MJITENLANDSCHK HERIG TEN. Vrien ilelijk Ver soek EMELAK». LONDEN, 9 Junij. Eindelijk is gisteren avond een einde gekomen aan de debatten in liet Lager huis, over de groote vraag van oorlog of vrede. Zeer veel sprekers voerden nog het woord, zoo wel vóór als tegen het voortzetten van den oorlog. In den loop der beraadslagingen werd Lord John Russell wederom beschuldigd tie AVeener onderhandelingen te hebben verijdeld. Sommige leden verdedigden de Regering, anderen vergoelijkten het gedrag van Rusland. Lord Panmore heeft ter algemeene kennis gebragt eene dépêche van Lord Raglan, waarin deze Opperbevelhebber meldt, dat het bombardement van Sebastopol, AV'oensdag den 6den dezer hervat, allerhevigst is voortgezet, en dat Donderdag 7 dezer, 'savonds, een weinig na 7 ure de Franschen den Mamelon-loren en het Witte bastion hebben bernagtigd. Dit feit werd op de schitterendste wijze volbragt, en allen die er aan deel namen legden den groot sten heldenmoed aan den dag. De geleden verliezen zijn nog niet opgegeven. FRANKRIJK. PARIJS. 9 Junij. lieden werd ter beurze de navolgende officiële depêche aangeplakt: De Ge neraal Pelissier meldt uit de Krim van G Junij, dat dien dag het bombarde ment van Sebastopol hervat en voortgezet is. In den morgen van 7 Junij werd een gedeeltelijke stormloop op de vijandelijke buitenwerken ondernomen. Een uur later wapperde onze (de Fransche) vlag van het Mameion A'ert en van twee redoutes van de Carénage. De Russische artillerie is ons in handen gevallen en zijn 400 Russen door ons gevangen genomen. De veroverde wer ken zijn thans door ons bezet. Onze troepen gedroegen zich op bewonderens waardige wijze. Onze bondgenoolcn van hunne zijde hebben gelijktijdig de Rus sische werken Carrières genaamdveroverd en hebben zich daar thans genesteld. In het zuiden des lands hebben ten gevolge van stortregens zware overslroomingen plaats. De Keizer heeft 10,000 francs uit eigene middelen daaraan geschonkenook de Keizerin heeft eene belangrijke som gegeven. Gisteren waren de schoonste stukken vee van de tentoonstelling reeds duur verkocht. Eene fraaije koe van het Devonsche ras voor 2800 fr. en een stier van het zuivere Durhamsche ras voor 3200 fr. Een kalf van drie maanden van het Ilcrefordsche ras, voor 300 fr. A'oor een haan en twee kippen van het Engelsche Dorkingsche ras werden 750 fr. besteed. Prins Albert heeft alleen zijn vee verkocht; zijne hanen en kippen wilde hij niet verkoopen. A'oor een zijner lianen en twee kippen heeft men 1800 fr. geboden. De Keizer heeft verschillenden diersoorten aangekocht, voor 20,000 fr. Ook de Keizerin heeft liet een en ander aangekocht. Herhaaldelijk worden nieuwe proeven genomen tot het bereiden van goedkooper brood, die veelal door den Keizer in persoon worden bijgewoond. Onder anderen hoopt trien door een nieuw stelseluit het koren een vierde graan meer te verkrijgen, dan tot dusverre het geval was. SPANJE. MADRID, 7 Junij. De nieuw benoemde Ministers hebben gisteren avond in handen der Konin gin den eed afgelegd. Omtrent de kabinetswijziging wordt gemeld, dat de oorzaak der aftreding der Ministers geheel van personclen aard is. De Heer Madoz is afgetreden wegens oneeniglieidontstaan tusschen hem en de bankiers der hoofdstad en de reden der aftreding van den Heer Luzuriaga ligt in den ongunsligen staat zijner gezondheid. De H11. Lujan, Santa-Cruz en Aguirre hadden reeds sedert lang het voornemen om hun ontslag te nemen. De nieuwe Minister van Financiën, de Heer Bruil, is geheel nieuweling in de politieke wereld; hij is een rijk bankier van Saragossa en blinkt door vaderlandsliefde uit. Men verzekert, dat hij zeer veel vertrouwen onder de Spaansehe kapitalisten bezit. De Generaal Zubala, Minister van Buitenl Zaken, behoort tot de partij van vooruitgang en bezit een vermogen van ver-cheiden millioenen francs. Nopens de 3 andere nieuwe Ministers, de HH. Martinez, Fuentc Andres en Huelves, ontbreken de bijzonderheden. Zij behooren tot de achtenswaardigste leden der Cortes. De Regering heeft het aanbod ontvangen van een voorschot van vijftig millioen realen op de opbrengst van den verkoop der goederen in de doode band in de Provincie Catalonie. Om zich een denkbeeld te vormen van hetgeen de geheele verkoop in het land kan opbrengen verzekert men dat een enkel buis, door den terugkoop der erfpachten, aan de Regering 90 millioen realen zal geven. De Gaceta bevat het besluit, waarhij de provinciën Barcelona, Girona en Lerida in staat van beleg worden verklaard, uit aanmerking, dat de rust aldaar door de Carlistische bewegingen verstoord zouden kunnen worden. O T F NT IA IJ St. AVEENEN, 9 Junij. De Keizer zal eerstdaags, vermoedelijk op 12 dezer, naar Gallicië vertrek ken, ten einde daar eene wapenschouwing over de troepen te houden. De Generaal v. Iless vertrok reeds heden. In de scheepvaart