was dan dat van een verschanst kamp, maar dat de forten die hij Antwerpen reeds aangelegd zijn of worden, niet geplaatst waren op de gesehiksle punten voor afzonderlijke forten, doch in verband met het plan van een verschanst kamp op de regie plaats stonden. Hij achtte het raadzaam geheel tot het stelsel van een verschanst kamp terug te komenals voordeeliger voor de verdediging der vesting zoowel als in bet belang der schatkist. Dit denkbeeld vond bijval, en een ander lid stelde voor, eerst in de volgende wetgevende zitting te beslissen of dat gedeelte van de nu aangevraagde som, hetwelk voor de voltooijing van liet verschanste kamp zou dienen (ten bedrage van 5,440,000 fr.) aan de Regering zou worden bewilligd; dan zou het gewiglige punt, waar over thans het gevoelen ook van deskundigen uiteenliep, door de nieuwe commissie voor 's Rijks defensie, door den Ministerraad en door de Kamers zelve heter kunnen worden beslist. Dit voorstel werd door 4 andere leden ondersteund en vervolgens, in stemming gebragt zijnde, eenparig aangeno men. Aangaande het overige van de aangevraagde geldsom, hetwelk voor de versterking der Schelde-oevcrs en voor de aanvulling van het materieel der artillerie zou dienen, was de centrale sectie eenstemmig van oordeel, dat er gecnc bedenking tegen die uitgaven bestond. EKCELAI». LONDEN, 25 Mei. In de gisteren avond gehouden zitting van bet Lagerhuis heeft de Heer d'lsraeli zijne reeds bekende motie gedaan, strekkende tot afkeuring van de door Lord John Russell gevolgde staatkunde, en in bet algemeen van de on derhandeling gedurende den oorlog. Lord John Russell beschouwde de motie van den lieer d'lsraeli als een valscb spel dat gespeeld wordt. Hij drong aan op de vernietiging der Russische vloot in de Zwarte zee en weidde in een breedvoerig beloog uit over de redenen, die hem tot het vasthouden aan dal beginsel nopen. De Heer Rerkeley deed in bet Lagerhuis zijne jaarlijksche motie, tot bet indienen eener bill, volgens welke de geheime stemming voor bet kiezen van Parlementsleden ingevoerd zou worden. In cene uitvoerige rede loonde hij de misbruiken aan, die in de tegenwoordige wijze van stemming gelegen was, en vooral den onhehoorlijken invloed, die daarop allerwege uitgeoefend werd. Van daar, dat zooveel mannen gekozen werden, die door hunne ver diensten daarop geenszins aanspraak konden maken, maar die alleen tot groote familien behoorden, en van daar, dat de Koningin alleen Ministers uit ze kere familien kon kiezen, die als het ware een monopolie van de meerder heid in het Lagerhuis hadden. Lord Palmerston bestreed de motie, voornamelijk op grond, dat open baarheid en verantwoordelijkheid wezentlijke bestanddeelen van de Engelsche constitutie uitmaakten. Het nationale karakter zou, volgens zijne meening, zich door den dwang eener geheime stemming vernederd gevoelen, zoodat slechts weinigen zich naar de stembus zouden begeven. In omvraag gebragt, is de motie met 211 tegen 166 stemmen verworpen. Heden hebben 203 leden van het Lagerhuis, waaronder de Heeren Layard, Bright en Sir J. Graham, Lord Palmerston bezocht; zij ontvingen van dezen ophelderingenwelke zij bevredigend oordeeldenzij beloofden hem daarop hunne ondersteuning. Te Birmingham en Glocester zijn onder voorzitting van de Mayors dier steden vergaderingen gehouden tot het beramen van middelen, om eene vol ledige hervorming in het bestuur van 's lands zaken tot stand te zien komen. De Mayor van Liverpool heeft daarentegen eene zoodanige vergadering niet willen hijwonen, ofschoon zich overigens bereid verklarende tot alle mogelijke inschikkelijkheden dienaangaande. Prins Ernst van Leiningen, kleinzoon der Hertogin