nieuwe branderij van de lste lil., ruwstokerijin aanbouw is en weldra in werking zal zijn. De bierbrouwerijen ondervonden geen vooruitgang door de booge prijzen van granen cn liop. De zeepzicderijenhoezeer in hare uitbreiding door den accijns bemoeijelijkt, bleven voortdurend werkzaam, ter wijl het debiet der harde zeepmakerijen vooruitgaande was. De zoutziederij, konten gevolge van de verbeterde accijnswetmet voordeel werken en zich uilbreiden. De boekdrukkerijen verkeeren in bloeijenden toestandin een dezer wordt met twee snelpersen gewerkt. De steendrukkerijen hadden ge durende dit jaar veel werk, en kunnen met die van andere steden wedijve ren, hetgeen blijkt uit de onderscheidene hestellingen van elders en het gele verde werk voor wetenschappelijke uitgaven. De zijden- en viltenhoeden- fabrieksedert een jaar hier gevestigd, verkrijgt een ruim debiet en verschaft aan velen arbeid. Het getal aanwezige stoomwerktuigen in de verschillende fabrieken bedraagt 24. Bij de Halle van inlandsche manufacturen gedeel telijk van wollen zamengesteldwerden in 1854 afgegeven 2075 wecf-attesten voor fijne lakens en casimieren119 voor greinen 1203 voor vlaggedoeken576 voor dekens en duffels, en 765 voor baaijen, saaijelten en andere wollen manufact. Hoofdstuk XV. Handel en scheepvaart. Wat den binnenlandschen betreft, deze mag belangrijk genoemd worden, hetgeen vooral is op te merken op de gewone weekmarkten. In den wolhandel ondergingen de te hoog opgedrevenc prijzen in het voorjaar cene grootc daling, waarop verlevendiging in den handel volgde. De veemarkt was drukker bezocht dan in het voorafgaande jaar; voorname lijk was de handel in kalfkoeijen toegenomen, terwijl het vette vee bij goeden aanvoer vlug van de hand ging. De turfhandel en die in steenkolen, is door de leveranliën voor de fabrie ken ook weder aanzienlijk geweest. Van dit artikel zijn de prijzen mede sedert het voorgaande jaar aanmerkelijk gerezen. De hier aanwezige 5 scheepstimmerwerven voor kleinere binnenlandsche vaartuigenhadden druk werk. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is jl. Zondag te Walferdange aangekomen en heeft het gemeentebestuur ontvangen. De Pruissische Generaal von Wedell zal op last van zijnen Vorst Z. M. onzen Koning, na HD. namens den Koning van Pruissen begroet te hebbenlot Luxemburg vergezellen. Te Trier zou Z. M. sum Rothen Hause zijnen intrek nemen. De Koning van Pruissen, zou volgens de Revue de Luxembourgte Trier een onderhoud met Z. M. gehad hebben, doch werd daarin belet door ongesteldheid, die hoewel gewekennog het reizen niet gedoogt. De Prins van Pruissen zou zich naar Trier begeven om Z. M. den Koning-Groothertog tot Luxemburg te begeleiden. Z. M. zal heden, 's voormiddags ten 11 ure, zijnen plegtigen intogt houden te Luxemburg en zich dan naar Walferdange begeven, om 's avonds terug te zijn in de stad, die feestelijk verlicht zal worden. De Generaal IlirschfeldKommandant te Kohlentz, vertrekt naar Luxemburg om, op last van den Koning van Pruissen, Z. M. te Luxemburg zelf, te be groeten. Aan Generaal Marey-Monge, te Metz, is door de Fransche Regering dezelfde taak opgedragen. Men verneemt met genoegen, dat 's Lands stoomschip Cycloop't welk in het begin van dit jaar bezuiden Zandvoort is gestrand, gelukkig afgebragt, eergisteren (14 Mei) in diep water is gekomen en gisteren, onder klein zeil, met eene gunstige gelegenheid naar Helvoetslnis is vertrokken. 