Te midden dezer beraadslagingen zeide de Minister, die toen bet woord bad, te bemerken, dat de Heer Hugenholtz, een teeken van afkeuring maakte en brak daarop zijne rede af. Die Heer betuigde zijne groote be vreemding over de gevoeligheid meermalen gebleken van den Minister over een, zonder eenigc intentie van afkeuring, gegeven sein aan een medelid, en verzoekt den Minister in het vervolg niet meer op hein te wijzen. De Minister eindigt daarop zijne rede, waarna a is verworpen; waardoor b vervalt; c wordt na langdurige beraadslaging over amendementen, ten slotte aangenomen en vervolgens de overige en 't geheel aangenomen met 26 tegen 23 stemmen, zijnde 18 leden afwezig. ZALT-BOMMEL, 23 Junij. lieden namiddag is Z. M. alhier doorgetrokken. Aan de Gamersche poort was een fraaije eereboog opgerigt. Voor het raadhuis las men op een schild met de nationale kleuren en met guirlandes omgeven, de volgende woorden: De Bommelerwaard heven den Meidijkgespaard van doorbraakzegt met de geteisterde gedeelten dank aan den Koning voor IID. tegenwoor digheid deelneming en bijstandtijdens den watersnood van 1855 en voor de Waterpoort, een dergelijk schild inet de woorden: Hulde aan den Koning. Verder waren nog eenigc particuliere gebouwen versierd en wapperde de vlag nit ieders woning. De Regering had zich op het bordes van het stadhuis hegeven, om den Koning, die onder het aanhoudend geroep van leve de Koning! door de talrijk toegestroomde menigte naderde, te begroe ten; hetwelk door Z. M. minzaamst beantwoord werd. Z. M. reed onmidde- lijk van daar naar de Veerpont, om bij HD. buitengewonen Kamerheer Baron Aylva van Pallandt, op den hnize Neerrijnen, verblijf te houden. 's HERTOGEN BOSCH, 23 Junij. LI. Donderdag werd onze stad met een bezoek vereerd van Z. M. bij gele genheid van het Landbouwkundig Congres alhier. Z. M. kwam met het stoomjagt de Leeuw voor de stad aan en werd door de eerewacht begeleid naar het hotel van zijn Commissaris in Noord-Brabant. In den avond reed Z. M. in open rijtuig, en gevolg en weder van de eerewacht vergezeld, uit om de illuminatie te hezigtigen, die op vele plaatsen bijzonder fraai was. Het gebruikelijke groote diner der Congresleden werd heden avond ten 7 ure aangevangen en duurde tot na 2 ure in den nacht; het werd gehonden in de sierlijke, groote zaal van de sociëteit Casino en door muziek opgeluis terd. Professor Ackersdijk presideerde bij afwezigheid van het geheele con- gresbestnur, dat bij den Koning ter maaltijd genoodigd was. Bij het desert ontbrak het niet aan toasten, van welke wij niet onvermeld mogen laten dien van Professor van der Boon Mesch op den bloei van 's Hertogenboschwelke beantwoord werd door den Secretaris dier stadden Heer Verheijen. De eerste toast, die natuurlijk den Koning gewijd was en uitgebragt werd door Professor Ackersdijk, werd met daverend' gejuich begroet en door het orkest met de volksliederen begeleid. Vrijdag bezocht Z. M. het dorp Lith en bezigtigde de verwoestingen door het water aangerigt. Na aldaar ruim anderhalf uur doorgebragt en het raadhuis bezocht te hebben, zette Z. M. de reis per stoomboot naar Alem voort en werd daar verwelkomd door den Heer van die plaats den Baron van Rijcke- vorsel van Kessel. De Koning bragt ook daar een uur door en bezocht de plaatsen die het meest geteisterd waren geworden. Z. M. vertrok daarop weder ten half 6 ure en keerde omstreeks 7 ure binnen de wallen van 's Hertogen bosch terng. Z. M. heeft ter gelegenheid van HD. verblijf alhier, de volgende benoemin gen gedaan. Tot Ridders van den Ncd. Leeuw r Mr. J. B. Baron van Hugenpolh tot den Berenclanw, Advocaat-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Noord-Brabant; Mr. R. Twiss, Odicier van Justitie te 's Bosch J. J. van Maas van Portengen, Directeur der directe belastingen, enz. Ie 's BoschL. 