van Kent en neef der Koninginheeft Engeiand verlatenom deel aan de expeditie in de Bal- tische Zee te gaan nemen. liet legerkamp hij Aldcrshot schijnt duurzaam daar gevestigd te zul len blijven althans meest al de gehouwen worden uit steen opgerigt. Men gelooft, dat het reeds op 12 Junij door 3000 man der milicie en 600 man voetvolk, 400 ruiters en 300 artilleristensappeurs en mineurs van hel staande leger zal worden betrokken. De Peruaansche oorlogstoomhoot Rimao is op 1 Maart tegen de rotsen van St. Johns verbrijzeld, waarhij omtrent 100 mensehen zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Mei. De Keizer en de Keizerin hebben gisteren de groote tentoonstelling bezocht. Zij werden door cene tallooze volksmenigte met herhaald gejuich begroet. De Keizer heeft aan het bestuur en aan den architect zijne tevredenheid betuigd over de voortvarendheid, waarmede het gebouw en deszelfs inwendige inrigting voltooid worden. Men is daarmede thans reeds zoo ver gevorderddat bin nen weinige dagen alles gereed kan zijn. De Keizer heeft niet ontveinsd dat die spoed hem verraste. In minder dan twee jaren tijds werd een zoo groot gebouw voltooid. Z. M. heeft op eigen kosten van het bestuur der tentoonstelling het regt gekocht om eenen dag in elke week de tentoonstelling voor handwerkslieden om niet toegankelijk te stellen. De Keizer betaalde hiervoor aan de maat schappij ongeveer 5000 fr. voor den volgenden Zondag. De maatschappij voor de tentoonstelling heeft toegegevendat 10 pCt. van de ontvangst werd afgehouden ten behoeve der armen. De ontvangst aan het gebouw der tentoonstelling van nijverheid heeft eergisteren ongeveer 6000 fr. bedragendie van de tentoonstelling der schoone kunsten bedroeg slechts 2000 fr. Maandag 11. was deze ontvangst niet veel hooger. De loegangkaarten zullen tot een verminderden prijs verkocht worden. Men verneemt dat de Heer A. de Vanlabellevoormalig Minister van openhaar onderwijs onder den Generaal Cavaignac, ernstige moeijelijkheden ondervindt om zijn algemeen geacht werk, getiteld: Histoire des deux Restaurationsop nieuw te doen uitgeven. Daar hij namelijk op het denk beeld gekomen was, om dit uitvoerige werk, hetwelk 7 deelen telt, en om den vrijzinnigen en onpartijdigen geest welke daarin heerscht, hoogclijk ge prezen wordt, in eene reeks van afleveringen te doen verschijnen, was hij verpligt, volgens de thans bestaande wetten, zijn geschrift, dat bij de eerste uitgaie onder Lodewijk Philips geenerlei bezwaar had ondervonden, te onder werpen aan de goedkeuring van de liooge commissie voor het verkoopen van hoeken. De commissie heeft hij een rapport van den lieer de la Guéronnière, oud redacteur van het dagblad le Paysen thans staatsraad, voorgesteld het verlof tot de uitgave niet te verleenen. De Heer de Vaulabelle wendt alle moeite aan, om het onregtvaardige van dat oordeel te betoogen, en ook zijn uitgever, de Heer Perrotin, dezelfde die de briefwisseling van Koning Joseph met Napoleon heeft uitgegeven, komt luide tegen dit verbod op. Er wordt veel over deze zaak gesproken. De Moniteur behelst eene mededeeling betrekkelijk den toestand van het Fransche leger in de Kriin: daaruit blijkt dat er ten gevolge der warme en vochtige weersgesteldheid niet weinig zieken waren, maar dat er maatre gelen genomen werden oin de troepen legen den invloed van het weder te behoeden, en dat het aantal zieken in de afgeloopen maand April niet zoo groot was als in de vorige maand Maart. De Heer Chardon, een der aalmoezeniers, die van wege hel Protes- tantsche geloofsgenootschap naar het leger in de Krim gezonden was, is den 7dcn dezer voor Sehastopol overleden. Hij had zich vrijwillig tot