LEYDSCHE BIXKEMAXDSCnE BERIGTEK. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar DliNGSDAG, 12 JUJNIJ. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 Jnnij. De feesten dezer week, Ier viering van de 280stc verjaring onzer Hooge- schoolzijn heden aangevangen. Onze stad heeft door de menigte vlaggen en de aanstalten ter illuminatie een regt feestelijk aanzien, lieden middag verzamelde zich hel Studenten-Corps in het Academiegebouw, nam aldaar het Akademische vaandel in ontvangst, en begaf zich in plegtigen oplogt, voor- nfgegaan door de muziek en een geleide van het Regiment Rijdende Artillerie, naar volgorde der faculteiten met de banieren aan het hoofd, naar Zomerzorg bij het Station randen Spoorweg, waar een aanzienlijk getal Oud-Studenten, die zich tot ccne reünie hadden verbonden, werden afgehaald en naar het Academiegebouw geleid. Aldaar aangekomen, zijn zij door den Praeses- Collegii den Student J. C. de Koning, met eene hartelijke toespraak ver welkomd, die na daverende toejuiching door den Oud-Student van Vollenho ven werd beantwoord. Vervolgens trok de stoet langs het Rapenburg, Steen- schuur en Breedeslraat naar de Sociëteit Minerva, alwaar de voormalige en tegenwoordige Studenten nog eenigen tijd broederlijk vereenigd bleven. Woensdag aanst. zullen HH. Oud-Studenten hun plegtig herinneringsfeest op Zoinerzorg vieren. Z. M. is 11. Donderdag te Maastricht aangekomen en aldaar met de meeste cerhewijzing ontvangen, 's Avonds hebben zich verschillende harmo- niegezclschappen doen hooren. Vrijdag heeft Z. M. eene groole wapenschouw gehouden en Officieren en manschappen allerminzaamst toegesproken. Don derdag en Vrijdag heeft Z. M. het middagmaal gebruikt hij II. D. Commissaris. Vrijdag avond heeft Z. M. eene wandeling door de stad gedaan. Zaturdag is er diner op 't raadhuis. Het vertrek van Z. M. is op Maandag bepaald. De Nederl. Vcreeniging tot afschaffing van sterken drank, zal hare Algem. Vergadering houden te Amsterdam, op Woensdag en Donderdag, den -4den en 5den Julij aanst. Zij, die deze vergadering zullen hijwonen, vinden van 's Woensdags morgens ten 11 ure af, in de socicleitszaal Arti et Amicitiae op het Rokin eene plaats van Vereeniging. Des avonds ten Gi ure, zal in de Doopsgezinde kerk (in te gaan de deur op den Singel) eene bijeenkomst Meetingworden gehouden, alwaar door ecnige leden het woord zal worden gevoerd. Sprekers zullen zijn de Hceren Mr. J. J. L. van der Rrugghen, President van de Arrondissements Reglbank te Nijmegen, P. Hofstede de Groot, Iloogleeraar te Groningen, P. Harting, Hoogleeraar te Utrecht, L. Vroom, Predikant te Zwolle. Den volgenden dag wordt de bijeenkomst gehouden voor de beraadslagingen enz. bestemd, aanvangende des morgeus ten 8 ure, gehouden in het locaal Eensgezindheid op hel Spui. Te Oldenzaal zal even als in de steden Enschede, Oostmarsum en an dere gemeenten, met 1 Julij aanstaande de plaatselijke belasting op hel ge distilleerd worden verhoogd met het bedrag der alsdan afgeschaft wordende provinciale belasting. Te Leeuwarden was den 8slcn dezer een klein proefje nieuwe aardap pelen ter markt, dat voor ruim 1.het halve Ned. ffi verkocht werd. De zoölogische tuin te Antwerpen is dezer dagen aanmerkelijk verrijkt. Onder anderen heeft hij bijna 5000 zangvogels van Indie, Afrika en Amerika en 3 jonge krokodillen ten geschenke ontvangen. 's GRAVENHAGE, 11 Junij. Men verneemt met leedwezen, dat II. M. de Koningin-Moeder, thans op het kasteel van Soestdijk Vrijdag 11. een val heeft gedaan welke de ge neeskundige hulp van den Heer Everard heeft gevorderd, derwijze, dat deze heeft gemeend voorshands van eene voorgenornene buitenlandsche reis te moeten afzien. Bj den Minister van Financien is onder de letter P. postmerk Maarssen, ontvangen eene som van 5, wegens aan het Rijk verschuldigde gelden. Tiveede BCatner tier Sttsten-tteneraiel. Zitting van Zaturdag 9 Junij. In deze Zitting zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het ont werp van wet, tot afschaffing van den accijns op het gemaal. De Minister van Financien zegt, dat toen hij gisteren het woord verlangde, de laatste spreker was ingeschreven. Hoezeer er nu weder nieuwe zijn inge schreven zullen deze het hem wel ten goede houden, dat hij thans het woord wil voeren. Reeds hebben 28 sprekers zich doen hooren. Hij is bereid na dere sprekers later te beantwoorden. Hij gelooft dat het meest doelmatige is de gemaakte bedenkingen in vier hoofdgroepen te vervatten, als: 1°. die wel ke het politiek oogpunt aanbieden; 2'. die betrekkelijk het finantiële oogpunt 3°. de vraag of, zoo er tol afschaffing kan w orden beslotendan de priori teit aan den accijns op het gemaal kan worden gegevenen 4". het equivalent. Wij laten hier verder uit deze zeer uitvoerige en zorgvuldig bewerkte re devoering ecnige zinsneden volgen. Wat het eerste punt betreft, de politieke beschouwingen, de verwijten van inconsequentie als anderzins waren gerigta. legen de regering in het alge meenen h. tegen den Min. van