LEYDSCHE COURANT,® VRIJDAG, 18 MEI. ff. Göï SJS? mi:». De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenva/i Maandag komt v 0I De Prijs der Courant is f 13 in het jaar rfa afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXNENLANDSCIIE BEBIGTEN. LEYDEN, 1G Mei. De belangstellenden worden opmerkzaam gemaaktdat de Adressen be trekkelijk de afschaffing der Slavernij, en bepalingen ter beperking van bel misbruik van Sterken Drank, nog gedurende deze week ter leekening liggen bij den Heer C. C. van der Hoek, Boekhandelaar op de Breedeslraat. Vervolg en Slot van bet Verslag, gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad van Leyden. Zie ons noinmer van 11 en 16 dezer. Hoofdstuk X. Armwezen. De duurte van alle levensmiddelen heeft in het afgeloopen jaar cencn ongunstigen invloed op het armwezen uitgeoefend. Wat de wet tot regeling van bet armbestuur van 28 Junij 1851, ten deze zal uitwerken, zij is nog van eene te late dagteekening om nu reeds hare gevolgen te kunnen zien, dan wij mogen vertrouwen dat de kerkelijke in stellingen van weldadigheid, prijs stellende op den onhelemmerden werkkring, die haar door deze wet is verzekerd, bet burgerlijk bestuur meer en meer van eenen last zullen ontheffen, die alleen door de kerkelijke liefdadigheid moet worden gedragen. Bij de behandeling der instellingen van weldadig heid, splitsen wij deze in drie hoofdsoorten, als in instellingen: 1° tot het verleenen van onderstand; 2° welke strekken om bet getal armen te vermin deren; 3° wier doel is armoede te voorkomen. De instellingen, biertoe bc- hoorende, zijn of gesubsidieerd of niet gesubsidieerd, en werd door haar de onderstand uitgereikt als volgt Gesubsidieerde. Doorg. Diaconie der Ned. Ilerv. Gemeente, onderden naam van hel Huisziltcnhuis bekend1520 R. K. armen1530 Oud-kalh. armen Israëlitische armen Niet gesubsidieerde. Di aeonie der Waalsch Hervormden 22 83 32 16 Tijdelijk. 2804 zielen. 1060 4 183 u 13 87 51 3 20 ren en Remonstrantscb Gereformeerden Christelijk Afgescheidenen47 Christelijk Afgescheiden Gereformeerden16 Doopsgezinden3 Diaconie der Evang. Lulherschcn86 In het armen wees- en kinderbuis der llerv., worden 10 gebrekkig 467 kinderen verpleegd. In hun minnen- of armen oude mannen en vrouwen huis 55 en in bet minnehuis 320 oude en gebrekkige lieden. In het R. K. wees- en oudeliedenliuis, worden 114 oude en gebrekkige lieden en 144 kinderen verzorgd. Het Luth. wees- en oudeliedenliuis, 24 oude en gebrekkige lieden en 38 kinderen. I liet Waalsch wees- en oudeliedenliuis, 3 oudeen gebrekkige lieden en 18 kinderen. Ook is in Dcc. opgerigt een diaconiehuis der Christelijk Afgescheiden ge meente, en bevatte 2 oude en gebrekkige lieden en 2 kinderen. De inrigting van bet werkhuis blijft gunstig werken. In dit gesticht wer den in den loop des jaars 87,760 volwassen personen en 34,872 kinderen opgenomen, (namelijk bij optelling van al de dagen, en dus doorgaans van betzelfde personeel,) aan wie voeding, verblijf en werkzaamheden werden ver schaft; voor ioon werd uitbetaald ƒ2,620,61. In liet ter school gaan der kinderen werd in zoo verre ecnige verandering gebragt dat, ter voldoening aan bet door de plaatselijke School-Comtnissie uitgedrukt verlangen, tot eene betere orde in de scholen en opdat de kinderen van bet onderwijs de meeste vrucht zouden hebben, de kinderen naar die scholen zijn geleid en opgeno men, waartoe de buurt, door hunne ouders bewoond, behoorde. Ook hier oefende de duurte der levensmiddelen, die het geheele jaar door aanhieldharen invloed uit en deed velen bij deze instelling eene toevlugl zoeken. In het Caecilia Gasthuis zijn verpleegd 16 personen; het cijfer der eigen lijk gezegde proveniers of kostkoopers, is op 4 verminderd. Naar de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, zijn geene vrijwilli gers gezonden; de Sub-Commissie der Maatschappij van Weldadigheid plaatste er 5 personen; bij regterlijke uitspraak werden er 111 personen naar die ge stichten verwezen. Onder legaten en giften verdienen vermelding: aan het minnehuis, door de erfgenamen van wijle Vrouwe S. Lewe lot Aduard, goh. Tak, eene gift van ƒ500, met den uildrukkelijken wensch. dal deze gift gekapitaliseerd weide. Aan liet wees- en oude mannen- en Vrouwenhuis der Kv. I.uth. gemeente. door wijle C. Smit, weduwe G. Schouten, ƒ100, vrij van liet regt van suc cessie. Aan R. K. weeshuis een legaat van wijle C. de Bruyn, weduweS.de Vries, groot 250 vrij geld. In het Invalidenhuis werden verpleegd 81 personen. De kosten dezer in rigting bedroeg over 1853 ƒ22,406.661. Hoofdstuk