Men is alhier reeds druk bezig niet de toebereidselen tot hel feest dat op aanst. Dingsdag, HH. Studenten zal aangeboden worden. Het laat zich aanzien dat bet, door de algemeene deelneming die er aan genomen wordt, wanneer het door schoon weder wordt begunstigd, luisterlijk zal zijn. De Kapitein Kellner, van bet regement rijdende artillerie, alhier in garnizoenis door het departement van oorlog inet de functien van Majoor bij bovengenoemd regement belast. De prijs der Texelsehe lammeren is op de markt alhier zeer laag ge weest, en men berekent dat de veefokkers daardoor ruim ƒ70,000 minder dan ten vorigen jare zullen hebben ontvangen. Wij vernemen uit goede bron dat Z. M. de Koningna 's Hertogenbosch en omstreken bezocht te hebben, ook den Tielerwaard met een bezoek wil vereeren, en zal afstappen hij Z. M. Groot-Kamerheer den Baron van Aylva van Pallandt op den huize Ncerijnen, op aanst. Zaturdag den 23slcn dezer. (IV. R. C Naar men verneemt is door den Minister van Binnenl, Zaken benoemd cene speciale Commissie lot het afnemen van een eind-examen van eeni kweekelingen aan de Kon. Militaire Akademie te Delft, welke Commissie zou bestaan uit de navolgende Heeren, te weten: G. Simons, Directeur, F. Roorda en C. F. DonadieuHooglcerarenG. van Wieringhen Borski J. Pijnappel en S. Keyzer, Leeraren aan gemelde Akademie, Mr. J. F. W. van Nes, oud Vice-President van den Raad van Indie, A. A. Buyskes en J. G. A. Gallais, laatstelijk Residenten van Samarang en Rembang, en D, LentingPredikant. ('s Gr. Nieuivsb.) Te Delft is in den nacht van 13 op 14 dezer door middel van valsche sleutels en binnenbraak gestolen: 40 stel in het vuur vergulde koppel-garni turen; 70 paar vergulde beugels met oogen voor gibernes (patroontasschen) van Officieren; 110 dozijn vergulde knoopen voor de gibernes en ruim 10 Ï6 oranje-stikzijde. Alles ter waarde van ruim ƒ700. De Commissaris van Po licie te Delft verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. 's Lands schooner MacasserComm. Luit. l5lc klasse, Jhr. II. P. de Koek, en AtalanteComm. Luit. 2dc klasse, N. M. J. Kroef, bestemd om de haringvloot te begeleiden, zijn den 17den dezer, gesleept door de stoom boot Kinderdykvan Hellevoetslnis naar de Noordzee vertrokken. LI. Zaturdag morgen is van het Nieuwe Diep naar Lerwick vertrokken 's Lands stoomschip SindoroComm. Luit. ter zee lsle klasse, M. Cazaux, ten einde den eersten haring naar het Vaderland over te brengen. 's Lands stoomschip Amsterdam,Comm. Kapt.-Luit. ter zee J. Span jaard, van het Nieuwe Diep, laatst van Plymouth, naar Batavia via St. George d'EIminais den lsten dezer te Santa Cruz (TeneeifTe) binnengeloopen. Eergisteren is van het Nieuwe Diep naar zee gezeild het schip Willem Danielbestemd naar Suriname, aan boord hebbende den Gouverneur van Surinamemet familie en gevolg, benevens een detachement van 20 militairen. Uit Texel wordt als eene bijzonderheid vermeld, dat een voerman aan den Burg aldaar, tot 10 dezer, onder ander oud hooi, aan zijne paarden heeft vervoerd, hooi gewonnen in 1831, hetwelk, hoewel 23 jaren oud, nog zeer blank was en door zijne paarden met graagte is gegeten; terwijl van bedoeld hooi bij hem nog voorhanden is en sedert gezegd jaar in zijne schuur is op geslagen geweest. Men verneemt, dat de Officier van Gezondheid lste klasse, J. M. J. van Ghertdie onlangs zijn eervol ontslag uit de Nederlandsche dienst bekomen heeft, in Russische dienst is overgegaan. ArnhC.) Aan het strand van Westerschouwen zijn verleden week aangespoeld 3 lijken vermoedelijk van het verongelukte schip Jlendrikadaar zij reeds langen tijd een prooi der golven zijn geweest, zijn zij thans