelijke gevallen voorbereid te zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Junij. De klagten over de onvoorzigtigheid van Lord Raglan zijn zeer groot, en Generaal Pélissier wijt hem den ongelukkigcn uitslag der poging van den 18dcB. Naar aanleiding daarvan is jl. Zaturdag in den Franschen Minister raad de vraag geopperd, of men niet aan Generaal Pélissier volinagt zou ge ven, des noodig te handelen geheel onafhankelijk van Lord Piaglan en Omer- Pacha, en voorwaarts te rukken. Het schijnt dat Keizer Napoleon hieraan zijne toestemming gaf; doch tot een besluit kwam het Kabinet nog niet. De Generaal Pelissier meldt van den 22stcB, dat met ijier de naderings- werken naar den Malakoff worden voortgezet. De vijand is bezig om de ge- ledene schade te herstellen. De gezondheidstoestand der troepen was over het geheel goed. De verliezen, den 18deB geleden, bedroegen: Officieren gesneu veld 37, gevangen 9, gewond 96; Onder-Officieren en manschappen gesneu veld of vermist 544, gewond 1644. Bij herhaling wordt in particuliere berigten verzekerd, dat het verlies der Franschen op den 7d«« buitengemeen groot is geweest, en dat welligt nog geer.e overwinning in dezen oorlog zoo duur is gekocht als de bemagti- ging van den Groenen Heuvel en der batterijen van de Kalefat-haven. Al leen het regement Algerijnsche scherpschutters telde 462 gesneuveldenge kwetsten en vermisten. Het gerucht loopt dat de nationale garde van Parijs zal worden ver meerderd, en welligt mobiel verklaard. De tentoonstelling wint van dag tot dag in rijkdom en luister, en de belangstelling van het publiek, zoowel Franschen als vreemdelingen, is merk baar stijgende. Eergisteren werden de panorama-zaal en de haar omringende galerij voor het publiek opengesteld. Zij bevat de voortbrengselen der Parijsche meubelfabriekenin het midden zijn de kroondiamanten geplaatst. De Heer Guizot heeft bij het Instituut eenige mededeelingen gedaan, omtrent de laatste resultaten van het stelsel des Heeren Vattcmare, betref fende internationale ruilingen. Door lusschcnkomst van dien Heer zijn reeds meer dan 100,000 Amerikaansche boeken in Frankrijk ingevoerd cn 70,000 Fransche boeken naar Amerika vervoerd. Parijs bezit thans eene Ameri-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2