op den Donau heerscht thans eene buitengewone levendigheid en de stoombootmaatschappij doet goede zaken. Gedurende de eerste vijf maanden van dit loopendc jaar bedroegen hare ontvangsten eirca G00,000 gulden meer dan gedurende hetzelfde tijdsbestek van het vorige jaar. De toevloed van vrachten naar en van de Beneden-Donau is zoo groot, dat de slcepboolen dier maatschappij reeds voor 3 maanden vooruit in beslag zijn genomen. Zij beeft haar kapitaal met 12 millioen gulden vermeerderd, die grootendecls bestemd zijn, om nog een aantal sleep- en andere vaartuigen aan te schaften. ITAMS B1RI«TEN. De BURGEMEESTER van LEADEN noodigt de Ingezetenen ter bevordering van orde en tot voorkoming van ongelukken, bij gelegenheid van den ge- costumecrden Optogt van I1H. Studenten der Lcydsche lloogeschool, nit, langs den weg, die de Optogt zal nemen, geene rijtuigen te doen rijden of staan, veel minder met rijtuigen of paarden in omgekeerde rigling van den trein te rijdenvoorts alle belemmeringen weg te ruimen die aan het welslagen van dit Feest hinderlijk zouden kunnen zijn, en alzoo tot het bevorderen eener goede orde, waarvan in vele opzigten de geregelde afloop afhangt, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, Letden, 11 Junij 1855. VAN LIMBURG ST1RUM. KERKN1EUAV8. LEEBDAM, 10 Junij. Bij de Herv. gemeente alhier is, uit eene opgegc- vene nominatie door Z. AI. benoemd de Heer J. C. DieblPred. te Lichtenvoorde. KANTONGEREGTLEADEN. Bij vonnis van den Kantonregler te Leydcn, van 9 Junij 1855, zijn veroordeeld A. Bennink, Broodbakker op de Oosldvversgrachtin eene geldboete van 25 en één dag gevangenistraf, ter zake van het in zijnen winkel voorhan den hebben van 29 stuks roggebroodenniet zamengesteld uit bestanddeelen onmisbaar om te doen strekken tot gezond voedsel maar uit een gedeelte rogge en een gedeelte afval van tarwe, zijnde daarenboven kleijig van aard en onzuiver van reuk en smaak. Mels Bolderdijk, Broodbakker op de Koepoortsgracht, in eene geldboete van 15 en cén dag gevangenisstraf, ter zake van liet bij hem in zijnen winkel voorbanden zijn van een roggebrood zamengesteld en in alles als voren. Maria Oudenbroek, Broodslijtster in de Klaresieeg, in eene geldboete van ƒ5, ter zake van liet voorbanden zijn in haren winkel van 9 stuks roggebroo den, zamengesteld als voren, afkomstig van den bakker A. Bennink. J. BronkhuyzeBroodslijter op de Haarlemmerstraat, in eene geldboete van 5 ter zake van het in zijnen winkel voorhanden hebben van 18 stuks roggebrooden, zamengesteld als boven, afkomstig 13 stuks van den bakker A. Bennink en 5 stuks van den bakker M. Bolderdijk. B. Smit en J. de A'oswegens overtreding der keur op het baggerenie der in eene geldboete van 1. M. Noest, Tapper, wegens overtreding der keur op het ontvangen en lier- bergen van personen, in eene geldboete van 1. A. Siere, Vellenkooper, wegens overtreding der verordening der gemeente A'oorschoten van 1G Julij 1853, in een geldboete van 6. J. Sehols, Vellenkooper te Soeterwoude, wegens overtreding van liet prov. reglement van Zuid-Holland op de wegen en voetpaden, en der voorn, veror dening van A'oorschoten in twee geldboeten, een van 3 en een van G. P. A'riesekoop, Landbouwer te Leyderdorp, wegens overtreding der wet op de jagt en visscherij, in eene geldboete van 10. AD VEKTENTIEN. Getrouwd Letden, 7 Junij 1855. J. A. A. J. HERKLOTS, en A. SUSANNA. De Commissarissen der Sociëteit Minerva maken bekend, dat voor het Feest op cïe Ruïne op Donderdag 14 Junij 1855, dc Ingang voor Rijtuigen zal zijn aan de zijde van do Steensclmurde Uitgang aan de zijde van bet Rapenburg. Namens de Commissie, C. M. van der LEEUAV, Secretaris. Op aanstaanden AV'oensdag 13 en A'rijdag 15 Junij, in de Kleine tink. Entree 25 Cent de Persoon. AV. F. MEIJER. De Notaris E. II. GERAERDS THESINGH, te Hazerswoudeis voornemens op Donderdag den 28sten Junij 1855, des morgens ten 10 ure, in het Regt- huis aldaar, Publiek voor Afbraak te Veilen en A;erkoopen Het in den jare 1843 geheel nieuw gebouwde ARM- en BESTEDELINGS- HUIS, met Houten en Sleenen SCHUUR, en verdere Aanliooriglieden, staande in de Kom der Gemeente Hazerswoudezoomede eenige Meubilaire en andere roerende GOEDEREN, tot Ameublement van genoemd Gesticht ge strekt hebbende. Nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. IIH. BOEKHANDELAREN worden vriendelijk uitgenoodigd het getal hunner Inteekenaren op bet Plaatwerk: Herinnering aan Lei/i/en in Junij 1855, ten spoedigste aan den eerstondergeteekendc mede te deelen daar met de uitgave de vercischte spoed wordt gemaakt cn er, wegens de kostbaarheid der platen slechts zeer weinige Exemplaren worden overge drukt, waarvan de prijs op den dag der uitgave wordt verhoogd. II. R. de BREUK, Leyden, 11 Junij 1855. JAC®. HAZENBERG Corn'zn. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2