en wijziging der wet, Loiidende bepalingen omtrent het vervoer van Laskruid en brandstoffen, hebben hare eindverslagen nitgebragt. De behandeling zal nader worden vastgesteld. Voorts is bepaald dén dag na den afloop der beraadslaging over de wet be trekkelijk de voorloopige regeling van sommige waterschapsbelangenwelke reeds bepaald is op aanstaanden Dingsdag, te doen plaats hebben die over het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal. AMSTERDAM, 23 Mei. Het strekt ons tot genoegen te kunnen mededeelcn, dat de overwinnaar in den wedstrijd voor het gedenkteeken in 1856 te onthullen op den Dam, een onzer nog zeer jeugdige stadgenooten is, de Heer H. M. Tetar van Elven M.Gzoon, voormalig kweekeling der school voor bouwkunde bij de Koninkl. akademie voor beeldende kunsten alhier, liet motto van het bekroonde ont werp was line oeuvre (Tart ne doit pas étre une fantaisie passagère que le lendemain dévoreelle doit s'adresser a tous les hommes et ri tous les sièclesc,est ld son devoir et sa gloire." Do palm der overwinning is te schooner, dewijl deze uil 16 ingezonden ontwerpen, eenparig is toegewezen, niet alleen door de vcreeniging het Me talen Kruismaar zelfs door eene Commissie van beoordeeling, gevormd op 's Konings verlangen, uit de Koninklijke akademie van beeldende kunsten, en het Koninklijk instituut van ingenieurs. AmstC.) De te dezer slede gevestigde vereenigde Hoofd-Commissie ter bevordering van de belangen der Ncderlandsche nijverheid op de te Parijs te houden alge- meene tentoonstelling, heeft de 1111. Y. D. C. Suermondt, lid dier commissie en in 1851 lid van de Jury bij de tentoonstelling te Londen en J. E. de Vrij, Math. Mag. Phil. Nat. Dr. en Lector aan de Clinische school te Rotterdam, uitgenoodigd leden der Jury bij de algerneene tentoonstelling te zijn beide Heeren hebben aan die uitnoodiging gehoor gegeven. BUITENLANDSCHE BE1U(jTEi\. ENftELAMffl. LONDEN, 22 Mei. In de aangekondigde motie op Donderdag van den Heer d'Israeli zal deze aan het Lagerhuis voorstellen de dubbelzinnige taal en handelwijze der Re gering af te keuren, en dat het lluis zich verder moge verklaren voor eene krachtdadige voortzetting van den oorlog of wel voor een eervollcn vrede. Men beschouwt het bestaan van het Ministerie in ernstig gevaar. Lord Palmerston verklaarde gisteren avond in het Lagerhuis, dat de tractalen door Japan met Engeland gesloten, gelijk zijn met die met andere landen, uitgezonderd China en Nederland. Ook heeft Lord Palmerston bevestigd, dat alle middelen om tot eene schik king le geraken nog niet zijn uitgeput; hij zeide, dat Oostenrijk voortdurend pogingen aanwendt om tot eene schikking te komen. Indien Oostenrijk nieuwe voorstellen doet, dan zal Engeland die in overweging nemen, mits zij niet onbestaanbaar zijn met de eer des lands. Na eene langdurige beraadslaging is met eene zeer geringe meerderheid van stemmen (149 tegen 142) besloten over le gaan tot de arlikelsgewijze be handeling der meermalen vermelde bill ter verbetering van het lager onder wijs in Schotland. Zij werd door de warme voorstanders van het kerkelijk belang en van het godsdienstonderrigt bestredenen van den anderen kant verdedigd als strekkende om Schotland van de nadeelen der volksopvoeding in sectescholen te verlossen en om de zegeningen van een gemengd schoolwezen in wijder omvang te verspreiden zonder afbreuk te doen aan het godsdienst onderrigt. Deze stemming, waardoor de aanneming van de voordragt der Regering heslist schijnt te zijn, wordt aangemerkt als een verschijnsel het- welk grond geeft om te hopen, dat het eindelijk ook in Engeland en Wales gelukken zal een nationaal schoolwezen in de plaats van de sectescholen tot stand te brengen. Van de Engelsche Oostzee-vloot is berigt ontvangen, dat den lSde" dezer 23 schepen, waaronder 