geheel onken baar. Naar de kleederen te oordeelen, houdt men ze voor de lijken van twee matrozen en een passagier. Bij het laatste is nog gevonden een gouden speld drie gouden knoopen en een gouden armbandvertoonende twee in elkander geslagen handen. Ook aan den zeedijk van het distrikt Borrendamme is het lijk van een manspersoon aangespoeld gevonden, dat reeds tot ontbin ding overgegaan zijnde, niet kenbaar is. Zondag middag is van wege de Zwolsche Stoomboot-Maatschappij met eene schroefstoomboot eene proeftogt gedaan op een gedeelte van de Drentsche hoofdvaart, die goed geslaagd is, zoodat men kan verwachten, dat eerlang tusschen Zwolle en Assen een stoombootdiensl zal gevestigd worden. Te Sneek is 11. Zondag middag een lijnbaan afgebrand met een groolen voorraad hennep en teer, hetgeen voor den eigenaar eene schade van ruim ƒ3,000 heeft veroorzaakt, zijnde het gebouw voor brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Gisteren werd de tentoonstelling van landbouw en nijverheid te 's Her togenbosch geopend met eene toespraak door den Presidentden Heer J. van den Andel. In de vorige week ontdekte men te Capelle (Langstraat) bij gelegenheid van hel moer delven, op eene diepte van twee ellen, twee koperen beeldjes, ieder nagenoeg 6 ons zwaar. Opmerkelijk is het dat men in 1839 op de zelfde plaats een gelijksoortig houten beeldje van 5 palm lengte vond; velen vermoeden dat zij van Heidenschen oorsprong zijn en hier in vroegere eeuwen eene Heidensche kapel gestaan heeft. Genoemde beeldjes zijn thans in het bezit van den Heer de Rooy van Zuidewijn- en Nederveen-Capelle. 's GRAVENHAGE, 21 Junij. Z. M. heeft aan Z. S. de Haan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Westdongeradeel. Z. M. heeft aan T. E. J. Schacpmaneervol ontslag verleend als Bur gemeester van Tubhergen, en benoemd Jhr. Mr. L. E. F. J. von Bönninghausen. Z. M. heeft lot Notaris te Deventer benoemd Mr. G. E. Jordens. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot Kapitein van de 3I,C klasse de lslc Luitenants A. G. Visée, van gemelden staf, en L. Z. Veeckens, van het lste regement vesting-artillerie. Z. M. de Koning benevens Z. K. H. Prins Hendrik zijn gisteren mor gen ten 10J ure uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, om van daar met het stoomjagt de reis naar 's Hertogenbosch voort te zetten. Bij het Depart, van Binnenl. Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, ontvangen 6,165.97J, de zuivere opbrengst der door de Koninklijke Belgische Sociëteit St. Cecilia te Mechelen, op den 4tlen, 5den en 6den Junij jl. gegeven muziekuitvoeringen te Rotterdam, 's Gravenhage en Dordrecht. Bij den Minister van Financien is ontvangen een bankbiljet van 40, onder de letter P, postmerk Arnhem van den 16Jen dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Men verneemt, dat de illuminatie en het vuurwerk, welke Zondag 11. uit hoofde van het ongunstige weder, geen voortgang hebben gehad, alsnu, indien het weder zulks toelaat, zullen plaats hebben op Zaturdag of Maan dag aanstaande. Wederom heeft Scheveningen een droevig voorval getroffen. Een ijve rig en braaf visscherstuurmanCornelis den Duik, varende op eene der pin ken van den Heer P. Varkevisser, had den 17dcn dezer het ongeluk voor Noordwijkterwijl zijne pink aan de netten lag, over boord te slaan en, door den feilen stroom weggevoerd, binnen weinige oogenblikken in de gol ven te verdrinken. Nog slechts weinige maanden geleden verloor hij zijn oud sten zoon, die stuurman was op de verongelukte pink de jonge Cornelia. Ticeede Eiasmer tier- Sfiifea-WeiteniaJ. