geworden zonder dat de noodigc zorg was gedragen voor de manschappen die er toe behoorden, en zonder dat er behoorlijk voorzien was in liet materieel tot de krijgsverrigtingen vereischt. Daar de Russische krijgsgevangenen te Lewes zich sedert de laatste op schudding behoorlijk hebben gedragen, is aan het publiek wederom vergun ning verleend om hen te bezoeken en hun speelgoed af te koopen Ier ver vaardiging van hetwelk hun de messen zijn teruggegeven. De Prometheus was te New-Orleans aangekomen met tijdingen uit Ca- lifornië tot 16 Mei. Op last der autoriteiten te San Francisco zijn aldaar alle speelhuizen gesloten. De firiantiële gesteldheid dier stad verbeterde zich allengskens. Te Portland is, onder de volgende omstandigheden, een oproer uitge broken: de Maire dier stad was aangeklaagd van het koopen van sterke dranken, met het doel om die weder te verkoopen. Naardien de tot hand having der orde op de been gebragte troepen uitgejouwd en beleedigd wer den, gaf de Maire hun order om vuur te geven, maar de Kolonel weigerde te gehoorzamennaardien hij de zaak eene zoo hevige beteugeling niet waar dig achtte. Intusschen drong de volksmenigte een der magazijnen voor welke zij zich had zaarngeschoold, binnen, en nu gaf eene compagnie, aan den aandrang van den maire gehoor gevende, vuur, waardoor een persoon gedood en zeven anderen zwaar gekwetst werden. Eene commissie houdt zich met het onderzoek der zaak bezig. FMA1VHRIJK. PARIJS, 18 Junij. De Keizer heeft verscheiden buiteniandsche Commissarissen hij de wereld tentoonstelling en verschillende vreemdelingen van aanzien bij zich ont vangen, die Z. M. zijn voorgesteld door de Ministers van Denemarken, de heide Siciliën, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Nederland. De Secretaris-Generaal der Keizerlijke Commissie voor de wereldtentoon stelling heeft hekend gemaakt, dat, ten behoeve van bejaarde of zwakke personen, die het nijverheidspaleis wenschen te bezoeken, aldaar eene dienst zal worden gevestigd van rijtuigen op rollen, welke, tegen betaling volgens tarief, ter beschikking der bezoekers zullen worden gesteld, en wel dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 9 tot 12 ure des ochtends; des Vrijdags zal men den geheelcn dag van deze dienst gebruik kunnen maken. In een dagblad wordt de opmerking gemaaktdat de wereldtentoon stelling alhier, van den 16den Mei tot heden, nog slechts door 180,000 per sonen is bezocht, terwijl het getal bezoekers van het kristallen paleis te Londen gedurende de eerste vier weken reeds 700,000 beliep. Voor de leening van 60 millioen, ten behoeve der stad Parijs, is in het geheel 100 millioen fr. ingeschreven. De Heer Rothschild heeft voor 2 millioen aan die leening deelgenomen. De dezer dagen alhier gehouden veiling van schilderijen en teekeningen nagelaten door den Heer W. Hope, heeft opgebragt 53,500 francs; een kaars licht door van Schendel, gold 3,450 fr.een veldslag door Paul Delaroche 6,450 fr.eene schilderij door Albert Cuyp 2,520 fr.een vrouwenportret, door van der Helt, 1,890 fr., een binnenhuis, door P. de Hoog 1,260 fr., eene schilderij door G. Netscher 1,590 fr.eene door Rubens 2,150 fr.eene schilderij door Horace Vernet 13,960 fr,enz. Het Journal des Dèhats besluit een artikel over den slaat der zaken in Spanje aldus: «Het schijnt alzoo dat de politieke aangelegenheden van Spanje op het punt zijn van een nieuw tijdvak in te treden. De Maarschalken Espartero en O'Donncll hebben met de revolutionaire partij in de Cortes-ver- gadering gebroken. Aan deze revolutionairen was het, met hijstand van de burgerwacht van Madrid, van het stedelijk bestuur der