Voor cenige maanden zijn tusschen de Napelsche Regering en den Pause- lijken Stoel oneeniglieden opgekomen over kerkelijke aangelegenheden, inzon derheid de orde der Jesuitcn betreffende. Tot vereffening derzelve werd Mgr. Bizzanni naar Napels gezonden. Thans herigt VHuiversdat die Prae- laat naar Rome teruggekeerd is zonder iets tot stand gebragt te hebben en dat het groote Seminarie der Jesuiten te Napels op bevel der Regering ge sloten gehouden wordt. SiRSIKIE. TURYN, 16 Junij. Vele der als opgeheven verklaarde geestelijke corporatien zijn voornemens zich met geweld tegen de uilvoering der thans afgekondigde wet te verzetten en slechts voor geweld te bukken, zij hadden zelfs het voornemen opgevat, cene klagt tegen de schatkist in te leveren, maar men heeft hun reeds doen wetendat hunne pogingen geen gevolg zouden hebben en dat hunne vorde ringen verworpen en voor nietig verklaard zouden worden. Alhier is van den Generaal Alphonse de la Marmora, Opperbevelhebber der Sardiniscbe troepen in de Kriin, het treurig berigt ontvangen dat diens broeder, de Luit.-Gen. Alexander de la Marmora. Bevelhebber der tweede af- deeling, overleden is. Naardien hij bij zijn vertrek uit Genua reeds lijdende en zijn toestand bij de aankomst te Konstantinopel veel verergerd was, ried men hem daar aan den togt naar het oorlogstoonecl niet voort te zettenmaar bij is van zijn plan daartoe niet af te brengen geweest. De nu overleden Generaal was ruim 59 jaren oud. PRVISSEN. Het Engelsche oorlogstoomschip Cossac/c is uit de wateren van Kroonstadt, van waar het den 13den Junij was vertrokken, den 18dcn te Dantzig aange komen met een bode, overbrengende depêches betreffende het gebeurde bij Hangö. De vloten maakten zich gereed om den 14dcn hel anker te ligten. Overigens was er geen nieuws. Het gansche eskader van Admiraal Baynes is, op weg naar de Oostzee, in de haven binnengeloopcn. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Junij. Het gevolg, dat de Keizer vergezelt op zijne reis naar Galicie, is even schitterend als talrijk. Het bestaat uit de Maarschalken en Graven Wratis- law en Nugent, den algeineencn Directeur der genie Graaf Caboga, den Ge neraal der ruiterij Prins v. Lichlenstcinden Generaal Graaf DegenfeldGraaf Grünne, Graaf Clam-Gallas, F. E. v. Schwarzenberg, v. Bamberg en den Graaf O'Donnell. De Keizer zal zich, na eene wapenschouwing te Krakau, dadelijk naar Zevenbergen begeven en wordt den 29slcn alhier terug verwacht. Met betrekking tot de vermindering van het Oostenrijkscbe leger ver neemt men thans, dat niet 100,000, maar 140,000 man zullen worden ontslagen. Heden werd de regtstrceksche telegrafische gemeenschap tnsschen dit land en Rusland geopend. Het verbod der Russische Regering om in Polen landbouw-voortbreng- selen naar Oostenrijk uit te voeren is gewijzigd geworden. Tarwe, oliezaden, zoo als hennep, vlas en koolzaad, zullen uit Polen langs den spoorweg kun nen verzonden worden naar Krakau en de overige Oostenrijksche bezittingen. De uitvoer van andere levensmiddelen blijft bij voortduring streng verboden. Een onlangs Ie Verona overleden rijke burger heeft bij uitersten wil een mill, lires, 590,000, gemaakt tot het oprigten van een gesticht voor handwer kers, die door ziekten of andere ligchamelijke gebreken buiten slaat zijn hun gezin door handenarbeid te onderhouden. Een Boheemsch geneeskundige Johann Borzinsky, van de Orde der Barmhartige broeders, wilde in dezen winter tot hel Protestantisme overgaan, «ij ondervond moeijelijkhcden en begaf zich naar Pruissen, waar bij in de kerk van Petersbain den 17dcn Januarij overging. Naar Prosnitz bij zijne ouders teruggekeerd, is hij daar des nachts opgeligl, en in 't klooster zijner Vroegere Orde te Praag gevoerd, omdat men beweert, dat bij de door de wet gevorderde twee aangiften van verandering van geloof niet zou hebben gedaan. RIJSLAN De Keizer beeft in den laalsten tijd een .adres van de H. Synode ontvan gen, waarin deze aan Z. M. dank betuigt van de zijde der kerk, tevens wijzende op de roeping des Czaars, om het regtzinnig Christendom tegen de verdrukking van niet Christelijke Mogendheden te beschermen; de kerk zal •in den heiligen strijd, die thans in naam van bet dubbele kruis gevoerd wordt, de pogingen van Rusland met hare gebeden vergezellen en niet op houden van den hemel zegen af te smeckcn voor den allervroomsten Czaar, opdat God de bedoelingen met goeden uitslag bekroone, tot wier bereiking hij het zwaard gelrokken heeft tegen de vijanden van de regtzinnigheid. Rus- land hoopt een vrede, die zijn hoogste goed verzekert, namelijk bet ware ge loof, de grondslag van alle heil. De Aartsbisschop van Astrakhan, Engenius, beeft van den Keizer als be looning voor zijnen ijver op het kerkelijk gebied, met name als lid van de H. Synode een met brillanten rijk versierd Christuskruis ontvangen. Na eene naaowkeurige inspectie van Kronstadl en de nabij gelegen for ten beeft de Keizer, bij eene den 5dcn dezer te Petersburg openbaar gemaakte •dagorder, aan de Bevelhebbers dier sterkten zijne tevredenheid betuigd. De Regering heeft aan Generaal Muravieff, bevel voerende over het le ger in Armenië, den last doen toekomen aanvallenderwijzc te werk te gaan. 