Het Amerikaansche schip Supply van New-Yorkzal te Cairo kameelen gaan innemen, welke de Regering der Vereenigde Stalen wil acclimateren ten einde ze te bezigen tot vervoer van brieven in de groote vlakten. frankrijk. PARIJS, 24 Junij. Er is hier een gerucht in omloop, volgens hetwelk, tegelijk met de leening, eene nieuwe ligting van 140,000 man zal worden uitgeschreven. De Directeur-Generaal der Posterijen heeft eene circulaire bekend ge maakt, wier inhoud uitermate streng is. Wanneer men voortaan bij eenigen reiziger of in eenigen koffer, pakkaadje of kist een brief, gesloten of open, dagbladen, tijdschriften of boekeu vindt, dan zal daarvan onmiddelijk proces verbaal worden opgemaakt en de overtreder der postwet met een boete worden gestraft, die in vele gevallen tot 3000 fr. kan stijgen. Men zal dit zóó ver drijven, dat ook dan proces-verbaal zal worden opgemaakt, wanneer men in de kisten, pakkaadjes of koffers cenige nota of factuur vindt. De handel en het reizend publiek zullen dus voortaan zeer voorzigtig dienen te zijn. Te Marseille wordt de inscheping van een ontzaggelijk materieel met alle kracht voortgezet. Een Chineesch koopman IIoang-Ting-Si-Kao, vergezeld van verscheidene bedienden, is dezer dagen door Lyon naar Parijs gereisd, om namens aanzien lijke groothandelaars in zijn land de aandacht der Regering te vestigen op de schandelijke vervalschingen, die gedurende het vervoer van thee naar Europa plaats hebben, en een plan aan te bieden tot wering dier misbruiken. Als een zeer zeldzaam feit wordt opgeteekend, dat in deze maand in Frankrijk een mensch van koude gestorven is. In den nacht van 15 op 1G dezer is Pierre Chosson, 62 jaar oud, woonachtig te Saint-Sauve, kanton Trouves, op den top van den heuvel van Sancy doodgevroren. De terugkeer der druivenziekte baart veel ongerustheid. spanje. MADRID, 23 Junij. De Koningin heeft haar zomerverblijf verlaten, omdat er een geval van cholera voorgekomen wasen is hier teruggekeerd. Bij haren intogt in de hoofdstad is H. M. door de bevolking vrij koel ontvangen; hetgeen niet be vreemdend is, maar een blijk oplevert van de algemeene ontevredenheid welke de tegenwoordige staat van zaken onder de bevolking te weeg brengt. De Cortes verkwisten den tijd met de behandeling van betrekkelijk onbelang rijke punten. Men kan zeggen, dat de acht maanden, sedert de zamen- roeping der grondwetgevende vergadering verloopenvoor Spanje verloren ge gaan zijn. De Cortes hebben den IS"160 beraadslaagd over een ontwerp van wet tot negotiatie eener geldleening, bestemd om het kanaal Isabella II te voltooijen, door middel van hetwelk de hoofdstad van versch water zal worden voor zien. De werkzaamheden aan dat kanaal zijn in den afgeloopen winter ge staakt moeten worden wegens gebrek aan de noodige fondsen. Reeds heeft de slaat eene som van 15 millioen fr. besteed aan deze onderneming ten al- gemeenen nutte. Den 19dcn hebben de Cortes het ontwerp aangenomenwaarbij het te genwoordige aantal Hoogeseholen in bet land gehandhaafd wordt. Een berigt van heden meldt, dat de Minister van Finanlien in de zit ting der Cortes van gisteren, zijn finantieel plan medegedeeld heeft; hij wil eene algemeene verhooging der belastingentrekt het wetsvoorstel tot eene gedwongen geldleening in, en overweegt eene herziening van het tarief der invoerregten. Verscheidene dagbladen bewerendat het de Carlisten bij het aanhou den van onderscheidene poslkarren, alleen te doen was om zich van de ofïïcielc dépêches meester te maken. Het overige verbrandden zij dadelijk en moet men zelfs reeds onder de asch verscheidene der edelgesteenten teruggevonden hebben, die door de Gravin van Montijo, door raiddel van het Fransche Ge zantschap waren verzonden. pruissew. BERLIJN, 