LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt W0E1NSDAG, 23 MEÏ. uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKKNLASDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 22 Mei. Eergisteren werd alhier de 25ste verjaardag van H. K. H. Amelia van Sakscn- Weimar-Eisenachgemalin van Z. K. H. Prins Hendrik, herdacht. Uit Vlaardingen wordt gemelddat door de gezamenllijke rceders van haringschepen de dag van vertrek bepaald is op 15 Junij. In het geheel bestaat de haringvloot uit 75 schepen, die allen, met uitzondering van een enkele, aan de haringjagerij zullen deelnemen. Zaturdag 11. heeft de opening van den spoorweg van Gouda naar Utrecht feestelijk plaats gehad. Bij Ministeriele beschikking is de ambulante postdienst op den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam geregeld en zal deze dienst met 1 Junij e. k. een aanvang nemen. Er zullen 8 postambtenaren toe gebezigd worden, waarvan 4 tot standplaats zullen hebben den Moerdijk, en 4 andere Ant werpen. De Belgische, Eransche, Engelschc en de O. en W.-Indische brieven zullen met 1 Junij over den spoorweg geheel behandeld en verzonden worden. Door den kunstschilder C. Immerseel, is aan de Commissie voor den wa tersnood, te VVageningen ter hand gesteld de aanzienlijke som van 2,043.62 zijnde de zuivere opbrengst der loterij van kunstwerkendoor hem ten be hoeve der noodlijdenden bijeengcbragt. Te Dreumel zijn niet ver van de kolk van de doorbraak uitgespoeld gevonden twee beenderen van een ontzagchelijk groot dier; het is een linker sehouder-, borst-, of sleutelbeen; met het bovenste stuk van een linker voor poot van bijzonderen omvang en zwaarte. Zij worden bewaard bij den dijk- baas W. van der Sijp te Wamel, en zullen in Julij, op de tentoonstelling van de voorwerpen der loterij van de Maas- en Waalsche datnes-verecniging, niet als prijs, maar als cene bijzonderheid mede vertoond worden. Zekere E. van V., uit Luiten in Overijssel, is Zaturdag II. voor de vijfde maal ondertrouwd. De bruidegom, wien reeds 4 echtgenooten door den dood zijn ontrukt, en nu een vijfde huwelijk denkt aan te gaan, is nog maar 38 jaren, zijne bruid 27 jaren oud. Te Tilburg is cene vereeniging lot stand gekomen om aldaar een fabriek op groote schaal op te rigten lot het vervaardigen van stoomketels en allerlei werktuigen voor de lakenfabrieken aldaar benoodigd. Het terrein daarvoor is bereids aangekocht, terwijl de werkzaamheden reeds aanstaanden Maandag een aanvang zullen nemen. De Nederlander meldtdat berigt is ontvangendat de zendeling II. Z. Kloekers in welstand te Hong-Kong, in China, is aangekomen; hij zou weldra naar Shangai, zijne bestemmingsplaats, vertrekken. In de diergaarde te Antwerpen heeft men door machinale kunstwarmte een casnaris ei, van Nieuw-Hollanduitgebroeid. Men schrijft uit S'. Nikolaas (Belgie): De droogmaking van hel Haar lemmermeer begint navolging te vinden. Er heeft zich in Belgie eene maat schappij gevormd, voor hel droogmaken van het grootste meer, hetwelk dat land oplevert. YVij spreken van het Broek, te Berlaere, in het land vanAVaes, op weinigen afstand van de Schelde, aan gene zijde van Dendermonde. Dit stilstaande water heeft 451 bunders oppervlakte, vormt omtrent cenen balven cirkel en schijnt voort te komen uit eene oude bedding der Schelde: deze rivier zou eene andere rigting genomen hebben, ten gevolge van eene overstrooming in onheugelijkcn tijd. Het Broek is 5 mijlen lang (ruim 1 uur gaans) en gemiddeld 300 ellen breed. De twee uiteinden van het meer lig gen op ongeveer gelijken afstand van de rivier, en hel water van het meer zou in deze laatste overgaan. Sch -rs De koninklijke akademie der wetenschappen te Stockholm heeft besloten, dat het kolossale standbeeld van Berzelius, door Quarenstroem gebeeldhouwd en in de koninklijke gieterij te Munchen gegoten, naar de Parijschc wereld tentoonstelling zal gezonden worden. Onderscheidene leden der akademie had den dit plan bestreden op grond, dat het bedd in dat geval eerst in een ver gevorderd jaargetijde naar de plaats zijner bestemming (Stockholm) zou kun nen worden overgebragt en dat hetzelfde lot,'t welk het standbeeld van Gustaaf Adolf, door Fogelbjerg vervaardigd, op de tchuisreis had getroffen, ook voor dit monument te vreezen was. De begeerte om de Zweedsche beeldhouwkunst te Parijs te doen vertegenwoordigen, heeft over deze bezwaren gezegevierd, en bet bevel is naar Munchcn gezonden, om het standbeeld van Berzelius naar Parijs te vervoeren, A.K.enLII.) 