LEYDSCHE COURANT. IN". 63. VRIJDAG, 25 MEI. 1855. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. l De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad N°. 14. MM'ENLANDSCUE BEUIGTEN. LEYDEN, 24 Mei. De Algemeene Vergadering der Vrienden van het Evangelie, bij gelegenheid der tentoonstelling te Parijs, die Donderdag den 236lcn Aug. geopend wordt, tal, volgens de opgave in de Morgenster van gisteren, uit Nederland worden bijgewoond door de HU. Chantepie de la Saussaye, Pred. alhier; Capadose, uit 's Gravenhageda Costa, uit Amsterdam, en Prof. Valelon, uit Groningen. De Prov. Gron. C. berigt thans, dat den 20s,en dezer bij Gedep. Stalen olïicicle inededeeling is ontvangen, dat Z. K. II. Prins Frederik der Nederlan den voor de op Z. K. H. uitgebragte benoeming als lid der Eerste Kamer voor de prov. Groningen heeft bedankt. Hel aantal landbouwers-woningen, zonder de dusgenaamde keetenof tijdelijke verblijven van werklieden, daaronder te begrijpen, welke thans reeds in den Haarlemmermeer-polder zijn, of nog worden gebouwd, wordt op om streeks 200 begroot. -De hijenhouders uit Staphorst zijn in de afgeloopen week met hunne stallen bijen naar den Haarlemmermeer-polder vertrokken. Ruim 700 stuks korven bijen zijn per scheepsgelegenheid overgevoerd. Schoon het te veld staande koolzaad aldaar nog niet ten vollen in bloei stond en het honiggewin der halve aanvankelijk minder gunstig kon zijn, verwachtte men evenwel voor het overige zeer goede gevolgen. 's Lands stoomschip Cycloopdat in de vorige week door de Sindoro van Zandvoort naar Ilellevoetsluis is gesleept, ligt aldaar in de haven, en zal zoodra mogelijk in het drooge dok worden gehaald om te worden nagezien en weder in orde gebragt. Voor de paardenmarkt van Maandag 11. te Utrecht waren aangegeven 342 paarden. De markt was slap en de goede paarden waren duur. Bij het lid der Geldersche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Tiel, den Heer Graaf van Pvanzow, is in werking gebragt, eene, in Engeland ver vaardigde Hydro-Incubator, welke dagelijks 10, 15, 20, 25 of 30 kuikens uit de eijcren in het leven brengt. De omvang dezer machine is verdeeld in 4 nesten, ieder nest van 100 eijeren er kunnen dus des verkiezende op eenen dag 400 kuikens ter wereld komen. De Arnh. Courant meldt, dat de werken aan den spoorweg tusschen Arnhem en Oberhauscn thans zoo ver gevorderd zijn, dat men verwachten kandat die weg van Arnhem lot de Pruissische grenzen met Septemberen in Pruissen zelf voor het einde van dit jaar gereed zal wezen. De gehouden loterij van voorwerpen door de Hoeren II. L. van Hoog straten c. s. te Zwolle, ten behoeve der slagtoffers van den jongsten wa tersnood, heeft ruim 1500 opgebragt. Het handelsverkeer over Kampen naar Engeland neemt zoodanig toe, dat de beide booten, de van daar komende goederen, niet meer kunnen laden. De expediteurs, de Ileeren Gebr. van Hasselt, hebben daarom moeten be sluiten eene derde boot tijdelijk in de vaart te brengenwelke van ccne En- gelsche maatschappij gehuurd en de Iris genaamd is. Pr. Ov. C In de vorige week is door het bestuur cn de hoofd-ingelanden van den polder van Mastenbroek bij Kampen, eene overeenkomst gesloten met den aannemer II. Krook te Zwolle, omtrent hel oprigten van het gebouw c. a. voor het stoomwerktuig tot uitmaling van dien polder, voor ƒ36,000. Het stoomwerktuig is aangenomen voor ƒ38,000. Het geheele werk moet 1 1856 gereed zijn. Dc toebereidselen voor het kadcttcn-kamp bij Teteringen, dat in begin van Junij a. s. zal plaats hebben, zijn reeds aangevangen cn eenige rijdende artilleristen zijn te Breda gelegerd tot het vervoer der kampements- voorwerpen cn verdere benoodigheden. Tegen dat tijdstip wordt mede aldaar verwacht, een detachement van het baltaillon mineurs en sappeurs, bestemd om de kadetten in bet doen hunner practische oefeningen bij te staan. Maandag morgen heeft de wapenschouw over het personeel en de inrigling van de akademie door de daartoe bestemde commissie, een aanvang genomen. Ruim eene week wordt noodig geacht voor het volbrengen der werkzaamhe den, aan deze commissie opgedragen. 