23 Junij. Overeenkomstig den wensch van den Koning en de Koninginhebben Prins en Prinses Frcderik der Nederlanden hun vertrek naar Petersburg ecnige dagen uitgesteld. HH. KK. HII. zullen deze week nog aan het Hof vertoeven, en daarna met hunne dochter, Prinses Maria, de reis naar Petersburg ondernemen. Volgens beriglen van de Britsche Oostzeevloot, te Dantzig ontvangen, lag zij den 18den Junij bij het eiland Siskar, 19 mijlen van Kroonstadt. Eenige gevallen van cholera waren aan boord voorgekomen. De bemanning der sloep van het Engelsche fregat Cossack was, op 6 man na, nog in leven en krijgsgevangen. oostenrijk. VVEENEN23 Junij. Binnen kort zullen 120.000 man Ooslenrijksche troepen met verlof naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. De overige onder de wapenen slaande manschappen blijven op voet van oorlog. Dadelijk na de wapenschouwing des legers door den Keizer zullen de troepen hunne winterkwartieren betrekken deze maatregel wordt zoowel uit een krijgskundig oogpunt als om den ge zondheids-toestand der troepen noodzakelijk geacht. Volgens brieven van den Beneden-Donau was men aldaar beducht voor een aanval der verbondene vloten op het Bessarabische Kustland. Te Galatz en Braïla maakt men zooveel spoed met het bevrachten der graanschepen dat beide havens eerstdaags weder geheel verlaten zullen zijn. Een aanval der bondgenooten op Bessarabie zoude natuurlijk weder de blokkade van de Donaumondingen ten gevolge hebben. De Russen schijnen zich ook op den Donau omtrent hunnen toestand niet te misleidenhunne vloot is in den besten staat, gebragt en wacht slagvaardig den vijand af. rvslan Het J, de St. Peterslourg meldt, dat de Graaf Benckendorff, geatta cheerd bij het Russische Gezantschap te Berlijn, 3 balen met pluksel had overgezonden, bestemd voor de gekwetste Russische militairen en vervaardigd door ettelijke Pruissische Dames. De Keizer had aan die Dames, wier namen genoemd worden, zijn dank betuigd voor dit geschenk. Eene hier ontvangen depêche van Prins Gortschakoff, dd. 17 Junij, meldt het volgende: De vijand heeft heden ochtend eene sterke kanonnade tegen onze linkerflank en des namiddags tegen onze reglerflank geopend. Wij hebben haar echter krachtig beantwoord. Heden is een gedeelte van het leger der bondgenooten over de Tchernaya getrokken en beeft zich tusschen de dorpen Koetchana en Schoela gevestigd. De Donsche kozakken zijn bij proclamatie van den Generaal-Majoor An- drianow, onder de wapens geroepen, tengevolge van de verschijning der vijan delijke vloot in de golf van Kertsch. Te Riga verneemt men weinig van de bewegingen der Engelsche vloot. Zoo veel wist men, dat zich voor Diinamiinde 3 Engelsche oorlogschepen be vinden, 3 andere bij de eilanden Oesel en Dagen, 6 bij Nargö voor Reval en 2 voor Lihau. Naar de laatste haven is sedert het jongste Engelsche be zoek eene sterke afdeeling infanterie gezonden. Overigens zijn uit de plaatsen aan de kust, alle goederen, aan Russische onderdanen loebehoorende, naar het binnenland overgebragt. Wat daar nog gevonden wordt, zijn aanzienlijke hoeveelheden granenlijnzaad, hennep, vlas enz., loebehoorende aan onzijdige of Engelsche kooplieden. In Koerland is men in de sleden zeer beducht voor een bombardement, van de zijde der Britsche scheepsmagt, en dienvolgens voor zware schade. In geval van een dadelijken aanval, zal Reval niet worden verdedigd. Inlusschcn hebben de Russen zeer aanzienlijke strijdkrachten aan de oevers van de Oost zee vereenigd. Tusschen Miltau en Libau staan 60,000 man; tusschen Riga eu Petersburg een gelijk aantal. Het bombardement van Taganrog op 3 Junij, dat van 9 ure 's morgens tot 4 ure 's namiddags onafgebroken aanhield, heeft vreeselijke verwoestingen aangerigt. Het