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Z. M. beeft aan P. F. Hennequinop zijn verzoekeervol ontslag verleend als Burgemeester van Sluis; en in zijne plaats benoemd J. II. Hcnnequin. Z. M. beeft benoemd lot Ontvanger der directe belastingen, enz. te Zollkamp c. a., den Heer C. F. Balkema. Z. M. heeft aan den Heer A. van Goudoever, gewoon Hooglceraar in de Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan de Iloogeschool te Utrecht, ten gevolge van het bereiken van den 70-jarigen ouderdomeervol ontslag ver leend met aanspraak op pensioen. Den 17Jeo heeft Z. M. de Koning, in gezelschap van Prins Hendrik en een talrijk gevolg, zijne plegtige intrede binnen Luxemburg gedaan. De Heer Simons, algemeen bestuurder van buitenl. zaken in het Groother togdom, en Voorzitter van den Raad, is door den Koning tot Commandeur der orde van den Nederl. Leeuw benoemd. De Koning van Pruisscn heeft hem de orde van den Rooden Adelaar, 2l,e kl.geschonken. -Ook de Heer Lighlenvelt, Nederl. Gezant te Parijs, bevindt zich thans te Luxemburg. De Commissie voor bet wetsontwerp omtrent bet lager-en middelbaar onderwijsis thans bezig met het opmaken van haar verslag, hetwelk in deze week door haar zal worden vastgesteld. Men kan niet verwachtendat dit verslag, hetwelk zeer belangwekkend is en levens nog al breedvoerig schijnt te wezen, vóór Junij a. s. aan het publiek kan worden medegedeeld. De Staats-Commissic omtrent de emancipatie der slaven heeft hare werk zaamheden geëindigd. De Minister van Koloniën is reeds met de inzigten van die Commissie bekend en mén meent weldra een wefs-onlwerp omtrent deze belangrijke aangelegenheid te gemoet te mogen zien. Het beginsel van eman cipatie schijnt vast te staan, maar evenzeer dat van schadeloosstelling. Aangaande de verdeeling van het rijk in kiesdistricten, om de vertegen woordiging in overeenstemming te brengen met de toenemende bevolking verneemt men, dat bij de Regering in het te maken ontwerp, in strijd met de thans bestaande verdeeling, ten grondslag zal liggen, om kiesdistricten van 45,000 zielen ieder, te maken. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnoodontvangen van eene Engelsche Dame eene som van ƒ150. Onlangs is aan Z. M. den Koning ingezonden een adres van ingezetenen alhier, waarbij van de Regering het nemen van beperkende maatregelen wordt gevraagd tegen den vrijen verkoop van sterken drank. Dit adres is met ruim 700 namen voorzien en daaronder 14 regterlijke ambtenaren, 12 genees- en heelkundigen, 10 godsdienstleeraren en 16 armverzorgers van verschillende armbest uren. De Hooge Raad beeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers, en de requiranlen in hun beroep tegen bet arrest van het Hof in Noordholland van 13 Junij 1854 niet ontvankelijk, en dat tegen het laatst gewezen arrest ongegrond verklaard. Niettegenstaande de langdurige koude weersgesteldheid, gedurende de maanden April en Mei, welke grooten invloed heeft op de uitbroeijing en aan kweeking der vischteelt, is het den Heer G. A. van Gameren, opzigler der Koninklijke kunstmatige vischkweekerij op het Huis ten Bosch, gelukt, thans in bel bezit te zijn van eene partij jonge baars. Ofschoon in het saizoen van 1854 veel gesproken is van de mislukking van den baars, blijkt het nu, dat deze visch, even als die soorten, waarvan duizenden in het vorige jaar zijn aangekweekt en zich dagelijks doen zien in de daartoe ingerigle vijvers, de gewenschte en voldoende proeven opleveren. Naar men verneemt zal de opening der baden aan het groot stedelijk Badhuis te Scheveningen den IS11611 Junij aanstaande een aanvang nemen. Ycle hooge personen zullen dit jaar Scheveningen bezoeken, om van de baden gebruik te maken. Gedurende de laatste dagen hebben vele der Scheveningsche visschers alle reden om zich te verblijden over eene gunstige vangst. Ticeede Kamer tier State n-tiener aal. Zitting van Maandag 21 Mei. In deze zitting is ingekomen een wets ontwerp tot verklaring van het alge meen nut van den aanleg van een rijweg in de gemeente Vcendam (Groningen), j Na het uitbrengen van een verslag door de Commissie voor de Verzoek schriften op eenige adressen belrekk ng hebbende op het wets ontwerp tot

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1