oog ccn zoo diep ingrijpenden maatregel, veroorlooft; 2°. dat uan den maat regel voorwaarden verbonden zijnwelke daaraan al zijne waarde ontnemen. Do lieer Elont van Soelerwonde vreest den moed niet te zullen hebben om de voordragt aan te nemen. De Heer Hoekwater is tegen bet ontwerp niet om politieke beweegredenen, maar om bet finantiecl bezwaar, en omdat de maatregel ook geen doe! zal treffen. De Heer van Rappard is zeer sterk legen het ontwerp gestemd en betuigt zijne ontevredenheid over den stouten stap dezer Regeringschelst de nadeeligc zijde van de afschaffing vooral uit bet oogpunt der geldmiddelen. De Heer Dullert is voor het. voorstel, omdat bet een goed voorstel is, welk gevoelen bij nader in de bijzonderheden ontwikkelt. De Heer Reinders is zeer voor het ontwerp, uit het oogpunt der vrijmaking van den arbeid en de verligting der mindere klassen. De Heer de Lom de Berg beantwoordt de dikwerf herbaalde bezwaren tegen het ontwerp, als: bet kanon builen 's lands; de wisselvalligheid der O. I. baten; de onzekerheid der equivalenten, enz. en wenscht ten slotte de Regering en het Vaderland geluk met den voorgeslelden maatregel, en beveelt hij wijders der Regering gaande weg meerdere vrijmaking van den arbeid aan. Het woord is aan den Minister van Financiën, doch wegens bet ver gevorderde uur, wordt de vergadering gescheiden lot morgen. AMSTERDAM, 8 Junij. In de zitting van den Gemeenteraad is goedgekeurd het voorstel tol reorga nisatie der policie. Het Raadslid Fabius beeft aangedrongen naauwkeurig acht te geven dat de localen, waar sterke drank wordt verkocht, niet meer ('oor de dienaren der policie worden bezocht dan volstrekt noodig is, cn door let Raadslid Cool, dat aan de nieuw aaugestelden als pligt wordt opgelegd zich, zoo lang zij in dienst zijn, geheel van het gebruik van sterken diank te onthouden. De Voorzitter beeft geantwoord dat men eene ruime keuze beeft uit 300 sollicitanten en dat daarbij met oinzigtigbcid tc werk zal wor- deri gegaan. 's HEB TO GEN BOS C118 Junij. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden beeft de aanzienlijke som van ƒ250 ter beschikking gesteld van de Commissie voor de tentoonstelling alhier van landbouw en nijverheid, tol liet uitloven van prijzen. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van 5 dezer, is beraad slaagd over bet voorstel tot herziening der plaatselijke belastingen, en beslo ten, de beraadslagingen cn eindbeslissing tc verdagen tol dat de wetgeving zal beslist hebben over bet wets-ontwerp tot afschaffing van den rijks-accijns op bet gemaal. BUITENLAXDSCHE BEltlGTEi\. ENGELAND. LONDEN, 8 Junij. In de Globe leest men het volgende: De onderhandelingen met Rusland zijn geëindigd. De 4 punten, eene aanwijzing der onderwerpen waarover die onderhandelingen voornamelijk moesten loopenzijn vervallen met al de op dezelve gebouwde voorstellen. Het doel der Westcrsche Mogendheden blijft, om aan Ruslands toenemend overwigt perken van stoffelijken aard te stellen, daar bet gebleken is dat de perken van zedelijkcn aard niet toerei kend zijn. Hare staatkunde is voorlaan nog, den oorlog zoo spoedig doenlijk ten einde te brengen, en zoodanige vredesvoorwaarden aan te nemen als dienen kunnen om de bereiking van bet eenige en bepaaldelijk omschreven doel, hetwelk zij beoogen, te verzekeren. Deze staatkunde zal de handelingen der Weslersche Mogendheden bestieren in den strijd van grooteren omvang waar toe zij gedrongen zijn; kan die strijd ook andere gevolgen behalve bel be oogde hebben, daarvoor zijn de Westcrsche Mogendheden niet verantwoordelijk. Lord Panmure beeft kennis