's Lands stoomschip Sindoro zou de Cycloop te gemoet komenom het vaartuig naar die haven op te slepen zoodat men zich mag vleijcn, dat het voor 's Rijks dienst behouden zal blijven. Volgens ingewonnen berigten was lol dus verre nimmer eenig schip van dergelijke grootte en zwaarte van onze stranden afgebragt, en strekt het welgelukken dezer onderneming den Ileeren G. de Groot en J. Conijn van Egmotid aan Zee, welke dezelve met evenveel ijver als zaakkennis hebben bestuurd, aliezins tot eer. HaarlCour.) Bij Koninklijk besluit van den 3dcn dezer, is de Lalijnsche school te Boxmeer in een Gymnasium veranderd. Tot leeraren zijn reeds hij beschik king van den Minister van Binnen). Zaken benoemd, de Heeren Dr. F. B. Trosée, tol rector; Dr. L. Robbe, thans districtsschoolopziener in Zuidholland, tot pro-rector, cn P. J. Thisscn, tot conrector, terwijl de overige leeraren voor de hedendaagsche talen en het wiskundig onderwijs binnen kort zullen worden aangewezen. Den 15den September zullen de lessen aanvangen. De Hoogl. D. H. Mulder heeft Maandag 11. te Deventer zijne betrekking plegtig aanvaard, door het houden eener openlijke redevoering, in de Neder- landsche taal over wetenschap en landbouw. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, over de vier eerste maanden van 1855, tegenover de opbrengst van de vier eerste maanden van 1854. Directe belastingen In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-zegel-successicregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij Totaal Meerder in 1855 390,599.92 i. 1855. 6.418,542.81 1,260,887.50} 6,822,436.06) 4,040,756.33 70,358.02} 499,873.79 138,181.50 ƒ19,251,036.02} 1854. 6,214,603.41 1,565,240.29} 6,674,225.66 3,700.685.55 67,786.18} 499,931.00 137,964.00 ƒ18,860,436.10 'S GRAVENHAGE, 16 Mei. Het thé-darisantdat gisteren avond bij Z. Exc. den Graaf von Köuings- marekMinister van Z. M. den Koning van Pruissen hij het Nederl. Hof,, werd gehoudenwas zeer luisterrijk. Het werd vereerd met de tegenwoor digheid van 11. M. de Koningin, HH. KK. HIl. Prinses Hendrik, Prins en Prinses Frederik, Z. D. II. den Hertog van Saxen-Weimar en HD. dochter de Hertogin Anna. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer, belast met het on derzoek der voordragt tot afschaffing van den accijns op het gemaal is, na kennis te hebben genomen van de memorie van beantwoording, door den Mi nister van Finanlien den li*1611 dezer jl. ingezonden op het voorloopig verslag wegens die voordragt, alsmede van het gewijzigd wetsvoorstel, bij die me morie gevoegd, eenparig van oordeel, dat te dezer zake eene nieuwe overwe ging in de afdcelingen gevorderd wordt. Zij is lot deze beslissing gekomen, op grond dat het gewijzigd wetsvoorstel ten aanzien van twee hoofdpunten ten eenenmale afwijkt van het oorspronkelijk ontwerp. Tioeerfe Biamer tier* fêtfsten-hïeneraftl. Zitting van Woensdag 16 Mei. In deze zitting wordt besloten tot toelating van den Heer Limpens, als lid der Kamer. Daarna is aan de orde de beslissing aangaande de conclusie van het rapport der Commissie tot onderzoek der O. I. Regerings-Verslagen over 1851 en 1852. De Kamer vereenigt zich met de conclusie, tot drukken van het verslag der Commissie. Daarna volgt de beslissing op de conclusie van het rapport der Commissie tot onderzoek van het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1853. Aangenomen. Vervolgens de conclusie der Commissie over het verslag der begrooling en rekening over 1851 en 1852; drukken cn nadere beslissing over die conclusie. De dag der beraadslagingen over het ontwerp nopens de waterschappen nader te bepalen. De beraad slagingen over de wijziging der wet op de bricvenposlerij worden bepaald tegen Maandag. Daarna is de zitting opgeheven. NIEUWE DIEP, 13 Mei. Bij den proeftogt van 's Lands korvet Medusaheeft