zonden, alwaar in het jaar 1815, nabij het eiland Marguerite, het fregat San Pedro door buskruid-ontploffing gedeeltelijk is verbrijzeld en gezonken, o. a. met eenen schat van 2 k 3,000,000 dollars aan boord. Thans verneemt men, dat door middel van duikerklokken reeds eenig geld, kanonnen, enz. naar boven is gebragtbinnen een paar maanden hoopte men al het geld, benevens nog 50,000 en 15,000 doll, van 2 andere schepen te zullen hebben gered. Op eene bouwhoeve van den Heer P. T. Barnum niet ver van New-York ziet men tegenwoordig een olifant onder geleide van zijn cornac het land ploe gen het dier is voor een kolossalen ploeg gespannen, die door een inulat wordt bestuurd en verrigt meer werk dan G paarden. Is er niet meer te ploegendan wordt hij voor een grooten wagen gespannen en doet ook in dit opzigt goede diensten. Van de Kaap de Goede Hoop zijn berigten tot de helft van Maart ont vangen. De Heer de Witt zal in den Wetgevenden Raad een wetsontwerp op het invoeren van Europesche arbeiders in die Volkplanting indienen. Ka pitein Brodie, van de Meteorheeft zich bereid verklaard eene geregelde vaart met clipper-zeilschepen daar te stellen, welke den overtogt van Londen binnen den tijd van 60 dagen doen zouden, en welke vaart den lstcn Junij aan kan vangen, mits zijn plan door de Engelsche en Koloniale Regeringen, en door de kooplieden die belang bij de zaak hebbengenoegzaam worde ondersteund. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. Men spreekt veel van de reis der Koningin Victoria naar deze stad, in het begin van Junij. Men maakt op de Tuilerien en St. Cloud vertrekken voor haar gereed. De Keizer wil, dat de ontvangst luisterrijk zij. De stad Parijs bestemt eene groote sorn voor hel feest, dat zij aan Victoria wil geven. Reeds heeft inen dezer dagen glas- en kristalwerk ten bedrage van 52,000 frs aangekocht. Het Hof van Cassatie heeftna eene beraadslaging van 20 minutenhet beroep in cassatie van Pianori verworpen, en heden morgen ten 5 ure is het doodvonnis aan hem voltrokken. Een Engelsch juwelier, heeft naar de tentoonstelling een voorwerp zijner kunst ter waarde van 120,000 gezonden. Onder de opmerkelijke voorwerpen welke naar de tentoonstelling zijn gezonden, behooren ook kleine woningen op 4 wielen, welke de vervaardiger huizen op rollen noemt en welke te koop of te huur zijn. Zij dus, die geenc huisvesting hebben, kunnen zich zeer gemakkelijk helpen door eene dezer woningen te huren, ondersteld dat hij ook een plek heeft om ze naar toe te rollen. Men meldt het overlijden door een val van het paard van den Heer de Sainte-Beuve, oud-Vertegenwoordiger, en een van de warmste aanhangers der familie Orleans. De depêches uit de Krim worden thans gewoonlijk binnen 6 of 7 uren alhier ontvangen. De kortste tijd van overbrengen van een berigt was tot dus verre 5} uur. Voor een paar dagen werd een depêche afgezonden aan Generaal Canrobert, en binnen 13 uren na het oogenblik der afzending had men het antwoord. Hoe snel de ontwikkeling der telegrafische linien in dit land geweest is, blijkt uit de volgende cijfers. Voor den 2den Dec. 1852 hadden zij eene lengte van 2133 kilometers, terwijl de lengte op 1 Jan. 1855 9244 kilo meters bedroeg. Op het einde van het loopende jaar zullen meer dan 10,000 kilometers voltooid zijn. De Heer John Lemoine deelt in het J. des Déhats een vertoog over de beweging in Engeland tegen de Regering, hetwelk hij aldus zamentrekt: Alles voorspelt dus dat Engeland op het punt is eener groote