gansche terrein van de beurs, met meer dan 300 pakhuizen en groolendeels met invoer-artikelen gevuld, een aanzienlijke hoeveelheid tim merhout, korenzolders, met 15,000 teherwert. (1000 Ned. lasten) graan, zeer veel winkels, bijna de helft der hoofdstraten, eindelijk een groot aantal huizen en kerken, liefdadige gestichten, zelfs op verren afstand der zee, alles is in een puinhoop veranderd. Een groot aantal der bemanning van de 30 kanon- neerbooten en drijvende batterijen, (welke vloot, begeleid door 16 stoomsche pen, de expeditie volbragt,) liep met brandende toortsen door de straten der stad, om brand te stichten op elke plek die de bommen hadden gespaard. Op deze wijze werden vele goederen, vele kustvaartuigen en timmerwerven aan de vlammen prijs gegeven. De schade wordt op eenige millioenen berekend. Uit Sebastopol wordt berigt dat de gezondheidstoestand der bezetting, 60,000 man, zoo goed is als hij in de gegeven omstandigheden zijn kan. De stad Nikolajew huisvest 100,000 vlugtelingen van andere plaatsen en gekwetsten. Te Simferopol zijn zeer veel bewoners van Kertsch aangeko men, om er voorloopig verblijf te houden; de reeds bestaande duurte dei- levensmiddelen is er zeer toegenomen. In bet J. de St. Peterslourg van 16 Junij wordt gezegd: »dat de Engelschen en de Turken, die Jeni-Kaleh vermeesterd hebben, er allerlei gruwelen plegen, kerken verwoest hebben, en de inwoners zonderonderscheid van ouderdom of kunne mishandelen." tdrkte. De Sultan heeft aan Generaal Pélissicr en de Fransche en Engelsche Ad miraals schriftelijk zijne erkentelijkheid betuigd voor den schitterend volbragten togt in de zee van Azof en die van Kertch. De brief was vergezeld van verscheidene decoratien der Turksche orden; 16 Luitenants en 30 kaaetlcn der Fransche marine hebben de Medjidié-Orden ontvangen. Berigten uit Konstantinopel behelzen het volgende tot 14 Junij en uit. de Krim lot 12 Junij. De bondgenooten naderden met hunne loopgraven van den Groenen Heuvel den toren van Malakoff. De Russen versterkten dat punt door middel van het grove geschut der marine. Bij de inname van dien Heuvel leden de Franschen groote verliezen voornamelijk door het on tembare vuur der soldatendie niet te weerhouden waren en veel te ver doordrongenonder bedreiging van alles in de stad te zullen vermoorden. De ontruiming van Anapa door de Russen wordt bevestigd; bevorens vernietigden zij er de voornaamste verdedigingswerken. De Russen bedrei gen Kars met een veel sterker leger dan de Turken ben tegenover kunnen stellen. Een zendeling der bondgenooten is er in geslaagdin Circassie door te dringen. De bondgenooten verhaasten de vernieling der Russische gebouwen en militaire werkplaatsen te Kertch. De familien, die zich daar vriendschappelijk jegens de bondgenooten gedroegen en daardoor de wraak van Rusland te duchten hebben, zullen naar Konstantinopel en van daar naar Algerie vervoerd worden. Te Marcopol heeft de door het bombardement der bondgenooten veroorzaakte brand de grootste verwoestingen aangerigt. Jenikale wordt door de bondgenooten versterkt en zal door hen bezet blij ven terwijl Kertch zal worden ontruimd. In de zee van Azoff zijn 800 visschersvaarluigen door de vloot vernield. Uit Konstantinopel wordt bevestigd, dat Anapa ontruimd is, en dat de Russen de voornaamste werken van deze sterkte hebben vernield. liet schijnt zelfs, dat dit werk der verwoesting op de meeste kustplaatsen der zee van Azoff plaats heeft gehad. Een depêche van den Generaal Pélissier uit de Krim; van 19 Junij meldt, dat de Russen gedurende den vorigen nacht, waarschijnlijk uit vrees, uit al hunne kanonnen zijn blijven schieten, doch zonder iemand of iels te

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3