LEYDSCHE COURANT M W>P< De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. YRTJDAG, 15 JUiMJ. ■'J *h- N\ 75, v, De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEiVLAiVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Junij. Wij vernemen, dat Maandag met den spoortrein alhier zijn aangebragt 1100 personen en Dingsdag 5500, vertrokken 2700, zoodat zicli nog een groot aanta! vreemdelingen in de stad bevinden. Van al de omliggende talrijke dorpen waren eene menigte schuiten gevaren, en al de bijzondere rijtuigen konden bij geene mogelijkheid in de stad stalling vinden. Aangaande het ongeluk den Predikant van Hazerswoude Toekamp Rammers, Zondag (en niet zooals in ons vorig nommer staat, Maandag) over komen, vernemen wij nog door vriendelijke mcdedceling het volgende. De schaapherder heeft de Bruin van Hazerswoude, den eigenaar van paard en rijtuig gered. De meesterknecht van den Heer Piek, houlzaagmolenaar zag het ongeluk van de overzijde, stak tnet een schuitje over en haalde met een haak den Predikant, die reeds in de diepte wegzonk uit het water. ZEerw. werd ingebragt bij den Heer Klant, pannenbakker, aldaar met de meeste zorg verpleegd en door de behandeling van den Heelmeester Borstlap, van Oudshoornin het leven teruggeroependes avonds werd hij naar zijne woning gevoerd en bevond zich gisteren redelijk wel. Z. M. is 11. Maandag morgen ten G ure met de stoomboot van Maastricht naar Venlo vertrokken, vergezeld door de Heercn Luitenant-Generaal Opper bevelhebber Baron Aylva Rengers, den Kolonel der genie Kraijenhoff en den Kapitein-Ingenieur van der Hoeven. Na kort oponthoud aldaar, is Z. M. des namiddags omstreeks 6 ure te Mook aangekomenen heeft van daar per rijtuig de reis naar Nijmegen voortgezet. Aan de grenzen van het Hertogdom werd Z. M. opgewacht door den Commissaris des Konings in de provincie Gel derland. Ten 7 ure, kwam Z. M. te Nijmegen aan op het Gemeentehuis. Allerwrgc wapperden vlaggen en waren de huizen met groen en bloemen ver sierd. Ten 10 ure reed Z. M. met gevolg en den Heer Burgemeester, onder het gejuich der bevolking, de stad door, om de illuminatie in oogenschouw te nemen, die op onderscheidene punten plaats had en waaronder vooral uit- b oaken de gaz-illuminatien aan de Windmolenpoort en aan de sociëteit Bur- gerlust. De compagnie der schutterij, die aan het stadhuis wacht deed, werd reeds vroeg in den avond door Z. M. ontslagen. Dingsdag morgen ge bruikte Z. M. het ontbijt bij den Heer Burgemeester en begaf zich vervolgens naar de kazernes, het hospitaal en de tuighuizen. Ten 2 ure was er dejeu- ner-dinatoir in de concertzaal, 's Avonds vertrok Z. M. naar zijn landgoed Bronbeekhij Arnhem. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de Koning van Pruissen aan den Koning Groothertog een regiment Uhlanen ten geschenke heeft gegeven, dat wijlen Willem II ook reeds bezeten had. Het koolzaad staat in de Haarlemmermeer-polder zeer goed en belooft een vrij goed gewas. Hier en daar staat het wel wat dundoch dat is voor de opbrengst niet altijd schadelijk. Gedurende den bloeitijd was het weder vrij gunstig. Er zijn onderscheidene stukken met roggewelke ook zeer voordeelig staan, doch er zijn ook andere, die heel dun staan. Over den aanvankelijken wasdom van de haver is men te vreden op akkers met bet eerste gewas heeft men veel te kampen met onkruid. De haver is, op nieuw ontgonnen akkersdie wat laat in orde kwamen wat laat gezaaid. Men vindt in de laagste gedeelten van den polder een drietal kleine watermolensdie het water opmalen. De gevoelens of dit geoorloofd is zijn verschillendbij de voorwaarden van verkoop is er geenc melding van gemaakt. Zulks zal aan de zorg van het te benoemen Polderbestuur overgelaten worden. In vele verkochte gedeelten van den polder worden boerenwoningen en aibeidershuizen gebouwd, of zijn reeds klaar; het valt in bet oog, dat men daarmede op zeer verschillende wijzen te werk gaat. Op de eene plaats vindt men eene Noord-Hollandsche bouwhoeve, op eene andere eene Znid- Hollandsche, op nog eene andere eene Friesche en nog andere zijn naar nieuwe modellen vervaardigd. Aan de kanten van den polder heeft men van bet daar gevonden veen, turf gemaakt. Men schat de bevolking welke reeds voor vast in den Polder woont en die er tijdelijk hun verblijf hebben in huttente zamen reeds op 1000 zielen. Zij zijn schier uit al de provinciën des lands afkomstig. Aan geestelijke zorg bestaat reeds behoeftevooral bij bendie midden in den polder wonen. Er bestaat tegenwoordig voor de arbeiders behoefte aan werk. Zij hopen dat de verkoop in deze week te houdenweder nieuw werkzoo als to verwachten is, zal aanbrengen. Ilbl De Kon. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw heeft bekend gemaakt, dat hare 13t,e tentoonstelling te Rotterdam zal wor den gehouden, van den 8stcn tot en met den lid™ September 1855, in do Societeitszaal van het gebouw der Kon. Nederl. Yachlclub. Deze tentoonstel ling zal voornamelijk bestaan uit planten der Nederl. Oost- en Weslindische bezittingen, welke tevens producten opleveren voor den handel en industrie, met bijvoeging van de producten zelve. Van den 4d™ tot en met den 7d™ April 1856 zal, mede te Rotterdam, diezelfde maatschappij hare 1 i''e ten toonstelling hoaden. Ook uit de gemeente Ridderkerk heeft men een adres aan de Tweede Karner gezonden, ter beperking van den verkoop van sterke dranken, voorzien van 60 handteekeningen. De Afdeeling voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige we tenschappen, van de Kon. Academie, zal te Amsterdam eene gewone ver gadering houden op Maandag den 18d™ dezer, des voormiddags ten 11 ure. Te Neck, Gemeente Purmeronde, is den ÏO"1™ dezer de 50-jarige echt- vereeniging gevierd van G. Honig en A. Vcrwer; de 25-jarige echtvereeniging van hunne kinderen, K. Groot en G. Honig; terwijl dien dag in den echt getreden zijn T. Bakker en G. Grootzijnde er alzoo door drie geslachten op denzelfden dag buwelijksplegtigbeden gevierd. De fleer Groen van Prinsterer opende gisteren de kolommen van de Nederlanden met de aankondiging, dat met 1 Julij e. k. de uitgave van genoemd dagblad, in den tegenvvoordigen vorm althans, zal worden gestaakt. De lieer Groen deelt wijders mede, dat, indien hij in belangstellende wel willendheid eenigen steun vindt, hij gewijzigde voortzetting van den arbeid misschien niet als overtollig beschouwt. Vrijdag II. legen den avond had men te Veenhuizen het vreemde ver schijnsel van millioenen viervleugelige insekten of zoogenaamde wrattenbijters voorbij te zien trekken, in de rigting van het N. W. naar het Z. O. Gedu rende een half uur heeft de togt van dien zwerm aangehouden, en zoo digt in elkander, dat de lucht er eenigzins als verduisterd door was. Te Pforzheim, in Baden, zal de 400ste verjaardag der geboorte van denals een der herstellers der beoefening van de klassische wetenschappen en voorgangers der Hervorming, beroemden Reuchlin, die den 28 Dec. 1455 aldaar geboren werd, plegtig worden herdacht. Zijn nageslacht bestaat nog heden o. a. te Tiel in aanzienlijken stand. Men meldt uit St. Denys-YVestrem (Belgie). Den 7^™ dezer, dc« avonds ten 7j ure, is er een steen uit de lucht gevallen, wegende ruim lj kilogr. Uitwendig heeft hij eene kleur als ebbenhout, en inwendig is hij wit-zilverachtig en heeft den vorm van een driehoek. Hij viel met een groot gedruisch neder, zoodat meer dan 100 personen op dat geluid toesnelden. De steen heeft een gat van twee voet diep in den grond gemaakt. 's GRAVENHAGE, 14 Junij. Z. M. heeft tot Burgemeester der getneenee Uithuistermeeden ber.oemd Mr. F.'J. Kappeync van de Coppcllo. Z. M. de Koning is heden morgen ten 4 ure, komende van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. HU. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en Prinses Maria hebben zich heden naar Soestdijk begeven om van daar de reis naar Duilschland voortzetten. H. K. H. Prinses Marianne heeft haar buitenverblijf te Voorburg weder verlaten en eene buitenlandsche reis ondernomen. In het Willemspark alhier maakt men toebereidselen tot eene schitte rende illuminatie, hij den verjaardag van II. M. de Koningin, in vereenigiog met dien des Konings, op aanstaanden Zondag avond. ReeJs zijn twee muziektempels opgerigt en zal er op het Alexandersveld een vuurwerk wor den ontstoken. Dc Minister van Justitie heeft, onder dagteekening van den 7Jen dezer, aan de Procureur-Generaal bij de Provinciale Hoven gerigt eene circulaire, waarin uiteengezet wordt, wat men te verstaan hebbe onder het door de Grondwet veroorloofde openbaar uitoefenen van godsdienst binnen bestolene plaatsen. De circulaire zegt o. a. het volgende: «Onder openbare godsdienstoefening meen ik echter niet te mogen rang schikken de optogten van onderscheidene personen, al is hel ook in «en®

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1