J De belangstellenden worden opmerkzaam gemaaktdat de Adressen be trekkelijk de afschaffing der Slavernijen bepalingen ter beperking van het misbruik van Sterken Drank, nog gedurende deze week ter leekening liggen bij den Heer C. C. van der Hoek, Boekhandelaar op de Breedestraat. Uit Keulen berigt men, dat Z. M. de Koning Zondag 11. ten 12 ure, aldaar op zijne reis naar Luxemburg, gepasseerd is. Z. M. werd door de civile en militaire autoriteiten aan boord van het jagt begroet, dat na een kort oponthoud zijne reis naar Coblenlz voortzette. De afdeeling taal-, Iqtter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen der Koninklijke Akademie, hield gisteren te Amsterdam eene gewone verga dering. Tegenwoordig waren 26 leden, waarvan uit Leyden de HH.r J. Bake, C. J. van Assen, A. Rutgers, F. W. J. Juynholl, C. Leemans, G. R. Dozy, L. J. T. Janssen, J. Hoffmann, J. de Wal, C. G. Cobet en M. de Vries. De President, de lieer J. Bake, heeft in eene sierlijke rede gesproken over den aard en werkkring der nieuwe afdeeling, bare roeping en verantwoorde lijkheid tegenover den Koning, die de instelling heeft in het leven geroepen; tegenover het vaderland die de werkzaamheden der afdeeling met belang stelling gadeslaat, en tegenover de wetenschappen, door haar vertegenwoordigd. De bestemming der Akademie iseene algerneene zamenwerking gemakkelijk en vruchtbaar te maken en een band te stichten tusschen de Regering en hen die van de wetenschappen leven. Van den Minister van Binnenl. Zaken is ingekomen eene missive, betrekke lijk de aanvrage van den Heer Harrebomce, om geldelijke ondersteuning van regeringswege, ter zake de verdere uitgifte van een door hem vervaardigd spreuk-woordenboek, gesteld in handen van de Heeren J. van Lennep, M. de Vries en v. d. Bergh. De Heer Bakhuysen van den Brink heeft voorgestelddat de beide afdee- lingen der akademie in overleg treden voor het bewerken en uitgeven eener geschiedenis van den Nederl. Waterstaat. Eene uitvoerige woordenwisseling heeft over dit onderwerp plaats tusschen de Heeren Koenenv. d. BerghBakhuysen van den Brink en van Geuns. In Commissie zijn benoemd de Heeren Nyhoff, Janssen en v. d. Bergh. De Heer Hoffman heeft voorgesteld, voor rekening der akademie aan te schaffen een stel Chinesche typenvoor het drukken van oorspronkelijke Chi- nesche boeken. Spr. heeft dit voorstel nader toegelicht en gewezen op het hoog gewigt van de beoefening der Chinesche taal voor hen die in de O. I. koloniën werkzaam zijn. In Commissien zijn benoemd) de Heeren Roorda, Rutgers en Leemans. De Heer Cohet heeft de belangen van het hooger onderwijs ter sprake ge- bragl en de aandacht der akademie gevestigd op het schandelijk misbruik, waarvan aan 's lands universiteiten voorbeelden zijn aan te wijzendat de doctorale waardigheid wordt geschonken aan jonge lieden, die dien graad on waardig zijn. De hoofdbron van dit misbruik was gelegen in de ongeschiktheid en onrijp heid der jonge lieden voor het bijwonen van het hooger onderwijs, en in de opheffing van het staats-examen. Spr. stelt voordat de akademie eene Com missie benoeme, die zich tot den Minister van Binnenl Zaken zal wenden, met liet verzoek tot wederinvoering van een onafhankelijk staats-examen. Tusschen de Heeren van Assen en Cobet ontstaat hierover eene uitvoerige woordenwisseling. Wordt besloten eene commissie te benoemen bestaande uit de Heeren: Holtius, Karsten en de Bosch Kemper. Al de genoemde commissien zijn verzocht in eene volgende vergadering verslag te doen. De Heer T. Roorda, die eene voordragt zou doen, heeft wegens het verge vorderde uur gemeend daarvan te moeten afzien. De Heer van de Wal