'S GRAVENHAGE, 24 Mei. Z. M. heeft aan zijnen Adjudant in buitengewone dienst, den Luitenant- Generaal Baron C. Nopveu, alsmede aan zijnen Kamerjonker (thans Kamer Mei het heer in buitengewone dienst), Jhr. J. L. Nepveu, vergunning verleend tot het aannemen cn dragen, voor zooveel eerstgenoemde betreft, van het Kruis der Orde van den Witten Adelaar, en aan laatstgemelde van het versiersel der Orde van Sb Stanislas, 2de kl.hun door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. beeft benoemd tot Notaris te Leeuwarden, Z. S. de Haan, thans Burgemeester der gemeente Westdongeradeeltot Procureur bij de Arrondisse- menls-Regtbank te Deventer, Mr. M. Plooy; tot Kantonrrgter leTholcn, Mr. J. van der Fecn tol Griffier bij het provinciaal Geregtshof in Zuidholland, J. Looijen tot Kantonregler te Oss, Jhr. Mr. H. J. J. Ryckevorsel van Kessel cn tot Ontvanger te Ferwerd c. a.den Heer S. M. E. d'Harvantthans te Marrum. Z. M. heeft aan den Heer Mp. C. G. T. van Erpers Roijaardsop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ontvanger te Epe en lieerde; aan Jhr. II. J. P. van der Wijck, als Ontvanger te Oostcrhcsselen en aan den Heer D. B. Batalje, als Ontvanger der in- en uitgaande regten te Locht. Bij Z. M. besluit is de Vicc-Admiraal J. Enslie, op het door hem daar toe gedaan verzoek, met den laatsten Junij 1855, behoudens zijne aanspraak op pensioen als voormalig Minister van Marine, eervol afgevoerd uit het corps Zee-Officieren, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke, goede cn ge trouwe diensten, door hem eene reeks van jaren aan den Staat bewezen. II. K. II. de Gravin van Neiperg, Prinses van Wurtemberg, is gisteren morgen met den eersten spoortrein uit deze residentie naar Rotterdam ver trokken om van daar de reis naar Belgie voort te zetten. II. M. de Koningin heeft hare zuster lot aan het stations-gebouw uitgeleide gedaan. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt. Donald Maclaind Esq., Consul van II. M. de Koningin van Groot-Brittannie, te Samarang, met familie. Bij het Dep. van Binnenl. Zakenis ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, ontvangen: ƒ107.52, zijnde de opbrengst van een concert in de groole kerk te Breda gegeven door het muziek-corps en zang- verceniging van het 5de reg. infanterie; ƒ842.55, zijnde de zuivere opbrengst van drie letterkundige voorlezingen door den Heer N. Beets te Utrecht gehou den, alsmede een wissel, groot ƒ50, zijnde eene gift van den Heer Endell, Nederl. Consul te Stettin. Die wissel is aan de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam overgemaakt. Burgemeester en Wethouders alhier hebben bekend gemaakt, dat er in deze residentie in het begin van Junij eene paardenmarkt zal worden gehou den. De volgende prijzen zijn uitgeloofd: 1°. van wege het gemeentebestuur, een prijs van 40, voor het schoonste chaispaarden 2°. van wege de Maat schappij van landbouw, een prijs van ƒ50, aan den eigenaar van het beste span ploegpaarden. Tsveede Kamer der Staten-Generaat. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 22 Mei. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 12 April 1850, omtrent brievenposlerij, wordt voortgezet. Art. 1 wordt na verwerping der voorgestelde wijziging (zie ons vorig nomm.) onveranderd goedgekeurd, waarbij in plaats van dc porten van 5, 10 en 15 centen, de laatste wordt afgeschaft. Art. 2 werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 3, over het misbruik van gebruikte postzegels, onder wijziging door den Heer Godefroi voorgesteld met 30 tegen 25 stemmen aangenomen. Art. 12 onderging eene wijziging, daarin bestaande, dat het tijdstip der herziening bepaald wordt vóór 31 December 1860, waarna het, gelijk ook de considerans, zonder hoofdeiijke stemming werd goedgekeurd. Het wets-ontwerp zelf werd met 53 tegen 2 stemmen, zijnde die der Ileeren Sloet tot Oldhuis en van Eek, aangenomen. Zitting van Woensdag 23 Mei. In deze zitting zijn aangenomen: 1°. de conclusie van het rapport der Commissie tot onderzoek van het Regeringsverslag in betrekking tot de alge meene begrootingen over 1851 en 1852 en de Staatsrekening over 1851, lot aanneming voor kennisgeving; 2". de conclusie van het rapport der Commissie omtrent de met Portugal gesloten overeenkomst tot wederzijdsche uillevering van boosdoeners, tot verzending van een afschrift van het rapport aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. De Commissie voor de verzoekschriften heeft omtrent een aantal adressen verslagen uitgebragt. De Commissien van Rapporteurs: 1°. voor het wets-ontwerp tot regeling der voldoening van kosten van overbrenging en verzorging in bedelaarsgestich ten van bedelaars en landloopers2°. voor het wets ontwerp tol aanvulling

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1