ATTENTIE S. V. P. ILLUMINATIE OP DE BREEDESTRAAT, Men wil, dat er eerstdaags door de Begering ecne wet tegen het in omloop brengen der Belgische centen zal worden ingediend, daar men thans te 's Hertogenbosch op de 50, 30 Belgische centen ontvangt. De gewone huizen-zeildag te Enkhuizen is bepaald op aanstaanden Vrijdag. De reeds voor eenigen tijd begonnen ansjovischvangst beantwoordt aanvankelijk zoo weinig aan de verwachting, dat de Markers en Vollendam mers dikwerf twee dagen moeten visschen om slechts 2000 stuks te van gen. De schol- en schel visch-visscherij bij Texel is daarentegen in de laatste dagen gunstig geweest. Toen de Predikant te Hazerswoude, Toekamp Lammers Maandag morgen van Wou brugge terug reedschrikte het paard zoodanig van een langs den weg loopenden en aanbassenden herdershond, dat paard en wagen digt bij 's Molenaarshrug in het water geraakten. De voerman van een voorbij rij dend rijtuig omziende, en bemerkende dat het rijtuig van den Predikant spoorloos verdwenen was, keerde terug en snelde te hulp. Het mogt geluk ken den Predikant en voerman nog levend uit bet water te halen. De eerste was reeds gezonken, doch men hoopt thans zijn leven te behouden. Het paard is verdronken. 's GRAVENIIAGE, 13 Junij. Z. M. beeft te Maastricht benoemd lot Ridders met de Ster van de orde der Eikenkroon, den Heer Commissaris des Konings van Limburg, den Generaal-Majoor van Aylva Rengers en den gepensioneerden Generaal Ridder de Stuers, en een aantal Heeren lot Komrnandeurs dierzelfde orde. Z. M. heeft voorts eene gift van ƒ1200 ten behoeve van de armen der stad gedaan en verschillende andere bclooningen, hetzij geld, betzij gouden horo- logiën, diamanten spelden cn ringen, toegekend. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te lleumen F. W. van den Broek. Z. K. H. Prins Hendrik is uit Luxemburg Zondag 11. alhier teruggekeerd. Bij het Depart, van Binnenl. Zaken, is ten behoeve der noodlijdenden sloor den jongsten watersnood ontvangen: eene som van 175, de opbrengst van een door den Heer W. Rooseboom, Burgemeester te Viancnuitgegeven dichtstuk; en een wissel groot 340.20, door den Heer P. R. Los, te Sunder land. en zijne vrienden bijcengebragt. Men verneemt met genoegen, dal 11. M. de Koningin-moeder in beter schap toeneemtzoodat men zich vleijen mag, dat H. M. spoedig geheel her steld zal zijn. De Minister van Financien zal morgen en die van Marine overmorgen geen gehoor verlcenen. Tweede eimner der S tuten-tien era Zitting van Maandag 11 Junij. Voortzetting der beraadslaging over bel ontwerp van wet, betreffende de afschaffing van den accijns op bet gemaal. De Heer Hoynck beeft zich voor de voordragt verklaard; zij was hem hoogst welkom. Na hetgeen de Minister verzekerd beeft, aangaande den toe stand der financiën, meent hij, dat cr geen twijfel meer is, of de schatkist kan bet verlies lijden. Evenmin kan de spreker deelen in bet bezwaar, dat men te veel op de koloniale baten zal moeien rekenen. Hij betoogt, dat de mindere slanden wel degelijk door de afschaffing gebaat zullen worden. Uit volle overtuiging zal bij voor bet ontwerp stemmen. De Heer Meylink ontwikkelt zijne goedkeurende stem. Hij ontwikkelt breedvoerig de gronden, waarom hij de voordragt zeer doordacht, wijs en doeltreffend beschouwt, terwijl bij daarentegen de heftige bestrijding als zeer ondoordacht cn zeer onvoorzigtig aanmerkt. De Heer Baud beeft in het brcede de twee volgende pnnten behandeld: 1°. of de accijns op bet gemaal bel eerst moet afgeschaft worden? 2°. de hou ding der Regering tegenover de koloniale bijdragen. De slotsom zijner rede nering was, dat de afschaffing van den genoemden accijns hem niet voorkomt zeer bezwarend te zijn; het behouden er van komt hem ook niet gevaarlijk voor. Zijne stein zal afbangen van de te geven inlichtingen door den Mi nister van Koloniën, omtrent het gedeeltelijk gebruik de O. I. baten, ter ontlasting van den Javaan. Daarna beeft de Heer Tliorbecke eene uitvoerige rede gehouden, waarvan wij in ons volg. nommcr een overzigt zullen geven. Zitting van Dingsdag 12 Junij. In deze zitting zijn de algemcene beraadslagingen over bet wets-ontwerp tol afschaffing van den accijns op het gemaal voortgezet, en werd daarbij bet woord gevoerd door de Heeren Rochussen, Schimmelpenninck vanderOye, van Akerlaken, van Nispen van Sevenaer, van Rappard, van Heiden Reine- stein, Gevers van Endegeesl, van der Linden cn den Minister van Buitenl. Zaken. De Kamer zal morgen ten tien ure bijeenkomen om te beslissen over een voorstel van den Heer Tliorbecke, die wenschte dat de vergadering terug kwam op bet gisteren genomen besluit om de beraadslagingen over dit wets- -untwerp voorlaan ten tien ure aan te vangen: over welk voorstel «ene stem ming plaats bad waarbij de stemmen staakten. Zitting van Woensdag 13 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet, de Heer Kien verklaart ■zich tegen de wet. De Heer Sander zal, als zijne opgenoemde bezwaren niet worden opgelost, tegen de wet stemmen. Bij de afzending van dit berigt is de Heer van Hoëvell aan het woord. