S P A IV J E. MADRID, 12 Mei. De Cortes hebben den 15den grondslag der constitutie goedgekeurd. Espartero heeft den lieer Madoz vormelijk nitgenoodigd, onverwijld allo middelen voor te stellen, die hij zal geschikt achten om het nationaal kre diet te doen herleven, hetzij hij zijne tocvlugt neme lot leeningen in het buitenland, in afwachting van den verkoop der nationale goederen, hetzij hij zich bepale met aan het land de onmiddelijk noodige fondsen te vragen, om den ilnancielen toestand van den staat in orde te brengen. Het Diario Espano meldt, dat in den eersten te Aranjuez te houden Ministerraad het vraagstuk zal worden behandeld van een offensief en defen sief verdrag met de Westersche mogendheden. Het door deze gevraagde con tingent zou 20,000 man beloopcn. gARBSMIR Toen den 10d™ Mei in den Senaat de uilslag der stemming over de kloos terwet werd afgekondigd, weergalmde de zaal van toejuichingen. Onmiddelijk werd eene commissie benoemd, bestaande uit 5 leden, (waaronder de HH. Col- legno en Desambrois, met wier amendementen de Regering zich had vereenigd) om de verschillende artikelen van het aangenomen wets-ontwerp in overeen stemming te brengen met de daarin aangebragle wijzigingen. Ingevolge deze amendementen houden op als zedelijke ligchamen te bestaan de godsdienstige vereenigingen (kloosters), wier leden niet het Predikambt of het vak van onderwijs uitoefenen, of zich niet met de ziekenverpleging belasten; de be zittingen dier vereenigingen zullen worden aangewend ten behoeve der geeste lijke kas, bestemd om te voorzien in de bezoldiging der Pastoors; de tegen woordige leden der meerbedoelde instellingen, die vóór de afkondiging der wet bij die vereenigingen zijn opgenomen, en die in hunne kloosters zullen blijven wonen, zullen eene bezoldiging ontvangen geëvenredigd aan lipt inko men hunner gemeente, met dien verstande dat die bezoldiging niet mag te hoven gaan 500 francs 'sjaars, voor eiken geestelijke en 240 francs 'sjaars voor de leekcn. MAPELS. Den 30sten April begon eene uitbarsting van den Vesuvius. Gloeijende stee- nen werden 20 ellen hoog in de lucht geslingerd en weldra begon de lava uit den krater te vloeijen. Den volgenden dag opende zich eensklaps een tweede krater, bijna op de helft van de hoogte, die den tweeden kegel des bergs van den kegelGautrey genaamdscheidt. Op ecnigen afstand van dezen krater opende zich een derde vuurmond, en des morgens braakten die drie monden met verbazende kracht de gloeijende lava uit. Binnen 28 uren heeft zij de ruimte van 1 mijl in de vallei van Vitralla doorloopenter dikte van 4 tot 5 ellen en eene breedte van 200 ellen. Gelukkig volgt zij den weg van 1830, dat is, zij stort zich zonder schade in de diepe vallei van Vitralla, aan de tegenovergestelde zijde van de stad Napels, alle hinderpalen verbrijzelende en de eiken- en kastanjeboomenwaarmede de vallei is be plant, geheel in vlam zettende. Het was een ontzettend schouwspel, doch schoon door vreeselijkheid. Een sombere nacht zette nog meer majesteit aan dien vreeselijken gloed bij, die de golf van Napels geheel verlichtte en het aanzien had van een vuurklomp van vijf ellen middellijn. De broeder des Konings, de Prins van Aquilabevond zich van de eerste oogenblikken te paard op den berg, bet digtst genaderd bij den krater. De vreemde dames volgden het voorbeeld van den Prins van Aquila, en onder deze bemerkte men vooral de Gravin de Banneville, echtgenoot van den eersten secretaris der Fransche ambassade. Tot hiertoe zijn er geene onheilen voorgevallen. Pl&lTSSSElV. BERLIJN, 14 Mei. Veelvuldige diplomatieke bijeenkomsten worden in deze dagen alhier ge houden tusschen den Heer von Bismaick, Pruissischen Gezant bij dpn Bonds dag, en den Minister-President, waarbij de Koning dikwijls tegenwoordig is. Volgens sommigen zou Oostenrijk toch zeer spoedig er toe overgaan om aan de Bondsvergadering hel mobiel maken der Bondscontingentcn voor te stellen. Uit Christiana wordt van den 9dcn dezer gemeld, dat men, voor zoo ver de daarvoor bewilligde gelden toereikend zijn, een begin gemaakt heeft met de uitrusting van hel Noorweegsche contingent voor het Zweedscbe leger. Eene groote hoeveelheid laken is van buiten 's lands ontboden terw ijl twee Officieren en een Chirurgijn-Majoor naar Frankrijk zijn gezonden om de Fransche inriglingen voor de militaire administratie en de hospitaaldienst op te nemen. FEAATKFÖR T. 14 Mei. De Russische gezant hij den Bondsdag heeft aan deze vergadering overge legd de depêche van het Petersburger Kabinet, waarin de Russische Regering hare meening uit, dat, aangezien de twee eerste der vier waarborgpunlen zijn