PRUIS SEN. Volgens de Nette Preuss. Zeitung zouden de nieuwe bemiddelings-voor- stellen van Ooslenrijk zijn, dat de Porie en Rusland zonder tusschenkomst der Wcslersche mogendheden een afzonderlijk verdrag zullen sluiten, waarin zal worden vastgesteld, welke zeemagt zij beiden in de Zwarte zee zullen onderhouden. Hel verdrag zal tevens vaststellen het alloosdurend regt van de Westersche mogendheden, om in die zee 2 oorlogschepen te hebben. De Porte stemt er in toe, wanneer het verdrag ter kennis der hondgenoolen wordt gebragt. Mevr. Jenny Goldschmidt-Lind is uit Dresden te Dusseldorf aangeko men om zich op het daar te houden feest te doen hooren. 11S SK IJ K. WEENEN, 23 Mei. De krijgswet is niet in de Vorstendommen afgekondigd, maar wel eene plaatselijke verordening tegen het aanmoedigen van desertie en bespieding, onder bedreiging van krijgsregt ten aanzien der schuldigen. De instructien voor den Graaf v. Rechberg, waarbij hij gelast wordt om van de Bondsvergadering een besluit uit te lokken houdende, dat alle bonds contingenten gereed moeten worden gehoudenom bij alle eventualitei ten te kunnen oprukken, zullen eerstdaags naar Frankfort worden gezonden. Vorst Mellernich vierde den 15den dezer zijn 83steo verjaardag. De grijze Staatsman is ten aanzien der tegenwoordige groote Europesche quaestie van gevoelen, dat de staatkunde der Westersche Mogendheden niet de juiste is. j nij oordeelt dat het met de zaak nog niet zoo ver gekomen is, dat de rijpe 1 vrucht van den boom kan worden geschud. Daarom verkiest hij een diplo matieke bemiddeling ver boven een langdurigen oorlog. De toevloed van balen en kisten koopwaren op den noorderspoorweg is zoo grootdat dagelijks extra-treinen moeten loopen om de opeenhooping dier goederen te voorkomen. Vooral met Saksen hebben de handelsbetrekkingen in den jongsten tijd een aanzienlijke uitbreiding erlangd. Neifet-Beyde derde kamerheer van den Sultan, is Maandag met eene bijzondere zending uit Konstantinopel alhier aangekomen. Hij brengt tevens een brief van den Sultan mede met de benoeming van Ali-Pacha tot Groot vizier. Het Ministerie van Koophandel heeft onlangs eene verordening uitge vaardigd waarin den besturen der kroonlanden dringend aanbevolen wordt voortaan industriële ondernemingen van elke soort zooveel mogelijk te bevor deren. Tot dusver was het tot stand brengen van zulke ondernemingen met allerlei inoeijelijkheden verbonden. Voorts heeft de Minister v. Toggenburg ook nog te kennen gegevendat vreemdelingen eene fabriek kunnen oprigten zonder het Oostenrijksche staatsburgerschap te bezitten. Er is geene vrees meer voor de verdere overslrooming van de Theiss. Om het water een uitweg te bezorgenzijn de dammen boven Tramjova op eene aanzienlijke lengte doorgestoken en door de ontzaggelijke inspanning van 30,000 werklieden gedurende acht dagen is het eindelijk gelukt het geweld van den stroom te keer te gaan. RViLAI Onder dagteekening van 13 Mei is te Petersburg eene bekendmaking afgekondigd, waarbij, even als in het vorige jaar, het bezoeken van de in staat van heleg verklaarde stad Kronsladt alleen aan de zoodanigen vergund wordt, die zich voor dienstzaken of op last van den Gouverneur-Generaal derwaarts begeventerwijl de toegang tot die stad voor alle anderenzonder uitzondering of aanzien des persoons, verboden is. Aan alle Bevelhebbers in de Oostzee-provincien en Finland is bevel ge- zondenalle militaire havens en grensvestingen in staat van beleg te verklaren, i Volgens het Russische Handelsblad zijn er sedert de heropening der scheepvaart, dd. 15 (27) April lot en met 21 April (3 Mei), in de ha ven van Petersburg binnengeloopen 190 bodems, belast met een waarde aan koopwaren, ten bedrage van 199,425 zilveren roebels. j Er is wederom een legerberigt ontvangen van Prins Gortschakof van 1 den 19den dezer. Het vuur der hondgenooten was zwak; de verliezen der Rus sen waren matig; van wederzijden was men werkzaam tot het herstellen van de bestaande en tot het opwerpen van nieuwe batterijen. Ten gevolge van i de aankomst van 15,000 man Piemontesche troepen, waren de Turken inge scheept, om naar Eupatoria terug te keeren. TUBKÏE. De wapenschouwing door den Sultan gehouden over de troepen van het kamp bij Maslak, alvorens zij den 13dcn vertrokken, was zeer luisterrijk. De Sultan heeft zijne bewondering aan den dag gelegd over de goede houding dier troepen, en aan Generaal Regnault de Saint-Jean d'Angely den last op gedragen dit hij dagorder ter hunner kennis te brengen. Bij die wapenschou wing was Abdul-Medjid vergezeld van de lansiers, bestemd tot eene cerewacht' voor Keizer Napoleon, indien deze zijne reis naar de Krim volbrengt. Toen de schepen, die de troepen vervoerden de haven verlieten, werden zij door het geschut der batterijen van Balta-Lima begroet. De kampements-goederen van Keizer Napoleon zijn te Konstantinopel aangekomen. Fuad-PachaMinister van Buitenl. Zaken, was in persoon