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 19 Junij. Na den Minister van Financiën hebben, behalve de Htl. Dommer en Hu- genholtz nog aan de algemeene beraadslagingen deelgenomen de HH. Mackay, van Nispen van Sevenacr, van Hoëvellvan Franck, Rochussen, de Brauw, van Bosse en Gevers van Endegeest. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten verklaard. De artt. 1 tot en met G, behoorende lot de Iste afdeeling (kosten der ad ministratie) de artt. 7 tot en met 10 der IIde afdeeling (kosten niet behoorende tot de marine-aangelegenheden) werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de overweging van art. 11, behoorende tot de lilde afdeeling (materieel der zeemagt) luidende: «Aanschaffing van materialen tot aanbouw, aflim- mering, tuiging, uitrusting en gewoon onderhoud van schepen enz." waarbij werd aangevraagd eene som van ƒ2,869,157, stelde de Heer Dullert, bij wijze van amendement, voor, om die som met één millioen gulden te ver minderen. De behandeling van dat artikel en de wijziging is niet ten einde gebragt, maar zal op morgen voortgezet worden. Zitting van Woensdag 20 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 11 van het wets-ontwerp betreffende de Marine en de daarop gisteren voorgestelde wijzi ging van den Heer Dullert, die wenschte de daarbij tot aanschaffing van materialen voor aanbouw, aftimmering, tuiging, uitrusting en gewoon onder houd van schepen enz. uitgetrokken som van ƒ2,869,157 met één millioen te verminderen, welke wijziging met 40 tegen 18 steromen is afgewezen, en het art. 11 zelf onveranderd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na behandeling der volggende artt. is het wets-onlwcrp met 44 tegen 16 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de HH.Zylker, Storm, .Jespers, Thorhecke, van Zuylen van Nyevelt, Blaupot ten Cate, Dullert, Bots, Reinders, Sirens, van der Linden, Westerhoff, van HoëvellHuguenin, van der Veen en de Lom de Berg. Daarna had de interpellatie plaats van den Heer Blaupot ten Cate, betrek kelijk de verbetering van het lol en den toestand der slaven in de W.-I. be zittingen. Nadat de Minister van Koloniën de door dien Heer gevraagde inlichtingen aangaande dit onderwerp gegeven had, werd de beraadslaging over die zaak gesloten. De Kamer zal op morgen aanvangen met de behandeling van: het tractaal omtrent de regeling van de grenzen der Nederl. en Portugesche bezittingen op Timor en de overeenkomst met Frankrijk tot wering van den nadruk. Zitting van Donderdag 21 Junij. In deze zitting zijn aan de orde de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tot goedkeuring van hel tractaat omtrent de regeling van de grenzen van de Nederlandsche en Portugesche bezittingen op Timor en onderhoorige eilanden. Hierbij hebben het woord gevoerd, de HH. van Zuylen van Nyevelt, van Heiden Reinestein- Mackay, Storm, van Eek, Baud, Rochussen, van Hoëvell, de Brauw en Elout. Na nog eenige beraadslagingen is het tractaat in omvraag gebragt en afge stemd met 32 tegen 22 stemmen. BUITENLAIVDSCHK HERIG TE AL ElMGELiAlM». LONDEN, 18 Junij. De Koningin heeft hare goedkeuring verleend aan de wet tot afschaffing van het zegel op de dagbladen, die niet met de post verzonden worden. De wet zal den 30sten dezer maand in werking treden. Het verslag van het comité van onderzoek naar den toestand van het Brifsche leger in de Krirn en naar de oorzaken die zoo nadeelig daarop hebben gewerkt, welk comité op voorstel van den Heer Roebuck door het Lagerhuis was benoemd en waarvan hij Voorzitter isis openbaar gemaakt. De slotsom van het rapport is: afkeuring der Krim-expedilicals zijnde deze ondernomen

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2