de machine in alle opzigten goed voldaan, zoo mede eenige nieuw uitgevondene toestellen aan de machinerie. De vaart is geweest 7} mijl, dus ruim een mijl verder dan men verwacht had. Wat nu het zeilen aangaat, heeft men op dien dag daarover niet met volle juistheid kunnen oordeelen, weshalve de Medusa dan ook morgen naar de reede gaat en alsdan eenige dagen achtereen in het zeilen zal heproefd worden. Wanneer de proeven voldoen, zal de Medusa vooreerst eene kleine reis gaan doenZ. K. tl. de Prins van Oranje zal alsdan die reis mede maken. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 15 Mei. In het Hoogerhuis heeft Lord Ellenborough de door hem aangekondigde motie gedaan. Zijne voorstellen strekten lot geheele afkeuring van het be leid van den oorlog, en tot hel nemen van een besluit, waarbij het Huis, deze leiding wrakende, tevens zal verklaren, dat al de begane feilen het gevolg zijn van onbekwaamheid der personen, die met het bestuur der zaken belast zijn. Lord Panmure, Minister van Oorlog, bestreed de motie, die hij als een list van zekere partij beschouwde. Hij deed uitkomen, dal de behoudende partij voor 3 maanden weigerde betrekkingen te bekleeden, toen het beleid van den oorlog slecht was, en thans beschuldigingen te berde brengt, nu de toestand des legers merkelijk verbeterd is. Graaf Hatdwicke, Lord Winchelsea en Graaf Derby ondersteunden de reso lution van Lord Ellenborough. Graaf Derby gaf in den loop zijner rede te kennen, dat hij thans bereid was een nieuw Kabinet zamen te stellen, in dien Lord Palmerston zou aftreden. Lord Granville en de Hertog van Newcastle voerden het woord tegen de motie, en waarschuwden tegen eene dikwijls herhaalde verandering van Ministerie. De motie van Lord Ellenborough werd verworpen met 181 tegen 71 stemmen. De Markies van Landsdowne deelde heden aan het Huis mede, dat hij uit de meest officiële opgaven verzekeren kan, dat de Russen, sedert den aanvang van den oorlog reeds 147,000 man hebben verloren. FRANKHUIG PARIJS. 14 Mei. Men berekent dat in de jongst verloopen 5 dagen 40,000 vreemdelingen alhier zijn aangekomen. Vermits er geen ander middel schrijft de Constitutionnelom Rus land te overtuigen overschiet dan het zwaard dient men hard en snel toe te slaan. Hoe eerder het Oostersche vraagstuk afgedaan wordt, des te heler zal het zijn; want hel is een drukkend bezwaar voor de handels- en geld zaken en voor de belangen der industrieen het is voor de zaak der be schaving te wenschen dat dit tweegevecht tusschen Rusland en het Westen in eenige maanden geëindigd worde, als moest zulks ook veel inspanning en opofferingen kosten. Voor Europa zou in zijne tegenwoordige gesteldheid niets erger zijn dan een slepende oorlog. De Heer Delphat, de oudste der Fransche toonkunstenaars, is dezer da gen te I.yon overleden in den ouderdom van 99 jaren. Aan hem had men het eerste monster-concert te danken en wel in 1794, gewijd aan de nage dachtenis der te Nancy gesneuvelde Officieren, hij welke gelegenheid onder zijne leiding 1200 blaas instrumenten met 12 tam-tams eene ouverture van Vogel uitvoerden. Volgens officiële statistieke opgaven, bedraagt de bevolking van Zwit serland 1,140,000 inwoners van het mannelijk geslacht. Beschouwt men dit getal uit het oogpunt van geschiktheid tot de krijgsdienst, daar men hiervoor wegens te kleine gestalte, ligchaamsgehrekenenz., de verhouding van 1 tot 4 aanneemt, dan verkrijgt men 316,500 voor de dienst geschikte mannen, hetwelk 28 pCt. der mannelijke bevolking of ongeveer een achtste van de geheele bevolking uitmaakt.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2