gegeven, dat de telegraaf tusschen Varna en Balaklava hersteld is. Een dépêche van Lord Raglan meldt, dat bet bombardement van Sebaslopol Woensdag 6 dezer, is herval. Het door Lord Blantyre uitgeruste en met eene keur van levensmidde len naar bet leger in de Krim gezonden schip Annie M'Leanis op de terug reis niet ver van Balaklava met man en muis vergaan. Uit eene opgaaf van verongelukte schepen blijkt, dat in de maand Mei 08, in April 100, in Maart 140, in Febr. 1G4 en ia Jan. 238, le zamen 758 schepen in dit jaar vergaan zijn. Eergisteren zijn weder 114 invaliden uit liet Oosten te Spilliead aangebragt. Uit de Ver. Staten wordt gemeld, dat eenige jonge Geneesheeren zicli in Russische dienst hebben begeven en reeds naar Europa zijn vertrokken, om vervolgens naar de Krim te woiden gezonden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Junij. De Regering ontvangt bij voortduring slechte berigtcn over den aan staanden oogst, hetgeen baar beeft bewogen, de begunstigingen op den invoer van granen en andere levensmiddelen, voor den duur van dit jaar te verlen gen. Men verzekert ook dat zij voornemens is, om voor bare rekening in Spanje, Amerika en Duilsehland aanzienlijke boeveelheden granen te laten opkoopen. De Koning van Portugal zal tot den volgende week alhier vertoeven en dan naar België vertrekken. Maandag 11. zijn de Loid-Mayor en de Aldermen van Londen, vergezeld van hunne familie tc Boulogne aangekomen, en met speciölcri trein naar Parijs gebragt. Bij hunne aankomst zijn zij met stadsrij tuigen naar bet stadhuis ge voerd. Eergisteren beeft de Lord-Mayor bet nijvcrheidspaleis bezocht. Deze Lord-Mayor, Sir Francis Moon, was vroeger plaatsnijder, en beeft bet in zijn vak cn door de uitgave van geïllustreerde boekwerken zoo ver weten te bren- ■i gen, dat bij thans ruim een half millioeri Nederl. rente bezit. Nog komen gestadig nieuwe voorwerpen voor de tentoonstelling aan. Zoo is jl. Zaturdag de groote Belgische locomotief Due de Brabant te Rijssel aangekomenvervaardigd naar een nieuw stelselniet minder dan 60,000 Ned. wegende. Hij rust op twaalf raderen, en kan 100 waggons slepen waarvan elke beladen is met 5000 Ncd. Over liet glazen dak van bel gebouw der tentoonstelling is een kleed gelegd, waartoe 25,000 ellen katoen zijn gebruikt. De Heer Granier dc Cassagnac sprekende over hetgeen de verbondene Mogendheden aan Oostenrijk le danken hebben, schrijft o. a., Rusland moet in Polen een groot leger onderhouden en Omer-Pacha kon in de Krim ageren. Thans blijft de krijg bij de Krim en de Zwarte, Azof, Oost- en Witte zeeën beperkt, die allen in onze magt zijn; Sebaslopol is ten halve vernield en de Krim voor de helft veroverd. Sterk in de zedelijke ondersteuning van Mid den-Europa is, 't geen de Westmagten thans beoogen, niet veel meer dan 't geen Frankrijk alleen in Algerië beeft gedaan, mei twee in de Krim te bewerkstelligen; het is eene opoffering van geld, en de zegepraal is zeker. Ten gevolge der hevige regens zijn de Garonne en de Cher buiten hunne oevers getreden. De hangende brug van S'. Pierre is ingestoit; een gedeelte van den spoorweg van Orleans ter lengte van 300 ellen is weggespoeld. De aangerigte schade aan huizen, boomen cn gewassen moet zeer aanzienlijk zijn. Er moet ook veel vee zijn omgekomenvan liet omkomen van menschen beeft men nog niets vernomen. SPANJE. MADRID, 6 Junij. Maarschalk Espartero, Voorzitter van den Raad, beeft aan de Koningin bet ontslag ingediend, vrijwillig genomen door 5 leden van liet Kabinet, de IIH. Madoz (Financiën), Lujan (Openbare werken), Imzuriaga (Buitenl. Za ken), Aguirre (Gratie en