11 met schroef-stooinvermogenin hel gezigt van Nargen het anker hebben geworpen. De Onder-Koning van Egypte heeft met Engelsche ondernemers en wel met het huis Briggs en C°. eene overeenkomst gemaakt, om eenen ijzeren spoorweg van Cairo naar Suez aan te leggen; zij zullen de werken onmidde- 1 ijk moeten aanvangen en met allen mogelijken spoed voortzetten. Men verzekert, zegt de Globedat de 5 schroef stoomoorlogschepenvan 60 stukken ieder, die Spithead liggen, naar de Zwarte zee, in plaats van naar de Oostzee, zullen stevenen en onder weg eene Fransche haven zullen aandoen, om Fransche troepen naar de Krim mede le nemen. De Engelsche werf-officieren zijn er op uit om in Zwitserland, door het uitloven van een zeer hoog handgeldaan de Fransche de loef af te steken vooral in oostelijk Zwitserland hopen zij veel huurlingen voor de Britsclic krijgsdienst te zullen vinden. Van de met het verongelukte schip John omgekomen passagiers zijn tot dus ver ruim 100 lijken opgevischt en ter aarde besteld; onder deze bevond zich een mandie met zijne vrouw en 6 kinderen is verdronken. Nu de landverhuizing kort geleden aan onderscheiden belemmerende, ofschoon heilzame nieuwe bepalingen van de zijde der Ver. Staten is onderwor pen gemaakt, begint de verhuizing zich weder meer riaar Canada te rigten, zijnde verleden week een schip met 330 landverhuizers uit Aberdeen naar Quebec vertrokken; in de laatste 2 maanden zijn uit de noordelijke gedeelten van Schotland ongeveer 5000 personen naar onze koloniën in Amerika verhuisd. In de Ver. Stalen heeft zich in het zuiden eene vereeniging gevormd, om de afsehaffiing der slavernij te bestrijdenze telt reeds 100,000 leden en heeft een kapitaal van 2J inillioen gulden bijeengebragt. FRANKRIJK, PARIJS22 Mei. Men verzekert, dat tusschen de keizerlijke commissie voor de tentoon» stelling en de commissie der actionarissen van het paleis ernstige geschillen' zijn gerezen. Naar het schijnt wordt aan deze laatste maatschappij het regt betwist zelve hare entreegelden le innen daar de keizerlijke commissie eiken avond bezit neemt van de ontvangene gelden gedurende den dag en die naar de schatkist zendt, waarschijnlijk op grond, dat het armenbestuur aanspraak maakt op het tiende gedeelte van alle ontvangsten van het tentoonstellings gebouw (even als dit bij schouwburgen, enz. het geval is), iets hetwelk de bovengenoemde commissie volstrekt niet wil toegeven. Zondag 11. werden de beide tentoonstellingen weinig bezocht. De we reldtentoonstelling als speculatie wordt nu reeds als mislukt beschouwd. Te Londen werd het kristallen paleis met geestdrift gebouwd, door lieden die op niets anders bedacht waren dan op het maken van een groot nationaal werk, en die de fondsen, door hen daaraan gewijd, zeer wel besteed achtten, ook zeifc wanneer zij voor hen verloren waren geweest. De ondervinding leerde, dat die mannen eene voortreffelijke speculatie hebben gedaan. Alhier daarentegen werd het Nijverheidspaleis opgerigt door speculantenuitgelokt door den goeden uitslag der Londensche onderneming, doch die bij de hunne noch dezelfde grootheid van inzigtennoch hetzelfde gezond verstand, noch denzelfden nationalen geest hebben bezeten. Zij hebbenniettegenstaande de "karigste berekeningen en de grootste bezuinigingen, meer geld uitgegeven dan le Londen het geval was, en toch zullen zij geene goede zaak gemaakt hebben. De maatschappij rekende op eene ontvangst van 23,000 fr. daags, hetgeen gedurende de 180 dagen der tentoonstelling, een cijfer van ongeveer 4,500,000 fr. zou opleveren. En ook met die opbrengst zou de zaak niet gunstig hebben gestaan. Doch men zal zich deerlijk misrekend hebben. Meer dan de door de Regering gewaarborgde 4 pCt. rente zal er niet uit te halen zijn, welke waarborg op 35 jaren is bepaald. De Akademie van zede- en