binnenlandsche omkeering. Maar deze kan heilzaam zijn en is noodzakelijk geworden om den regeringsvorm te redden die tot hiertoe Engelands eer, roem en geluk was, en die nu dreigt bedolven te worden onder den bouwval der stelsels, het on vermogen der menschende magteloosheid der partijen en het verval der staatkundige kringen. Van 15 dezer af zal het publiek gedurende cenige uren daags gelegen heid hebben, zonder bijzondere toegang-kaarten, de Keizerlijke paleizen en andere inrigtingen van de kroon te bezigtigen. Alleen dat paleis, hetwelk door den Keizer en de Keizerin wordt bewoondis daarvan uitgesloten. SPANJE. MADRID10 Mei. De Gaceta behelst eene ministeriële aanschrijving, waarbij de opneming van nieuwelingen in de nonnenkloosters verboden wordttot dat de Regering de gevraagde opgaven betrekkelijk het aantal en de bezigheden der thans in die gestichten verkeerende personen ontvangen, en daaruit de zekerheid be komen zou hebben, dat die godsdienstige vereenigingen aan de wettelijke ver- eischten beantwoorden. De betaling der achterstallige coupons, welke op 11 dezer bepaald was, is tot 14 dezer uitgesteld, waaruit men opmaakt, dat de Heer Madoz niet in tijds de noodige fondsen heeft kunnen bijeenbrengen waarop hij rekende. Met eenparige stemmen hebben de beide Huizen den jongen Koning Dom Pedro V vergunning verleend zijne buitenlandsche reizen tot op den tijd zijner meerderjarigheid te hervatten. Hij en zijn broeder, de Hertog van Oporto, zullen eerst de tentoonstelling te Parijs, daarna Engeland en Italië bezoeken. Volgens onderscheidene dagbladen, heeft de smokkelhandel op de gren zen tusschen Spanje en Portugal, eene zoodanige uitbreiding gekregen, dat daaruit groote nadeelen voor den geregelden handel worden te gemoet ge zien, indien de Regering er niet in slaagt, daaraan paal en perk te stellen. B SARDINIË. I Den 10deD Mei heeft de Senaat de kloosterwet, met de daarin door de BH» Collegno en Desambrois aangebragte wijzigingen, waarmede de Regering zich had vereenigd, met 47 tegen 45 stemmen aangenomen. De Generaal Durando, die over de eerste afdeeling van het Sardinische leger het bevel voertheeft zich den 8slcn dezer te Genua met zijn staf in gescheept. IB A 91 IS IT R Cf. 14 Mei. Het Fransche eskader, onder den Admiraal Penaud, is gisteren voor Ny- borg de Belt gepasseerd, met de schepen AusterlitzTourvilleDuquesne en de korvet Dassas. Ten gevolge van de verschijning der Engelsche kruisers in de golven van Finland en Bolhnië, is de regtstreeksche postdienst tusschen Finland en Stokholm afgebroken. Berigten uit Rusland, van goederhand medegedeeld, verzekeren, dat in de Ukraine onlusten zijn uitgebroken, wegens de drukkende ligtingen van manschappen en de verpligte leveringen van allerlei benoodigdheden voor het Russische leger. FRANKFORT. 12 Mei. In de eergisteren gehouden zitting der Bondsvergadering is rapport uitge- bragt over het voorstel van Pruissen tot opheffing en verbod van speelbanken in de Staten van den Duitschen Bond. Het rapport vereenigt zich geheel met het voorstel. Er is een termijn van 3 weken gesteld tot het inwinnen van instructien. Ten gevolge van het door Engeland uitgevaardigde verbod van uitvoer van lood, is dit metaal op de Duitsche markten zeer gezocht en aanzienlijk in prijs gerezen. De beroemde Hoogl. in het staalsregt, Dr. Robers van MohlProf. bij de Heidelbergsche Iloogeschoolheeft op last van den Rijnschcn schipperstand, eene memorie opgesteld tegen het ontwerp van het leggen