LEYDSCHE COURANT» (i 1855'. VRIJDAG, 29 JUK IJ. N79. J A's. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV9. IS. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 28 Junij. In onze vorige gewaagden wij voorloopig van de feestelijke bijeen- komst op het Ruïneplein. Thans na den zoo goeden afloop, laten wij daarvan volgens ons voornemen eenig nader verslag volgen. Het feest werd ontworpen en lot stand gebragt door eene Com missie bestaande uit de HH.: C. P. L. Rriessen, Jac. Harlevelt, Az., C. W. Hubrecht, M. A. Kluit, S. A. Meerburg, J. F. Sandifort, J. Schellcma, A. P. A. Schmidt, D. Tieboel Siegenbeek, A. O. E. Graaf van Limburg StirumII. P. C. Stoffels en J. de Wal. Re erkentelijkheid der Burgerij voor de genoegens en beleefdheid haar door de studerende Jongelingschap aangedaan, deed de Com missie in een aantal van meer dan 300 inleekenaren, genoegzame ondersleuning vinden. Heerlijk waren de afgesloten ruimte en de twee ruime ineen loo- pende zalen van het aangrenzend gebouw tot Nut van 't Algemeen in een feestgewaad uitgedoscht van eene menigte sierplanten en bloemen, met smaakvol overleg in vereeniging met eencn rijken overvloed aangebragt vlaggedoek en een groot getal losse vlaggen. Langs de afschulsels waren hier en daar ruime en keurig inge- rigle buffelten opgeslagen, waar men zich van allerlei ververschiit- gen kon voorzien. Er had moed toe behoord, om in zulk guur weder als dagen te voren heerschte, een feest in de open lucht te durven beramen, veel inspanning was er noodig, om het in zoo korten tijd te rege len en niet minder smaak en zorg om het zoo glansrijk te doen voorkomenzoo wel aan het oogmerk te doen beantwoorden. Algemeen was dan ook de blijdschap, dat de arbeid der Com missie, door het onmisbaarste bij zulk een feest, een stillen, liefe lijken zomeravond, zoo als die in lang niet was genoten, werd begunstigd. Tegen zeven ure verzamelde zich het publiek en legen acht ure kwamen H. H. Studenten, onder den aanhef der muziek, in hunne rijke en keurige maskerade costumen in geregelden optogl binnen. Bij de prachtige trofee genaderdwerden zij door den Heer Burge meester Grave van Limburg Stirum, Lid der Commissie, met eene hartelijke toespraak verwelkomd, die door den Heer Student J. C. de Koning, in sierlijke bewoordingen werd beantwoord. Re trofee droeg het volgende opschrift: ClVlBüS. ACAD. L. B. D1F.S. FESTOS. SPLE.NDIDE. CELERRATOS. CONGRATULAMUR. MEMORES. GRAT1QIJE. C1VES. C1VITATIS. L. B. dal is: De burgers clcr stad Legden, daaraan gedachtig en daarvoor erkentelijk, wenschen de burgers der Hoogeschool geluk met de volbragle luisterrijke viering der feestdagen. Schitterend blonk, toen de zon was ondergegaan, de verlichting van honderde lampions, waar lusschen het wille gaslicht van twee uit gaspijpen zaamgestelde eerepoorten en drie groole sterren zijnen voorrang boven ander licht en den roem onzer stedelijke gasfabriekdoor ongemeene helderheid handhaafde. Eene der poor ten bevatte de woorden3*/ctea/ Stéadémea; de andere, het jaar tal 1855. Zoo zat daar eene zeer talrijke menigte in groepen neder terwijl in het midden om de muziektent, waar het beroemde ge zelschap van den Heer Sliimpff van Amsterdam zich liet hooren, een breede planken bevloering tot den dans was aangebragt, iets, dat wel elders, rmar nog nimmer op die wijze in Nederland in de open lucht was ingerigt, van welke dan ook van tien ure tol in den ochtendstond getrouw gebruik werd gemaakt. Tot afwisseling vond men in eene tent een tombola geplaatst. Lof en eere komt de Commissie toe, die dit feest zoo uitmun tend beraamde en regelde. Moge deze feestviering den band beves tigen die tusschen de Academische Jongelingschap en de Burgerij beslaat, en moge, terwijl