hoofdstad, van de gewestelijke vertegenwoordiging, gelukt eenige van de Ministers te doen aftre den; zij hoopten met de drijvers der progressisten-partij het hoog gezag in handen te krijgen maar zij zijn te leur gesteld. Hunne plannen en kuipe rijen zijn verijdeld; het constitutionele Koningschap van Koningin Isabella is aan een groot gevaar ontkomen. Dit gevaar zal zich niet wederom voordoen indien Espartero en O'Donnell eendragtig blijven, en hunnen steun blijven zoeken in de gematigde en behoudsgezinde partijen, die ontegensprekelijk in de Cortes, gelijk in de natie, de meerderheid uitmaken. Met dien steun zullen de heide Maarschalken, geschraagd door het vertrouwen der Koningin, de hoop mogen koesteren dat het hun gelukken zal aan hun vaderland weder rust en veiligheid te geven." De Prefect der Beneden-Pyrcneënonderrigt dat een convooi met gewe ren, bestemd naar Spanje, in den nacht van 11 op 12 dezer door eene bende Spaansche opstandelingen van zekere plaats op de grenzen tot over de zelve zou worden vervoerd, heeft den bevelhebber der gendarmerie Duvignaud last gegeven, om zich naar dal punt te begeven en de zorgvuldigste onder zoekingen in het werk te stellen. Op de plaats aangekomen, mogt het dien bevelhebber gelukken, zich van de geheele bende van het opperhoofd Mi randa, uit 54 Carlislen bestaande, meester te maken. Men schrijft uil Rome, dat de prachtige verzameling van schilderijen van den Baron de Camuccine verkocht is aan den Hertog van Northumberland voor 400,000 Piomeinsche kroonen of 440,000 fr., waarvan een vijfde gedeelte in de staatskas zal gestort worden, daar het bewind slechts op deze voor waarde heeft toegestaan, dal deze kostbare verzameling het land verliet. P A IV .y E. MADRID, 17 Junij. De nieuwe Minister van Financien, de Heer Bruilheeft de leden der Cor tes verzocht hem gecnc interpellation te doen, voor dat hij den tijd gehad zal hebben om al de zaken betreffende zijn departement naauwkcurig te on derzoeken, aan welk onderzoek hij zich sedert dc aanvaarding zijner portefeuille heeft gewijd. De Heer Bruil, die zeer gemakkelijk en met hijzonder veel be scheidenheid spreekt, mogt in de luide toejuichingen van het congres dc inwilliging van zijn verzoek vinden. In hunne zitting van den ll^", hebben de Cortes de 20stc, 245te en 25ste grondslagen der Staatsregeling aangenomen. De eerste heeft betrekking op de verkiezing der leden van de gemeenteraden; de tweede bepaalt, dat geene belasting zal mogen geheven worden dan met goedkeuring van de Cortes, en de derde stelt vast, dat jaarlijks eene wet aan de Cortes zal moeten worden voorgelegdbepalende het cijfer voor het leger. De zittingen der Cortes zullen tegen het einde der maand worden ge sloten; zij zullen eerst hervat worden in hel begin van October. Volgens eene bekendmaking van den Generalen Inspecteur der milicie, telt dit land thans 546,286 man ingeschreven nationale gardes in 539 batail- lons, 66 escadrons en 7 batterijen. Het voetvolk bedraagt 530,559, de rui terij 13,792, de artillerie 1938 man; slechts een vijfde dezer manschappen is van wapenen voorzien. HAMBURG. 