Bake, muntmeester te Utrecht,"heeft grond aan gekocht buiten de Wittevrouwepoortvoor den aanbouw van een hulpmunt- gebouw voor particuliere rekening. De teekeningen worden reeds gemaakt; het wordt opgerigt voor het slaan van de Indische koperen munt, waartoe in onze muntgebouwen geene genoegzame ruimte aanwezig schijnt. In den nacht van 7 op 8 dezer is bij Barneveld eene bouwhoeve afge brand. De bewoners tevens eigenaars, gewekt door het gebulk der koeijen zijn bijna naakt het doodsgevaar ontvlugt, alleen een kistje met geldswaarde kunnende medenemen; 16 stuks rundree, 6 paarden en 4 varkens, de geheele bouw van dit jaar en zelfs opgelegd graan van een vorig jaar, de inboedel, alles is verbrand. De Hoogl. C. J. Kiehl heeft Zaturdag 11. te Deventer zijn professoraat met eene Latijnsche redevoering aanvaard, en gesproken: de litteris antiquis ad instituendam iuventutem retinendisd. i. over de noodzakelijkheid van het behoud der studie van de oude letteren bij het onderwijs. Den llden dezer is te Groningen de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw voor de zaal der Sociëteit Harmonie door den Heer H. Beekhuis Damsté, voorzittend Commissaris. De zilveren truffel, bij die gelegenheid gebruikt, is dezelfde, waarmee in 1660 de eerste steen van het Trippenhuis te Amster dam is gelegd, daartoe welwillend afgestaan door den tegenwoordigen bezitter, den Heer Jhr. Mr. H. J. Trip, Wethouder te Groningen. Den 20stcn dezer zal door de Commissie, belast met het toezigt over de Koninklijke Akademie voor de Land- en Zeemagt te Breda, onder het Voor zitterschap van den Luit.-Gen. Baron Nepveu, eene inspectie over die inrigting gehouden worden. Van de 5000 nommers ingezonden naar de Parijsche wereldtentoonstel- z'jn i volgens een Parijschen brief aan den Antwcrpschen Précurseur N°. 15711702 Nederlnndsche voortbrengselen. Het aantal uit ons land ge zonden schilderstukken is 100. k Volgens een van de Fransche postadministratie ontvangen brief is es te Parijs in het gebouw der algerneene tentoonstelling, en voor den duur derzelve, een postkantoor gevestigd, door tusschcnkomst van 't welk cera ieder die zich aldaar bevindtzijne brieven zal kunnen ontvangen en ver zenden. De brieven naar Parijs bestemd, waarvoor men verlangt van die ge legenheid gebruik te maken, behooren te worden geadresseerd: AM.... Bureau de Poste du Palais de I' Exposition Universelle a Paris. Zij worden alsdan op het gemelde kantoor bezorgd om aldaar te worden afgege ven aan de geadresseerden op vertoon van hun paspoort, of van andere vol doende bewijsstukken. 's GRAVENIIAGE, 15 Mei. Z. M. heeft tot Burgcmeesler van Purmerende benoemd Mr. L. C. F. Gasinjet. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te St.-Anna-Parochie A. Wassenberg, Candidaat-Notaris. Z. K. II. Prins Frederik heeft bedankt voor het mandaat als lid der Eerste Kamer, hem door de Prov. Staten van Groningen aangeboden. {U. C.) Men verneemt, dat II. II. Mevrouw de Gravin Neipperg, geboren Prinses van Wurtemberg, zuster van II. M. onze geëerbiedigde Koningin, aanst. Don derdag alhier verwacht wordt, om aldaar eenige dagen te vertoeven. Bij den Minister van Finantien is, door lusschenkomst van een R. K. Priester, onder de letters C. W. A. d. B.als teruggave aan rs Rijks schat kist, een muntbiljet van ƒ10 ontvangen. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is van de HII. II. en B. Salomonson, te Manchester, nader ontvangen eene som van 92 en 11 sch., ingezameld ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. De Regering heeft thans aan de Tweede Kamer hare antwoorden inge zonden nopens het ontwerp, tot afschaffing van den accijns op het gemaaL Daarbij is gevoegd een gewijzigd ontwerp van wet, waaruit wij het volgende overnemen De Rijks-accijns op het gemaal wordt met. 1°. Januarij 1856 afgeschaft. Voor zooverre de overige middelen niet voldoende mogten zijn, om te ver vangen hetgeen 's Rijks schatkist bij de afschaffing van den accijns op het gemaal zal dervenwordt daarin voorzien door middel van verhooging der opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting, het personeel en de paten ten, op de hoofdsom van den Rijks-accijns en het collectief zegel, op het binnen- en buitenlandsch gedisteleerdden wijn en het geslagt, op de hoofdsom der zegel-, registratie-, griffie, hypotheek- en successiereglengelijk met de hoofdsom van het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken. Te rekenen van 1°. Jan. 1856 geschiedt de heffing der plaatselijke belas ting op het gemaal bij wijze van eigen middel. De belasting mag niet te boven gaan de som van 2 per 100 ffi larwe, van ƒ1.60 per 100 'tl' spelt en van 60 cents per 100 ffi rogge, behoudens het geval, voorzien in de 2d<: zinsnede van art. 250 der wet van den 29stcn Junij 1851 Stbln°. 85), als wanneer de belasting op de tarwe 3 per 100 ffi kan bedragen. Nogtans kan aan de gemeenten, waar bet evenvermelde bedrag, naar de verhouding van het bereids toegestane getal opcenten, wordt overschreden, de heffing tot dat hooger bedrag bij wijze van eigen middel worden toege staan tot op het tijdstip, dat haar stelsel van belastingen in overeenstem ming wordt gebragt met de voorschriften der wet van den 29sten Junij 1851 {Stbl. n°. 85). II. M. de Koningin-Moeder is heden ten 12| ure met den spoortrein uit deze residentie naar Soestdijk vertrokken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 12 Mei. Eene groote parade is tegen den IS*1™ dezer aangekondigd, op welke de Koningin de militaire medaille aan al de Officieren, Onder-Officieren en soldaten der regimenten in het Oostendie gekwetst of als invaliden naar Engeland zijn teruggekeerd, zal uitreiken. Gisteren heeft alhier gedurende een half uur een hevig onweder gewoed. Dezer dagen heeft een kustwachters-vaartuig een Russisch schip, Ackbar genaamd, hetwelk met eene rijke lading van Venetië naar Hamburg was be stemd, in het Engelsche kanaal aangehouden en te Exinoulh opgebragt. De Londensche Globe berigtDe Krim zal bebouwd worden. Een groot- bandelaar in zaden heeft eene zeer aanzienlijke bestelling van planten- en graszaden voor de Krim ontvangen. De bestelling is door ecnen beambte der Admiraliteit te Southampton namens de Regering gedaan. Deze zaden zul len met de St. Jean d'Acre aan den Admiraal Boxer worden toegezonden. Het Engelsche leger in de Krim heeft sedert de landing aldaar tot 15 Maart de volgende verliezen geleden 1360 gesneuvelden en 4516 gekwetsten, terwijl 1847 paarden of op het slagveld gedood of op andere wijze gestorven zijn. De Londensche bladen melden dat de Heer Thomas Wilsondie vroeger in Holland gevestigd was, een ontwerp voorgesteld heeft, om een kanaal te maken tusschen de Zwarte zee, in de baai van Kustendje, naar den Donau, tusschen Czemavoda en Rassova. Dit kanaal zou 30 Eng. mijlen zijn, era daardoor zou de waterweg omstreeks 250 mijlen verkort worden. Het schip Champion heeft berigten uit Melbourne (N.-Holland) tot 15 Feb., benevens 340 passagiers en 49,718 oneen goud aangebragt. Van de jongste onlusten had men niets meer vernomen en de gouddelving leverde bij voort during goede uitkomsten op. Eene vereeniging van Amerik. kapitalisten heeft in de maand Dec. jl. een schip met een volledig reddingstoeste! naar de kust van Venezuela ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2