LEYDSCHE cou WOENSDAG, 30 MEI. BINXENLAJDSCHE BERIGTEX. BUITEXLANDSCnE^ BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen X0 Centen afgegeven. X- LEYDEN, 29 Mei. De Feesten bij gelegenheid der viering van het 280jarig bestaan onzer Hoogeschool zullen in de navolgende orde plaats hebben Maandag 11 Junij, Plegtige inhaling der Reünisten, ten IJ ure. Dingsdag 12 Junij, 's nam. ten 5 nre, Maskerade, voorstellende den Intogt van Karei V in Dordrecht, bij gelegenheid zijner huldiging tot Graaf van Holland, op den 3den Junij 1515. Na afloop daarvan Heeren-Concert op de Sociëteit Minerva. Woensdag 13 Junij, Matinee musieale, te geven door het Studenten-Corps op de Vink, ten 1 ure. Donderdag 14 Junij; 'sav. ten 6j nre, VauxhallVuurwerk en Bal, te geven door de Sociëteit Minerva op de Ruïne. Vrijdag 15 Junij, 'sav. 6} ure, Vauxhall en Bal, te geven door het Mu ziekgezelschap Sempre Crescendo op de Vink. Zaturdag 16 Junij, 'sav. ten 10 ure, Heeren-Concert op de Sociëteit Minerva. Eergisteren genoten te Piidderkerk W. Nugtcren en A. Brouwer, echte lieden, de een 85J en de andere 83J jaren oud, het zeldzame voorregt hun 63-jarig huwelijksfeest te vieren. Van hunne zoo eigene als aangehuwde kin deren, kleinkinderen en achterkleinkinderen, zijn er thans nog 61 in leven en 48 reeds overleden. Zaturdag vertrok van Hellevoetsluis naar O.-I. het schip Jacoha Helena, Kapt. van VVaglendonk, met «eiken bodem worden overgevoerd, met bestem ming voor het leger in O.-I.130 Onder-Officieren en manschappen, onder bevel van den Kapt. der infanterie J. Schneider. Nog als medegeleiders J. II. J. Sierevelt, 2de Luit. inf.; A. W. de Haas en A. T. Iluygen, 2de Luits. der kavall., en F. Perk, Officier van Gezondh. 3l)e kl. Aan de Smilde is een 12jarig meisje eene kudde schapen hoedende, bij brandenden veengrond gekomen, waar hare kleederen spoedig vuur valle den. De wind wakkerde de vlammen aan, en de weinige in die omtrek zijnde menschen waren te ver af, om het ongelukkige kind spoedig genoeg hulp te verleenentoen men bij haar kwam leefde zij slechts nog eenige oogenblikken. 's GRAVENHAGE, 29 Mei. Eergisteren heeft er bij Z. K. H. Prins Frederik op zijn buitenverblijf het huis de Paauw, een familie-diner plaats gehad. HH. KK. HIl. Prins en Prinses Frederik, benevens de leden der Kon. familie, hebben gisteren het paviljoen van Z. K. 11. Prins Frederik te Schevc- ningen bezocht. Bij den Minister van Financien is ontvangen eene som van ƒ110, door een Pastoor, onder hel postmerk 's Hertogenboschals teruggave aan 's Rijks schatkist ingezonden. Alhier is aangekomen Mahmoud Eflendieen geacht Egyptisch sterre- kundigc, die verschillende landen van Europa bezoekt, om inlichtingen te verzamelen tot hel oprigten van een sterrewacht te Caïro. T'tveede Bfamer tier Stuten-fieuei'aal. Zitting van Dingsdag 29 Mei. In deze zitting zijn ontvangen drie Koninklijke boodschappen, ten geleide van 1°. 10 ontwerpen tot het verleenen van naturalisatie; 2°. een tot goed keuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Kampen; en 3°. tot vaststelling der begrooting voor de verstrekkingen over 1855, voor zooveel betreft het Departement van Oorlog. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp tot voorziening in sommige walerschapsbelangendie thans worden geopend. AMSTERDAM, 23 Mei. De algemcene commissie voor den watersnood alhier gevestigd, meent thans, na uitkeering, daar waar dit het meest gevorderd wordt van hetgeen bij haar nog beschikbaar is, hare taak als afgedaan te kunnen rekenen. Behalve voor aanzienlijke waarde aan kleedingstukken en levensmiddelen, ontving zij aan geld de belangrijke som van 122,136.53J. Daarvan zijn aan 123 gemeenten uitdeelingen gedaan. De ijverige bemoeijingen van de inrigtingToevlugt voor lelioeftigenalhier, hebben de commissie in staat gesteld, tot in het midden van de maand Mei, hoeveelheden (ruim 22,000 portien) warme spijs aan te koopen, en naar verschillende gemeenten te verzenden. Zij heeft veler- j zijds mogen ondervindendat ook deze toezendingen hoogst welkom waren. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 36 schepen, als: 18 voor Amsterdam, 16 voor Rotterdam en 2 voor Schiedam. ENGELAND. LONDEN, 27 Mei. Gisteren avond werd de beraadslaging over de motie van den Heer d'Is- racli voortgezet. Lord Palmerston heioogde de hooge noodzakelijkheid van de beperking der Russische zeemagt, en verklaarde bij deze gelegenheid, dat de Russische voorstellen eene eenvoudige verwerping van het derde punt behels den. Hij gaf wijders aan het Huis de verzekering, dat de Fransche en En- gelsche Kabinetten over het vraagstuk van den oorlog volkomen eenstemmig denken, en deelde mede, dat hij veel vertrouwen had in een gnnsligen af loop van den krijg. Na eene nog lang gerekte beraadslaging werd het voorstel van den Heer d'Israeli verworpen met 319 tegen 219 stemmen. De verdere beraadslaging is uitgesteld lot de zitting van Maandag 4 Junij e. k., na de Pinkstervacanlie. Ten 3 ure ging de vergadering uiteen. In het Hoogerhuis werd het vredelievende voorstel van Graaf Grey dooi den voorsteller zeiven ingetrokken, nadat een groote tegenstand van beide kanten zich in de vergadering daartegen had doen kennen. Eergisteren heeft het stoomschip Orinoco te Southampton 246 soldalen en 241 paarden benevens eenige officierenaan boord ontvangenom daar mede naar de Krim te vertrekken. Er zijn nog 2300 ruiters, alsmede 800 remontepaardenter inscheping gereedwaartoe alle beschikbare trans portschepen worden bijeen verzameld. Tegenwoordig bevinden zich in Engeland nog maar 4 regimenten gere gelde infanterie van linie, die wanneer zij voltallig gemaakt zijn, 6000 man sterk zijn. Men denkt, dal zij tegen het einde van Junij naar de Krim zullen vertrekken. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Mei. In de volgende maand zullen de Keizer en Keizerin het paleis te Saint- Cloud betrekken. Uit Biarritz wordt gemeld, dat alles aldaar in gereedheid wordt gebragt om er spoedig het Keizerlijk echtpaar te ontvangen. Alle dagen komen verscheidene telegrafische depêches uit Wcenen en Sebastopol op de Tuilerien aan. Maar niemand, behalve de Keizer, de Kei zerin en de Heer Mecquard, Secretaris des Keizers, draagt er kennis van. De aan den Keizer gerigte depêches zijn in cijfers vervat, welke alleen aan den Generaal en de genoemde personen bekend zijn, en welke cijfers bovendien elke week veranderd worden. De voorzorgen die men neemt, om de depêches naauwkeurig te ontvangen en waarom men ook de depêches laat herhalen, maaktdat de tijdingen eerst binnen 6 uren van Sebastopol te Parijs ont- gen worden, terwijl dit reeds in 2 uren kon geschieden. De Keizerin draagt ook kennis van de ontvangen depêches en is vaak den Keizer, die het grootste vertrouwen in haar stelt, behulpzaam in zijne werkzaamheden. Zoo verze kert men, dat de uitvoerige instructien en belangrijke depêches, welke laat stelijk door den naar de Krim vertrokken Officier Favée, bestemd voor den Op perbevelhebber, medegenomen zijn, eigenhandig geschreven zijn door de Keizerin. Deze instructien besloegen ruim 17 bladzijden. Daarentegen draagt de Minis ter van Oorlog niet altijd kennis van de depêches uit de Krim. Evenzoo worden de diplomatische depêches slechts zelden aan den Minister van Bui- tenl. Zaken medegedeeld. In verscheidene kringen is weder sprake van het nieuwe leeningsplan. Sommigen beweren dat niet 750, maar 1500 millioen het bedrag van leening tal zijn. De bank zal, zoo als nader berigt wordt, niet 80, maar 150 mill, aan de schatkist leenenen daardoor zal de Regering in staat gesteld worden de staatsuitgaven tot de maand October te bestrijden. Aan den Minister van Landbouw, Koophandel en Openbare Werken is I een buitengewoon crediet geopend en 400,000 fr., ter bestrijding der kosten van de inrigting van het inwendige van het Nijverheidspaleis en zijne nevengebouwen. De Keizerlijke Commissie voorde tentoonstelling is het oneens geworden. Een der Vice-Presidentende Generaal Morin, Directeur van het Conservn- toire des Arts et Metiers heeft reeds zijn ontslag genomen. I Gisteren avond zijn de Koning van Portugal en de Hertog van Oporto, I vergezeld van den Hertog van Terceira en den Generaal de Sarmento, op de j Tuilerien aangekomen. De Keizer heeft hen bij hunne aankomst een escorte j zijner guides gezonden, alsmede vier hof-rijtuigen. Gisteren avond was er groot diner op de Tuilerien,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1