te genwoordig hij de ontvangst en plaatsing dier voorwerpen, wier aanblik, vol gens de Konstantinopelsche bladen tooverachtig schoon is. Berigten uit de Krim van 13 Mei, melden de aankomst te Kamiesch van 23 schepen met troepen. Zoo voortgaande, zullen de hondgenooten over 2 of 3 weken minstens 70,000 man versche troepen in het gevecht kunnen brengenwant te Alexandrie zijn regemenlen van het Britsch-Indische leger aangekomen en van daar naar de Krim vertrokken, terwijl er ook eene nieuwe bezending Egyptische hulptroepen verwacht wordt. Intusschen blijft de Russische Generaal l.iprandi in zijne afwachtende stelling bij Kamara, ai de bewegingen der hondgenooten gadeslaande, en gereed om zich op Balaclava te werpen, indien zich eene gunstige gelegenheid daarvoor mogt opdoen. Ook zegt men, dat te Perecop dagelijks de aankomst van den Grootvorst Michaël, een van 's Keizers broeders, verwacht wordt. Op de landengte wordt hij door een legercorps opgewacht, en de garnizoenen van Theodosia en Kertsch zijn vermeerderd met troepen die laatstelijk van Kherson gekomen waren. Volgens deze berigten, zijn klaarblijkelijk groote gebeurtenissen op handen. Wanneer al de Fransche reserve-troepen in de Krim zullen zijn, heeft de Generaal Pelissier 120,000 strijdbare manschappen onder zijn bevel, Lord Raglan 30,000; hierbij 15,000 man Sardinische, 10,000 man Egyptische en 35,000 man Turksche troepen voegende, zoo bevindt men dat de verbondene krijgsmagt dan eene sterkte heeft van 210,000. Wanneer er 80,000 man voor Sebastopol gelaten worden om de belegering voort te zetten en te dekken, en wanneer Eupatoria, welks verschansingen door de genie uitgehreid en ver beterd zijn, een toereikend garnizoen heeft, zijn er nog 100,000 man en 200 stukken veldgeschut beschikbaar voor een heslissenden aanval op het te velde slaande leger der Russen. Uit Smyrna wordt van den lGden Mei gemeld, dat de stand van den oogst zeer gunstig was; de invoerhandel was zeer levendig. De Oostenrijksche vloot werd daar verwacht. KERKNIEUWS. MEPPEL, 24 Mei. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het volgende 3-tal Predikanten gemaakt: DD. Ainerom, te Bolsward; Berlage, te Naarden; en Moens, te Edam. ROTTERDAM, 25 Mei. De Kerkeraad derEv. Luth. gemeente alhier, heeft ter voorziening in de vacature, op de nominatie gebragt de Wel-Eerw. HH. Bückmann, te Middelburg; Eilers Koch, te Pekel-A; I.oinan, te Deventer; Michelsen, te Haarlem; Roll, te Edam; en Slatius Muller, te Zutphen. A® VERTENTIEN. Ondertrouwd: J. A. HERKLOTS, EN Leyden, 25 Mei 1855. A. J. A. SUSANNA. Eenige Kennisgeving. Na een langdurig ziekbed ontsliep heden, zacht en kalm, onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd-Vader JEAN BAPTISTE MOQUETTE, Rustend Predikant bij de Walsclie Gemeente alhier, in ruim 78-jarigen ouderdom. In aller Naam, Leyden23 Mei 1855. J. b. MOQUETTE, Predikant te Rijnsaterivoude. Ds. C. SEPP, bedankt zijne Leydsche Vrienden en Stadgenoolen zeer voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming, hem betoond bij de bevalling zijner Echtgenoote. 26 Mei 1855. Voor de blijken van hartelijke deelneming, in de ziekte en bevalling mijner Echtgenoot, betuig ik mijnen innigstcn dank. Leyden 26 Mei 1855. W. H. WEYDUNG. De Ondergeteekende betuigt, ook namens hare Zusters, haren welmeenen- den dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, haar bij het over lijden van hare geliefde Moeder betoond. Leyden, 26 Mei 1855. E. M. van BUUREN. F^\ HOLL, IJZËREM SPOORWEG S1MTSCÜAPPIJ, JgRjgl EXTRA TREINEN lasi'-#/ Op de beide PINKSTERDAGEN. Van Leyden naar 's Hage en Rotterdamdes morgens ten 7 ure. Leyden s Hagedes avonds ten 11 ure. morgens 6 15 minuten. 's Hage Leyden „o avonds z 10 22 Op last van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. Amsterdam, 25 Mei 1855. De Controleur, P. C. BEELENKAMP. Bij Acte op den 12den Mei 1855, voor den Notaris A. W. E. GUNNING, residerende aan de Oude Wetering binnen Alkemade verledenis tusschen de Ondergeleekenden CORNEILLE ADRIEN van IMMERSEEL MOUNIER en HENRY VOGELVANGER, beide wonende te Leydenaangegaan ccne VEN NOOTSCHAP tot de uitoefening van den Handel in St»ter en Binas. onder de Firma van II. VOGELVANGER COMP. waarvan ieder der Vennoo- ten de naainteekening zal voeren, zonder echter gelden te kunnen opnemen of fondsen der Vennootschap aan derden ter leen te mogen geven of bezittin gen derzelve te mogen hcleenen of bezwarenanders dan met toeslemming van beiden de Vennooten. Het Kantoor der Vennootschap zal gevestigd zijn te Leydendezelve heeft een aanvang genomen met den 15den Mei dezes jaars 1855, en is aangegaan voor één jaar; doch zal geacht worden, tel kens voor één jaar te zijn gecontinueerd, wanneer niet drie maanden voor het eindigen van den gestelden termijn schriftelijke opzegging lot ontbinding is gedaan. C. A. VAN IMMERSEEL MOUNIER. II. VOGELVANGER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3