eener vaste brug bij Keulen. Heden zal het algemeen commité van den handelstand van den Boven-Pujn te Mainlz vergaderenom over de memorie te beraadslagen en een besluit te nemen. De groote prijs van 500,000 fl. uit de laatste Ieenings-loterij van het jaar 1834, is getrokken door den Baron Anselm von Rothschild, alhier. Onlangs is overleden de Baron v. Kettler, oud-Officier der huzaren, daarna Katholiek almoezenier der Duitsche troepen iu Holstein en laatst Pater Gardiaan van het Capucijner klooster te Maintz. Den llden Junij zal te Karlsruhe de algemeene Evangelische Snyode worden geopend, waarop uit alle deelen van Zuid-Duitschland, Afgevaardigden zullen verschijnen. Er zullen daarin onderscheidene belangrijke vragen in behandeling komen, betrekking hebbende tot de geschillen met de R. K. geestelijkheid. Uit onderscheidene deelen van Zuid-Duitschland, wordt zeer geklaagd over de groote schade, door de muizen aan het wintergraan veroorzaakt. Er zijn grondbezitters, die 100 en meer morgen lands weder moeten omploegen, omdat het gewas volkomen afgevretcn was. Duitsche muziekanten worden voor Australië zeer gezocht. Dezer da gen zijn 70 dezer personen van Hamburg derwaarts vertrokken. OOITENRI.IK. WEENEN, 12 Mei. Het berigt van de verwerping der laatste gedane voorstellenis alhier uit Parijs en Londen ontvangen. Men spreekt van de terugroeping van den Fransclien Gezant Baron de Bourquenev. De Graszdvornik C. Negriis nit Jassy alhier aangekomenaan welken door den Sultan, in overeenstemming met den Vorst, is opgedragen aan de onderhandelingen, tot regeling der zaken van de Donau-Vorstendommenal hier deel te nemen. Hij wordt vergezeld door den Moldavischen Aga A. Laurian. De Gemeenteraad dezer hoofdstad heeft beslotenarbeiderswoningen te doen bouwen. Bij den onlangs alhier gehouden verkoop der schilderijen-verzameling van den Heer Baronowsky hebben o. a. opgebragtEen groot landschap van S. Ruisdael 85111. Bloemen en vruchten van van Os 1000 fl. Twee veestuk ken van Bakhuysen 648 fl. Koeijen aan het wed, van Willem Kobell 1711 fl. Twee zeestukken van Schotel 600 en 850 fl. Huisdieren in een fraai landschap van Verschuur 554 fl. De markt van Amsterdam bij nacht, met maan- en kaarslicht, van van Schendel 3110 fl. Een lagchend meisje van Verheyden 500 fl. Een groot landschap van Schelfhout 2000 fl. Een schapenstal van Verboekhoven 3121 fl. Een genrestuk van Brakeleer 561 fl. Een groot genre stuk van D. de Noter 1406 fl. Een brief uit Rome meldt, dat aldaar wordt gesproken van een aan staand bezoek des Keizers Napoleon 111. Zeker is het, dat in de naburige havenplaats Porto d'Anzo zoo veel drukte en bedrijvigheid heerscht, vooral in het voor eenige jaren aangekochte paleis Albani, in welk paleis de Keizer, op zijne reis naar het Oosten, zijn intrek zou nemen, waardoor de onderstel ling, dat eerlang een hooge gast te wachten is, niet onnatuurlijk is. Volgens een berigt in den Czas van 4 Mei, is den lsten deZ<>r in het Tatragebergte, in Gallicië, een zoo groote hoeveelheid sneeuw gevallen, dat 3 menschenwelke zich naar de ijzergroeven van het Zakopaner district begaven, onderweg letterlijk door de sneeuw bedolven zijn. Twee waren nog levend, de derde was reeds gestikt. Men verzekertdat in de eerste dagen van Junij Rusland geheel slag vaardig zal staan. Alleen in Polen, Koerland, Lithauwen en in Petersburg beschikt de Regering over 400,000 man geregelde troepen, die door den land-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3