LEYDSCHE COURANT!. mm. 1855. WOENSDAG, 6 JDNIJ. BHVNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag e?i Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt gy De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 Junij. Men verneemt nader, dat bij de algemeene samenkomst van Afgevaar digden nit Nederland, ter behandeling van de belangen der Evangelieversprei- ding onder de Chinezen, morgen avond in de kerk der Doopsgezinde gemeente, als sprekers zullen optreden: Ds. Chantepie de la Saussaye van Leyden, D'. Hasebroek en D3. van der Goot van Amsterdam, de Heer Mr. van der Brugghcn van Nijmegen en Ds. Tichler van Leyden. In de maand Mei zijn binnen deze stad overleden 108 personen als: 17 mannen, 19 vrouwen, 27 zoons en 45 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Geboren 110 kinderen, als: 60 zoons en 50 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 39 huwelijken. De Minister van Binnen). Zaken heeft op nieuw 15 leerlingen voor de tele grafie opgeroepen, om na vergelijkend onderzoek op nader te bepalen plaatsen onderrigt te ontvangen. Het onderzoek heeft den 3den Julij te 's Hage plaats voor den 15deB dezer moeten de adspiranten zich opgeven. Wij vernemen, schrijft de Amersf. Courdat bij de Hooge Regering een wets-ontwerp gereed ligt, om den termijn tot herziening der plaatselijke belastingen bij art. 791 der gemeentewet bepaald, eenigen tijd te verlengen. De zomer-vergadering der provinciale Commissie van Onderwijs in Zuid- Holland, is bepaald op 9 Julij. De Raad van Rotterdam heeft ƒ130,000 toegewezen voor verbouwing en uitbreiding van het krankzinnigen gesticht aldaar. Ten gevolge van de doorbraken in den zuider-Rijndijk staan bij Gorin- chern al de landerijen der naburige gemeenten Dalem en Spijk voortdurend ongeveer ééne Nederl. el onder water. Ook de polders van VurenHer wijnen, Heukelom en Asperen, zijn nog grootendeels overstroomd. De voor- uitzigten voor de bevolking in dit laagste gedeelte van Gelderland zijn en blijven dus onbeschrijfelijk treurig. De behandeling der zaak voor het prov. Geregtshof van Noordholland van Jhr. M. Salvador en S. Fongers, is bepaald op Maandag 18 dezer e. k., des voormiddags ten 10 ure. Vrijdag II. zeilde uit liet Nieuwe Diep 's lands instructie-brik Zeehond onder bevel van B. G. Esscher, bestemd naar den Moerdijk, om van daar de Adelborsten van bet instituut te Breda op te nemen Voor een inslructie-togt in de Noordzee. Zaturdag 11. had te Apeldoorn de verkooping plaats van vol- en half- bloedpaarden van de stoeterij van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De verkochte paarden, ten getale van 11, hebben opgebragt eene som van ƒ2475. Te Tiel bestaat het plan om aldaar van 's rijkswege eene cellulaire gevangenis te doen bouwenreeds zijn daartoe de vereischte opmetingen gedaan. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies- .district Sneek, op den 313tCB Mei jl., zijn van de 1530 uitgebragte stemmen 449 verkregen door Mr. G. Groen van Prinsterer, 482 door Mr. S. YVybenga ■en 583 door Mr. S. A. Verwey, zoodat eene herstemming tusschen de beide laatstgenoemden zal moeten plaats hebben. Die herslemming zal zijn den J4den dezer. Opmerkelijk is het drukke vervoer van vette varkens, dat van Meppel inaar Amsterdam plaats heeft. Geregeld worden er wekelijks p. m. een 40 tal verzonden. Te Assen was bet berigt ontvangen, dat de vergunning voor het ka naal van daar naar Groningen verleend is. Bij Hardenberg is den 313ten Mei bij een hevig onweder, de bliksem in den schoorsteen van een huis op den Bildt geslagenheeft zich door de deur eenen weg naar buiten gebaand en aldaar eenen boom getrofFen. Van <le vier personen, welke bij hel inslaan om den haard zatenis niemand getrolFen. Blijkens eene mededeeling van het Pruissische telegraaf-bestuur, kunnen thans ook bijzondere berigten langs de Russische telegraaf-Iijnen worden over- gebragt. Voorloopig worden aan de Nederlandsche kantoren alleen berigten voor Petersburg aangenomen. Volgens een schrijven bij ons ontvangen uit de geographische inrigting van Perthes te Gotha zal een nieuwe togt in de binnenlanden van Afrika ondernomen worden. In dat werelddeel ligt tusschen Bagirmi, het meest ooste lijke punt, van het meer Tsad afgerekend, dat voor het eerst door D1'. Baith bereikt is, en het meer No, eene landstreek van minstens 200 Doitschc mijlen of ruim 266 uren, in welke uitgestrektheid de waterscheiding ligt van het Nijlgebied