11. Rouppe van der Voort, Ridder van de Eikenkroon en Wethouder. Tot Commandeurs van de Eikenkroon: Mr. A. van Galen, Ridder der Milit. Willemsorde 4de kl. en van den Ned. Leeuw, Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Noord-Brabant; Mr. C. J. van Hensden, Ridder van den Ned. Leeuw, Vice-President van voorn. Geregtshof; Mr. W. C. van Heurn, Voorzit ter der Ari'.-Reglhank te 's Bosch J. G. Baron van Ilugcnpoth, Griflier der Arr.-Regtbank te 's Bosch, Voorzitter van het Congres; B. J. Mutsaers, G. Buysenleden der Ged. Staten van Noord-Brabant. Tot Ridders van de Eikenkroon: Mr. P. F. van Cooth, Griflier der Staten van Noord-BrabantJhp. Mr. J. B. A. J. M. VerhcyenSecretaris van 's Bosch Jhr. Mr. C. J. van Nispen lot Pannerden Substituut Oflicier van Justitie te 's BoschMr. A. F. X. Luyben, Advocaat te 's Bosch, Kommandant der eere wacht: L. W. J. MarggralT, Kantonregler te 's Bosch; H. S. van Hien, Kan- tonregter te Boxmeer. Ook heeft Z. M. de aanzienlijke som van ƒ1500 ten behoeve der algemcene armen dezer stad geschonken. BUITEXLA1VDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 23 Junij. De Regering is voornemens, zegt de Timesvan het Parlement eene som gelds te vragen tot het oprigten van een gedenkleeken voor onze solda ten, die in de hospitalen te Scutari gestorven zijn. Reeds is eene schets daarvan ontworpen. Voorzeker zal de natie gaarne deze hulde brengen aan de nagedachtenis van zooveel dapperende slagtoffere van ziekte en pligtver- zuim. Het is een denkbeeld hetwelk eenigen tijd geleden door Miss Nightin gale geopperd is; en, naar gezegd wordt, stelt de Koningin levendig belang in de verwezenlijking. De dagbladen behelzen de volgende mededeelingHet doet Lord Pan- mure leed den uitgever van bet dagblad.... te moeten beriglen, dat hij de lijding ontvangen heeft, dat de Engelsche troepen in den vroegen ochtend van 18 dezer de Redan, en de Fransche troepen den Malakofftoren hebben aan getast, doch zonder goed gevolg. De Franschen hebben, even als wij, zwaar geleden. De namen der gesneuvelde Officieren zullen onverwijld afgezonden wordenmaar het zal onmogelijk zijn de volledige staten van al de verliezen voor, op zijn vroegst, den 30sten dezer te ontvangen." In een uitvoerig verslag van Lord Raglan, van 9 dezer, wegens de be- magtiging van de Russische buitenwerkende groene Mameion en witte Schans, en wat verder gedurende de dagen van 6 en 7 dezer voor Sebaslopol is voorgevallen, worden de dapperheid en hel beleid vaneen aantal Engelsche j Oflicicicn ten hoogste geroemd, maar tevens betreurd, dat het leger daarbij 6 Officieren en 25 soldaten verloren heeft, terwijl bovendien 30 Officieren en 433 manschappen gekwetst zijn. Gisteren morgen verscheen het berigt, dat het stormloopen op den Ma- lakoff en den Redan, op den IS116" Junij door de Franschen en Engelschen ondernomen, afgeslagen was met een aanzienlijk verlies voor beide. De in- druk van dit nieuws was zeer sterk en werd slechts verzacht door de ge dachte, dat zulk een nederlaag niet vreemd is gedurende den loop eener be legering, zonder dat de hoop om het doel te bereiken verloren gaat. Ter beurze voegde men hij de ontvangen dépêches nog eene andere, volgens welke de MalakofF op nieuw aangevallen zou zijn geworden en dezen keer met vriend en vijand in de lucht gesprongen was. De Morning Chronicle berigt dat er door de Regering bevel is gegc- j ven 600 man van het te flelgoland liggende vreemden-legioen naar Folkestone in te schepen, van waar zij naar het kamp van Shorncliffe zullen vertrekken. Er zal aan den staf bij het leger een bijzonder corps uit 12 compagnien bestaande, elk van 120 man, toegevoegd worden, dat uit handwerkslieden (schrijnwerkers, timmerlieden, metselaars, grofsmeden