aangenomen, Duitschland geen belang meer heeft bij de Oostersche kwestie, en derhalve onzijdig kan blijven; alleen bij die strikte onzijdigheid der Duit- sche Staten zal Rusland zich blijven houden aan de goedkeuring der uilleg ging van bedoelde twee punten. Het is der Russische Regering gelukt om de oproerige bewegingen onder de boeren in de Ukraine spoedig te onderdrukken. Een 50tal boeren werden in een gevecht met de troepen gedood of zwaar gewond; ruim 200 zijn naar de mijnen in Siberie gezonden, terwijl aan de minst schuldigen een ligcha- tnelijke straf ten deel viel. De oproerige dorpen blijven door soldaten bezet. Over het algemeen heerscht in gansch Klein Rusland eene zeer verbitterde en bedenkelijke stemming. OOITEKRIJK. WEENEN, 12 Mei. De Kardinaal Vorst Schwarzenberg, uit Rome aangekomen, had gisteren een zeer langdurig onderhoud met den Keizer. Men rekent, dat het laatste bombardement van Sebastopol, ongerekend de schade aan het geschut toegebragtaan de hondgenooten zes millioenen franken heeft gekost, alleen aan buskruid, kogels, bommen en grenaten. STABS BERIGTE1V. ■ïïiMWTTrrCTwmMrrgrniirrBTMMmnwiBiwiiiii i i i n im n i mn ihimhhi—y—n— SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827, StaatsblN°. 17), weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutter- lijkc dienst van degenen welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1821 tot 1829 ingesloten, welke zich hier ter Steile, sedert de vurige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder tezetteri, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zuilen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooronterwijl de geborenen in hel jaar 1830, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1853; en het tiende of dat der geborenen in 1820 van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Dingsdag den 15 Mei, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde ko men wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen als mede de Militairenwelke hun finaal ontslag hebben hekomen, en niet weder zijn in dienst gelreden, bij ontdekking, alsnog achter deteekening, tot sluiting, door bet hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9door den Schuttersraad znllen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij inge lijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft otn in de tweede klasse gebragt te worden; alles onverminderd zoodanige strafbepalin gen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijnen geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan, 's morgens van 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboorte-jaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens het Wijk en Nummer der huizen hun beroep en dat van hunne Ou ders, zoo dit nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning al hier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht, wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin ztj wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken zullende almede tot de afgifte dier hu welijks-extracten worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van beden af, des voormiddags van 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in de termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, orn zich te vervoegen in eender vertrek ken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 21 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, de bewoners van Wijk I, II en III, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Dingsdag den 22 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op IVoensdag den 23 Mei 1855. 's Voormiddags van 10 tot 1 uur, de bewoners van Wijk VII en VIII; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk, ter aangeduide plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijlen hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter hezigtiging zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloo- pennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M'. besluit, van 7 September 1828, Staatsblad N". 55), roepen bij deze op alle personen, welke als ge huwd of als Weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meeno rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderende bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schulters-rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te melden, des morgens tus schen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 19den Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door den belanghebbende mogt zijn verzuimd en hij dusdien ten gevolge

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3