Leyden grooten prijs stelt op hare aloude Hoogeschool, en hare Jongelingschap eert en lief heeft, Leyden en hare burgerij om en met die Hoogeschool wederkeerig dierbaar zijn aan hen, die te regt de hope des Vaderlands en der Ouderen worden geheeten. Z. M. die na zijn vertrek nit 's Hertogenbosch te Waardenburg bij den Opperkamerheer Baron van Aylva van Pallandt op den huize Neerrijnen in afgestapt, heeft aldaar de godsdienstoefening bijgewoond onder het gehoor van den Predikant Dr. A. C. C. de Jongh, die tot tekst had Ps. 23: 1. »0 Heer! de Koning is verblijd over uwe sterkte, en hoezeer is hij verheugd over uw heil!" Z. M. wachtte den Leeraar van den kansel op en onderhield zich zeer minzaam met hem. 's Namiddags bezocht Z. M. met gevolg Vuren, en Maandag de steden Kui lenburg en Buren. LI. Dingsdag heeft Z. M. de Koning een uitstapje gedaan naar hel dooi den watervloed zoo zeer geteisterde dorp Dreumel in Maas en Waaldoch heeft Tiel niet bezocht, zoo als men zich daar vleide. Het in de Tweede Kamer door den Heer Rochussen ingediende voorstel tot het instellen eener enquête omtrent het misbruik van sterken drank, luidt als volgt »De Kamer besluit lot bet houden van een onderzoek; 1". over het bestaan en den omvang der kwaal, welke bet gevolg is van bel gebruik en misbruik van sterken drank in het algemeen; en over het toe nemen of verminderen van dat gebruik onder zekere standen der maatschappij, of in zekere gewesten des rijks in 'l bijzonder; 2°. over den invloed daarvan, zoowel op de stoffelijke welvaart, als op den verstandelijken en zedelijken toestand des volks; 3°. naar de middelen tot bestrijding of uitroeijing dier kwaal welke liet openbaar gezag, 't zij als wettelijke bepalingen, 't zij als plaatselijke verorde ningen, zal kunnen en behooren aan te wenden." De voorsteller meent, dat de onderwerpelijbe aangelegenheid der aandacht van de wetgeving overwaardig is, eensdeels ter zake van den ongunstigen invloed van het misbruik van den sterken drank op de krachten en de ge zondheid van de arbeidende klassenanderdeelswegens bet gemis aan liet. noodige, hetwelk door de nitgaven, door dit misbruik te weeg gebragt, de huisgezinnen moeten ondervinden. De Heer J. F. Melzelaar te Rotterdam, heeft met medewerking van den Heer gemeente-architect W. N. Rose, het plan gevormd tot het vestigen van eene inrigting aldaar, om jonge lieden lot bekwame werkbazen op te leiden, door het geven van praclisch en theoretisch onderwijs in de beide hoofdvak ken der burgerlijke bouwkunde, namelijk het timmeren en metselen, onder den naam van Ambachtschoolvoornamelijk ter opleiding van timmer mans- en metselaarsbazen. De jaarlijksche kosten zouden op ƒ400 be paald en de leercursus zal, bij een genoegzaam aantal leerlingen, den l5ten November aanstaande geopend worden. Dezer dagen zijn in Haarlem ter scheep aangebragt de gereed gemaakte slcencn, bestemd voor het voetstuk van het op de groote markt op te rigten standbeeld van den uitvinder der boekdrukkunst Laurens Jansz. Coster. C. Als een bewijs, dat inde provincie Friesland de landerijen boog in prijs zijn, kan dienen, dat dezer dagen te Mantgura eene boerenplaats is verkocht, 67 pondematen (ruim 20 bunders) groot, voor de aanzienlijke som van 51,000. -Eerlang zal in eene der steden van Engeland een congres worden ge houden door de bekwaamste schaakspelers van Europa, met het doel om een schaak-wetboek zamen te stellen. 's GRAVENHAGE, 28 Junij. Z. M. beeft den Kapitein ter zee C. Noorduyn benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. is gisteren middag ten 6J ure van zijn uitstapje naar de provin ciën Noordbrabant en Gelderland, alhier teruggekeerd.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1