18 Junij. In een hier uitkomend nieuwsblad leest men het volgende: Onder onze werktuigkundigen is in hooge male de belangstelling gaande gemaakt wegens eene sedert 14 dagen op Baakenwarder opgerigtc nieuwe kraan. Deze ma chine is afkomstig uit de ijzergieterij der I1II. L. J. Enthoven en C°. te 's Gravenhage, en onderscheidt zich door de eigenaardigheid, dat terwijl zij den last opligt tegelijkertijd door haar het gewigt tot 3000 toe wordt aan geduid. De verwondering der tot onderzoek dezer kraan naar Baakenwarder gekomen deskundigen steeg ten top, toen zij, na met eenen last van 3000® bezwaard te zijn, nog zelfs de bijgevoegde zwaarte van aanwees. Uit Elseneur wordt geschreven, dat de Engelsche vloot zich daar nog altijd proviandeert. Uit Holland zijn onderscheidene met hooi en stroo ge laden schepen voor Engelsche rekening aangekomenhetgeen grond geeft voor het vermoeden, dat de vloot ook ruiterij met zich mede zal voeren en dus dat er plau moet zijn op eene ontscheping in de Oostzee. Wederom heb ben de Engelsche kruisers in de wateren van Ilango-Udd eenige koopvaardij schepen prijs gemaakt. De Zweedsche Regering ontwikkelt thans veel bedrijvigheid in het ver sterken der fortificatiën van het landvooral de vestingen van Carlscrona en Carlslein, alsmede de werken voor de haven van Stokholm, worden versterkt. Dagelijks zag men aldaar de aankomst te gemoet van eene lading looddie de Regering in Engeland heeft doen aankoopen. De Regering heeft nog hoe genaamd geen besluit genomen, ten aanzien van eene aansluiting aan de westelijke Mogendheden. Uit Kopenhagen wordt van den li11™ dezer geschreven, dat de hevige stormen uit het Noordoosten, die van 10 Mei tot 5 Junij gewoed hebben, van de oostelijke kusten van Finland ontzaggelijke ijsblokken naar de tegenover liggende kusten van Zweden hebben gevoerd, waardoor de kustvaart zeer be lemmerd werd. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Junij. Om aan de vermindering van het leger gevolg te geven, zijn de bataillons grenadiers en de bataillons van het dépot ontbonden26 Generaals en een groot aantal andere Officieren zijn op non-activiteit gesteld. De Overheid te Leignitz, in Pruissisch-Silezië, wil een nieuw middel beproeven om de bedelarij tegen te gaan; de gever van eene aalmoes zal ge straft worden in plaats van de ontvanger, leder die binnen- of buitenshuis iets aan een bedelaar geeft, zal gestraft worden met eene boete van een tot drie thaler (ƒ1.80 a ƒ5.40). In Beijeren is reeds een aanvang gemaakt met de vermindering der in fanterie, van welke 8000 man tijdelijk met verlof naar hunne haardsteden zijn teruggezonden. Indien er geene buitengewone gebeurtenissen in het Oos ten mogten plaats grijpen, zal die vermindering zich binnen kort mede tot de ruiterij uitstrekken. Naar de zaken thans staanis het te verwachten dat verscheidene Duitsche Staten dit voorbeeld weldra zullen volgen. RISLA1Ï Te Petersburg zal eerstdaags eene hoogst belangrijke bibliotheek verkocht worden, tochchoorende aan den Staatsraad Liprandi, broeder van den be kenden Generaal, die op dit oogenblik in de Krim bevel voert. Deze bi bliotheek bestaat bijna uitsluitend uit werken over Turkije en bevat duizende werken, die sedert eeuwen niet meer in den handel voorkomen, buitendien bevat zij zeer vele eerste uitgaven, kaarten, plans, teekeningen, handschrif ten, enz. De eigenaar heeft 37 jaren gebezigd tot het bijeenbrengen dezer kostbare verzameling. Het bezetten van Anapa wordt als een harde slag beschouwd, tocge- bragt aan de Russische belangen in Azië. Anapa is eene stad in Cirkassië, op den noordelijken uithoek, aan dc Zwarte zee, op 60 mijlen afstand van Taman en van de straat van Yeni-Kaleh. Zij is de aanzienlijkste en de best versterkte stad langs de Cirkassische kus!en de sleutel van den Kaukasus in de Zwarte zee, het uitgangspunt der operatien van het leger en punt van gemeenschap met de Krim. TURliïE. Bcrigten uit Konstantinopel ontvangen, loopende tot den U<len dezer, mel den dat het palcis van Ahmet-Feti door een lievigen brand was vernield. Men blijft een kabinetswijziging crwachten.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3