XI. Gemeente-policie. XII. Landbouw en hel XIIIde Vcreeniging, jagt en visscherij, geene belangrijke bijzonderheden opleverende, gaan wij over tot liet XlVJc Hoofdstuk. Ambachts- en fabrieks-nijverheid. De lakenfabrie ken hebben in bet afgeloopen jaar, op eene enkele uitzondering, druk ge werkt even als die der duffels en baaijen. De grijn- of polemietfabrieken blijven kwijnend, daar deze door andere stoffen worden vervangen, terwijl dit artikel voor de Chinamarkt door slechts een klein getal fabriekanten wordt vervaardigdde laatst ontvangen berigten geven echter eetiige hoop op meer dere vraag. De wollen en zijden damastfabrick vindt goeden aftrek, af te meten naar de beperktheid van haar debiet door de zware mededinging der Fransche fabriekanten, die door ruimer debiet in dit artikel van weelde eene hoogerc vlugt kunnen nemen. De vlaggedoekfabrieken blijven een behoor lijk debiet behouden. De zeildoekfabriek is vooruitgaande, terwijl de deugd zaamheid van bet doek tegen dat van de voornaamste fabrieken kan wedijve ren. De dekenfabrieken houden hunnen ouden roem staande en moglen in het afgeloopen jaar met goeden aftrek werken. De wollen garen en saaijet- ten behielden, niettegenstaande de hooge wolprijzen in het begin des jaars, een ruim debiet. De kousenfahrick is vooruitgaande en verschaft aan vele meisjes en vrouwen ecnige verdiensten. De saai- en long-els; de eerste dezer vindt nog al geregelden aftrek, daar deze hoofdzakelijk in de behoeften der marine en artillerie voorziet; de long-els worden minder vervaardigd, uit lioofde van de lage prijzen op de markt te China. De loonspinnerijen door stoom gedreven blijven geregeld en druk werken, terwijl die van de Gebr. Eigeman en C°.in de maand Julij door brand vernietigd, thans weder in werking is en zelfs ecnige uitbreiding heeft erlangd. De manufacturen en zijdenstofl'en verwerijen blijven, hoewel zij huunen goeden naam handhaven, ongunstig voortwerken, daar hun getal te groot schijnt om bij den weinigen aanvoer van ongeverwdc manufacturen geregeld te kunnen doorwerken De katoendrukkerij en ververij blijft steeds vooruitgaande door vermeerdering van aftrek en verzending naar Oost-Indie, waartoe de uitbreiding, aan de Adria- nopel roodvervverij gegeven, veel bijdraagt. De vellenbloterijen blijven in kwijnenden toestand, door den uitvoer van vette schapen naar de Engelscbe markt, en het weinig slagten van schapen door de hooge vleeschprijzen. De zeemtouvverijen behouden bunnen geregelden aftrek, en blijven door hunne goede bewerking tegen de buitenlandsche fabrieken wedijveren. De maro kijnleder fabrieken bleven met een toenemend verlier geregeld doorwerken. De leerlooijerijen bleven in dezelfde mate werkzaam als ten vorigen jare. De zeeintraankokerij had voortdurend werk, terwijl de lijmziederij zich eenig- zins uit haren gedrukten toestand beeft kunnen verheffen door meerder ver lier en verbeterde prijzen. De behangselfabriek beeft gunstig gewerkt, haren roem gehandhaafd en schoone patronen tegen matige prijzen geleverd. Dc meubelmakerijen zijn steeds vooruitgaande door de vele zoo binnen- als buitenlandsche bestellingen, terwijl de spiegel- en lijsten fabriek, door levering van goed werk, tegen die van hot buitenland kan mededingen. De versiering van de groote zaal in hel paleis des Konings te 'silage, te regt algemeen geroemd, strekt ten bewijze van de groote hoogte, waarop deze fabriek staat De lineerzagerij heeft het geheele jaar door druk gewerkt. Dc tras- en pleislqrfahrieken leverden, in verhouding tot vorige jaren, meerder af, doch ondervonden cenig bezwaar in de hooge scheepsvrachten. De pottenbakke rijen moglen eenen goeden aftrek ondervinden. Dc Kon. Nederl. grofsmederij neemt in belangrijkheid en uitbreiding toe, terwijl de werkzaamheden wer den voortgezet. De ijzergieterij en fabiiek van werktuigen blijft zich steeds uitbreidenen heeft in bet jaar 1854 groote lcvcrantien gehad, zoowel voor spoorwegen als voor nieuw opgerigle gazfabrieken. De gazfabriek blijft voortdurend aan de verwachting beantwoorden, doch is die van draagbaar gaz meer af- dan toenemende. De koffijslroopbranderij blijft eenen toenemen- den aftrek ondervinden, zoodat in deze eerlang eene stoommachine van meer dere kracht zal geplaatst worden. De rijst- en gerstpellerijfabriek gaf dit jaar minder werk dan het vorige, door den minderen aanvoer van Javarijsl tot welke soort deze fabriek zich bij voorkeur bepaalt. De branderijen eu distilleerderijen ondervonden in hun vertier geen achteruitgang, terwijl eene

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1