en hetTsad-meer en de Kouara of Niger. Deze streek, Waday ge naamd, bevat rijke, vruchtbare, sterk bevolkte landen en is buitengewoon rijk aan ivoor. Derwaarts is een nieuwe logt bestemd, welke zal plaats heb ben door en onder de leiding van den Heer Brun-Rollet, een Sardiniër, die zich reeds 23 jaren in Khartum aan den Boven-Nijl heeft opgehoudenen van daar op verschillende onldekkingstogten den Bahr el Abiad tot 5' N. B. bevaren heeft en met die streken, met hare natuurlijke gesteldheid, inwoners enz. volkomen bekend is. De uitrusting zal bestaan uit 6 booten bemand met ongeveer 60 welgewapende manschappen. De Heer Brun Rollet is iemand van sterken ligchaamsbouw en heeft zich bepaald voor dezen togt wetenschap pelijk toegerust en voorbereid; zoodat men belangrijke uitkomsten van de reisdie hij ondernemen zalte gemoet ziet. 's GRAVENHAGE, 5 Junij. Z. M. de Koning, in aanmerking nemende, dat het toenemend aantal stoomtuigen en de veiligheid der ingezetenen vorderen, het onderzoek dezer werktuigen en hel toezigt op hun gebruik aan de ambtenaren op te dragen, welke hunne zorg voortdurend aan dit onderwerp wijden, heeft op voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken, de volgende bepalingen vastgesteld: Er worden 3 vaste ambtenaren aangesteld, belast met het onderzoek en het toezigt op het gebruik der stoomtuigen, welke niet onder het onmiddelijk beheer der departementen van binnenl. zakenmarine of oorlog gesteld zijn. Zij hebben den rang van Ingenieur der lsle of 2dc kl. of dien van Aspirant- Ingenieur, en staan onder de onmiddellijke bevelen van den Minister van Binnenl. Zaken. De jaarwedde van den Ingenieur der lste kl. wordt bepaald op ƒ2,000, die van den Ingenieur der 2dc kl. op ƒ1,500 en die van den Aspirant-Ingenieur op ƒ900. De bepalingen van dit besluit zijn met 1 April jl. in werking getreden. Zaturdag middag ten 5 ure is H. K. TI. Prinses Marianne der Nederlan den in goeden welstand te Voorburg op Rusthof aangekomen. Volgens den Haagschen Correspondent van de Ind. Beigeheeft Z. M. de Koning uit Luxemburg aan den Heer van Hall, Minister van Buiten). Zakenhet Grootkruis van de Orde van de Eiken Kroon gezonden. Bij den Minister van Financien is ontvangen eene som van 20, door een Pastoor, onder het postmerk Oirschot, tot voldoening van aan het Rijk verschuldigde gelden ingezonden. De Minister van Financien zal aanst. Donderdag geen gehoor verleenen. Heden heeft alhier de inlogt plaats gehad van het Belgisch toonkunst gezelschap Cecilia en is feestelijk ontvangen. Vsveesie Mitstner ster Staten-fmenerant. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 2 Junij. De Heer van Lennep is van oordeel: 1°. dat het eene illusie is ten opzigte der klasse die men verligten wilen 2". dat het eene illusie is aangaande de toekomst door deze greep in de finantien. Spr. verdeelt zijne rede in 4 punten: a. Zijn wij bij magte om tot zulk een bedrag als voorgesteld wordt, af te schaffen; b. zoo ja, verdient dan het gemaal de voorkeur; c. is het voorgedragen aequivalent aanbevelenswaardig, en d. waar voert ons de weg heen thans door de Regering geopend. Bij de ontwikkeling van het eerste punt betoogt spr. het tegendeel; ten opzigte van het tweede meent hij, dat die accijns de voorkeur tot afschaffing niet moet hebben, omdat die accijns eene regtvaardige belasting is, die inheemsch is en een historischen grondslag heeft. Spr. acht het aequivalent geenszins aanbevelenswaardig. De verhoo ging van opcenten zal den druk der belastingen nog verhoogen, en ze van zwaar topzwaar maken, vooral bij personeel en patent. Spr. vraagt, of de Regering denkt, dat als de belasting op het gemaal afgeschaft is, of ook zij dan van het gemaal zal af zijn? Voorzeker neen; men zal dan op afschaf fing van andere belastingen aandringen, en welke middelen zullen er dan zijn. om het daardoor te kort komende te dekken? De Heer Schimmelpenninck heeft, uit het oogpunt van den politieken toe stand van Europa, geen bezwaar in de voordragt. Spr. heeft voorts zoowel uit het oogpunt der o. i. financiën als van de opbrengsten in het moeder land geene vrees hoegenaamd voor nadeelige gevolgen. Hij had echter veel liever eene hooge belasting op den sterken drank voorgesteld gezien, om het ongehoorde misbruik, om de verbazende schatten daaraan verspild, om het graan daarvoor gebruikt. Ten slotte komt spr. tot de afschaffing van den

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1