staatkundige wetenschappen heeft, ter ver vanging van den Heer Blanqui, benoemd lot lid der afdeeling staathuishoud kunde en statistiekden lieer Wolowskv. Er is dezer dagen een belangrijke diefstal gepleegd ten nadeele van drie bankiershuizen te Parijs. Uit Londen waren hier drie kisten met gouden ba- len gezonden; de kisten zijn aangekomen, maar bij de opening vond men daarin meer lood dan goud. liet verlies wordt op 300,000 fr. geschat. Bij de aanhoudende duurte van hel slagtvee begint men zich alhier te bedienen van in Amerika ingezouten vlcesch, waarvan men den invoer, door wijziging van de op dat stuk bestaande verordeningen, heeft trachten te be vorderen. Men beweert, dat dit vleesch, behoorlijk ververscht, zeer bruik baar en van goede hoedanigheid is bevonden, en dat het voor den prijs van eene franc het kilo aan den gebruiker zou kunnen worden geleverd. De Moniteur van gisteren bevat eene depêche van den Generaal Canro- bert aan den Minister van Oorlog, waarin hij zegt: In weerwil der aanvallen van de Russen zijn wij in het bezit gebleven van de op 1 Mei ingenomen stellingen. Thans zijn wij tegen het vuur van het vijandelijk geschut gedekt. Voortdurend vervoeren een aantal stoombooten uit Marseille een grooten voorraad levensbehoeften van allerlei aard voor hel leger in de Krim. Don derdag 11. zijn 2 stoombooten vertrokken, die alleen geladen waren met boonen, drooge groenten en linzen. Verscheidene zusters van liefdadigheid scheepten zich almede op die booten in, ten einde in de hospitalen de zieken en ge wonden te verplegen. Brieven uit de Krim van 8 dezer melden, dat hel door onze troepen in den nacht tusschen 1 en 2 Mei behaalde voordeel van groot gewigt is. Het heeft de soldaten aangevuurd en ons aanmerkelijk nader bij de vesting gebragt. De onzen hebben door die stoute onderneming van den Generaal Pélissier, in een enkelen nacht 70 ellen terrein gewonnen; dit is in de daad eene belangrijke verovering, die hen in slaat stelt terstond nieuwe batterijen te bouwen om het zoogenaamde bastion van den vlaggestok te beukenhet welk thans door eene overrompeling in onze magt kan vallen. Ook elders is onze vierde parallel overal in een voorlreffelijken staat van tegenweer. Een correspondent van de Patrie meldt o. a. het volgende.' Een den Keizer Nikolaas, in de maand Januarij aangeboden rapport, stelde het verlies van het Russische leger tot dien lijd op 187,000 man, daaronder begrepen dat door menschen en ziekten veroorzaakt. Een den Keizer Alexander in April aangeboden verslag, bragt het geheele cijfer der verliezen tot den 3istcn Maart op 250,000 man. In dat verslag werd verklaard, dat het leger gedurende de marschen vrecsclijk geleden had. Het behelsde rampspoedige gebeurtenissen. Gansche compagniën waren onder de sneeuw tusschen Odessa en Perekop vergaanzoowel als tusschen Petersburg en het zuiden des rijks. Een geheele batterij artillerie was onder de sneeuw bedolven geworden met manschappen en paarden. Het rapport meldde, dat inen bij het smelten der sneeuw de kanonnen had wedergevondenen zij in orde zouden gebragt worden. De Senaat van Sardinië heeft Dingsdag 11. het wets-onlwerp op de kloos ters met 53 legen 42 stemmen aangenomen, nadat het in den zin van de amendementen van Collegno en Dcsambrois gewijzigd was, waarmede het Mi nisterie zich vereenigd had. Zoodra de uitslag dier stemming bij de bevol king bekend werd, heeft deze eene algerneene tevredenheid aan den dag gelegd. Te Buenos-Ayres is onlangs in 108-jarigen ouderdom overleden, zekere Heer Martelier. Ilij was le Meximieux, niet ver van Lyon, geboren. Hij be kleedde vroeger eene kleine betrekking aan het liof van Zweden en was oog getuige van den dood van Gustaaf III op het bal door Ankerström vermoordï

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2