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Junij. De Moniteur bevat beden een nadere dépêche van Generaal Pélissier die berigt dal bet bezit der veroverde werken verzekerd is, dJt 13 Officieren krijgsgevangen zijn gemaakt, en dat de Fransclie troepen zeer aanzienlijke verliezen hebben geleden. Eene expeditie der verbondene viool tegen Taganrog, Marianopol en Nagaiski, op den 3,1<'n S"1™ en 6lIen, was volmaakt goed geslaagd; talrijke magazijnen met levensmiddelen werden verbrand. De bondgenootcn onder vonden nergens eenigen tegenstand dan te Taganrogeen enkel man wa? echter slechts gewond geworden. De vijand had op dat punt 3500 maa bijeengebrast. TURKTE. Uit Konstanlinopel wordt berigt dat de Sultan aan de Engelschen 3000 man beeft afgestaandie door Engelsche Officieren zullen worden aangevoerd. Uit onderschepte brieven, gewisseld tusschen den Bevelhebber van Sebasto- pol en den Gouverneur van Kertch blijkt, dat de bezetting der belegerd# vesting zeer verzwakt is ten gevolge van ziekte en afmatting16,000 bedden zijn op nieuw ontboden voor de hospitalen. Daags voor de bemagtiging van Kertch door de bondgenootenwas aldaar een telegrafisch berigt ontvangen houdende last van den Czaar om een nieuw staketsel te laten zinken, ter verhindering van den toegang in de straat van Jeni-Kaleb. Een groote hoe veelheid steenkolen was door de bondgenooten gevondennog andere dépots van die brandstof zouden in de nabijheid van Arabat in hunne handen vallen. Met eene versterking van 3000 man, door de Admiraals aangevraagd, hoop ten deze Anapa aan te vallen. Te Varna was bet gerucht verspreid van eene onderneming tegen Perekop. Generaal Pelissier meldt van den 9den 's namiddags, dat de pogingen der Russen om de door de Franschcn bemagtigde werken te heroveren, zon der eenig gevolg blijven. Dc batterij, bekend onder de benaming van 2 Mei, is door de Russen verlaten, die zich ook van den regteroever der Kiel haven ganschelijk hebben verwijderd. De Russische schepen hebben eene wijkplaats gezocht in de artillerie-baai, alwaar echter de zware bommen van bet Fransche geschut ben zullen kunnen bereiken. AKAOElIIE-NIEtTWS. PROYlOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den llden Junij de Heer J. J. Hupschcr, van Amsterdam, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie, continens: duos casus morbi in Clinico Viri Clariss. G. C. B. Suringar observatos. 226sle Staats-Loterij, Trekking der Vijfde Klasse. 5de Trekking. Na'. 4136, 8263 en 8316 ieder een prijs van ƒ1,000. 6de N°. 164 een'prijs van 1,000. ARVERTEN TIEN. Voorzien met de H. II. Sacramenten der stervenden, overleed in den ouder dom van 60 jaren, de YVel-Eerw. Heer JOANNES SCHABB1NG, rustend R. K. Pastoor. CH. IGN. SAROT, Past. Letden, 12 Junij 1855. Executeur. Ook namens de Familie. Voor de condoléances bij bet overlijden van mijne Echtgenoote, betuig ik, ook namens de Familie, den hartelijksten dank. Letden, 12 Jnnij 1855. II. J. OTTO. Door den Hoogen Raad der Nederlanden zijn, op 18 Mei 1855, aan PI ETER CORNELIS KNYFF, Zoon van HENDRIK KNYFF, Steen- en Pannen-fa brikant, en van wijlen Keeltje Molenaar, wonende te Woerdenverleend Brieven van Meerderjarig-Verklaringgoedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 2 Junij 1855, Na. 48, geregistreerd den lld«n Junij 1855, welke hem geven al de regtenbij de wet aan meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 van bet Burgerlijk Wetboek. KRAYENHOFF, Procureur voor den Hoogen Raad. J. BUSÉ, te Ley den, beeft aangekregen versch Selscr Fachinger en Bitter Water, is ook van puike oude Tioode lïordeaux-Wijn voorzien, en beeft door bijzondere gelegenheid, een partij Witte Wijn, met de oude bouquet van vol en vet, k 90 Cents per flcschalsook puike Ale en Porter. Meerdere Badplaatsen te bezoeken hebbende, zoo zal de vei koop van liet Magazijn van Tyroler en Parijzer Glacé Handschoenen, Ivoren en Houten Voorwerpen, in bet buis van Mej. I10FFMF.ISTER, Wijk IV. N°. 163, bel 8stc huis van het Museum op de Breedeslraatniet langer dan tot Zalurdag voortduren. A. HUF. Door sterfgeval uit de Hand te Koopte Ley deneen goed beklant klein Koopmans-Logement met al de daartoe benoodigdheden. Nadere inlichtingen onder Lett. B. bij den Boekban delaar G. J. VAN LEEUWEN, op de Haarlemmerstraat, te Ley den. Eene naar de natuur vervaardigde Afbeelding van de zoo fraaije en schitterende (het Stadhuisde Sociëteit Amicitia enz.) zal voorkomen in het door H. R. de BREUK en JACS HAZENBERG Cornszoon uit te geven Plaatwerk: Herinnering aan Ley den in Junij 1855, hetwelk onder anderen ecne naauwkcurige cn naar de natuur vervaardigde Afbeelding van den gecostnmeerden Optogt zal bevallenen aan w elks uitvoering kosten noch moeiten worden gespaard. Te leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA 1.AU.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 4