Justitie) en Sanla-Cruz (Binnenl. Zaken, en tot hunne opvolgers voorgesteld de IIH. Juan Bruil, Martinez Gubala, Fuente, Andres cn Cuelva. De twaalfde grondslag der constitutie, houdende magtiging aan bet hoofd van den staat om de zittingen van het Parlement te openen en te sluiten, is door de Cortes aangenomen. De Generaal Espartero is den 3(Icn Junij tot bet besluit gekomen om eene wijziging te brengen in de wel. lot verkoop der nationale en kerkelijke goederen; bij wilde de gemeentelijke grondeigendommen van den verkoop uitzonderen, omdat de bevolking zicli deze niet zonder ernstigen tegenstand scheen te zullen laten ontnemen. FRUISSEN. BERLIJN, 7 Junij. Gisteren is de eerste spade in den grond gestokentot de voorberei dende werkzaamheden van den bouw eener groote Rijnbrug alhier, bij welke gelegenheid aan de technische beambten bij dat werk door bet bestuur der Kculen-Mindensche ijzeren spoorweg-maatschappij een feestmaal werd aan geboden. De nieuwe constitutie voor de vrije stad Hamburg door den Hamburg- schen Senaat vastgesteld en door de Duilsche Bondsvergadering goedgekeurd, is beden morgen door de burgerschap der stad verworpen. Volgens de met bet Engelsche stoomschip Bulldog te Dantzig aangc- bragte tijdingen hebben het grootste gedeelte der Biilscbe vloot, benevens 4 schepen van bet Franscbe eskader, jl. Maandag 4 dezer op vijf mijlen van Kroonstadt het anker geworpen, hoewel er nog geen besluit was genomen om die vesting aan te vallen, wier verdedigingswerken, door Admiraal Dundas opgenomen, weinig hoop geven, om van de onderneming, eenig goed gevolg te verwachten. De Russische vloot is onttakeld en voor het meerendeel in de haven geborgen. Vier stoomschepen zijn ecliter op bet engste punt geslation- neerd. Vijftien Russische handelsschepen, met voor Kroonstadt bestemd bout geladen, zijn door dc Engelseben vernield. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Junij. De W. Zeit. meldt, dat bij gelegenheid der bevalling van de Keizerin voor weldadige oogmerken in bet geheel ƒ436,459 zijn geschonken. De vraag of men Polen weer zou kunnen herstellen, is in de hoogste kringen ontkennend beantwoord: 1°. omdat zij, zonder toeslemming van Oostenrijk en Pruissen, aardrijkskundig onmogelijk is; 2°. omdat zij, ter zake der tegenwoordige militaire organisatie van Polen, ondoenlijk moet wor den geacht; 3°. omdat eene dergelijke onderneming, als ook gerigt tegen bevriende mogendheden, een grove staatkundige misslag zou wezen, die wei- ligt zeer nadeelig op den ondernemer zou kunnen terugwerken, en 4°. om dat zij ook als zedelijk onmogelijk moet worden beschouwd, vermits in de laatste 25 jaren een geheel ander menschen-geslaelil in Polen is ontstaan, 't welk andere denkbeelden koestert, dan dat van 1830, cn bet niet alleen blijkt, dat in den tegenwoordigen krijg liet aantal der Poolsebe soldaten, welke naar den vijand overloopen, zeer gering is, maar ook dat deze solda ten met gelijke geestdrift tegen de bondgenooten strijden, als de Russische. Gedurende 1854 werden alleen met den Noorder-spoorweg 360,781 man troepen vervoerd. NOORWEGEN. Te Bergen heeft in den nacht van 30 Mei een verschrikkelijke brand een groot deel der stad in de ascli gelegd. Het stadsgedeelte tusschen de visch- maikt, het Stadhuisplein, de Bankstraal en bet Museum is, op weinig bui zen na, verwoest; 182 woonhuizen cn andere gebouwen, voor eene waarde van 148,450 specie-daalders, zijrr een prooi der vlammen geworden. Er zijn geen menschen bij omgekomen. Dc vernielde koopmansgoederen zijn meestal manufacturen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2