enz.) zal bestaan, en onder het bevel van den Kwartiermeester bij den staf geplaatst zal worden. Een zoodanig corps bestond ook reeds gedurende den oorlog in Spanje. De eerste vlottende batterij werd deze week te Sheerness beproefd. De mislukking was volledig. De machine of het vaartuig luisterde niet naar het roer, en lag evenmin op het water onder stoom als onder zeil. Het schom melde geweldig in een effene zee en zotr met een holle zee zekerlijk naar den grond gaan. Vervolgens brak een gedeelte der stoommachinewaardoor de ketels bijna sprongen, zoodat men eindelijk een stoomboot haalde, om de vlottende batterij, wier vuur uit en wier stoomketels leeg waren, onder be- scherming van een scheepsdok te brengen. Het wandalisme, waarmede de landing te Kertch vergezeld ging, wordt op eene huiveringwekkende wijze door den correspondent van den Times beschreven. Roof, plundering, schending, moord waren de gruwelen, die op de weerlooze inwoners van Kertch, welke den bondgenooten dadelijk brood en zout als teeken van vrede aangeboden hadden, gepleegd werden. De ver- nielingswoede en plundering hebben zelfs een museum naast het Parthenon ge- bouwd, niet verschoond. De Gricksche marmerplaten werden omgeworpen, de urnen verstrooid. Te Yenikaleh trachten de troepen dezelfde tooneelen van Kertch te her- nieuwendoch werden nu daarin verhinderd door de maatregelen van Sir George Brown. Op den togt van Kertch naar genoemde plaats ontbrak het weder aan verscheidene noodwendighedendoor het slechte beheer van het commissariaat. Daarbij was de hitte onverdragelijk en het water schaarsch en slecht. Van de 864 mariniers, viel er op den marsch van Ambelaki naar Yenikaleh 4/5 gedeelte af, en kwamen er slechts 100 man. De Bergschot ten verloren eveneens een groot aantal manschappen. Overigens waren de Franschen, zoo als gewoonlijk, met het in bezit nemen der benoodigdheden tot vervoer als anderzins de Engelschen vóór, en hadden deze daarom nader hand hunne bondgenooten te vragen. Volgens hier ontvangen beriglen van onze vloot in de Oostzee zijn 3 der personen, waaronder de bevelvoerende Luitenant Geneste, die bij Hangö geland en 1 uidens het eerste berigt gedood waren, in leven, hoewel gewond j en in Russische gevangenschap. De Prins Ernst van Leiningen was aan boord van de Cossack overgeplaatstter vervanging van een der bij Hangö omge- i komen Officieren. Het schijnt dat de schuldeischers van het huis Slrahan, Paul C°. die het meest bij het faillissement verliezen, matrozen en marine Officieren zijn, die hunne spaarpenningen en hun deel van de prijsgelden bij die firma geplaatst hadden. De weduwe van den Schout-bij-Nacht Boxer heeft er onder anderen al wat zij bezat bij verloren. Eergisteren heeft de maatschappij van land-aanwinning in Zeeland eene vergadering gehonden, om te beraadslagen over het plan om het kapitaal met 200,000 te vergrooten door de uitgifte van 50,000 obligatien a 5 I, gevende 8 pCt. rente, tegen 20 pCt. disconlo, waarop eene storting van slechts 4 zonde worden verlangd. Maandag zal men een besluit nemen. LI. Woensdag zijn te Portsmouth niet minder dan 420 landverhuizers meerendeels jeugdige meisjes, te Dublin ingescheept, om verder naar Aus tralië te worden gezonden. Te Dublin is dezer dagen de Heer Guinness overleden, nalatende bezit tingen ter waarde van meer dan 500,000 (ƒ6,000,000). Een rijk koopman te New-Yorkde Heer Peter Cooperheeft op zijne kosten eene inrigting tot stand gebragt, aan kunsten en wetenschappen ge wijd. Deze inrigting is bestemd om aan jongelieden van alle natiën de ge legenheid aan te bicdenom zonder eigen hulpmiddelen hunne kennis te vermeerderen. Het gebouw heeft 400,000 dolL gekost en er kunnen 1200 leerlingen in opgenomen worden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2