deze taak aangeboden bij het consistorie van Parijs, alwaar hij hulpprediker was. Prins Adalbert van Pruissen is te Marseille aangekomen, op zijne te rugreis van zijn uitstapje naar het Oosten. De Tunische Prinsen worden ieder oogenhlik verwacht. Volgens een brief uit Bern is aldaar de Engelsche Kolonel Dickson aan gekomen belast met de laak om wervingen le doen voor het Engelsche vreemden-legioen. De Kolonel Sulyberger van Thurgau zoude de taak op zich genomen hebbenom dit legioen te regelen en zich te dien einde den Kolo nel der arlill. Funk toegevoegd hebben. Reide genoemde Officieren zouden elk over een regement van dat legioen het hevel voeren. De voorwaarden, oin de soldaten tot dienstneming over te halen, zijn zeer schitterend, een handgeld van 150 fr. en eene soldij van 1 fr. 30 c. per dag. SPANJE. MADRID, 21 Mei. In de zitting van den 19(len hebben de Cortes zonder beraadslaging aan genomen den tienden grondslag der Constitutie, betrekkelijk de omschrijving der kiesdistricten, en den elfden, waarbij de duur van elke wetgevende ver gadering op 3 jaren bepaald wordt. Door de Regering is aan de Cortes medegedeeld, dat te Saragossa eene oproerige beweging is uitgebroken. De Gaceta behelst het Koninklijk de creet, waarbij Aragon, Burgos en Navarre in staat van beleg worden ge steld. De Generaal Guerza is tot het nazetten der opstandelingen uitgerukt. De Regering zal hij het Britsche Kabinet niet aandringen op de terug roeping van Lord Howden, ter zake van de aangelegenheid der Protestanten te Seville. Er zal eene wet aan de Cortes voorgedragen worden, strekkende om eene algemeene statistiek van het land te doen opmaken. Spanje is in de juiste kennis zijner hulpbronnen en behoeften nog zeer achterlijk hij de andere lan den van Europa. Den 15dcn Junij e. k. zal begin van uitvoering worden gegeven aan de door de Cortes aangenomen en door de Koningin bekrachtigde wet tol verkoop der kerkelijke en nationale goederen. Het Christusbeeld in de Sint-Franciscus kerk alhier, waaraan tranen en bloedzweet zouden gezien zijn, als blijken van 'sHemels toorn over het aan tasten der kerkelijke goederen, is eergisteren, van wege de Burgerlijke Over heid, in overleg met den Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, op nieuw onderzocht. Noch de burgerlijke Gouverneur van Madrid, noch de afgevaar digde van den militairen Bevelhebber der stad, noch de hen vergezellende Priesters hebben iets aan het gewijde afbeeldsel ontdekt, hetwelk aan een mirakel zou kunnen doen denken. Een der aan die kerk verbonden Priesters is thans in hechtenis, en een tweede, vroeger Aalmoezenier van den Carlisten- Hoofdman Cabrera, is voortvlugtigdeze laatste moet de persoon zijn, die door eene achterdeur eenige oude vrouwen in de kerk liet om haar getuige van het vermeende mirakel te maken, terwijl het vrienden van dien Priester waren, die onder het door de wondermare aangelokte gepeupel riepen: dood aan de ketters en de Joden, aan ieder die Gods eigendom aantast! De ge- heele zaak wordt door de Overheden naauwkeurig onderzocht. De Epocade Clamor Publico en andere Madridsche dagbladen vermanen de Regering om te zorgen dat wonderen van dien aard, meer voor de zaak der godsdienst dan voor de regering te duchten, niet weder voorkomen. Er bestaat hij voortduring eene groote spanning lusschen de Regeringen van Spanje en die der Ver. Staten, ten aanzien van Cuba. Zoo moet o. a. eene depêche uit Washington ontvangen zijn, volgens welke door de Regering van N.-Amerika voortaan elke visitatie door Spaansche schepenaan boord van Amerik. gedaanals een casus belli zou beschouwd worden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2