'Deze Generaal is een der stoutste en meest ondernemende Officieren des Rus- sischcn legers en bezit eene uitgebreide kennis dier streek, alwaar bij in 4828 en 1829 werkzaam was hij den Staf van Vorst Paskevvilsch. Armenië zal dus weldra bet tooncel van 'belangrijke gebcurlenistcn zijn. Het J. de St. Péterslourg van 6 dezer bevat eene beschouwing van de nota door Graaf Walewski rondgezonden, in antwoord op de circulaire van Graaf Nesselrode betreffende de vier waarborgpunlen. Het artikel is in verzoenenden geest gesteld, en de hervalling der vredesonderhandelingen wordt daarin als zeer mogelijk voorgesteld. Een van overheidswege openbaar gemaakt berigt uit de Krim van den 12<ien Junij meldt, dat bet vuur der belegeraars zwak en bet verlies der belegerden niet groot was. Van Kertsch had men vernomen dat de aldaar en te Jcnikaleh gelande afdeeling Engelsche en Fransche troepen weder inge scheept was en zich naar de Circassischc kust zou begeven. Den 31sten Mei zijn eenige Engelsche booten, met 300 gewapende manschappen aan boord, in de binnenhaven van l.ibau doorgedrongen, en hebben van daar eene oude Deensche stoomboot weggevoerddie men bezig was te herstellen en waar het stoomtuig uitgenomen was. TU RHYE. Men meent dat er bij de bondgenooten in de Krim meer en meer be hoefte ontstaat aan een centraal en algemeen Bevelhebberschap over al de strijdkrachten der bondgenooteu- Uit Kertsch wordt gemeld: De zee van Azof was den 9llen Junij geheel schoon geveegd en wat er overgebleven was van koopvaardijschepen is in han den der hondgenooten gevallen. Te Taganrog heeft vriend en vijand vrcesclijk huis gehouden; wat de kogels der bondgenooten spaarden, hebben de Russen vernield. Het vuur woedde ontzettend c-n de meeste inwoners vloden met achterlating van have en goed uit de stadde meer welgeslelden waren reeds vroeger op bet berigt van bet voorgevallene te Berdiansk naar binnenslands gevlugt. Van uil Taganrog vernam men ook, dat de stoomboot Argonaut, welke eene kleine schermutseling met cene Engelsche kanoncerboot leverde, de krijgskas en de familie des Gouverneurs van Kertsch, die zij aan boord had, te Taganrog aan land zette. Het was ten gevolge der smeekgebeden van de vrouw des Gouverneurs, welke hare nog kleine kinderen bij zich bad, dat de Argonautdie zich reeds tot een ernstig gevecht gereed maakte, er van afzag met den Engelschman eene kans te wagen. De stoomboot moot overigens behouden in den Don ontkomen zijn. Het bevestigt zich, dal het museum van Kertsch aan boord van een Fransch schip gebragt was. Berigten uit de zee van Azof gewagen van groot gebrek aan water, dat de troepen op bunnen marsch van Kertsch naar Jenikaleh geleden hebben en het blijft een groot bezwaar bij een veldtogt in de Krim, dat hoewel men zich water op de kusten moge verschaffen, hel vervoer niet mogelijk kan zijn, vooral voor de ruiterij. Volgens berigten uit Bucharest van 31 Mei, was de staat der zaken aldaar zeer treurig, naardien de Oostenrijkers zich daar een onverdragelijk gezag aanmatigden en den Hospodar geheel tot hun werktuig verlaagd hadden. Miss Nightingale, de Engelsche pleegzuster, die zoo als bekend is, ernstig ziek is geworden, bevindt zich op de terugreis naar Engeland, om lot een volkomen herstel barer gezondheid te geraken, ten einde na hare krachten herkregen te hebben, weder naar de Levant te vertrekken, om er haar liefdewerk in de hospitalen voort te zetten. STADS BERIGTEN. Schutterij BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat de alphahctische naamlijst van alle de personen, die, overeen komstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 20 tot den 27 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 lot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 28 Jutiij 1855, 's morgens ten 10 ure Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met de woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Donderdag den 28 Junij aanslaande, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, otn tot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedruktterwijl de zoodanigendie verhinderd inogten worden zelve tot de Loling op te komen, zich door een' geinagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigdc comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde l.oting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermecncn, krachtens het 3 art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling ineenen te heb ben, van belang is, door personele opkomst, of hij volstrekte beletselen, door het zenden van eeii' met hunne omstandigheden wel bekenden gemaglig- de, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrrj- stellirigpn, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1". Die met ziekte of gebreken zijn belicht, welke hen tot den Wapenhandel voor bet tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Ncderlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogesdioleuaan de Atkenaca en -de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of Ier zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben ol ge pensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken óf hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigcu of in eenen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°, Die in Militjire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3