Finantien in het hijzonder. In het alge meen merkt hij deswege nog op, dat men vele woorden uit hun verband ge rukt en daarop hittere verwijten gegrond heeft. De Min. meent, dat alleen le onderzoeken valt, of men thans tot eene afschaffing kan overgaan en of men dit met gerustheid doen kan. Spr. aarzelt niet de meest mogelijke ge rustheid ten aanzien van zijne bedoelingen te geven. Hij zal nooit voordra gen eene andere belasting af te schaffen, voor dat de opcenten, die nu op de andere lasten mogten worden gelegd, daarvan afgenomen zullen zijn, en van hem zal men geen voordragl tol invoering eener incometax of van eene belas ting op de rente ontvangen. Wat het tweede punt aangaat, heeft de Minister in de gewisselde stukken, naar hij meent, voldoende aangetoond, dat de financiële toestand de afschaf- fing gedoogt. Vooreerst berust de berekening der middelen voor 185G op de veronderstelling, dat zij misschien 6 ton minder zou kunnen opbrengen. De Minister berekent verder, dat ruim 13 millioeu 8 ton lot amortisatie van schuld kunnen bestemd worden. Ten aanzien van het derde punt zegt de Minister, dat de afschaffing van het gemaal vooral daarom de prioriteit moet hebben omdat ieder inwoner er door gebaat wordt. Men zeide dat de accijns niet drukt op den prijs van het brood. Maar, dan zou men dien tot in het oneindige knnnen verhoogen. De Minister wijst op het verschil van prijs tnsschen de huilen-gemeenten en de steden, terwijl er de rijks-accijns nog op is. Voorst wijst de Minister als een der goede gevolgen van de afschaffing op de nu mogelijke verbetering der meel-fabricage, en waardoor er meer invoer van meel van buitenslands zal ge schieden. Opmerkelijk is ook het verschil van den prijs van het brood te Parijs en te Haarlem. Het verschilt niet alleen liet bedrag van den accijns, maar is zelfs grooter. Na aftrek van den accijns zal het 4 a 5 cents goed- kooper zijn en dit nog wel zonder buitengewone hulpmiddelen om den prijs nog lager te maken, gelijk dit nu en dan te Parijs is geschied. De Minister koestert volkomen de hoop, dat wij den prijs van het brood zullen zien dalen en mogt dit al niet het geval zijn, dan toch zeker blijft het geld voor den accijns in omloop en kan het op andere wijze vruchtdragend worden. De bevolking zal dus geld en tijd winnen. Ook de voeding van het vee zal er belangrijk door winnen. Onder het bestaan van den accijns op het gemaal moesten er uil den aard der zaak velerlei belemmeringen ontstaan. Wat ten vierde de equivalenten aangaat, herinnert hij liet gezegde van den Heer Thorbecke in Decemher 1853, dat eene moedige Regering en eene moedige Kamer welligt het geheele gemaal zonder equivalent zouden kunnen afschaffen. De Regering is nu niet zoo ver gegaan. Er mag wel op gelet worden, dat de opcenten hier slechts tijdelijk zullen zijn, terwijl hij hem de hoop beslaat, dat zij spoedig zullen worden weggenomen. Men heeft ook op gemerkt, dat de midden klasse le zeer zal worden gedrukt. Dat is wezen lijk een belangrijk punt. Bij de herziening der wel op liet personeel zal ook wel degelijk op haar belang worden gelet. Maar hel is de vraag, of men zich niet te groote bezwaren van den druk van 6 opcenten maakt. Men neme h. v. 's Gravenhage. Wanneer een man vrouw met 3 of 4 kinderen ongeveer 14 gulden aan hel gemaal betaalde en die 14 gulden komen ten hunnen profijte dan is de berekening deze: de allerminste klasse hctaalt in het personeel 2.39hetgeen aan opcenten zal bedragen 0.14 JDie dus nu in die klasse valt, en in het gemaal ƒ14 betaalt, zal 14 cents aan opcenten op het personeel moeten voldoen, terwijl hij in de overige opcenten, die ver hoogd worden niet zal deelen. Berekent hij de meer gegoede klasse, die hij», in de huurwaarde aangeslagen is voor ƒ150, dan levert dit een bedrag op \an ƒ1.GO: eene huurwaarde van ƒ2.50, 2.54; van ƒ400 ƒ4.44; en van ƒ600 7.50. Deze klasse zal dus nog maar de helft betalen in de opcenten voor hetgeen zij wint aan het gemaal. Overigens zullen de opcenten op het: patent do mindere klasse niet drukken; 6 opcenten zijn gering en die zullen dus alleen drukken hen, die heter in slaat zijn te betalen. Hij verdedigt, vervolgens de meerdere verhooging van hel gedistilleerd met 12 opcenten, waarbij hij als een gunstig verschijnsel mededeelt dat de opbrengst van dien aceijns niet vooruitgaat, dank zij de pogingen van zoovelen tot wering van den sterken drank. Dc Minister van Koloniën geeft inlichtingen, ten aanzien der koloniale geld middelen, die in den loop der beraadslaging zijn gevraagd. Zijne slotsom is dat de aanwijzing van 16} millioen in plaats van 14} als bijdrage uit de O.-Ind. geldmiddelen, door hem niet als onvoorzigtig wordt beschouwd. Hij kan aan den Minister van Finantien verzekeren, dat er over dc laatst afge sloten dienst een overschot van 9 ton beslaat. De Heer de Kcmpenaer beantwoordt hoofdzakelijk de rede van den Minister van Buiteril. Zaken. Dc zitting is daaina lot Maandag opgeheven.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1